Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Identificări monede

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Am gasit-o pe intr-un targ acum mai multi ani.

Attached Files


Edited by doxan, 25 April 2023 - 12:16.


#2
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Moneda FEL TEMP REPARATIO "calaret cazut" - imparatul Constantius II.
Secolul IV, unul din fiii lui Constantin cel Mare.
Aceasta e orientarea corecta
Attached File  orig.JPG   43.69K   103 downloads

Iar aceasta ar fi un exemplar asemanator intr-o stare mai buna
Attached File  feltemp.JPG   159.56K   103 downloads
Starea monedei nu permite identificarea clara a monetariei.
Sunt printre cele mai comune monede romane tarzii, cu tiraje enorme.

#3
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Mulțumesc mult !

#4
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 19.02.2023
Vezi sa nu te apuci s-o "restaurezi" ca o faci numai buna de saiba.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Despre FEL TEMP REPARATIO, cateva randuri lamuritoare se pot citi aici.

 GunDALF, on 25 aprilie 2023 - 14:45, said:

...
Moneda e mult prea distrusa si fara valoare pt a mai merita vreun efort de restaurare.

#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cat ar ajunge pretul acestei monede?

#7
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Foarte mic.
In primul rand, cu legislatia Romaniei, e mai bine sa nu te incurci cu asa ceva.
Intr-o licitatie oficiala, din strainatate, cu greu ar fi acceptata in conservarea pe care o are. Si doar la o casa mica.
Valoarea e pana in 5 euro, tras de par.
Attached File  c2.JPG   123.23K   45 downloads
Acelasi tip de moneda, in conservare foarte buna si patina uniforma si frumoasa, vandut la o mare licitatie internationala cu 35 euro plus taxe.

Edited by ambr0zie, 25 April 2023 - 16:34.


#8
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Multumesc!

La pretul acesta as cumpara-o. Nu pentru valoarea ei, ci pentru faptul de a avea un obiect foarte vechi.

#9
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,940
  • Înscris: 13.11.2016
Attached File  20230318_164903.jpg   330.92K   50 downloadsAttached File  20230318_164839 (1).jpg   377.16K   47 downloads
Am cautat acum ceva vreme informatii despre aceasta moneda, dar nu am gasit mare lucru. Puteti afla din ce perioada este ? Stiu ca e de pe timpul lui Constantin, asta se poate citi destul de usor.
Multumesc anticipat.

#10
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Este o moneda a lui Constantin al II-lea, alt fiu al lui Constantin cel Mare.
Prima poza este reversul, care trebuie intors.
Conservarea mai buna permite aici o identificare completa.
E un follis (unitate monetara romana) batut la Aquileia, in anul 322.
Attached File  c22.JPG   99.39K   22 downloads
CONSTANTINVS IVN NOB C / CAESARVM NOSTRORVM // VOT X // AQT
Un exemplu similar
https://www.acsearch...html?id=4854804
Tot o piesa destul de comuna din secolul IV, cel mai bogat in monede.
Valoare, maximum 10 euro, cu mare indulgenta dar cu aceeasi mentiune ca mai sus - legislatia romana nu prea permite posesia/vanzarea acestor monede, chiar daca valoarea materiala e neglijabila, decat cu documente de provenienta.

Edited by ambr0zie, 25 April 2023 - 18:48.


#11
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,940
  • Înscris: 13.11.2016
Multumesc pentru raspuns.

#12
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Legislatia asta e cam fara noima. Exista frustrare in randul numismatilor romani?

Atit timp cit in alte tari lumea nu isi bate capul cu provenienta, un roman nu poate cumpara asa ceva pentru ca vanzatorul nu are asa ceva.

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

 rigmarole, on 25 aprilie 2023 - 22:57, said:

Legislatia asta e cam fara noima. Exista frustrare in randul numismatilor romani?

Acest domeniu (numismatica antica) e foarte putin popular in Romania. Probabil pentru ca e mai neprietenos pentru incepatori si ai de citit pana inveti ceva. Din  pacate noul val de colectionari, care au aparut in numar mare in ultimii ani, cumparand piese romanesti, nu prea citesc, nici macar literatura obligatorie pentru numismatica moderna.
Tot ce am invatat eu a fost de la colectionari straini, de pe forumuri. Si asta pentru ca aveam destul de mult timp liber si, ca numismat pasionat, tocmai ma lasasem de Romania si doream inca sa citesc, sa invat ceva nou. Am preferat acest domeniu, unde nu stiam mai nimic.

Ma distreaza (oarecum) cand vad oameni convinsi ca o moneda antica, inclusiv foarte uzata, costa mii si mii de euro, sau eventual spun tampenii despre ea, ca de, oricine are dreptul la o parere. Nu e cazul de sume imense in general. Desigur ca sunt monede antice cu preturi pentru buzunare de Tiriac, dar as zice ca sunt mai degraba exceptii - raritati PLUS in stari deosebite.

#14
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Da, multe monezi romane nu valoreaza mai nimic, si cele comune se pot cumpara in loturi mari de 20-50 de monezi.


Asta e o moneda romana foarte rara care comemoreaza un asasinat celebru.
https://www.coinworl...n-selling-price
Reversul monezii e traznet: Pileus(simbolul libertatii) intre doua pumnale, plus EID MAR (Eidibus Martiis). Mesajul era clar pentru orice roman de atunci.

#15
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
am vazut ca moneda de 500 lei din 1999 se vinde si cu 5000 lei dar si cu 5 lei cine imi explica

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvdesigns, on 28 aprilie 2023 - 13:29, said:

am vazut ca moneda de 500 lei din 1999 se vinde si cu 5000 lei
Ai văzut tranzacția, omul dând 5000 lei (peste 1000 euro) pe respectiva monedă?
Doar atunci poți spune”se vinde”.

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Daca tot se pastreaza mesajul, desi n-are legatura cu topicul, explicatia e destul de simpla.
Numismatica pare un domeniu accesibil tuturor pentru ca multi au avut in copilarie o cutiuta cu monede vechi.
Nu e chiar asa accesibila si usor de inteles, iar unii se incapataneaza sa stie ei mai bine.
Exista monede si bancnote mai noi sau mai vechi cu preturi mari sau foarte mari; exista si unele care nu valoreaza mai nimic; desigur si intre.

Vechimea (nu ca 500 lei 1999 ar fi veche) de multe ori e irelevanta pentru pret, pentru ca intotdeauna vor fi, legal si pe fata, la case de licitatii, monede antice de 10 euro care arata foarte decent. Pentru ca asta-i pretul. La unele.

Deseori apar articole de-a dreptul tampite in presa, carora nu le inteleg sensul.
https://www.opiniati...osta/20/03/2015
https://evz.ro/banii...n-brancusi.html

Acesti pseudo-ziaristi deschid OLX-ul, vad un nebun care a visat frumos si trag concluzia ca daca un nebun cere  o suma nesimtita, aia e valoarea.
Iar altii cred sau se prefac ca ar crede.

Si in ziua de azi sunt multi dispusi sa jure ca o bancnota mototolita si distrusa cu eclipsa face cat un salariu.
Cu moneda de 500 lei cu eclipsa e la fel, a existat si o varianta Proof pentru colectionari (adica batuta in alte conditii tehnice si care n-a fost pe piata), dar nici cu aia nu reusesti sa scoti bani de-o bauta buna.

Edited by ambr0zie, 28 April 2023 - 16:18.


#18
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

View Postvdesigns, on 28 aprilie 2023 - 13:29, said:

am vazut ca moneda de 500 lei din 1999 se vinde si cu 5000 lei dar si cu 5 lei cine imi explica

De cele mai multe ori "se cere" ceva exorbitant de catre cei care cred ca o moneda veche e neaparat o mare valoare. Nu se si "da" atat. Pretul unei monede e in principal determinat de raritate (raport cerere-oferta) si calitate. Daca e dintr-un metal pretios, intra si asta in ecuatie. Uneori mai vine si cate o moda si incep sa se bata colectionarii pe cate un tip de monede crescandu-le mult pretul. Se poate ca pentru un anumit tip de moneda sa fie doar 2-3 colectionari interesati. Daca se nimereste ca ei sa aiba resurse modeste, pretul monedei va fi si el modest. Daca insa se intampla ca aia 2-3 sa fie in topul Forbes... se face istorie.
Nu stiu ce moneda de 500 lei din 1999 ati vazut. Daca era vanduta de un amator, pretul e fantezist. Daca era vanduta de un cunoscator, poate ca era o varianta rara. Mai exista si din astea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate