Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Pe unde să fie blocul ăsta în zona P-ța Romană din București?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da, posibil, şi să fie cu acţionare cu buton. Bazinele montate sus erau mai versatile.

#20
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021
Eu zic ca e chiar dupa tocul ala care se vede in dreapta, dar nu e prins in poza. Langa cel care face poza, dreapta fata, jos. Cada cred ca e scurta si bazinul e deasupra WC si e iluzie ca e mai incolo din cauza unghiului. Sau cada a fost scurta si cand s-a inlocuit s-a lasat bazinul unde e si s-a tras doar WC ul, daca a permis scurgerea. In debaraua aia de care zici Marco, eu vad un dulap cu o cratita pe el, cred ca s-a desfiintat doar usa.
Ce ma intriga e ca baia are infiltratii colt dreapta sus. Camera aia are infiltratii stanga sus dar nu e 3 pentru ca are geam. Probabil e 4 si e ceva tevaraie in dreptul ei.
In orice caz, daca la asa ceva vreti voi reabilitare, nu mai zic nimic. Aia se mai reabiliteaza doat cu excavatorul dpmdv.

#21
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
Camera din poză e camera 4.


Camera 3 are și ea geam sigur, dă în curte spre interior, doar că nu au desenat corect ferestrele de pe partea aia pe releveu. Singura baie mare, 12, sigur are geamul rotund care se vede în poză dar nu a fost trecut pe releveu.

Edited by MarcoSemedo, 05 October 2023 - 17:16.


#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da, posibil ca W.C.-ul să fie înaintea căzii. Căzile cred că aveau dimensiune standard.

#23
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 17.09.2021

 djl, on 05 octombrie 2023 - 19:16, said:

Da, posibil ca W.C.-ul să fie înaintea căzii. Căzile cred că aveau dimensiune standard.
Crezi rău dejeleule. În primul rand aia nu cred ca e cada originala, clădirea pare mai veche. Aia e cadă emailata, comunistă. Iar alea comuniste erau de cel puțin de 3 feluri. 180 și 240 l (parca) am avut eu. Și mai era una la muncă, mai mică. De ce ți-o place ție să crezi, nu știu. Nu-i mai bine sa întrebi?

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O să văd dacă găsesc ceva prin cărţile tematice.
Sper să răspundă la întrebare.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da' astea 2 pe unde să fie? Pe primul parcă l-am văzut, dar nu mai știu pe unde. Poze le-am găsit pe facebook  București Art-Deco, dar nu era menționată locația

Attached File  120431131_203579461119240_1125337535078074593_n.jpg   863.73K   37 downloads
Attached File  77099390_110870997056754_5339537968413540352_n.jpg   838.5K   29 downloadsAttached File  79871984_122844609192726_2075510767897018368_n.jpg   1.18MB   27 downloads

#26
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
Primul e foarte cunoscut, e blocul masiv de lângă "parcul tribunalului", în spatele curții de apel.

https://www.google.c...i8192?entry=ttu



În a doua poză e spatele unui bloc care are partea din față la Biserica Krețulescu, parter librăria humanitas.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e de mirare că nu le ştiam, că nu le-am văzut. Primul e făcut de Jean Monda. Dacă idioţii cu siteurile de vânzări ar ţine arhiva cu anunţurile, aş fi văzut cum arată un apartament pe acolo.
Am uitat că al doilea e intrerbelic. Avea Librăria "Buchholz" (buch = carte, holz = lemn) la parter. În comunism a fost Dircţia de documentare şi informatică a lu' Secu' în acel bloc.   :samui:   Oricum, e interesant că are 2 faţade aşa de diferite... de obicei spatele la interbelice erau urât, adică unele obiceiuri sunt de dinainte de comunism.   :notangel:   Am văzut şi poză de interior, nu mi s-a părut aşa de impersionant. Multe interbelice sunt uau pe dinafară, dar la spaţii comune, banale.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Marco, dacă tot ştii aşa de multe despre blocuri, ăsta făcut de Jean Monda la rondul de la Bis. Popa Chiţu: https://www.google.r...i8192?entry=ttu
avea sau nu avea piscină pe acoperiş. Pe forum cineva a zis că ar fi avut, din aer se vede ceva acoperit pe acoperiş, dar nu am reuşit să întreb pe nimeni din bloc şi nici încă să consult cartea cu lucrările autorului scoasă în 1940.

#29
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
Habar nu am. Eu m-aș îndoi că da, pentru că nu mi se pare tipic acelor ani.


Dar aici în descrierea turului arhitectural zic că da, deci poate sursele lor sunt bune - http://jeanmonda.blo...r-j-berman.html


Eu nu știu atât de bine istoria clădirilor, nu am citit atât de mult, sau dacă citesc uit repede detaliile.


Doar recunosc casele și blocurile după cum arată și după cum fac legătura cu ce văd zilnic prin oraș, poate chiar clădirea în sine sau îmi inspiră tiparul unei anumite zone.

Edited by MarcoSemedo, 10 October 2023 - 16:53.


#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 10 octombrie 2023 - 15:10, said:

Nu e de mirare că nu le ştiam, că nu le-am văzut. Primul e făcut de Jean Monda. Dacă idioţii cu siteurile de vânzări ar ţine arhiva cu anunţurile, aş fi văzut cum arată un apartament pe acolo.
...................
De ce sint idioti draga? pentru ca nu poti comanda tu, pe banii lor, cum ti-ar place??? tu de ce nu iti salvezi informatiile care te intereseaza?

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu găsesc informaţia la timpul potrivit dintr-un motiv simplu: nu mă gândesc să o caut pe atunci sau nu ştiu ce să caut şi când caut, nu mai e pe site. Iar unele informaţii... numai în urma anunţurilor le găseşti; şi dacă nu cauţi la timp, nu mai găseşti.

Edited by djl, 11 October 2023 - 08:31.


#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am ajuns să mă uit pe cartea aceea cu lucrările lui Jean Monda. Nu se menţionează dacă blocul de vis-a-vis de Bis. Popa Chiţu are sau nu are bazin.
Celui de pe Ghoerghe Danielopol i-am găsit însă schiţa. Afară de un apartament (cel din dreapta, spate), restul au doar o intrare pe coridorul de la baie. Adică din dormitor nu se poate ajunge direct la baie.
Iese una în halat din baie. Soţul către asociatul lui:
- Îţi place cum arată soţia mea în halat?    :evillook:

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta din dreapta celui interbelic e mai recent şi făcut să pară retro sau doar e a fost modifcat?    :huh:
https://www.google.r...i8192?entry=ttu
Habar nu aveam că e bloc interbelic pe acolo. Ieri am mers în "IDM" şi văd bloc pe acolo... O fi făcut ceva la fosta fabrică. Am decis să mă uit pe "Google" şi am văzut că e bloc interbelic.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Blocul ăsta de pe Luigi Cazzavilian să fie comunist sau interbelic? https://www.google.r...i8192?entry=ttu

#35
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
E comunist, după tipul de tencuială, ușile de la intrare, balustradă cu sticlă la balcoane și alte detalii.

Sunt apartamente mari în el, cred că două pe etaj.

[ https://i.imgur.com/U5xhCJN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Blocuri asemănătoare

https://www.google.r...i8192?entry=ttu

https://www.google.r...i6656?entry=ttu

Edited by MarcoSemedo, 31 October 2023 - 12:28.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu ziceam că e comunist, dar unele elemente, precum forma, geamurile, deocraţia de la parter dădeau un aer de interbelic şi m-a nedumerit.
98 m.p. ... destul de binişor. Dar se vede că e mai elevat. Făcut pentru cine trebuie sau arhitecţi/ingineri.

Edited by djl, 31 October 2023 - 14:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate