Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Modificare data sarbatorire Paste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#37
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Postgeorge_alexandru, on 10 aprilie 2023 - 20:41, said:

Era și cazul, această diferențiere era lipsită de sens, sunt creștini și unii și alții iar Iisus Hristos este același.

o fi tinut acelasi spectacol in zile diferite, noh.

unii or fi prins bilet mai devreme si nici unul din aia 3 care-s unul nu se indura sa zica ceva clar :down:

#38
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postgeorge_alexandru, on 10 aprilie 2023 - 21:47, said:

Patriarhia tocmai a transmis că nu e o chestiune dogmatica.

Patriarhia este condusa de Preafericitul Daniel

care este un manager peste multi CEO de multinationale

dupa un studiu de piata sau sondaj de opinie, spune-i cum vrei, ar putea constata ca turma se injumatateste ... ce crezi ca va face?

Edited by hamangia, 10 April 2023 - 21:56.


#39
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Posthamangia, on 10 aprilie 2023 - 21:55, said:

ce crezi ca va face?

probabil ce zice domnu'?
sau il intreaba ChatGPT ca oricum e mai apropiat de omniscienta decat imaginatia?

dar ai dreptate, da. biserica e un aparat administrativ care tine evidenta zilelor si a KPI-urilor.


#40
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postloock, on 10 aprilie 2023 - 21:38, said:

Papii au vazut si cunosc adevarul si dovada luminii sfinte.
Doar cã le-a fost împietritã inima. Exact cum a pãțit și faraonul. Ce coincidențã. Oare cine o fi de vinã. Bãrbosul, sau ãlãlalt.

#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Vad ca s-a discutat de lumina de la Ierusalim,eu nu am vazut la nimeni sa i se aprinda lumanare singura si am fost acolo,fleosc, aceeasi treaba,luau lumina la "posta".
Din ce stiu nu se permite nimic de inregistrat in mormant in acea zi, DE CE?

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postceanu1980, on 10 aprilie 2023 - 22:44, said:

Din ce stiu nu se permite nimic de inregistrat in mormant in acea zi, DE CE?
Sa nu se sperie lumina ?

Edited by pasilla, 10 April 2023 - 22:52.


#43
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postgeorge_alexandru, on 10 aprilie 2023 - 20:41, said:

… sunt creștini și unii și alții


Unii dintre acesti crestini i-au spintecat pe fratii lor intru credinta intre zidurile Constantinopolelui, 1203, Cruciada a 4-a. Fara mila, fara remuscari, in numele unui catolic decrepit si anacronic in cuget si simtire, reprezentant suprem al unui Sfant Imperiu Roman de natiune de ca.c.at. Au furat odoare, au violat, au asasinat femei si copii. Au furat din bisericile Constantinopolului pana si pocale din lemn vopsit cu bronz, crezand ca sint din aur.

Inculti, trufasi, pagani in suflet, intr-un final catolicii au dat peste “urgia lui Cristos”, valahul Ionita Caloian. Ca orice valah original-Benson-nexam-trucaj Caloianul nu calca de 2 ori in acelasi loc: i-a sleit pe respectivii infidelii pe unde i-a prins, i-a ridicat in furci, de la malurile Bosforului pana pe cele ale Dunarii. Scrisorile si cronicile cavalerilor francezi stau marturie.

Edited by Masutatsu-Oyama, 10 April 2023 - 22:52.


#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postceanu1980, on 10 aprilie 2023 - 22:44, said:

Vad ca s-a discutat de lumina de la Ierusalim,eu nu am vazut la nimeni sa i se aprinda lumanare singura si am fost acolo,fleosc, aceeasi treaba,luau lumina la "posta".
Din ce stiu nu se permite nimic de inregistrat in mormant in acea zi, DE CE?

Sunt o gramada care filmeaza si cu telefoane si cu alte camere.

Lumina vine de sus prin turla si aprinde atat vata din mormant cat si candelele de deasupra prin biserica, si unele din lumanarile oamenilor, e adevarat ca nu pe toate, probabil ca unii sunt mai pacatosi sau pur si simplu nu stau in calea luminii si la propriu si la figurat.
Acum nu o sa comentez despre evlavia celor care filmeaza cu telefoanele, pt. ca probabil si eu as fi tentat...

#45
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Unii ati ajuns sa credeti mai mult in lumanari decat in Hristos.

#46
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Foarte interesanta discutia despre ceva ce ... NU exista!

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postloock, on 10 aprilie 2023 - 21:38, said:

Ideea era sa treaca catolicii la pastele ortodox.
Ei cunosc dedesubturile "miracolului", nu pun botul la pacaleala milenara ortodoxa Posted Image

View Posthamangia, on 10 aprilie 2023 - 21:55, said:

dupa un studiu de piata sau sondaj de opinie, spune-i cum vrei, ar putea constata ca turma se injumatateste ... ce crezi ca va face?
Turma se injumatateste oricum, e inevitabil. De fapt in 25 de ani cred ca va ajunge pe la 25%. Sau vezi o gramada de interes pentru religie la cei mai tineri?

Problema e ca in viitor va fi tot mai greu sa explici turmei de ce Pastele se tot apropie de Craciun. Sigur, nu va mai rezista religia suficient de mult incat sa se ajunga acolo, dar in caz ca o va face, va fi tot mai bizar.

Edited by utopium, 10 April 2023 - 23:42.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthamangia, on 10 aprilie 2023 - 20:28, said:

"Fostul ministru de Externe Teodor Baconschi și profesorul Adrian Papahagi, ambii apropiați de Biserica Ortodoxă Română, au cerut duminică prin postări pe rețelele sociale ca BOR să celebreze Paștele odată cu catolicii și protestanții."
O idee buna.

#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018

View Postutopium, on 10 aprilie 2023 - 20:42, said:

Ori esti ramas in urma cu 500 de ani si tii data pe stil vechi, ori adopti data noua si tii Pastele cand trebuie.

Eu cred ca toti astia cu sarbatorit pastele, pe orice stil, sunt ramasi in urma cateva mii de ani, nu doar cateva sute.

Eu nu cunosc pe nimeni in vestul europei care sa sarbatoreasca pastele. La astia pastele se rezuma la copii care cauta oua prin gradini si cam aia e. Nu se duc la biserica, nu se imbuiba cu mancaruri specifice. Isi vad de treaba si de hobiurile lor, profita de ziua libera, bine pa. Nu intereseaza pe nimeni nustiuce lumina sfanta adusa cu sacrificii poluante enorme de la mama dracului, pe care oricum n-o aducea nimeni pana acum cateva zeci de ani pentru ca n-aveau cum. Tot cu chibritul aprindeau lumanarea. Ca si aia de la Ierusalim dealtfel.

Edited by abac, 10 April 2023 - 23:59.


#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View PostLeo2006, on 10 aprilie 2023 - 21:22, said:

Oamenii au nevoie de miracole. Toate religiile sunt legate de miracole. Nu poti sa spui ca miracolul luminii sfinte e o inselatorie doar ca sa avem un paste comun cu catolicii.

Cu cât într-o regiune sunt mai puţine...sau deloc Universităţi în Top 500 Shanghai, cu atâta...oamenii cred că miracolele îi salvează, nicidecum pregătirea şi seriozitatea. A se vedea România, Balcanii, şi în general "Lumea a 3-a" a mentalităţii.

Asta se vede şi în calităţile multor şoferi români de pildă, unde mai înainte de seriozitate şi respectul regulilor, e nevoie de cât mai multe icoane în maşini, ca "să-i salveze zeii de la rele". Posted Image Sau birourile şefilor plătiţi din bani publici: sunt plini de icoane pentru ca zeii să nu le trimită pe cap...DNA-ul.

Apropos de prosteală, după ce a apărut azi discuţia în spaţiul public despre schimbarea datei Paştelui ortodox, Macedon Petrescu (zis ÎPS Teodosie), spunea cu mult zel următoarea frază: "dacă se va schimba data Paştelui ortodox, lumina nu va mai coborî la Ierusalim !" Posted Image Aceste vorbe prind la o mare parte a populaţiei cum e cea din România, unde şcoala e praf şi pulbere !


"Coborârea luminii", precum e şi "coborârea" banilor de la stat şi cetăţeni, în conturile "Bisericii", e o decizie politică. Dacă va mai întârzia mult Isus să coboare din slăvi, se vor supăra popii şi...în colaborare cu oamenii politici, vor hotărî ei când va fi momentul ca Isus să revină.

Edited by lupini, 11 April 2023 - 00:27.


#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postabac, on 10 aprilie 2023 - 23:54, said:

Tot cu chibritul aprindeau lumanarea. Ca si aia de la Ierusalim dealtfel.

Aprinderea luminii e un spectacol asemănător cu cele care erau pe vremuri ale "magicianului" David Copperfield: intră popa într-o încăpere; se închide poarta după el ca să nu vadă nimeni ce face, şi, dă-i foc !  :) Dacă ar fi real, s-ar face totul în văzul oricui, însă, de când au apărut primele forme de religie, rolul acestora a fost să înşele lumea pentru a obţine beneficii de tot felul: financiare şi politice.

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postloock, on 10 aprilie 2023 - 21:38, said:

Ideea era sa treaca catolicii la pastele ortodox.
Ideea era ca sa se treaca peste animozitatile de genul  cine a fost primul, oul, sau gaina.
Dupa 1000 de ani, tot interesele pecuniare primeaza ?
Marea Schismă din 1054 a fost un eveniment care a întrerupt recunoașterea reciprocă între Biserica Romei (creștinismul apusean) și Biserica Greacă (creștinismul de tradiție bizantină).

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 00:54.


#53
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View Postloock, on 10 aprilie 2023 - 21:09, said:

De Pastele ortodox se ia lumina de la Ierusalim de la mormantul sfant care apare in fiecare an prin miracol divin doar atunci si nu alta data.

View Postutopium, on 10 aprilie 2023 - 21:13, said:

Very funny Posted Image Lumina aia va aparea prin "miracol divin" cand vor dori capii bisericii, asa cum apare si acum.

Sunt sigur ca daca se 'umbla' un pic la setari se rezolva...    Posted Image

#54
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Posthamangia, on 10 aprilie 2023 - 20:45, said:

ma refeream la romani, nu prea ma intereseaza ce fac rusii

sa nu confundam nationalitatea cu confesiunea.... colegul vorbea de ortodox rus cu sensul de pe ritm rusesc.... unde avem si in Romania si in Moldova aproape toata, am impresia ca si Ucraina si pe unde a mai avut URSS influenta. Unii ii mai numim si pe ritm vechi

View PostLeo2006, on 10 aprilie 2023 - 21:10, said:

Daca pastele ortodox se va muta la aceiasi data cu cel catolic atunci grecii vor considera o schisma a bisericii ortodoxe. Toata aceasta ceremonie de paste cu indemnul -„Veniți de luați lumină” nu-si mai are rostul pentru ca se va intampla doar de pastele grecesc, armean si etiopian. Calendarul ortodox nu poate fi schimbat pentru ca pogorarea luminii sfinte nu tine cont de aceasta schimbare. E ceva intrisec in religia ortodoxa care nu poate fi separata de acest eveniment puternic inradacinat in constiinta credinciosilor ortodocsi.

Dar nasterea s-a putut. La moarte nu se poate.


Din punctul meu de vedere eu cred ca presiunea e comerciala. De exemplu la compania unde lucrez eu e o mare problema asta fiindca avem de toate religiile si avem pe deoparte Ramadan cu n restrictii, nu prea mananca, is slabiti nu dau randament. Pastele Catolic unde imi pleaca lumea unde se mai iau si concedii adiacente si cand imi vin astia imi vine Pastele Ortodox unde din nou imi pleaca lumea in concediu .... si practic eu toata luna Aprilie eu lucrez subdimensionat si automat sub randamentul de baza.

Mie mi se pare absurd sa accept ca un ins ce se identifica fetita desi ii atarna putulica dar sa nu fim de acord sa isi sarbatoreasca Dumnezeul cand simte.

Edited by MooF2010, 11 April 2023 - 05:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate