Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

HP vs Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Buget, maximum 2499 lei, niciun leu mai mult (prietenii știu de ce...)

1. HP 250 G9, respectiv https://www.domo.ro/...-pNyU6MzYmNg-l/

2. Lenovo Thinkbook 15, respectiv https://www.emag.ro/..._medium=android

După specificații - HP este mai performant, dar mă interesează și fiabilitatea, construcția, calitatea ecranului.

Mulțumesc!

Edited by cain2k, 24 April 2023 - 18:20.


#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
As fi vrut sa zic lenovo, dar nu. Mai degraba hp

E cam aceeasi calitate

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
HP. Are 16Gb de RAM si SSD de 512BGb. Restul sunt chestii insemnificative.
Fiabilitatea e in functie de cum il folosesti

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
HP-urile sunt de ani buni un dezastru la fiabilitate.
N-as cumpara in veci.

Principalele probleme sunt pe alimentare.
Nicii macar alea scumpe gen Spectre nu sunt ok.

Lenovo e fostul IBM iar ThinkBook e seria ieftina de Business - peste ele mai sunt doar ThinkPad-urile.

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Sau asta
https://altex.ro/lap...APD1603QAMB260/
Ai 15%reducere din aplicatiw, depaseste putin limita

#6
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Eu am folosit și recomandat mai multor persoane Lenovo.

Lenovo sunt, din ce știu, din China, și au preluat niște lucruri de la IBM, cum zice și eiffel.

Vezi că 8GB de RAM sunt foarte la limită. Dacă plănuiești să faci vreodată update, poate fi OK, dar dacă îl iei să fie varianta finală, nu mi se pare OK.

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
In gama asta de pret nu prea conteaza; daca discutam despre un ThinkPad era complet alta treaba.
Mergi pe HP pentru ca are un procesor de generatie mai noua si este mai performant; primesti si dublu memorie de RAM, spatiu de stocare dublu.
Nici numai are rost sa discutam, in cazul asta HP 100%.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Asta e superior fata de ce ai ales din toate punctele de vedere. https://www.emag.ro/...e/pd/DLWRB6MBM/

Altul superior fata de ce ai ales https://www.emag.ro/...m/pd/D8TQRHMBM/

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Postcain2k, on 24 aprilie 2023 - 18:15, said:

Salut,

Buget, maximum 2499 lei, niciun leu mai mult (prietenii stiu de ce...)

1. HP 250 G9, respectiv https://www.domo.ro/...-pNyU6MzYmNg-l/

2. Lenovo Thinkbook 15, respectiv https://www.emag.ro/..._medium=android

După specificatii - HP este mai performant, dar mă interesează si fiabilitatea, constructia, calitatea ecranului.

Multumesc!

Daca acel Lenovo Thinkbook 15 are 2 sloturi ram cumpara Lenovo
Daca are lipita o memorie si esti limitat la adaugarea unui ram dual channel de 16 GB sau mai mare, alege HP

Sau cel mai bine un alt laptop !

Edited by pateu_98, 24 April 2023 - 19:56.


#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostY0samiteSam, on 24 aprilie 2023 - 18:48, said:

...daca discutam despre un ThinkPad era complet alta treaba.

Nu prea mai e vreo treaba nici cu alea, am acum un Thinkpad X13 si desi scumpe, nu se compara nici in vis cu adevaratele Thinkpad-uri, ultimul pe care l-am avut a fost un T43, ala da laptop! Dupa ce au ajuns chinezii sa-si puna gherutele pe ele, mnah, sa zicem ca s-a dus si calitatea aia legendara.

LE: Thinkpad-ul asta il am de la job, n-as da banii pe asa ceva chiar daca ar fi mai ieftin...

Edited by AWE, 24 April 2023 - 19:58.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si ThinkPad-urile sunt pe categorii.
T-ul e cel mai zdravan, Nu prea poti compara nimic cu T-urile. Dar si costa mai mult decat toate celelalte versiuni.

Am o versiune E la servici - cele mai "slabe" din serie - nu e la fel de solid ca un T dar ptr banii aia e suficient de tapan. Ptr acelasi hardware e la jumate de pret.

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Si ca sa fim complet toti off topic:
pana si cea mai scumpa gama ThinkPad seria T de la Lenovo in momentu de fata nu e la fel de fiabil ca seria originala IBM ThinkPad :)

@initiator eu zic sa cauti alt Thinkbook 15 cu procesor mai bun decat ala cu i5-1135G7
Ti a pus colegu @PiticVerde mai sus linkuri cu altele mai bune

Daca iei ceva de la Lenovo vezi sa nu aiba memoria ram lipita pe placa de baza

#13
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
daca e limita da pret pentru mijloc fix,da jos tva din pret.

#14
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Nu știu voi, dar eu am un T480 cu 32GB RAM, Display 500 nits, 100% SRGB Low.Power, doua SSD Pcie3, si i7 8550u. Rulex Arch Linux si W11 pro dual boot si 96 Wh baterii
(Facut stric pentru portabilitate, daca il iei sa il folosești in casa, ramai la desktop, ca desktop folosesc si eu acasa in general). Desktop de baza plus monitor decent faci in 3000 daca nu te joci.

Cost total produs SH plus upgrade-uri gen (display, wifi 6, un ssd, display, baterie extinsa)  1700-1800 lei. Până prin 4000 lei eu nu as lua laptop-uri noi.

Ok, gen 8-ul poate e cam ramas in urma la Windows desi depinde ce faci, dar pana prin 2000 lei de exemplu nu găsești ceva mai bun decat ceea ce am încropit eu (display 500 nits nu găsești nici la buget 5000 lei). Daca inițiatorul folosește Linux, mai bine ceva Thinkpad SH. Eventual un T14 Gen2 daca vrea macar un gen 11. Se găsesc pana in 2500 cu puțin noroc.

#15
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Lenovo din pacate nu mai e ce era o data, mergi cu HP ca macar ai o configuratie mai buna.

View PostMihaiTS, on 24 aprilie 2023 - 22:02, said:

Nu știu voi, dar eu am un T480 cu 32GB RAM, Display 500 nits, 100% SRGB Low.Power, doua SSD Pcie3, si i7 8550u. Rulex Arch Linux si W11 pro dual boot si 96 Wh baterii
(Facut stric pentru portabilitate, daca il iei sa il folosești in casa, ramai la desktop, ca desktop folosesc si eu acasa in general). Desktop de baza plus monitor decent faci in 3000 daca nu te joci.

Cost total produs SH plus upgrade-uri gen (display, wifi 6, un ssd, display, baterie extinsa)  1700-1800 lei. Până prin 4000 lei eu nu as lua laptop-uri noi.

Ok, gen 8-ul poate e cam ramas in urma la Windows desi depinde ce faci, dar pana prin 2000 lei de exemplu nu găsești ceva mai bun decat ceea ce am încropit eu (display 500 nits nu găsești nici la buget 5000 lei). Daca inițiatorul folosește Linux, mai bine ceva Thinkpad SH. Eventual un T14 Gen2 daca vrea macar un gen 11. Se găsesc pana in 2500 cu puțin noroc.

Daca optezi pentru thinkpad second hand ai grija, ca la alea care au computrace activat nu te lasa sa bootezi arch pentru ca nu are signed bootloader si au parola bios (ubuntu si fedora merg).

#16
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Mulțumesc!

Lenovo are o plăcuță lipită pe placa de bază și doar un slot liber. HP-ul are două sloturi, fiecare fiind ocupată de cate 8GB.

Laptop-ul va fi achiziționat că mijloc fix, suma fiind încadrată în finanțarea de bază, sub plafonul de 2500 lei, respectiv 2499 lei.

În această situație, variantele ce depășesc suma - ies din discuție.

Mai am un HP 15s, dar după 2 ani de utilizare ocazională, pe ecran mi-a apărut o zonă ce pe alb se vede mai pronunțat (cam cât buricul degetului). Când lucrezi mult text, îți "sare" în ochi ...

Ecranul de la HP 250 este tip IPS, 60 Hz, 250 nits - sper să fie ok pentru office/ prezentări/ mici editări audio.

Mulțumesc pentru informații!

PS: variantele cu Ryzen postate mai sus, sunt inferioare HP-ului cu procesor i5-1235U, doar Ryzen 7 este mai "zglobiu", dar ecranul este TN iar când vine vorba de compatibilitate cu Ubuntu, Lenovo nu e prea prietenos (mai am doua prin casă, cumpărate pentru copii - trebuie setări suplimentare pentru touchpad)

Edited by cain2k, 25 April 2023 - 06:25.


#17
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,035
  • Înscris: 30.11.2021
Laptopurile alea sunt cam scumpe pentru ce ofera. Cred ca le poti cumpara SH cu 1000 de lei de pe olx.

Daca vrei sa faci ceva bine, o achizitie cat de cat ok, ASUS cu
https://altex.ro/lap...APD1603QAMB260/

Cred ca cel mai bun sfat este "mai asteapta putin, mai studiaza piata si mai putine 500 de lei ca este pacat  sa cumperi laptopurile alea.

Iar daca este vorba despre vreo licenta, instalezi windowsul de la ei de pe pagina fara sa-l activezi, nu te incurci cu treburi ilegale.

Sau daca ai ceva cu Intel, eu personal fiind cu AMD.
https://altex.ro/lap...LAPR1605ZMB181/
La pretul asta este mult peste Lenovo si HP-urile prezente in primul mesaj, ca si constructie, giga de ram, ecran etc...
2.399,90 lei

#18
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
verifică luminozitatea. cele mai luminoase au imagini mai plăcute. la performanțe, în bugetul ăsta toate fac același lucru

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate