Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Detector cabluri, tevi in perete

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Am nevoie de o solutie pentru identificarea chestiilor metalice din perete si m-am gandit la un detector Bosch Truvo (nu prea am incredere in chestile mai ieftine dar no-name). Are cineva scula asta, sau ceva asemanator pe care il poate recomanda din proprie experienta?

#2
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 11.07.2006
https://www.shopexpe...multifunctional

Eu folosesc asa ceva,dar e in natura meseriei si e foarte ok.Daca vrei sa ii tii si in viitor merita investitia,daca doar o data sa dai o gaura merge si acele.

#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
M-am uitat si la ala, ce mi se pare ciudat e ca il recomanda pentru pereti din gips carton, pentru beton sau caramida are rezultate bune?

#4
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 11.07.2006
Totul depinde de adancime,vezi clipuri pe yt,dar daca adincimea e mai mare de 5-7cm nu prea mai ai rezultate exacte.Oricum acesta e aparat profesional nu hoby.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Problema mea nu e cu cablurile de curent, alea stiu pe unde trec. Ce nu stiu e unde sunt montantii, e un perete despartitor intre dormitor si dressing, facut ca un sandwich din rigips dublu pe fiecare parte si izolatie pe interior.

#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Pentru cazul tau, poti incerca cu un magnet neodim.
https://youtu.be/FhpuC_Gy-yI?t=85

Edited by phoenix76, 25 April 2023 - 14:17.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAWE, on 25 aprilie 2023 - 12:42, said:

Am nevoie de o solutie pentru identificarea chestiilor metalice din perete
Pana la o anumita adancime merge orice detector ieftin de gasesti in Dedeman. Ala la 200 si ceva e "scump" :)

#8
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 15.07.2006
STANLEY S150 (STHT0-77404)
Am vazut pe olx.ro cu ... 50 leiPosted Image

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Il am eu, nu mi se pare mult peste un creion de tensiune.
L-am luat ca sa urmaresc un traseu (de la o doza catre un intrerupator), prin perete de beton, si n-am reusit.
La ce-am comparat, ce cabluri live dectectam cu creionul de tensiune detectam si cu asta. Ce nu detectam cu ala nu detectam nici cu asta. La metale nu l-am testat ca nu prea am rigips p-acasa, si nu am avut nevoie.

Deci, nu recomand. :)

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postphoenix76, on 25 aprilie 2023 - 14:11, said:

Pentru cazul tau, poti incerca cu un magnet neodim.
https://youtu.be/FhpuC_Gy-yI?t=85

Am incercat deja :) dar fara rezultate, am comparat cu o zona unde stiu clar ce e dedesubt si cred ca peste 1-2 cm magnetul nu se prea descurca...

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTehCube, on 25 aprilie 2023 - 15:42, said:

L-am luat ca sa urmaresc un traseu (de la o doza catre un intrerupator), prin perete de beton, si n-am reusit.
Detectia de tensiune/camp electric e mai redusa decat de metal si daca e ecranaj pe undeva nu mai iei nimic cu curentul.

Eu am o jucarie dinaia simpla care seamana cu asta dar e alba si germana. Nu da gres, i se regleaza sensibilitatea.

[ https://m.media-amazon.com/images/I/51+aWfdBp9L._AC_SY355_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 25 April 2023 - 17:22.


#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postandreic, on 25 aprilie 2023 - 17:19, said:

Detectia de tensiune/camp electric e mai redusa decat de metal si daca e ecranaj pe undeva nu mai iei nimic cu curentul.
Ai dreptate, eu prost, l-am folosit la ce nu trebuia.
Am ajuns acu' acasa si m-am dus cu el la un perete exterior (unde ma asteptam sa fie mult fier beton) si intr-adevar piuie in draci peste tot.
Traseul pe care-l cautam initial era aproape de tavan deci probabil era ecranat.

@AWE - daca esti din Bucuresti ti-l imprumut eu sa te chinui cu el. Poate la ce ai tu nevoie e bun.

Edit: l-am testat acu' pe un toc de usa (poze atasate), pare sa gaseasca surubul cu oarecare acuratete (poza atasata). Daca te joci mult prin zona iti faci o idee destul de buna. Deci pentru metale e mult mai ok, are dreptate andreic, retrag criticile initiale si le blamez pe lipsa de inteligenta. :D

Attached Files

  • Attached File  z1.jpg   45.86K   26 downloads
  • Attached File  z2.jpg   44.63K   24 downloads
  • Attached File  z3.jpg   45.8K   21 downloads

Edited by TehCube, 25 April 2023 - 18:43.


#13
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostTehCube, on 25 aprilie 2023 - 18:34, said:


@AWE - daca esti din Bucuresti ti-l imprumut eu sa te chinui cu el. Poate la ce ai tu nevoie e bun.

Nu sunt din Bucuresti dar multumesc pentrur oferta! :) Astea sunt fix genul ala de tool pe care eu il folosesc din an in Paste, de asta n-as prea investi in ceva mai "pro", dar nici nu prea imi vine sa dau mai putin pe ceva quasi-nefolositor. Momentan am dat sfoara-n tara printre cunostinte, sa vedem daca e vreunul care are asa ceva in dotare.

#14
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 15.07.2006

View Posttehtronics, on 25 aprilie 2023 - 14:54, said:

STANLEY S150 (STHT0-77404)
Am vazut pe olx.ro cu ... 50 leiPosted Image

Vad ca a disparut imediat si anuntul de pe olx...
50 lei era un pret mai mult decat decent, zic eu.
@TehCube
Ziceai ca il ai tu, dar vad in poze ca ai un BOSCH, nicidecum STANLEY-ul din postarea mea

Edited by tehtronics, 25 April 2023 - 20:31.


#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Acum câţiva ani am avut un Bosch D-Tect 120. Speram să găsesc cu el armăturile dintr-o placă de beton armat.
Nu am reuşit.  Reuşea să detecteze cablurile sub tensiune din tubul de PVC din placă.
L-am dat.

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am cumpărat un clampmetru care are și funcția asta.

#17
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Mi s-a sters postarea, dar eu intrebam serios, ce se intampla daca dai gaura intr-un fir de curent live ? Te poti electrocuta sau bormasina are izolare?

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttehtronics, on 25 aprilie 2023 - 20:29, said:

Ziceai ca il ai tu, dar vad in poze ca ai un BOSCH, nicidecum STANLEY-ul din postarea mea
Da, raspunedam la OP nu la postul tau. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate