Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Scădere bonus mallus

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,145
  • Înscris: 05.08.2005
Polița RCA se anulează foarte ușor. Nu e nevoie Sa o rețineți. Daca te înțelegi sa îl lași să ajungă acasă, a doua zi trimiți cerere de reziliere la asigurator( ai nevoie de contract v/c), și mai ceri sa îți de-a și diferența de bani din lunile rămase înapoi. Din momentul in care ai trimis informațiile, polița va fi anulata, in sistem poate va mai dura o zi două, dar tu ai anunțat oficial că ai vândut mașina. Celălalt circula pe barba lui, dar frumos e sa îl anunți că vei anula polița a doua zi. Pe talon treci data înstrăinării și o scoți de la finanțe. Odată făcute astea ești liber și acoperit.

Contractul poate fi făcut și fără stampila de la finanțe, îl faci in 6 exemplare, nu 5, și ia unul cu el. După primarie ii dai și celelalte 4 exemplare. Altfel varianta simpla, dai mașină în ziua în care ai programare pt primărie.

#38
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.06.2014

View Postdorin_2k, on 29 aprilie 2023 - 20:10, said:

Verifica după VIN și număr daca mai e înmatriculată.
Apoi RCA și rovinieta
Am verificat pe Rorom si se pare ca nu ia mai facut itp-ul si nici rca-ul nu mai este valabil. Probabil ca a cumparat-o de la mine ca sa produca un accident cu o masina scumpa, nu stiu ce sa spun insa un taximetrist mi-a spus odata ca unele persoane cumpara masinii pana in 1000 euro si inainte de cumparare insista sa i se dea rca-ul vanzatorului ca sa ajunga cu masina acasa. Daca la convins pe vanzator o cumpara si apoi  contra cost tamponeaza o masina care in mod normal detinatorul ar trebui sa scoata cateva mii de euro din buzunar pentru reparatie
Atasez doua sprint screen-uri.
[ https://i.imgur.com/FkD5vW5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/LCsy8DL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postt-balt, on 30 aprilie 2023 - 06:01, said:

Polița RCA se anulează foarte ușor. Nu e nevoie Sa o rețineți. Daca te înțelegi sa îl lași să ajungă acasă, a doua zi trimiți cerere de reziliere la asigurator( ai nevoie de contract v/c), și mai ceri sa îți de-a și diferența de bani din lunile rămase înapoi. Din momentul in care ai trimis informațiile, polița va fi anulata, in sistem poate va mai dura o zi două, dar tu ai anunțat oficial că ai vândut mașina. Celălalt circula pe barba lui, dar frumos e sa îl anunți că vei anula polița a doua zi. Pe talon treci data înstrăinării și o scoți de la finanțe. Odată făcute astea ești liber și acoperit.

Contractul poate fi făcut și fără stampila de la finanțe, îl faci in 6 exemplare, nu 5, și ia unul cu el. După primarie ii dai și celelalte 4 exemplare. Altfel varianta simpla, dai mașină în ziua în care ai programare pt primărie.
Pai cam asa am procedat. In jur de orele 15:00 i-am vandut masina si a doua zi m-am dus si am scos-o de la taxe si impozite. RCA-ul l-am reziliat imediat ce am fost informat ca sa produs un accident si sa dat asigurarea mea. Am trimis la Euroins copie de pe contractul de vazanre-cumparare,rca-ul si o copie de pe cartea de identitate. Ei au spus ca au anulat dosarul de dauna si vinovatul accidentului este bun de plata. Au mai spus ca clasa B/M a mea nu va fi afectata dar se pare ca aici au mintit sau ma rog nu stiu ce sa intamplat pentru ca nu am mai putut lua legatura cu ei din cauza falimentului.
Cei de la BAAR mi-au spus ca doar firma care mi-a scazut BM il poate modifica. Cei de la ASF mi-au spus sa actionez Euroins in instanta ceea ce nu voi face. Nu am eu bani si timp pentru asa ceva.

View Postt-balt, on 30 aprilie 2023 - 06:01, said:

Polița RCA se anulează foarte ușor. Nu e nevoie Sa o rețineți. Daca te înțelegi sa îl lași să ajungă acasă, a doua zi trimiți cerere de reziliere la asigurator( ai nevoie de contract v/c), și mai ceri sa îți de-a și diferența de bani din lunile rămase înapoi. Din momentul in care ai trimis informațiile, polița va fi anulata, in sistem poate va mai dura o zi două, dar tu ai anunțat oficial că ai vândut mașina. Celălalt circula pe barba lui, dar frumos e sa îl anunți că vei anula polița a doua zi. Pe talon treci data înstrăinării și o scoți de la finanțe. Odată făcute astea ești liber și acoperit.

Contractul poate fi făcut și fără stampila de la finanțe, îl faci in 6 exemplare, nu 5, și ia unul cu el. După primarie ii dai și celelalte 4 exemplare. Altfel varianta simpla, dai mașină în ziua în care ai programare pt primărie.
Pai cam asa am procedat. In jur de orele 15:00 i-am vandut masina si a doua zi m-am dus si am scos-o de la taxe si impozite. RCA-ul l-am reziliat imediat ce am fost informat ca sa produs un accident si sa dat asigurarea mea. Am trimis la Euroins copie de pe contractul de vazanre-cumparare,rca-ul si o copie de pe cartea de identitate.
Nu am mai cerut diferenta de bani pentru ca RCA-ul mai era valabil aproximativ 45 de zile.
Ei au spus ca au anulat dosarul de dauna si vinovatul accidentului este bun de plata. Au mai spus ca clasa B/M a mea nu va fi afectata dar se pare ca aici au mintit sau ma rog nu stiu ce sa intamplat pentru ca nu am mai putut lua legatura cu ei din cauza falimentului.
Cei de la BAAR mi-au spus ca doar firma care mi-a scazut BM il poate modifica. Cei de la ASF mi-au spus sa actionez Euroins in instanta ceea ce nu voi face. Nu am eu bani si timp pentru asa ceva.

#39
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,145
  • Înscris: 05.08.2005
Pai el a pocnit mașină în ziua în care a luat-o de la tine sau a 2-a zi?

Edited by t-balt, 30 April 2023 - 08:30.


#40
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdorin_2k, on 28 aprilie 2023 - 13:27, said:

Niciun fals. Daca eu fac accident cu mașina nevestei (RCA pe nu ele ei), tot ei îi crește clasa Malus.
Sau invers. Daca ea face accident cu mașina mea: mie îmi crește clasa Malus.
Așa e legea in Ro
Plătește cu clasa asiguratul nu făptașul. Asigurarea e pe mașina. Nu contează ci e o conduce.
In cazul de față, nu îi dădea RCA și copie CI la vânzare și nu se putea deschide dosarul de dauna

Așa am procedat eu când am vândut mașina copilului. Nu i-am dat nimic. Doar 3 contracte vânzare cumpărare, mașina , talonul și cartea de identitate a mașinii.
Nici rovinieta, nici RCA nici copie CI.
Conteaza cine conduce masina, dar doar in beneficiul firmei de asigurare. Exista rubrica in polita - “conducatori auto”.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001
Rubrica aia in RCA e degeaba.
De unde să știi cine îți va conduce mașina în timpul anului?

#42
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 22.02.2007

View Postrexx, on 29 aprilie 2023 - 12:49, said:

daca faci un accident iti scade clasa B/M la toate masinile in acelasi timp
asa ca nu o sa mai fie rentabil sa faci accident cu nici una din masini ca te arde la toate asigurarile
cand a intrat legea in vigoare , la golful cu care merge  sotia s-a trecut automat de la b2 la B8, la Skoda aveam B8. si se aplica asta:
Obtinerea clasei B/M cea mai favorabila este procesul de stabilire a celei mai favorabile clase B/M pentru o persoana fizica ce detin mai multe clase B/M.
Exemplu : prespunand ca aceeasi persoana fizica detine doua vehicule, unul cu clasa B/M B0 si celalalt cu clasa B/M B8, inseamna ca atunci cand va incheia asigurarea RCA pentru vehiculul cu clasa B/M B0 va beneficia de tariful de prima calculat cu clasa B/M B8 pe care o detine la celalalt vehicul. In exemplul dat beneficiul obtinut in urma obtinerii clasei B/M cea mai favorabila este de reducere a tarifului de prima pentru vehiculul cu clasa B/M B0 cu 50%.

Si acum am citit mai atent, si da, daca ai mai multye masini pe numele tau si folosesti asigurarea la una, scade clasa la toate.

#43
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.06.2014

View Postt-balt, on 30 aprilie 2023 - 08:29, said:

Pai el a pocnit mașină în ziua în care a luat-o de la tine sau a 2-a zi?
Chiar nu stiu daca tot in ziua aia sau a doua sau a treia zi.

#44
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.08.2005

View Postpetre-vitan, on 30 aprilie 2023 - 07:22, said:

Pai cam asa am procedat. In jur de orele 15:00 i-am vandut masina si a doua zi m-am dus si am scos-o de la taxe si impozite. RCA-ul l-am reziliat imediat ce am fost informat ca sa produs un accident si sa dat asigurarea mea. Am trimis la Euroins copie de pe contractul de vazanre-cumparare,rca-ul si o copie de pe cartea de identitate.
Nu am mai cerut diferenta de bani pentru ca RCA-ul mai era valabil aproximativ 45 de zile.
Ei au spus ca au anulat dosarul de dauna si vinovatul accidentului este bun de plata. Au mai spus ca clasa B/M a mea nu va fi afectata dar se pare ca aici au mintit sau ma rog nu stiu ce sa intamplat pentru ca nu am mai putut lua legatura cu ei din cauza falimentului.

au spus...au spus....au spus
de fapt ti-au spus ce vroiai sa auzi. ptr ei era mai complicat sa anuleze dauna de RCA odata deschis dosarul, plus ca riscau sa fie dati in judecata de pagubit si sa ii coste mai mult
asa au preferat sa iti spuna tie ce vroiai sa auzi iar ei au mers cu dosarul de dauna mai departe

cea mai buna varianta era sa ii duci tu masina acasa si sa i-o lasi acolo fara nici un RCA. odata ce ala a plecat cu RCA-ul de la tine poate sa faca ce vrea cu el

Edited by rexx, 01 May 2023 - 10:36.


#45
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdorin_2k, on 30 aprilie 2023 - 08:58, said:

Rubrica aia in RCA e degeaba.
De unde să știi cine îți va conduce mașina în timpul anului?
Nu e degeaba, daca x imi conduce masina si loveste pe cineva, si nu e trecut in polita, firma de asigurari ii spune pagubitului, papa, da-l in judecata pe civil, noi nu despagubim.

#46
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.08.2005
da-mi macar un exemplu in care firma de asigurare RCA a refuzat plata daunei ptr ca era la volan alta persoana decat titularul din asigurare. dar sa fie asigurare RCA, nu CASO

si nu mai scrie prostii pe aici ca poate sunt unii care te cred

#47
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010
Ok, atunci poate explici tu pentru ce e rubrica aia in polita. Poate pentru design, sa arate mai bine.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postunderrated, on 01 mai 2023 - 10:56, said:

Nu e degeaba, daca x imi conduce masina si loveste pe cineva, si nu e trecut in polita, firma de asigurari ii spune pagubitului, papa, da-l in judecata pe civil, noi nu despagubim.
Nu exista asa ceva in RO. Masina poate fi condusa de orice sofer, iar polita ramane valabila.

Acea rubrica da dreptul celui trecut in polita sa faca demersurile necesare pentru despagubire.

Edited by pasilla, 01 May 2023 - 11:16.


#49
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.06.2014

View Postrexx, on 01 mai 2023 - 10:33, said:

au spus...au spus....au spus
de fapt ti-au spus ce vroiai sa auzi. ptr ei era mai complicat sa anuleze dauna de RCA odata deschis dosarul, plus ca riscau sa fie dati in judecata de pagubit si sa ii coste mai mult
asa au preferat sa iti spuna tie ce vroiai sa auzi iar ei au mers cu dosarul de dauna mai departe

cea mai buna varianta era sa ii duci tu masina acasa si sa i-o lasi acolo fara nici un RCA. odata ce ala a plecat cu RCA-ul de la tine poate sa faca ce vrea cu el
Poate ca ai dreptate insa eu la radul meu nu pot sa-i dau in judecata in urma mesajelor primite de la ei in care ma asigura ca dosarul de dauna a fost anulat si clasa BM nu va fi afectata?
[ https://i.imgur.com/6HR646s.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001

View Postunderrated, on 01 mai 2023 - 10:56, said:


Nu e degeaba, daca x imi conduce masina si loveste pe cineva, si nu e trecut in polita, firma de asigurari ii spune pagubitului, papa, da-l in judecata pe civil, noi nu despagubim.
Așa crezi tu


#51
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.08.2005

View Postpetre-vitan, on 01 mai 2023 - 11:35, said:

Poate ca ai dreptate insa eu la radul meu nu pot sa-i dau in judecata in urma mesajelor primite de la ei in care ma asigura ca dosarul de dauna a fost anulat si clasa BM nu va fi afectata?
poti sa ii dai in judecata, dar stiu ca prea putini au timpul, banii si mai ales vointa necesara sa ii dea in judecata

#52
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.06.2014

View Postrexx, on 01 mai 2023 - 12:48, said:

poti sa ii dai in judecata, dar stiu ca prea putini au timpul, banii si mai ales vointa necesara sa ii dea in judecata
Aici chiar ai dreptate.

#53
vladmihaitudor

vladmihaitudor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2021
eu stiu ca rca-ul este pe masina si orice sofer conduce este valabila ... limita este Romania... daca iesi din tara trebuie trecuti toti soferii in polita rca. daca nu i-ai trecut de la inceput poti si ulterior. dar este un aspect important

ultima oara cand am vandut o masina am folosit o platforma online si m-au sfatuit sa nu dau rca-ul mai departe fix sa nu-mi asum un risc gratuit... cumparatorul este obligat sa-si faca rca pt inmatriculare asa ca chiar nu are sens dupa mine sa dai rca-ul tau mai departe

Edited by althea, 04 May 2023 - 12:18.
fără spam, te rog


#54
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,488
  • Înscris: 29.01.2008
Când cumperi o mașină din altă localitate decât cea de domiciliu e complicat dacă nu primești asigurarea de la vânzător, deoarece de regulă asigurarea se încheie cu începere de a doua zi, deci ziua cumpărării ești neasigurat. Când am cumpărat mașină sh, am primit o copie a asigurării, iar când am ajuns acasă cu mașina l-am sunat pe fostul proprietar , să știe că nu au fost probleme și poate anula asigurarea. Când am vândut altă mașină, i-am lăsat o copie după asigurare și după câteva zile am anulat-o.
La cumpărarea unei mașini noi am cumpărat și asigurarea de la reprezentanță, cu intrarea în vigoare din aceeași zi, dar era evident că nu puteam avea vreun accident cu mașina înainte să o ridic de la reprezentanță 😁. Că m-a costat pe 6 luni mai mult decât din alt loc pe un an, deja sunt detalii...

Edited by alin2pas, 05 May 2023 - 07:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate