Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Identificare Plante

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Acum vreo două luni am pus semințe într-o tavă cu alveole pentru rasad. Am pus salată, cimbru și rozmarin. În zona cu rozmarin au ieșit niste ciudățenii de plante care cred că vor înflori. Întrebarea este : ce iarbă este și dacă celelalte sunt rozmarin.

Attached Files



#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
La stadiul in care sint, identificarea e foarte dificila.

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ma puteti va rog, ajuta cu identificarea acestei plante?
In acest moment are aproape 80 cm inaltime si incearca sa deschida niste boboci. Cu siguranta, odata ce se deschid bobocii va fi mai clar dar, intre timp, poate o dati de gol! Imi aduc aminte ca, in aceasta zona, am avut niste maci uriasi. Eu tot sper sa fie vreun tip de mac, nu buruiana. Este singura planta de "aratarea" si dimensiunea asta, in tot stratul de flori. Tulpina ce sustine bobocii este paroasa.
Multumesc!

Attached Files



#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Canepa? Posted Image

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image Posted Image

#6
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Vad ca prima nu a avut cautare Posted Image Mai am una. Asta chiar ca este monstruoasa. Are aproape 80 cm inaltime dar frunzele sunt enorme; moi, fine dar enorme.
Multumesc!

Attached Files



#7
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Prima e Ambrozia. Banuiesc ca stii ca e puternic alergenica si ca esti obligat sa o elimini.... cumva, si spre binele vostru daca e la voi in curte.

Edited by cotzi, 30 May 2023 - 17:36.


#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ma indoiesc ca este Ambrozie. Frunzele Ambroziei sunt mult mai fine; asta are niste frunze grosolane. In plus, Ambrozia are niste inflorescente ca un spic, verticale, in sus, pe cand aceasta are boboci ca de mac, pe un lujer paros, atarnand.
Planta mea e cam mare si cam de speriat, prin comparatie cu alti maci dar ... eu sper. Macar sa nu fie vreo buruiana de care sa nu mai scap.
Multumesc pentru sugestie.

#9
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
E un programel care se instaleaza pe telefon ii arati o frunza si iti spune cam ce planta ar putea fi. Nu mai stiu cum se cheama ceva cu leaf cred

#10
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Prima e mac, in doua-trei zile pleznesc bobocii. Poti sa desfaci unul de pe acum, ar trebui sa fie deja roz in interior (petalele)
A doua,... urata balarie! Poate totusi se fumeaza sau ceva Posted Image , Pare din familia palamidei, stevie, (dragavei) etc, deci perena, nu o lasa sa faca seminte

#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postgabiroa, on 30 mai 2023 - 19:24, said:

E un programel care se instaleaza pe telefon ii arati o frunza si iti spune cam ce planta ar putea fi. Nu mai stiu cum se cheama ceva cu leaf cred

Am incercat un app si, pare-se ca l-am cam tulburat, cu pozele mele, fiindca a batut campii. Daca in cazul primei plante a inclinat catre mac, in cazul celei de-a doua s-a dus inspre broccoli Posted Image  Ce-i drept, la un moment dat, si eu m-am gandit ca o fi vreun mutant de broccoli.

Revenind ...Prima se dovedeste a fi mac. A inflorit si s-a umplut de multi alti boboci.

Ce-a de-a doua este ... tot mac. Un mac inspaimantator, de 125cm inaltime, avand 3,5cm diametrul tulpinii, la baza, si 42cm lungimea unei frunze de la baza. Cele mai mari doua frunze, tot de la baza, au disparut saptamana trecuta cand le-am rupt fiindca faceau umbra plantelor din jur. Cred ca, azi, ar fi fost si mai mari!! Voi reveni, cu poze, cand se deschid bobocii. Bobocii au 6cm lungime.
Am pus toate datele astea fiindca eu n-am mai vazut asa ceva. Poate voi ati mai intalnit asemena monstri. Eu, nu. Sincer nici nu-mi place cum arata. Voi strange semintele si le voi semana intr-o zona unde s-ar potrivi o "padurice" de asemena chestii dar, de-aici, unde s-a instalat, zboara!

Attached Files



#12
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Pe la noi ii zice mac de gradina, decorativ. Talibanii il cultiva in alte scopuri ;)
In partea asiatica a Turciei am vazut plantatii (legale) pentru seminte
Daca l-am nimerit ar trebui sa aiba flori albe sau roz, nu rosii

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postvalidoe, on 05 iunie 2023 - 08:45, said:

Pe la noi ii zice mac de gradina, decorativ. [...]

... huh ... Macar nu este ceva extraterestru Posted Image La cum arata, ma gandeam sa rog un admin sa mute topicul la paranormal Posted Image
N-am idee cum a putut ajunge, la mine, un asemenea ipochimen.

View Postvalidoe, on 05 iunie 2023 - 08:45, said:

[...]Daca l-am nimerit ar trebui sa aiba flori albe sau roz, nu rosii

Vom vedea!

Edited by DIY, 05 June 2023 - 09:11.


#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postvalidoe, on 05 iunie 2023 - 08:45, said:

[...]Daca l-am nimerit ar trebui sa aiba flori albe sau roz, nu rosii

Rosii!
In acest moment, planta are 1,5m inaltime si a produs vreo 16 boboci. In 2021 am avut, in acea zona, niste maci uriasi; dar aratau un pic altfel si erau mai mici. Anul trecut ... nimic. Anul acesta, a aparut monstrul. Cred ca-mi trebuie un contor Geiger  Posted Image

N-am mai pomenit asa ceva!

Attached Files


Edited by DIY, 10 June 2023 - 12:28.


#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Ce balarie mai e si asta?

Attached Files



#16
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Urzica. Aia moarta

Edited by validoe, 24 June 2023 - 15:42.


#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Se zice ca ar fi buna la diverse.

#18
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Poate fi si rea daca te taie necuratul si vrei sa-l elimini printre urzici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate