Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Identificări monede

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Nu exista nicio varianta rara la moneda de 5000 lei 1999. In afara de varianta proof pe care am mentionat-o si care tot nu valoreaza nimic special.
Anuntul mentionat era pus de un nebun sau de un "smecher".
La tipul asta de tampenii are si presa partea ei de vina - recent pe un grup de numismatica de facebook, un nene gasise acasa un 5000 lei 1998 cu Lucian Blaga. Bancnota care cu indulgenta ar costa 5 lei in stare slaba, daca ar cumpara-o cineva.
Cand i s-a explicat, imediat a sarit "n-ai vrea sa ti-o dau tie cu 5 lei?". Gasise un articol mizerabil.
https://www.ziarulde...on--335544.html
Un ziarist care ar merita 300000 nu de "RON" ci de palme.
Dar chiar si asa se gasesc si acolo comentaci care sa specifice ca au si ei, chiar mentioneaza si seria, ba chiar unul are are o "bagnota".

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postambr0zie, on 13 decembrie 2023 - 20:43, said:

Un ziarist care ar merita 300000 nu de "RON" ci de palme.
Eu i-as oferi ''ziaristului'' respectiv 50 de bucati UNC (atatea am) en-gros cu 100 euro/ bucata, ulterior ar putea face bani seriosi prin revanzare Posted Image

#21
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Asa i-am oferit si eu domnului de pe facebook. Am si eu vreo 10 bucati cu Lucian Blaga, eu ceream doar 100 de lei pe una, daca e interesat. Nu a mai zis nimic.
Ce e interesant e ca sunt si unii atat de naivi si incapatanati incat sunt convinsi ca au o valoare.

#22
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Acum vad ce deprimat arata Lucian Blaga pe bancnota respectiva.
Se gandeste probabil la cenzura comunista, ori la valoarea numismatica aproape zero a hartiei de 5000 de lei.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrigmarole, on 15 decembrie 2023 - 21:36, said:


Colectionezi si bancnote românești?

#24
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Nu, numai monezi, si nu am o colectie cu vreun plan anume, cumpar ce ma atrage, de la romane la moderne.

Nu prea sint atras de bancnote, chiar daca unele au desene si simboluri interesant de studiat. Cu exceptia Euro, care par facute de filistini.

#25
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Detin o moneda " Romania-500 lei-11 august-1999-eclipsa totala de soare ".Poate sa-mi spuna cineva care este valoarea ei si cu ce suma as putea sa o vand ? Multumesc anticipat!

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Pe la 1 euro daca starea e foarte buna, posibil 2 euro daca e impecabila
Daca e varianta proof (precum cea din poza) vreo 20 euro, poate si mai mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate