Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Scam premii pe Facebook

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Poate ati vazut si voi pagini false facute in numele unor retaileri (Lidl, Penny etc), in numele unor persoane publice cum ar fi George Becali sau mari companii (Samsung) care pun oamenii sa raspunda la o intrebare simpla sau sa comenteze ceva la o postare pentru a castiga un produs sau bani.

  Intrebarea este daca stiti care e schema scamm-ului? Asta daca chiar este un scam la mijloc si nu doar pierdere de timp sau acumulare de like-uri.

   Mi-a aparut o pagina falsa ca fiind a lui Becali care pretindea sa alegi unul din plicurile afisate in postare, in care s-ar afla bani. Erau cateva sute de persoane care chiar credeau si au comentat numarul plicului. Am comentat si eu sa vad ce se intampla si pana unde merge treaba.
   M-am trezit instant (ceea ce inseamna ca se trimit automat raspunsurile) in privat cu un mesaj care chipurile ar veni din partea organizatorului. Am fost pus sa dau 10 share-uri la postarea respectiva si apoi sa scriu "Ok" in dialogul privat pe messenger.
  Am scris direct Ok fara share si au urmat niste mesaje in care eram anuntat ca s-a incercat contactarea mea, dar posibil sa nu fi reusit pentru ca nu as fi inregistrat si imi spune sa ma inregistrez, dar nu imi spun unde sa ma inregistrez.
  Apoi ma pune sa imi verific numele pe o lista de castigatori, lista care nu exista nicaieri si apoi sa apas pe un buton care iarasi nu exista.
   In ultimul mesaj ma anunta ca am castigat si ma pune iar sa apas pe ceva ce nu exista.

   Cred cei din spatele acestor campanii sunt indieni in majoritatea cazurilor.
  Eu speram sa fie o poveste la capatul careia ei sa se aleaga cu niste bani. Se pare ca totul se termina aiurea, adica nu vad ce beneficii le aduc astfel de activitati.
  Cred ca indiferent drept cine se dau, metodologia e aceeasi.

   Voi ce stiti de treaba asta?

Attached Files



#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu care e schema in cazul particular citat, dar zilele acestea a fost (si poate mai este) o schema cica ai casigat bilete gratuite la Zoo Bucuresti. Te pune sa platesti transportul lor vreo 2EUR, cu cardul bineinteles. Nu stiu daca si pagina unde introduci datele cardului e falsa sa iti golesca ulterior contul, dar chiar daca nu e tot colecteaza 2EUR × numarul de fraieri…

#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Tot pe Facebook?

Edited by MhG_51, 02 May 2023 - 15:26.
Scos quote.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Da, tot pe Facebuci. Pagina reala a Gradinii Zoologice [cred ca] este bucurestizoo, vezi ca e o postare a lor de acum cateva zile cu atentionare si cu comentarii de la ‘castigatori’.

Edited by sags, 01 May 2023 - 18:07.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmrsme21, on 01 mai 2023 - 17:29, said:

Poate ati vazut si voi pagini false facute in numele unor retaileri (Lidl, Penny etc), in numele unor persoane publice cum ar fi George Becali sau mari companii (Samsung) care pun oamenii sa raspunda la o intrebare simpla sau sa comenteze ceva la o postare pentru a castiga un produs sau bani.

  Intrebarea este daca stiti care e schema scamm-ului? Asta daca chiar este un scam la mijloc si nu doar pierdere de timp sau acumulare de like-uri.


De cele mai multe ori scopul e sa faca liste cu prosti.

Era intr-o vreme o adevarata frenezie cu Andra si Maruta care iti dadeau un ifon daca dadeai like and share. Mai vedeam din lista de contacte care dadeau share la prostiile astea.

Edited by george_alexandru, 01 May 2023 - 18:09.


#6
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
La ceva trebuie sa le foloseasca prostii astia.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
nu stiu cum actionati voi, dar eu dau freport si block la cel putin 10-15 pagini pe zi, in special la reclamele cu "ghicitori", popi, cabinete medicale pentru pitzipoance si altele, altele le ignor sau le dau "nu vreau sa mai vad asta". sa ma "pasioneze" scamurile .. bleah!

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
e bot indian, se strica des. iti dadea un sa intri pe un link, dar facebook filtreaza continutul din mesajele si a detectat url-ul ala suspect si nu ti l-a afisat.

amatori, si cand fraieream eu fraieri acum vreo 15 ani foloseam niste xss-uri de la site-uri mari sa fac redirecturi.

Edited by laffin, 01 May 2023 - 18:40.


#9
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Si mai departe ce urma?

Edited by MhG_51, 02 May 2023 - 15:27.
Scos quote.


#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
depinde cu ce metoda voia sa te monetizeze. cele mai populare printre amatori:  trafic dumb pe care-l vand mai departe, sau sa faci niste campanii CPA, sau sa dai un SMS, sau sa bagi cardu, sa te infecteze cu ceva adware/malware, dupa care sa-ti fure parole ftp/sftp salvate in clientul tau, sau ransomware sa-ti ceara sa-i cumperi shitcoaine.. o gramada de metode, nu exista limita.

Edited by laffin, 01 May 2023 - 18:47.


#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Și eu dau la destule report. Tot felul de premii sau lichidări de stoc la Amazon, porcării ce atrag oameni creduli.
Probabil la un moment dat ajungi să dai niște informații. Fie doar personale, fie și bancare. Astea le aduc cel mai mult câștig.
Poate câștigă și ceva din trafic pe ceva site sau prin referințe de înregistrare undeva.

Orice vor să câștige, important pentru ei e să pui botul, intri pe site-ul lor și ești vulnerabil.

Edited by bai3tzash, 01 May 2023 - 19:42.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Initiator ai facut compunere grozava desi stiai ca este smen.
Cei ca tine realizeaza cat de cat ca este scam dar se gandesc si regreta premiul.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca sunt ghinionist. Nu primesc deloc asemenea oferte irezistibile.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmrsme21, on 01 mai 2023 - 17:29, said:

Poate ati vazut si voi pagini false facute in numele unor retaileri
Nu am avut "norocul " asta.
Dar tu chiar voiai să apeci pe acel link?

#15
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postceanu1980, on 01 mai 2023 - 20:42, said:

Initiator ai facut compunere grozava desi stiai ca este smen.
Cei ca tine realizeaza cat de cat ca este scam dar se gandesc si regreta premiul.


    In ultimul timp mi se intampla tot mai des sa postez ceva ce unii fie citesc in diagonala fie nu citesc deloc. Sau eventual nu inteleg ce am scris.
  Nu voi insista asupra celor scrise de mine si intelese de altii. Sau mai bine zis: ce scriu eu si ce citesc/inteleg altii?
  De multe ori imi vine sa raspund la misto in astfel de cazuri desi stiu ca nu este ok, ba chiar pot precipita discutia.
   Vezi topicul urmator:

https://forum.softpe...iorba-de-burta/

  Totusi ma mai linistesc cand mai apar unii care se vede ca au inteles ce am scris din felul cum raspund la acest topic.

    Ca sa raspund ca in cazul cuiva care apare la tv facand campanie sau publicitate la ceva, o sa raspund cu fatza la tine si cu degetul aratand spre tine spunand: "Si tu poti intelege ce am scris eu!" 😅

Edited by mrsme21, 02 May 2023 - 05:25.


#16
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Hai ca vad ca m-a mancat in fund sa intru in jocul asta. Schema nu poate continua pt ca nu imi apar linkurile trimise de bot din cauza motivelor mentionate de laffin, in schimb botul tot imi trimite mesaje chiar daca am dat block la profil 🤔

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate