Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Altrifer

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022
Bună dimineața!
Știu că va suna prostesc, dar am o frică ciudată de a înghiți pastile. Totuși, am de luat Altrifer și nu pot face asta deloc, mi se par prea mari și mi-e teamă să nu mă înec. Există posibilitatea să o iau sub altă formă? Nu știu dacă pot desface capsula, ca să iau praful din ea direct cu apă...
Mulțumesc!

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Salut la Altrifer poți să desfaci conținutul capsulei în putina apa, se administrează după mese.

Ai și soluție de Altrifer, 4 ml egal 28 mg fier, te tine flaconul 30 de zile.

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Incearca sa te gandesti ca doar bei apa, incepi cu chestii micute, dupa putin antrenament intra vaporul ala de augmentin 1000 de zici ca nici nu e pe traseu.
Daca tu te gandesti activ ca te ineci, din reflex o sa bei doar apa si pastila ramane in gura.
Nici eu nu puteam sa inghit pastile cand eram mic pana am reusit cu tehnica asta, prima data, am pus pastila in gura si am inceput sa beau apa pana s-a dus, cred ca luasem vreo 15-20 de guri.
Se duce exact cum se duc crengile pe un rau, nu incerca la inceput cu o singura gura de apa, nu o sa mearga, bei ca setila si ai sa reusesti.

Bafta.

#4
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 Remicade, on 28 aprilie 2023 - 05:29, said:

Salut la Altrifer poți să desfaci conținutul capsulei în putina apa, se administrează după mese.

Ai și soluție de Altrifer, 4 ml egal 28 mg fier, te tine flaconul 30 de zile.
Este în regulă să beau doar praful? Citisem undeva că trebuie neapărat și acea capsulă, pentru că mi-ar putea face rău la stomac sau și-ar face prea repede efectul 😞. Dacă există și soluție, cu siguranță voi apela la aceea. Mulțumesc pentru răspuns!

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Bei doar "praful", capsulele se înghit in anumite cazuri când substanța nu ar fi stabila la pH acid, iritantă gastric etc...nu e cazul aici deși la anumite persoane fierul poate fi iritant.

Edited by Remicade, 28 April 2023 - 10:32.


#6
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 Remicade, on 28 aprilie 2023 - 10:32, said:

Bei doar "praful", capsulele se înghit in anumite cazuri când substanța nu ar fi stabila la pH acid, iritantă gastric etc...nu e cazul aici deși la anumite persoane fierul poate fi iritant.
Înțeleg. Până la urmă l-am băut așa, dizolvat într-o linguriță cu apă, dar stomacul meu a cam început să facă „zgomote” și să mă simt puțin aiurea de la el, nu știu dacă e de la pastilă... :))

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E de la fier !

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 ccarpediem_, on 28 aprilie 2023 - 01:25, said:

Există posibilitatea să o iau sub altă formă?

ANAL ?

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Injectabil, Venofer dar e foarte scump, 146 de lei 5 fiole compensate 50%. Anal nu se administreaza fierul pentru ca nu se absoarbe sistemic, procesul de absorbtie este activ si are loc la nivelul duodenului.

#10
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

View PostRemicade, on 28 aprilie 2023 - 20:42, said:

Injectabil, Venofer dar e foarte scump, 146 de lei 5 fiole compensate 50%. Anal nu se administreaza fierul pentru ca nu se absoarbe sistemic, procesul de absorbtie este activ si are loc la nivelul duodenului.
Am căutat Altrifer soluție, dar am găsit doar pentru copii, nu și pentru adulți. Aveți vreun link, poate? Mulțumesc!

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu există soluție decât de copii (ei nu pot înghiți ușor capsule sau comprimate), se poate folosi și la adulți.
1 cpr de Altrifer are 30 mg fier
1 ml de Altrifer Junior soluție are 7  mg per ml deci ar trebui sa iei 4 ml soluție care vor conține 28 mg fier.

#12
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

View PostRemicade, on 29 aprilie 2023 - 06:26, said:

Nu există soluție decât de copii (ei nu pot înghiți ușor capsule sau comprimate), se poate folosi și la adulți.
1 cpr de Altrifer are 30 mg fier
1 ml de Altrifer Junior soluție are 7  mg per ml deci ar trebui sa iei 4 ml soluție care vor conține 28 mg fier.
Mulțumesc mult!!

#13
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

View PostRemicade, on 29 aprilie 2023 - 06:26, said:

Nu există soluție decât de copii (ei nu pot înghiți ușor capsule sau comprimate), se poate folosi și la adulți.
1 cpr de Altrifer are 30 mg fier
1 ml de Altrifer Junior soluție are 7  mg per ml deci ar trebui sa iei 4 ml soluție care vor conține 28 mg fier.
Încă o întrebare, dacă nu e mare deranjul, pentru că văd că știți foarte multe. De ieri, de când am luat fierul într-o linguriță cu apă, mă dor foarte tare amigdalele, mai mult de parcă m-ar arde. Este posibil ca acel praf să îmi fi iritat gâtul/amigdalele? Când m-am uitat în oglindă, aveam firicele mici, roșii, în gât, dar nu am băut și nu am mâncat nimic rece, ca să pot răci în gât... :(

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Hmm ciudat, nu ar trebui sa fie nici o problema la nivel de amigdale pentru că nu există nimic iritant care să dea probleme la nivel de amigdale unde componentele stau in contact doar puțin timp cu mucoasa, sa nu fie o simpla coincidenta, se pot lua ceva pastile de supt cu rol emolient local.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate