Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Phising - se stocheaza date personale!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Se intampla ceva "ciudat" in ultimul timp, adica deja pare ca se trece la un nivel mai profi de colectare a datelor personale, probabil pentru a se incerca accesul la conturile bancare prin telefon sau pentru autorizarea unor plati.

Am primit aceste SMS-uri in zile diferite.

Sunt folosit mai multe redirectari, dar ce e interesant e faptul ca se verifica daca IP e de Romania si probabil si alte lucruri.

Daca IP-ul tau nu e de Romania, te redirecteaza catre site-ul postei Romane (oficial)

Daca IP-ul tau e de Romania, te duce catre o clona a a site-ului Postei Romane, unde completezi tot ce ai in buletin!

Attached Files



#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu am primit saptamana trecuta si chiar aveam un colet de primit Posted Image
Dar url-ul era dubios si nu am fost curioasa sa aflu unde duce.

Edited by AlexEn, 04 May 2023 - 11:16.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Sunt destinatar pentru doua expeditii (in medie) saptamanal, sunt inscris - cu un mail "dispensabil" - pe zeci de site-uri de comert electronic. N-am primit niciodata un astfel de sms (sau mail echivalent). A, mi-a venit un sms c-a fost o pana de curent in cartier; nu-mi cerea nimic, cred ca era legit.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Am primit și eu acum câteva săptămâni. Nu am fost curios să văd unde mă duce link-ul.

#5
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Si eu am primit ...link-ul duce catre o pagina fake a postei romane si acolo iti cere sa introduci date persoanle ( am bagat date fictive sa vad daca ma duce spre o noua fereastra unde imi cere date bancare) ...evident ca dupa ce am introdus datele, am apasat continua si ... noua fereastra cerea datele cardului pentru a putea plati .... suma fiind modica  0.96 ROL

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
A fost si in presa saptamana trecuta - sunt atacuri ale hackerilor rusi se pare - incearca sa obtina date bancare.

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Din ce am observat, nu este SMS, este mesaj pe whatsapp.
Din experienta mea, Posta Romana trimite SMS, cateodata, daca are chef angajatul.
Altfel, pune aviz in cutia postala.
Nu foloseste whatsapp.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
numai din formulare iti dai seama ca e phising

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Baze de date sparte iar datele personale sunt folosite pentru atacuri tip phishing. Contul meu de Yahoo este bombardat zilnic de atacuri phishing sau spam. Din fericire contul de Google este inca curat, nu folosesc messenger iar whatsapp doar la job si in rest propriul server prosody pe care il impart doar persoanelor apropiate.
Daca as fi bombardat cu sms-uri sau mesaje whatsapp nesolicitate, mi-as schimba numarul imediat. E un stres sa stii ca hackerii au numarul tau. Mai am un numar pe prepay pe care nu-l stie nimeni si de 4 ani nu am primit pe el nici un sms sau apel. Stiu acum ca este complet sterilizat si poate fi folosit oricand va fi nevoie.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am primit si eu. SMS. Dar nu urmez link-uri scurtate decat de pe PC. Si nu-mi pun datele oriunde. Ca aici e buba. Lake si share si urmareste la orice, fara discernamant, de la castiguri la kkufland, pana la bilete la zoo.

#11
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostLeo2006, on 04 mai 2023 - 12:03, said:

Baze de date sparte iar datele personale sunt folosite pentru atacuri tip phishing.

Nu cred. Pur si simplu sunt mai mari sansele sa fie vorba de SMS-uri trimise la gramada. Daca ar fi detinut deja date personale ale destinatarului, le-ar fi folosit in continutul mesajului: "Leo, avem un pachet pentru tine insa bla bla bla... Da click aici rezolvam problema".

Vorbind de SMS-uri trimise la gramada, exista vreun client de SMS pt android care sa NU faca linkurile clickabile? Eu mi-am instruit parintii, pensionari, insa nu stii niciodata pe ce mai dau click. Ma gandesc sa le bag nextdns pe telefoane (sau ceva echivalent) si pur si simplu sa blochez domeniile mai noi de 30 zile si domeniile pt siturile de URL shortening.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Da de unde au numarul de telefon?

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu-l au.

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022
sunt antvirusuri ce ofera(separat parca) scanarea conturilor de mail, fb etc si atentionare daca au fost compromise cumva, oare se poate si pentru numere de telefon o "scanare" de genul asta?

Edited by Punter, 04 May 2023 - 15:49.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
A emis si Posta Romana un comunicat...
https://www.digi24.r...rin-sms-2337657

Cam tarziu...

#16
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010

View Posteiffel, on 04 mai 2023 - 11:44, said:

A fost si in presa saptamana trecuta - sunt atacuri ale hackerilor rusi se pare - incearca sa obtina date bancare.
Am primit si eu azi. Numar de Orange: +40745825279. Par drogalai de-ai nostri care viseaza bani nemunciti si se dau hackeri....

#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostAdm, on 04 mai 2023 - 11:10, said:

Se intampla ceva "ciudat" in ultimul timp, adica deja pare ca se trece la un nivel mai profi de colectare a datelor personale, probabil pentru a se incerca accesul la conturile bancare prin telefon sau pentru autorizarea unor plati.

Am primit aceste SMS-uri in zile diferite.

Sunt folosit mai multe redirectari, dar ce e interesant e faptul ca se verifica daca IP e de Romania si probabil si alte lucruri.

Daca IP-ul tau nu e de Romania, te redirecteaza catre site-ul postei Romane (oficial)

Daca IP-ul tau e de Romania, te duce catre o clona a a site-ului Postei Romane, unde completezi tot ce ai in buletin!
Eu folosesc aplicatia de mesaje de la google iar cand primesc asa un sms google ma avertizeaza ca e spam/scam.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Noi, pe IOS, nu suntem avertizati :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate