Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Rasaduri care se pot pune in aceasta perioada

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Am o gradina foarte mica, in care vreau sa  plantez rasaduri de care sa se bucure copii.
Plante cum ar fi : capsuni caer sa infloreasca tot timpul anului
                          - meri sau peri care sa cresca ca o ramura verticala.....
                           etc. am incercat :Kivi , banana nordului, zmeura dar fara succes

Intreb pe forum datorita faptului ca nu am reusit pana acum cu nici o planta cumparata  "prin curier" ca sa spun asa.
Dar am reusit cu un smochin, mur, capsuni care rodesc o singura data, pepeni verzi si galbeni   cumparate de la  piata...

Multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei caspuni care sa rodeasca aproape tot timpul anului ai nevoie de o sera.

#3
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View Posteiffel, on 24 aprilie 2023 - 15:35, said:

Daca vrei caspuni care sa rodeasca aproape tot timpul anului ai nevoie de o sera.
Bine, am gresit exprimarea pt cei superinteligenti.

Oamenii obisnuiti  inteleg DE primavara PANA toamna tarziu. cand  cineva zice tot anul pt ca isi dau seama ca iarna este zapada pe teritoriul Romaniei.

Dar pt ca vad ca va pricepeti pot face si o mica sera!

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
In ce zona a tarii stai? Nord? Sud? Campie? Munte? Curtea se bucura de lumina?
Kiwi si banane cred ca e destul de greu in primul rand si doar sa supravietuiasca in climatul de la noi, cu atat mai rar sa si rodeasca.
Zmeura ar fi trebuit sa se prinda fara mari probleme, chiar si intr-o curte unde sunt probleme cu lumina, insa nu in umbra totala.
Au la magazinele de bricolaj pamant universal (nu il recomand pe cel mai ieftin) pentru a imbunatati solul daca nu se poate face compost.

Exista zmeura care rodeste din vara pana in iarna cand scad temperaturile, este zmeura de tip REMONTANT (face flori si pe lastarul nou iesit, si pe cel vechi de anul trecut).
Cred ca si la capsuni se cheama la fel tipul, capsuni remontante.
La fel este si la rosii, cele cu crestere determinata, rodesc o data, pe cand cele NEDETERMINATE rodesc fara oprire pana vine frigul.

Mult spor.

Cred ca trebuie articulati copiii ca sa primeasca si al 3 lea i.

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postnicileta22, on 24 aprilie 2023 - 15:41, said:


Bine, am gresit exprimarea pt cei superinteligenti.

Oamenii obisnuiti  inteleg DE primavara PANA toamna tarziu. cand  cineva zice tot anul pt ca isi dau seama ca iarna este zapada pe teritoriul Romaniei.

Dar pt ca vad ca va pricepeti pot face si o mica sera!

Cind ai nevoie de ajutor, parca se foloseste alt ton. Alta exprimare.
Adresindu-te (cu) "superinteligentilor", cei cu pamint sub unghii s-ar putea sa te ignore.
Ia, sa ma duc sa ma spal pe miini, gospodareste.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Kiwi si banana nordului merg si la noi dar numai in sud, in anumite zone.
Cu astea exotice e mai complicat ca nu merg peste tot ca zona, trebuie sa vezi si ce sol le prieste...

Zmeura ar trebui sa fie ok daca murele merg in zona. Acum depinde si de soi, zona unde e plantata -preferabil langa un gard, zona cu umbra...

O problema poate fi si la puietii cumparati online sau din supermarket - de multe ori sunt adusi de afara si nu se pupa cu zona noastra.

#7
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
si intrebarea ta e? hai cu intrebari clare daca doresti raspunsuri!

paw paw merge aproape oriunde la noi in tara iar kiwi se poate cultiva la noi in zonele in care e cultura de pepeni. la paw paw trebuie sa ai grija la plantare si sa vina doar la ghiveci. radacina traieste in simbioza cu o ciuperca.
capsuni cauta soiurile Portola, Amarisa, Albion sau Amandine. trebuie sa le faci tratamente ca si pomilor fructiferi.

uite aici o cultura de capsuni pe spatiu mic.

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Cam așa am văzut la cineva (poza e de pe net).
Caută pe google  'căpșuni în tub PVC'


.

Attached Files



#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Iar minikiwi merge oriunde, e super rezistent la frig.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Legat de Kiwi, Paw-Paw si altele - tocmai  ce-am gasit asta - https://adevarul.ro/...na-2261091.html

#11
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
a folosit cineva sau s-a folosit cineva de  : https://gradinamax.r...g/capsuni_serie
sau
https://gradinamax.r...OxoC1psQAvD_BwE

#12
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postbilti, on 24 aprilie 2023 - 18:10, said:

la paw paw trebuie sa ai grija la plantare si sa vina doar la ghiveci. radacina traieste in simbioza cu o ciuperca.

Legende online, probabil propagate de cei care vand. Doi paw paw am avut, mai am unul, celalalt l-am taiat. Ideea e ca amandoi au fost crescuti din seminte, fara nici o ciuperca misterioasa. In plus, mi-au rasarit spontan in apropierea pomului puieti ramasi de la fructe cazute pe pamant si pe care le-am lasat acolo.

Edited by claudia313, 24 April 2023 - 21:58.


#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Rubarba, e perenă, crește la umbră și e bună la acrit zama sau la dulceață.

#14
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012

View Postnicileta22, on 24 aprilie 2023 - 15:41, said:


Bine, am gresit exprimarea pt cei superinteligenti.

Oamenii obisnuiti  inteleg DE primavara PANA toamna tarziu. cand  cineva zice tot anul pt ca isi dau seama ca iarna este zapada pe teritoriul Romaniei.

Dar pt ca vad ca va pricepeti pot face si o mica sera!
În locul tău, i-aș întreba pe cei din satul tău ce plantează, pentru că după exprimare și agresivitate păreți cam țărancă needucată.
Cum se numește agresivitatea nejustificată la adresa celor care își fac timp să te citească și să te ajute?

#15
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

View Postclaudia313, on 24 aprilie 2023 - 21:57, said:

Legende online, probabil propagate de cei care vand.

nu cred ca sunt legende. informatiile le-am preluat de pe forumurile de limba engleza. ciuperca se formeaza ca la nuc, in timp.
pe vremuri, batranii, obisnuiau sa mute nucul  ca sa creasca. problema era  a lipsei ciupercii simbiotice in sol.

View Postnicileta22, on 24 aprilie 2023 - 21:40, said:

a folosit cineva sau s-a folosit cineva de  : https://gradinamax.r...g/capsuni_serie
sau
https://gradinamax.r...OxoC1psQAvD_BwE

eu ma las pagubas. am senzatia ca nici macar nu ai citit postarea mea. nu ai nicio sansa sa obtii rezultate.

#16
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View PostLouisCyphre, on 25 aprilie 2023 - 00:09, said:

În locul tău, i-aș întreba pe cei din satul tău ce plantează, pentru că după exprimare și agresivitate păreți cam țărancă needucată.
Cum se numește agresivitatea nejustificată la adresa celor care își fac timp să te citească și să te ajute?
Scuze...dar un orasean( copil) civilizat , educat, cizelat , cultivat  cu opere alese   ii poate spune unei doamne "taranca needucata" doar pt ca ii considera superinteligent pe cel care crede ca tot anul inseamna si iarna ( in cazul capsunilor ) sau vara in cazul schiului..... imi ceer scuze inca odata  marii mei domni....
Nici macar nu imi permit sa va intreb cate clase aveti

In unele contexete anul  e sinonim cu sezonul ( rwgionalizm) nu de la tara, dar din unele zone ale tarii..  parca asta inseamna regionalism!

#17
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Iata inca un topic cu potential interesant in care vizitatorii ajung sa se contreze/certe inca de la primele postari :(
Am in curte peste 100 de pomi, de la cei mari cu inaltime > 5-6 metri pina la cei mici <2 metri, columnari. Acestia nu mai cresc sau foarte putin in fiecare an, fac multe flori primavara si apoi fructe cite pot sa tina. Par a fi o afacere buna (mici si multe fructe), dar sunt sensibili la boli si tot felul de daunatori. Am in curte si capsuni, coacaze, afine, agrise, mure, zmeura, dar locuind in sud, linga Bucuresti, nu am pamintul potrivit si nici cea mai buna clima. Vara e foarte multa seceta, pamintul e clisos (indiferent de unde il aduc), ceea ce nu se potriveste cu capsuna si mura. Agrisele se fac bine, la fel si coacazele, nu mai spun de catina (dar e greu de cules). Smochinul este o buna alegere, ai mei fac fructe pina tirziu in toamna. Ceva sa rodeasca tot timpul anului nu cred ca e posibil, chiar si cu sera (desi, uite, in sera mea am permanent verdeata, ceapa, menta).
Recomand cumpararea plantelor de la piata (rasaduri) sau de la magazinele specializate si nu prin curier, sunt firme care vind tot felul de plante, le lauda, le fac poze frumoase si primesti un vrej semiuscat, o planta neaclimatizata, dar impachetata in promisiuni.

#18
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postbilti, on 25 aprilie 2023 - 06:29, said:

nu cred ca sunt legende. informatiile le-am preluat de pe forumurile de limba engleza. ciuperca se formeaza ca la nuc, in timp.

Eu contrazic informatiile alea cu situatia REALA, practica, din gradina si tu imi spui ca bat campii si ca forumurile alea, pentru ca-s in engleza, is dumnezo pe pamant si stiu ele mai bine desi tu nu ai cultivat paw paw deci nu ai nici o informatie practica reala? Posted Image  

Ciupercile alea de care vorbesti tu nu-s vreo chestie miraculoasa, toate plantele traiesc in simbioza cu micorize. Fungii aia sunt deja in sol, diferite tipuri, o data ce bagi o planta in pamant in timp se vor forma acele legaturi.

Acuma, daca solul in care bagi un pom e atat de deteriorat incat e moarta orice viata in el bineinteles ca trebuie sa-l resuscitezi inainte de a planta ceva in el. Orice, nu doar paw paw, ca nu e paw-oaw sclifositul sef al copacilor care are nevoie de micorizele lui personale

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate