Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Valtrex si alcoolul

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Salut! Pentru acest medicament (Valtrex 500 mg comprimate filmate), știți cumva dacă exista contraindicatii legate de consumul de alcool in timpul administrării?
Asta am gasit eu.
Va multumesc!

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu exista interacțiuni între valaciclovir și alcool dar consumul de alcool poate influenta negativ lupta organismului cu infecții virale.
Poți să bei in timpul tratamentului dar eu ți-aș sugera sa o faci moderat.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am inteles! Tot asta am gasit si pe net.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
N-am cunoscut vreun medic care să recomande sau să aprobe cosumul de alcool în timpul vreunui tratament.

Am întrebat de vreo două ori, și după fața lor mi-am dat seama că nici nu trebuia să deschid gura.      Posted Image

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 FreeThinker, on 14 aprilie 2023 - 18:19, said:

N-am cunoscut vreun medic care să recomande sau să aprobe cosumul de alcool în timpul vreunui tratament.
Sigur că nu o sa recomande sa bei alcool.
Am întrebat eu. Și mi-a spus că nu e interzis, însă să nu fac abuz. Un pahar e permis. Așa mi-a zis. Nu însă și ce capacitate are paharul. ;)
Și iau tratament continuu de vreo 4 ani.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Preferabil ar fi sa eviti complet consumul de alcool.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu interactioneaza, dar nu fa abuz. E ok moderat/ la ocazie dar cel mai important e timpul de repaus si odihna (de asta multi contraindica alcoolul).

#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Nu prea are vreo interactiune , dar preferabil ar fi sa il iei dimineata , si dupa masa poti bea linistit , bineinteles cu moderatie , majoritatea medicamentelor au half life  de vreo 4 ~ 6 ore , adica dupa 6 ore maxim , e cam eliminat din corp medicamentul respectiv, depinde si de doza , posibil sa mai fie ceva "after effects" dar nu ar trebui sa cauzeze ceva probleme grave.

#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003

 DianaXO, on 14 aprilie 2023 - 22:40, said:

, majoritatea medicamentelor au half life  de vreo 4 ~ 6 ore , adica dupa 6 ore maxim , e cam eliminat din corp medicamentul respectiv,
???
Cum vine asta.

#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Fiindca asa sunt construite , dar depinde si de ficatul fiecarui individual, cei cu probleme , metabolizeaza mai greu medicamentele  , si cei batrani de obicei la fel .

Bineinteles ca exista medicamente si cu long half life.

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003
Timpul de injumătățire reprezintă un parametru farmacocinetic, fiind definit ca timpul necesar scăderii la jumătate a concentrației unei substanțe active, medicament în plasmă sanguină. El este influețat la început de modul de distribuție a medicamentului iar apoi predominant de epurarea sa.

Adica nu e eliminat din corp in 4-6 ore, ala e timpul in care concentratia plasmatica ajunge la jumatate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate