Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Falling Down (1993)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014

View PostBursul, on 25 aprilie 2023 - 09:46, said:


Tu l-ai vazut la cinematograf direct la avanpremiera, nu?

Nope. Premiera in Stockholm, 28.05.1993. :harhar:

Edited by honeybee, 25 April 2023 - 10:19.


#20
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,968
  • Înscris: 13.11.2016

View Posthoneybee, on 25 aprilie 2023 - 09:15, said:


E singurul rol in care nu mi-a placut sa-l vad pe Michael Douglas. Mi s-a parut un antipatic de om,  frustrat si violent. Si ca urmare inclin sa cred ca toate masacrele din centrele comerciale si scolile din lume, la care asistam in ultimii ani, sint oarecum inspirate din acest film. Posted Image

Daca in alte roluri ti-a placut, iar D-fens deloc, inseamna ca merita toate laudele. E un actor deosebit. Posted Image
In privinta inspiratiei, las-o ca macane.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Posthoneybee, on 25 aprilie 2023 - 10:18, said:

Nope. Premiera in Stockholm, 28.05.1993. Posted Image
Bravo, felicitari. I am happy for you!

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Posthoneybee, on 25 aprilie 2023 - 09:15, said:

E singurul rol in care nu mi-a placut sa-l vad pe Michael Douglas. Mi s-a parut un antipatic de om,  frustrat si violent.
Mie nu mi se pare deloc ca personajul lui e antipatic, de fapt nu e nici violent implicit. Frustrat si satul sa fie calcat in picioare e cu siguranta, dar violenta la care recurge e doar un raspuns la ceea ce se intampla in jur. Practic intr-o zi se satura sa tot "taca si sa inghita" si incepe sa raspunda oricarei persoane care il agaseaza/provoaca in vreun fel intr-un mod mai agresiv decat ar trebui, dar nu e el cel care incepe violentele.

Iar antipatic nu mi se pare chiar deloc, dimpotriva, chiar daca poate fi perceput ca un erou negativ (desi din punctul meu de vedere nu e), filmul te face sa fii de partea lui. De aia la final il si vezi mirandu-se "I'm the bad guy?". E destul de clar in multe scene ca nu e un "bad guy", dimpotriva, e doar un om frustrat/suparat ca si-a pierdut familia si jobul fara sa aiba neaparat o vina clara si ca tot ce isi doreste e o viata normala, dar cei din jur nu il lasa sa aiba o viata normala. Filmul e mai mult o critica a societatii in care traim, care poate aduce un om rational in pragul nebuniei mai ales cand i se intampla mai multe lucruri negative la rand. Iar discursul lui in cam toate situatiile in care se ajunge la violente e unul cat se poate de rational.

View Posthoneybee, on 25 aprilie 2023 - 09:15, said:

E singurul rol in care nu mi-a placut sa-l vad pe Michael Douglas.
Eu zic ca e cel mai bun rol al lui, si din cate inteleg asta e si parerea lui si asta era si a tatalui lui (Kirk Douglas). Sigur, si Wall Street e pe-aproape, iar mie mi-a placut mult si in The Game (dar acolo poate pentru ca si regizorul e unul dintre preferatii mei, David Fincher (Fight Club, Se7en)).

View Posthoneybee, on 25 aprilie 2023 - 10:18, said:

Nope. Premiera in Stockholm, 28.05.1993. Posted Image
Si eu l-am vazut initial la cinema, dar de-atunci l-am mai vazut de minim 5 ori :D

Edited by utopium, 25 April 2023 - 11:09.


#23
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Este un film foarte bun care exprima foarte multe emotii. Omul care este cuminte si logic, dar daca il calci pe coada te extermina. Omul satul de minciuni, care nu mai accepta nimic din ceea ce i se pare gresit. Eroul pe care nu il avem in realitate sau daca il avem, e condamnat de catre autoritati ca nu a dat spaga.

#24
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Posthoneybee, on 25 aprilie 2023 - 09:15, said:

Filmul e vechi de vreo 30 de ani, nu v-au lasat parintii sa-l vedeti mai devreme? Posted Image

E singurul rol in care nu mi-a placut sa-l vad pe Michael Douglas. Mi s-a parut un antipatic de om,  frustrat si violent. Si ca urmare inclin sa cred ca toate masacrele din centrele comerciale si scolile din lume, la care asistam in ultimii ani, sint oarecum inspirate din acest film. Posted Image
Inseamna ca nu ai inteles nimic din filmul asta, care, in opinia mea, e o capodopera. Mi-a placut mai mult decat Taxi Driver (ca tot s-a vorbit pe topic si despre acest film).

#25
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,492
  • Înscris: 21.04.2014

 Costel2014, pe 07 martie 2024 - 21:10, a scris:


in opinia mea, e o capodopera.

Poate sa fie. Imi rezerv dreptul de-a avea o alta parere despre film decit cea a barbatilor. Nu ma identific cu personajul D-Fens. Clientul nu are intotdeauna dreptate. Cind nu-ti place chifteaua de la Whammy Burger, nu te-apuci sa imparti gloante, amenintari si teroare prin jurul tau.   :)

#26
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Posthoneybee, on 09 martie 2024 - 11:05, said:

Poate sa fie. Imi rezerv dreptul de-a avea o alta parere despre film decit cea a barbatilor. Nu ma identific cu personajul D-Fens. Clientul nu are intotdeauna dreptate. Cind nu-ti place chifteaua de la Whammy Burger, nu te-apuci sa imparti gloante, amenintari si teroare prin jurul tau.   Posted Image
E dreptul sa ai o parere diferita, evident. Nu se supara nimeni.Posted Image

#27
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Posthoneybee, on 09 martie 2024 - 11:05, said:

Poate sa fie. Imi rezerv dreptul de-a avea o alta parere despre film decit cea a barbatilor. Nu ma identific cu personajul D-Fens. Clientul nu are intotdeauna dreptate. Cind nu-ti place chifteaua de la Whammy Burger, nu te-apuci sa imparti gloante, amenintari si teroare prin jurul tau.   Posted Image

Nu e 'parerea barbatilor'. Personajul lui Michael Douglas nu reprezinta omul obisnuit care e impins in colt de societate pana explodeaza. Nu exista niciun element care sa ne faca sa intelegem asta, deci nu inteleg de ce l-au perceput multi asa. Din scenariu reiese clar ca e un dement abuziv si sociopat care trece la nivelul urmator cand da peste o geanta cu arme. Omul obisnuit pus la colt de societate si nevasta e politistul pensionar care il impusca la final.

#28
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View PostBob493, on 09 martie 2024 - 15:10, said:

Nu e 'parerea barbatilor'. Personajul lui Michael Douglas nu reprezinta omul obisnuit care e impins in colt de societate pana explodeaza. Nu exista niciun element care sa ne faca sa intelegem asta, deci nu inteleg de ce l-au perceput multi asa. Din scenariu reiese clar ca e un dement abuziv si sociopat care trece la nivelul urmator cand da peste o geanta cu arme. Omul obisnuit pus la colt de societate si nevasta e politistul pensionar care il impusca la final.
Nu e deloc un dement. E un om impins spre limita: isi pierde serviciul, e parasit de sotie si nu isi poate vedea copilul, apoi este "imbrancit" mereu spre prapastie: comerciantii lacomi care ii jecmanesc pe clienti, bancile abuzive care arunca oamenii in strada, hotii care incearca sa il jefuiasca, vanzatorul de la fast food care refuza sa il serveasca cu micul dejun pentru ca acum e ora pranzului, nazistul homofob care crede ca e de partea lui etc.
Totul e un crescendo de lovituri morale care se abat asupra lui si il scot intr-un final din minti. Singurul dement din film e nazistul homofob.
Personajul lui Mochael Douglas e doar o victima a societatii, a nedreptatilor acesteia, un om  obisnuit care "explodeaza" in cele din urma.
In sprijinul acestei afirmatii aduc tiradele lui despe nedreptatile societatii, o societate care  a luat-o razna (vezi copii care stiu perfect cum functioneaza un RPG si ii arata asta unui adult) si faptul ca l-a omorat pe nazist. Daca era si el dement, pactiza cu nazistul, nu il ucidea.

Edited by Costel2014, 09 March 2024 - 17:55.


#29
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Filmul este despre omul obisnuit, clasa de mijloc, barbatul care tine familia, societatea, 0 drepturi.

Citeam ce ziceti si mi-am adus aminte ca fosta sotie luase ordin de restrictie sa nu se aproprie de ea sau de fata lui, asa ca judecatorul, fiind de parte femei... a dorit sa faca un exemplu din el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/54WYFJ95wEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmul asta o sa-l vezi si intelegi intr-un fel cand esti copil, cand esti tanar si o sa-l pricepi intr-un alt fel un adult.

Este ca un fel de Taxi Driver, este vorba despre barbatul obisnuit care nu bea, nu isi inseala nevasta, este util pana nu mai este.

Edited by MindArchitect, 09 March 2024 - 18:07.


#30
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostCostel2014, on 09 martie 2024 - 17:54, said:

Nu e deloc un dement. E un om impins spre limita: isi pierde serviciul, e parasit de sotie si nu isi poate vedea copilul, apoi este "imbrancit" mereu spre prapastie: comerciantii lacomi care ii jecmanesc pe clienti, bancile abuzive care arunca oamenii in strada, hotii care incearca sa il jefuiasca, vanzatorul de la fast food care refuza sa il serveasca cu micul dejun pentru ca acum e ora pranzului, nazistul homofob care crede ca e de partea lui etc.
Totul e un crescendo de lovituri morale care se abat asupra lui si il scot intr-un final din minti. Singurul dement din film e nazistul homofob.
Personajul lui Mochael Douglas e doar o victima a societatii, a nedreptatilor acesteia, un om  obisnuit care "explodeaza" in cele din urma.
In sprijinul acestei afirmatii aduc tiradele lui despe nedreptatile societatii, o societate care  a luat-o razna (vezi copii care stiu perfect cum functioneaza un RPG si ii arata asta unui adult) si faptul ca l-a omorat pe nazist. Daca era si el dement, pactiza cu nazistul, nu il ucidea.

Motivul pentru care isi pierde serviciul nu il stim (sau cel putin eu nu mi-l aduc aminte), dar stim ca sotia l-a parasit pentru ca era abuziv si agresiv si ca a fost in repetate randuri la un pas de violenta fizica asupra ei. In tot filmul il vedem cum ii sare tandara si explodeaza din cele mai banale motive, ajungand pana la urma sa ameninte oameni nevinovati cu arma. "Nedreptatile societatii" sunt faptul ca traficul e aglomerat, nu ii convin preturile din magazin si ca la fast-food  nu vor sa il mai serveasca din meniul de mic dejun, pentru ca e trecut de ora pana la care e specificat clar ca se serveste micul dejun. Pentru aceste "nedreptati", bietul nostru nedreptatit incepe sa-si faca el singur dreptate cu mitraliera. Daca e impins la limita, e impins doar de propriile sale actiuni.

View PostMindArchitect, on 09 martie 2024 - 18:06, said:

Filmul este despre omul obisnuit, clasa de mijloc, barbatul care tine familia, societatea, 0 drepturi.

Citeam ce ziceti si mi-am adus aminte ca fosta sotie luase ordin de restrictie sa nu se aproprie de ea sau de fata lui, asa ca judecatorul, fiind de parte femei... a dorit sa faca un exemplu din el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/54WYFJ95wEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmul asta o sa-l vezi si intelegi intr-un fel cand esti copil, cand esti tanar si o sa-l pricepi intr-un alt fel un adult.

Este ca un fel de Taxi Driver, este vorba despre barbatul obisnuit care nu bea, nu isi inseala nevasta, este util pana nu mai este.

Mda, deci femeia ii zice politistului ca se trezea foarte des cu fostul sot pe neasteptate la usa, chiar si in timpul noptii, si ca nu ar fi vrut sa ceara ordin de protectie pentru ca respectivul avea un temperament groaznic si ca era predispus la violenta asa ca se temea sa nu cumva sa il provoace si mai rau facand asta, dar judecatoarea a convins-o sa il ceara totusi ca sa dea un exemplu, si tot ce ai retinut tu din toata discutia aia e ca judecatoarea femeie a vrut sa dea un exemplu.

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Lumea moderna, toti ne dorim anarkie, colaps social, apocalipsa zombie, extraterestri.
Si planeta asta tot merge inainte.

Si America si planeta arata cat de cat decent pe vremea cand s-a facut filmul.

#32
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Habar n-am ce avioane vorbesti tu aici.

#33
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Din pacate cred ca intelegi doar ca esti triggered si vrei sa faci realitatea sa para intr-un anumit fel.
Cea ce este ok, suntem pe internet, poti sa joci make believe.

Este un film decent, ca si Taxi Driver, ca nu este pentru toata lumea...

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Bob, n-ai inteles nimic din filmul asta ... poate o noua vizionare te va face sa-l intelegi mai bine.

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,013
  • Înscris: 30.11.2021
Tinand cont ca filmul are si ceva de ani si cred ca majoritatea eram copilasi cand l-am vazut sau tineret pe la scoala/liceu. S-a mentinut destul de bine si temele din film sunt de actualitate si in Romania.

Cum ziceam, sunt 2 filme care se aseamana sau nu ca se aseamana... sunt din acelasi tip de film. Personajul principal este antierou.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a6NylCTFrp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
1. Filmul e excelent
2. D-fens is not a good guy. E un individ cu probleme la mansarda ce se comporta de parca lumea are ceva cu el. A nu primi breakfast la un fast-food nu e un motiv coerent pentru a scoate arma; a fi ofensat de preturile mari practicate de un comerciant nu-ti da voie sa-i distrugi magazinul. Are perfecta dreptate Prendergast: finalitatea acelei zi ar fi fost uciderea familiei sale urmata de o sinucidere - tot bullshitul de dupa parasirea masinii personale e irelevant - poate oferi context pentru starea sa emotionala si mentala dar nu ii justifica deciziile si actiunile luate.

View Postutopium, on 09 martie 2024 - 19:28, said:

Bob, n-ai inteles nimic din filmul asta ... poate o noua vizionare te va face sa-l intelegi mai bine.

Vad ca voi nu prea l-ati inteles daca ceea ce ati scos din el e ca D-fens e o victima. Hai, explica-mi de ce aceasta faptura inocenta a luat cu el geanta cu arme ale borfasilor.

Edited by Alexandru H., 10 March 2024 - 01:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate