Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Adeverinta medic familie scoala soferi

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Experienta mea, octombrie 2022, mi-a expirat permisul de conducere, a trebuit sa-l refac.
1. Am contactat medicul de familie prin whatsapp, i-am cerut hartia, mi-a trimis-o pe aceeasi cale, a trebuit sa o printez. Costul a fost 0(zero) lei.
2. Cu hartia m-am dus la o clinica medicala specializata pe fise medicale necesare permisului auto.
3. Aici am platit taxa, am trecut destul de repede prin controalele necesare, a 2-a zi m-am dus si am luat fisa medicala.
Hartia data de medicul de familie era un aviz ca sunt apt.

#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostEMPP, on 25 aprilie 2023 - 12:26, said:

și-au învățat 10 ani pt acea adeverință
adeverinta poate sa o dea si asistenta, nu iti trebuie facultate.
Intr-un viitor probabil platforma iti elibereaza o adeverinta ca nu esti inregistrat in sistem cu boli cronice.

#21
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Vrei gratis, te duci la policlinica spitalului judetean si astepti pana isi bea medicul cafeaua, pana isi dojeneste cu cateva palme pe fund asistenta, etc. ( cateva ore de asteptat ).
Vrei mai repede, te duci la medicul de familie, care presteaza un serviciu pentru tine, serviciu care trebuie remunerat de client, adica tu.
Daca doresti sa afli exact ce se plateste si ce nu se plateste la medicul de familie, ai la dispozitie internetul !

Edited by phoenix76, 25 April 2023 - 14:09.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTheWarrior, on 25 aprilie 2023 - 13:53, said:

Intr-un viitor probabil platforma iti elibereaza o adeverinta ca nu esti inregistrat in sistem cu boli cronice.
Existenta unor boli cronice nu e contraindicatie la detinerea unui permis de conducere.

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Depinde de boala.................

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Da, depinde de boala, de stadiul ei, de asocierea cu alte boli etc etc

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ma minunez ce idei au unii pe aici. Bine ca nu vreti ca scoala de soferi la care s-a inscris sa ii faca tot dosarul si el doar sa se urce la volan, eventual sa nu dea nici proba scrisa si proba practica.
20lei oricum ii da pe o shaorma. Sunt probleme mai grave de dezbatut in cazul sistemului de sanatate decat o adeverinta pentru scoala de soferi.

#26
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu e ilegal sa ceara aia 20 lei. Nu-ti convine, cauta alt medic de familie care nu-ti cere bani pe adeverinte.

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postgratzi858, on 25 aprilie 2023 - 11:17, said:

Unei cunostinte i s-a cerut 20 de lei sa i se elibereze aceasta adeverinta necesara pentru analize care costa inca vreo 300 de lei.
Este legal sa ceara bani pentru o hartie?
Medicii de familie nu sunt bugetari, pentru ce platim impozit cas??

Cum te astepti sa iti zica doctorul ala daca esti apt fara analize.

Edited by MooF2010, 25 April 2023 - 15:39.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMooF2010, on 25 aprilie 2023 - 15:39, said:

Cum te astepti sa iti zica doctorul ala daca esti apt fara analize.
Adevarul e ca eu fac aici in FI examene medicale pt obtinere/ prelungire de permise auto si nu trebuie sa-i trimit la analize.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu da nici măcar o adeverință in fiecare zi.
Se dau la început de an scolar și atât. Pt sport.

Sigur nu ai trăit în România în ultimii ani.

#30
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Rezultatul "muncii" lor este o hartie care nu contine nici o informatie utila.
Apreciez cealalta hartie care o primesc dupa analize, care macar contine ceva informatii utile.
In primul rand nici nu ar trebui sa fim obligati sa umblam dupa aceasta hartie. Orice laborator poate sa te primeasca direct fara hartie, nu e nici un risc de imbulzeala ca doar platesti analizele

Probabil acei 20 de lei sunt si motivul acestor hartogarii fara valoare, nu invers

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
La fisa pt permis, nu au de unde să știe aia istoricul tau medical. Că nu îți cere cardul de sănătate.
Astfel medicul de familie pe baza fisei tale scrie dacă ești sau nu apt

#32
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postgratzi858, on 25 aprilie 2023 - 11:17, said:

Unei cunostinte i s-a cerut 20 de lei sa i se elibereze aceasta adeverinta necesara pentru analize care costa inca vreo 300 de lei.
Este legal sa ceara bani pentru o hartie?
Medicii de familie nu sunt bugetari, pentru ce platim impozit cas??
Orice medic de familie iti va cere taxa pentru adeverinte, fie ca e pentru facultate, pentru permis, pentru angajare, etc.
Din nefericire legea le permite taxarea.
Mereu grupul medicilor au facut lobby pentru a se face legi prin care sa primeasca mai multi bani si de la cetateni direct si din bugetul de sanatate.

#33
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postphoenix76, on 25 aprilie 2023 - 14:08, said:

Vrei gratis, te duci la policlinica spitalului judetean si astepti pana isi bea medicul cafeaua, pana isi dojeneste cu cateva palme pe fund asistenta, etc. ( cateva ore de asteptat ). Vrei mai repede, te duci la medicul de familie, care presteaza un serviciu pentru tine, serviciu care trebuie remunerat de client, adica tu. Daca doresti sa afli exact ce se plateste si ce nu se plateste la medicul de familie, ai la dispozitie internetul !
La policlinica iti cere adeverinta de la medicul de familie ca sa faca fisa medicala pentru permis.
Sistemul e facut de asa natura incat sa mulga fiecare cate ceva de la tine extra pe langa ce mulg direct din bugetul de stat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate