Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Identificare Plante

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 validoe, on 24 iunie 2023 - 15:37, said:

Urzica. Aia moarta

Corect!

Pana la urma, noi decidem ce este buruiana si ce nu Posted Image
https://en.wikipedia...amium_purpureum

P.S. Nu stiu daca, in romana, i se spune urzica moarta; chiar daca, si eu, in lipsa altor optiuni, tot asa-i zic.

#20
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

 DIY, on 10 iunie 2023 - 12:26, said:

Rosii!....
....N-am mai pomenit asa ceva!
Nici eu. Ma asteptam sa fie cam ca in poza asta sau alb
Daca nu esti prea ocupata opreste cateva capsule cu seminte, poate gasesti doritori
Unul e deja, vad eu ce buruiana iti dau la schimb

Attached Files

  • Attached File  mak.jpg   331.14K   20 downloads


#21
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

 DIY, on 10 iunie 2023 - 12:26, said:

Rosii!
In acest moment, planta are 1,5m inaltime si a produs vreo 16 boboci. In 2021 am avut, in acea zona, niste maci uriasi; dar aratau un pic altfel si erau mai mici. Anul trecut ... nimic. Anul acesta, a aparut monstrul. Cred ca-mi trebuie un contor Geiger  Posted Image

N-am mai pomenit asa ceva!

Ce floare superba! Seamana cumva cu macul decorativ, dar are petalele foarte subtiri. Ai aflat ce este?

#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 validoe, on 26 iunie 2023 - 14:31, said:

Nici eu. Ma asteptam sa fie cam ca in poza asta sau alb
Daca nu esti prea ocupata opreste cateva capsule cu seminte, poate gasesti doritori
Unul e deja, vad eu ce buruiana iti dau la schimb

Stau cu ochii pe capsule ... ca pe altceva! Sa tina vremea, cu mine, sa se coaca, sa nu putrezeasca, etc. si o sa am seminte. Tine aproape! Am impresia ca macul acesta este in al doilea an. Dupa cum spuneam, am mai avut ceva similar, in 2021. Nu asa de mare. Asta a ajuns la mai mult de 1,5m inaltime. Anul trecut, imi aduc aminte ca am ucis "buruiana" care aparuse. Anul acesta am lasat-o. De-aceea cred ca este de anul trecut ... Sau, dupa cum spuneam, imi trebuie un Geiger.

 cumparator, on 26 iunie 2023 - 18:12, said:

Ce floare superba! Seamana cumva cu macul decorativ, dar are petalele foarte subtiri. Ai aflat ce este?

Un tip de mac, cu siguranta. Este enorm dar are frunzele foarte fine. Uriase, dar fine. Florile sunt ca din matase si foarte batute. Din pacate, faptul ca sunt batute nu le-a ajutat; ploile, din ultimul timp, le-au saturat. Din fericire, bobocii au tot inflorit pret de vreo trei saptamani.
LE Inca am cativa boboci, gata sa se deschida. Fingers crossed! Repet, este o singura planta. Poza este facuta pe 15iunie.

Attached Files


Edited by DIY, 27 June 2023 - 08:54.


#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Aia nu poate sa fie buruiana, n-am vazut asa flori pe camp.
M-am uitat si la cateva secvente relevante din Narcos, dar nu seamana cu ce cultiva aia. Posted Image

LE Poate asa ceva. peony poppy... Am si vrut sa zic ca seamana cu bujorul.
https://lambley.com....er-paeoniflorum
https://www.123rf.co...om-and-bud.html

Edited by cumparator, 27 June 2023 - 18:37.


#24
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 DIY, on 27 iunie 2023 - 08:51, said:


Un tip de mac, cu siguranta.

Papaver somniferum  Am avut si eu cu ceva ani in urma, rosu, alb si somon, nici nu mai stiu de prin ce tara-l comandasem, cred ca pe eBay la un english man de la care am luat si ceva legume.

Daca are conditii rasare spontan din semintele scuturate. E una din plantele care are nevoie de lumina pentru a germina, daca vrei sa-l mai insamantezi sa pui semintele deasupra substratului si doar sa le apesi cu degetele sa se lipeasca de acesta. Si eventual o punga pe ghiveci pana se declanseaza germinatia ca sa aiba umiditate semintele, sa nu se usuce.

 cumparator, on 27 iunie 2023 - 18:23, said:

M-am uitat si la cateva secvente relevante din Narcos, dar nu seamana cu ce cultiva aia. Posted Image

O fi vreo varianta mai aristocrata, poate incerca la o adica Posted Image

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 cumparator, on 27 iunie 2023 - 18:23, said:

Aia nu poate sa fie buruiana, n-am vazut asa flori pe camp.
M-am uitat si la cateva secvente relevante din Narcos, dar nu seamana cu ce cultiva aia. Posted Image

LE Poate asa ceva. peony poppy... Am si vrut sa zic ca seamana cu bujorul.
https://lambley.com....er-paeoniflorum
https://www.123rf.co...om-and-bud.html

Cred ca asta e. Multumesc!
Am gasit si denumirea papaver paeoniflorum dar nu am convingerea ca este, intr-adevar, o specie "oficiala". Da, arata cam ca bujorul; doar ca bujorii mei (primul an) n-au facut flori si mai sunt si niste pitici amarati, pe langa macul acesta care ... a aparut exact langa ei :)

 claudia313, on 27 iunie 2023 - 18:32, said:


Papaver somniferum  Am avut si eu cu ceva ani in urma, rosu, alb si somon, nici nu mai stiu de prin ce tara-l comandasem, cred ca pe eBay la un english man de la care am luat si ceva legume.

[...] daca vrei sa-l mai insamantezi sa pui semintele deasupra substratului si doar sa le apesi cu degetele sa se lipeasca de acesta. Si eventual o punga pe ghiveci pana se declanseaza germinatia ca sa aiba umiditate semintele, sa nu se usuce.
[...]

Multam.
Eu arunc semintele, direct, primavara; si prind. Daca nu prind, nu-mi mai bat capul. Anul trecut chiar reusisem sa insamantez o zona in care, altminteri, nu aveam decat buruieni. Din pacate, "lanul" de maci a fost retezat, din radacina, de cei care au venit sa coseasca. Mac = buruiana, pentru unii :(
Semintele le am de la o prietena, care le are de la o prietena. De prin zona Targoviste, vin ele. Atat prietenele, cat si semintele Posted Image

#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
O fi vreo samanta ratacita printre altele luate din strainatate. Nu cred ca exista aici.

Edited by cumparator, 29 June 2023 - 14:25.


#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
La bujori daca ai plantat tuberculii prea adanc nici nu ai sa vezi flori prea curand…

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Alta buruiana simpatica

Attached Files



#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 cumparator, on 29 iunie 2023 - 14:25, said:

O fi vreo samanta ratacita printre altele luate din strainatate. Nu cred ca exista aici.

Cred, mai degraba, ca e urmasul astuia:
https://forum.softpe...8#entry28083191
Are aceleasi frune catifelate si in culoarea, asta, verde spre albastru.

Doar ca, anul acesta, a innebunit gradina! Trifoiul alb are niste maciulii (caci nu le mai pot spune flori) cat mandarinele. Margaretele au vreo 10cm (daca nu mai mult) in diametru. Crinii sunt cat oala de supa :( Din pacate, sunt culcati, la pamant, sub propria greutate + greutatea data de ploi. La fel si cele doua hortensii, de la intrare ... e prima data cand pe pun araci, fiindca le-am gasit cu globurile de flori, pe jos.

#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Ce planta poate fi asta, crescuta spontan?

Attached Files



#31
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Aduce oarecum cu craciunica

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Dar nu e

#33
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 06 iulie 2023 - 15:55, a scris:

Ce planta poate fi asta, crescuta spontan?

O poza in mediul natural face cat 100 de ghivece...

E o varianta de:

Attached File  Screenshot 2023-07-07 at 11.55.24.png   377.15K   10 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate