Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Rasaduri care se pot pune in aceasta perioada

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

Vizualizare mesajnicileta22, pe 25 aprilie 2023 - 08:10, a scris:

Scuze...dar un orasean( copil) civilizat , educat, cizelat , cultivat  cu opere alese   ii poate spune unei doamne "taranca needucata" doar pt ca ii considera superinteligent pe cel care crede ca tot anul inseamna si iarna ( in cazul capsunilor ) sau vara in cazul schiului..... imi ceer scuze inca odata  marii mei domni....
Nici macar nu imi permit sa va intreb cate clase aveti

In unele contexete anul  e sinonim cu sezonul ( rwgionalizm) nu de la tara, dar din unele zone ale tarii..  parca asta inseamna regionalism!
Eu as propune sa va lasati de gradinarit si sa investiti putin in educatia dvs. . Sa incepeti cu gramatica de baza !
Desi pare usor de facut , ''gradinaritul'' e complicat ! Trebuie citite mai multe carti , incepand cu analiza solului , geografie , meteo , conditiile de crestere si dezvoltare a fiecarei plante in parte .
Iar ''alea cu - meri sau peri care sa cresca ca o ramura verticala'' sunt si mai complicate , pentru cunoscatori .

Edited by Alltrack, 25 April 2023 - 11:21.


#20
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

Vizualizare mesajTaxon, pe 24 aprilie 2023 - 17:06, a scris:

Cind ai nevoie de ajutor, parca se foloseste alt ton. Alta exprimare.
Adresindu-te (cu) "superinteligentilor", cei cu pamint sub unghii s-ar putea sa te ignore.
Ia, sa ma duc sa ma spal pe miini, gospodareste.

Vizualizare mesajLouisCyphre, pe 25 aprilie 2023 - 00:09, a scris:

În locul tău, i-aș întreba pe cei din satul tău ce plantează, pentru că după exprimare și agresivitate păreți cam țărancă needucată.
Cum se numește agresivitatea nejustificată la adresa celor care își fac timp să te citească și să te ajute?

Lasati-o in pace.. Nici zmeura nu a fost in stare sa creasca. De aia nu mai scapi,nu ca nu poti creste..
In rest, e artagoasa.

#21
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajsandel1, pe 24 aprilie 2023 - 22:29, a scris:

Rubarba, e perenă, crește la umbră și e bună la acrit zama sau la dulceață.

Cer scuze, știu că postul este de acum un an, dar... unde găsesc și eu niște rubarbă rădăcină?

Am găsit doar două anunțuri pe olx, unul are stocul epuizat (dealu mare), celălalt vinde începând din toamnă (oradea).

Ce am mai găsit pe net sunt cei care vând la ghiveci (unde nu poate încape prea multă rădăcină), adică mai bine iau semințe și aștept doi ani...

#22
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 bilti, pe 25 aprilie 2023 - 06:29, a scris:

ciuperca se formeaza ca la nuc, in timp.
pe vremuri, batranii, obisnuiau sa mute nucul  ca sa creasca. problema era  a lipsei ciupercii simbiotice in sol.

Alt mit urban, ca sa nu zic prostie, chit ca o fi pe forumuri "straineze". Aia-s cu teoria, practica e altceva iar nucii chiar nu erau mutati de batrani, dimpotriva, nici la bunici, nici la ai mei apoi la casa nu am vazut vreo ciuperca pe un nuc si sunt mari si batrani si nu au nici pe naiba, rodesc si tot cresc frumos.

Edited by Darkman48, 17 March 2024 - 14:30.


#23
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 14.11.2006
nu cred ca ai citit postarea mea cu atentie. mai studiaza putin despre paw-paw. posibil să nici nu fi vazut un pom din asta deci nu stii cu ce se mananca. nucii erau mutati daca nu cresteau bine. daca nu ai auzit nu inseamna ca nu exista sau nu se intampla.  ciuperca aia nu e una ca champioanele pe care le cumperi din lidl să le vezi pe nuc sau paw-paw. sunt la radacina si sunt microscopice.

Edited by bilti, 17 March 2024 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate