Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Geologie/Inginerie geologică

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
saturnalia

saturnalia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2023
Bună,

La anul dau bacalaureatul.  Nu am emoții în legătură cu acesta, ci mai degrabă ce urmează după.
La început de clasa a 11-a am început să ma pregătesc pentru UMF intensiv, dar am renunțat datorită unor motive care nu au importanță acum.
Am ales UMF-ul defapt din cauza  mamei. Am ajuns într-un moment în care gândeam că eu nu voi face nimica, nimic nu îmi place, și dacă îmi place ceva, e ca și cum voi fi șomer cu diplomă.
După ce am renunțat la UMF, am avut o introspecție și am ajuns, de câteva luni, să ma informez despre geologie/inginerie geologică. (spre supărarea mamei, care încă se roagă sa dau la umf).
Întrebarea mea, unde vă voi cere opinia/experiența personală sau a unor cunoscuți.. Există șansa de a prinde un job în geologie/inginerie geologică (fie aici, afară..) și de a supraviețui din asta ? :))
Vreau să fac la UAIC Iași. Am văzut câteva video-uri și topic-uri postate, dar erau vechi.



#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
70% dintre fostii mei colegi lucreaza sau traiesc si lucreaza afara.

Ingineria geologica nu inseamna doar munti, pietre si nisip :)

Incepand de la constructii, exploatarea oricarui fel de zacaminte, geofizica, hidrologie, mediu ... ai multe domenii in care sa-ti gasesti un job.

Bafta!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca te-ai gandit bine.
Important e sa inveti bine in facultate, adica sa inveti pentru a  sti, nu pentru a lua examenele.
Joburi, in domeniu, se gasesc destule.

#4
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Cele mai mari salarii, in general, le au medicii. Mai ales in exterior. Iar in momentul de fata este cerere mare de medici.
Geologie inseamna in special mine/petrol/gaze. De petrol si gaze, tarile UE incearca sa scape. Mineritul, la fel, e hulit ca distruge natura. In Africa in schimb, poti avea succes cu domeniul asta.
Deci, ar cam trebui s-o asculti pe maica-ta.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Da, îți găsești de lucru, imediat după ce termini facultatea, important este să îți dorești să practici în acest domeniu. Da, este o meserie frumoasă și merită să o practici, mai ales că este lipsă de specialiști în domeniu. Succes!

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
UMF este mai greu de dus, parerea mea, dar este si interesanta.
eu nu as putea memora atatea denumiri, legaturi chimice, compusi etc decat daca as fi pasionata.

Geologia este si ea frumoasa, te plimbi prin tara in practici

daca iti plac amandoua in mod egal, alege unde se plateste mai bine

#7
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Studiaza domeniul care iti place,pentru care ai aptitudini reale si poti face fata fara mari eforturi.Nu alege ceva pentru care nu ai vocatie sau capacitate intelectuala, altfel vei fi obosit si chinuit toata viata.

Succes !

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Fa ce vrei tu las-o pe maica-ta ca nu stie

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Isaak, on 09 aprilie 2023 - 16:14, said:

Deci, ar cam trebui s-o asculti pe maica-ta.
...care va practica medicina in locul lui. Posibil sa ii dea aprobarea, sau nu si referitor la viitoarea sotie.

#10
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 saturnalia, on 09 aprilie 2023 - 14:18, said:

… de a supraviețui din asta ? :))


tatal meu are un prieten, lucrat aproximativ 11 ani in Alberta, inginer geolog. ultimii 2 ani de contract, 2015+2016, au insemnat ~800USD/zi/after taxes. 4 luni pe platforma, 1 luna acasa (platit ~250USD/zi/after taxes).
din 2018 intr-o exploatare gazeifera in Mozambique: ~950USD/zi/after taxes

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 Masutatsu-Oyama, on 09 aprilie 2023 - 18:09, said:

tatal meu are un prieten, lucrat aproximativ 11 ani in Alberta, inginer geolog. ultimii 2 ani de contract, 2015+2016, au insemnat ~800USD/zi/after taxes. 4 luni pe platforma, 1 luna acasa (platit ~250USD/zi/after taxes).
din 2018 intr-o exploatare gazeifera in Mozambique: ~950USD/zi/after taxes

Dar de conditiile de la Ft Mc Murry nu vreau sa vorbesc, :)

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Tsunamii, on 09 aprilie 2023 - 18:16, said:

Dar de conditiile de la Ft Mc Murry nu vreau sa vorbesc, Posted Image
Am un unchi acolo, in petrol lucreaza, imi zicea ca aproape ii e rusine cat de usor se castiga banii (se referea la cantitatea de munca depusa pentru fiecare CAD incasat) :)

Quote

Fort McMurray is also ranked in the top half of the Best Places to Live in the World list

Sursa

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 saturnalia, on 09 aprilie 2023 - 14:18, said:

Există șansa de a prinde un job în geologie/inginerie geologică (fie aici, afară..) și de a supraviețui din asta ? Posted Image)
Orice firma de constructi drumuri si poduri are nevoie de geolog. Firmele care fac autostrazi iar au nevoie de geologi pentru materiale de constructii naturale, depozite balast, intrari in rauri mecanizat pentru productie balastiera , cubaje , mers pe teren pentru descoperit zone cu fali , urmarit sapaturi la coloane de mari adancimi pentru fundatie la picior de pod sau stabilizari teren , ape subterane pe sub versanti care dau batai de cap de multe ori , corectii torenti s.a. - este de lucru enorm dar trebuie sa ai cunostiinte temeinice .
Termini facultatea si iti faci firma de lucrari geofizice/geologice , va suna telefonul cu siguranta.
Facultatea nu e usoara, este una dintre cele mai grele facultati , dupa uni mai grea ca medicina . Cand stai de vorba cu un geolog fara discutie stai de vorba cu un om inteligent ! spun aceasta pentru ca am in familie 3 .

Edited by ldpe, 09 April 2023 - 20:39.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 09 aprilie 2023 - 19:26, said:

Am un unchi acolo, in petrol lucreaza, imi zicea ca aproape ii e rusine cat de usor se castiga banii (se referea la cantitatea de munca depusa pentru fiecare CAD incasat) Posted Image

Ai trecut si tu pe la el? Sau n-ai ajuns asa departe?
Da, se castiga usor, dar nu-i fun sa traiesti acolo

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Facultatea nu este nici supergrea, nici ușoară, dar este frumoasă, îți oferă posibilitatea de a vedea țara, lucrând. Am mers 10 ani în delegație și am văzut toată țara, plus ceva prin Europa. Acu am schimbat jobul si am ales ceva mai de birou, însă aș vrea din nou să schimb, să fie ceva mai multă dinamică.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Tsunamii, on 09 aprilie 2023 - 21:05, said:

Ai trecut si tu pe la el? Sau n-ai ajuns asa departe?
Era in plan, dar a venit el in sud și apoi ne-a dus la muzeul de dinozauri din Drumheller (Royal Tyrrell Museum)

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 09 aprilie 2023 - 22:02, said:

Era in plan, dar a venit el in sud și apoi ne-a dus la muzeul de dinozauri din Drumheller (Royal Tyrrell Museum)

Impresionant, stiu ca parca mi-ai scris, eu eram in State atunci parca

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate