Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prindere suport panouri fotovoltaice pe perete

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
undertakerbro

undertakerbro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.04.2011
Buna ziua,

In primul rand va rog sa ma scuzati daca am gresit forumul, dar consider ca ce uremaza sa ilustrez/intreb nu tine de panouri ci de montarea pe perete.

Eu locuiesc intr-un multiplex si nu am acces la acoperis. Doresc sa montez panorile pe pertele extern din dreptul meu.
Planul este sa fabric din profil L de 30x30x3mm un numar de tringhiuri dreptungice care sa sustina sarcina. Acesti suporti vor fi prinsi in perete. Sarcina care o voi pune pe acestea este de cca 140kg. Panourile vor sta pe ipotenuza tringhurilor si cateta verticala (cea scurta) va fi lipita de perete.

Dimensiunile calculate ale tringhiurilor ar fi. Ipotenuza = 1350mm, Cateta verticala=675mm, Cateta orizontala=1170mm
Peretele este din caramida poroasa (de cca 25cm) acoperita cu izolatie de cca 10cm.

Intrebarile sunt:
- Pe o suprafata de 5.5m cate astfel de trinunghiuri/console ar fi necesare? Consider ca 7 puse la intervale de ~90cm.
- Ce tip de ancora pot folosi pentru a fixa consolele? De asemeni as dori sa stiu si ce M ar trebui sa fie aceste ancore (stiu ca max 25 din cauza profilului L)
- Ancorele inferioare, se vor prinde in placa (podeaua). Necesita acelasi tip de ancora, sau este mai eficient un conexpand?

Multumesc anticipat, si este posibil sa mai revin cu intrebari.
O zi buna,
Soare Alexandru

Attached Files



#2
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
140 de kg pe 7 suporti vine 20 de kg, o nimica toata.
Cornierul are vreo 2,5 kg/m, 10 kg greutate proprie, deci 30 kg/suport, tot o nimica toata.
Orice ancora chimica isi va face treaba cu brio.

Ce ai vrut sa zici aici :

"Ancorele inferioare, se vor prinde in placa (podeaua). Necesita acelasi tip de ancora, sau este mai eficient un conexpand?"

latura de jos va sta efectiv pe sol/podea ?
Daca raspunsul e da, nu e mai eficient un conexpand, dar e mult prea suficient.


Ai un unghi de fix 30 de grade, ceea ce pentru vara e extraordinar, dar iarna va fi o alegere mai putin fericita. Daca ai posibilitatea practica, ai putea sa l mai maresti, faci un compromis, parerea mea. ...

#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Vorbeste cu un Arhitect / Conductor arhitect cu drept de semnătură. El te va sfatui. Documentatie, Autorizatie de Construire, aprobari asociatia de proprietari, etc.

#4
undertakerbro

undertakerbro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.04.2011

View Postyekun, on 08 aprilie 2023 - 20:55, said:

"Ancorele inferioare, se vor prinde in placa (podeaua). Necesita acelasi tip de ancora, sau este mai eficient un conexpand?"
latura de jos va sta efectiv pe sol/podea ?
Daca raspunsul e da, nu e mai eficient un conexpand, dar e mult prea suficient.

Deci "pertele" pe care vin prinse trinunghirile este compus din perete si placa de beton dintre niveluri. In fisierul uploadat de mine, zona alba este peretele, si portiunea maro este placa dintre niveluri. Ce este dedesubt este un alt perete care tine de garaje. La zona maro fac referire cand spun "podea".

View Postcrocko.dilul, on 08 aprilie 2023 - 21:08, said:

Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor,

Aspectul arhitectural al constructiei. Sa fim mai specific aici? Eu personal nu consider ca schimb arhitectural constructia, este practic acelasi lucru cu a prinde o copertina fixa, nu? Totusi nu este un balcon care arata ca o extensie a constructie. Gresesc in cum privest lucrurile?

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Omul va cere un pic de ajutor despre o problema tehnica de amplasare, unii raspund cu autorizatii, AC, legalitati.

Uneori am impresia ca 90% sunt bugetari esentiali platiti sa stea cu ochii pe vreun posibil infractor pe softpedia care vrea sa faca manevre fara AC :lol:

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stiu ca nu vrei sa auzi astia, dar e o idee proasta, care va duce la o mizerie si schimbarea legislatiei permisive pentru instalarea de panouri PV.

Acum, nu ai nevoie de autorizatie de constructie pentru a monta PV sau pentru suportii lor.
Asta se va schimba din cauza celor ca tine.

Sunt cateva probleme practice si legale:

1. Acel perete NU iti apartine, el e cota indiviza.
2. NU subestima stresul la care va fi supus la vant panoul respectiv. Este mult mai mare decat te astepti!
Panourile pot sa zboare si sa faca pagube.
3. Va arata urat.

#7
undertakerbro

undertakerbro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.04.2011
Inteleg ce poate rezulta daca se iau masuri legislative in acest sens. Consider ca deja exista destul castig pentru guvern din aceste sisteme montate de firme autorizate astrfel incat sa nu ii deranjeze cateva "anomalii". Din cate stiu eu exista cateva legi cu privinta la montarea pe acoperisuri/la sol dpdv al hartogarailor. Nimic legat de pereti (inca...si sper ca niciodata)
1. Aici pot fi de acord, dar in acelasi timp nu sunt de acord. De ce spun asta, la primarie nu este catalogat ca fiind bloc, este o proprietate divizata mai multor familii. Nu exista asociatie de locatari, scara interioara...nu exista...Nu cunosc cum se aplica legea divizarii aici. Stiu ca a fost "dezbinata" (nush daca e termenul corect), in 8, proprietatea cand a fost terminata constructia
2. De aici si topicul, doresc pareri in privinta a cum as prind chestia asta ca sa NU creez ulterioare pagube. Sunt constient ca nu este montat intr-un vacum si singura forta care actioneaza este gravitatia.
3. In materie de cum va arata aici este subiectiv, dar nu pot spune cu mana pe inima ca va fi "frumos". Dar consider ca nu va fi nici ca "nuca in perete".

Edited by undertakerbro, 08 April 2023 - 23:45.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In mod normal, birocratia romaneasca, care stie sa se acopere ceva de speriat cu hartoage care sa disemineze responsabilitatea, ar fi cerut autorizatie si proiect de structura + studiu al structurii existente.

Per total, birocratia si costurile ar fi facut total nefezabil montarea unui astfel de sistem pe o casa existenta.

"Norocul" a venit de la Putin si de la niste oameni care s-au luptat cu birocratia, pe ideea ce acoperisurile sunt gandite sa tina foarte multa zapada (ceea ce nu mai e cazul acum), iar 20 kg/mp in medie, nu conteaza deloc in practica.
Mai mult, pentru suportii de pe pamant, nu e nevoie de autorizatie.

Si acum ajungem la cazul tau si nu numai!
Sunt destui care viseaza sa isi puna panouri pe balcon (desi chiar nu merita) sau lipte pe peretii blocurilor.
Nu mai spun de cei care si-au facut constructii cu panouri PV, sustinand ca de fapt sunt doar suporti pentru panouri.

Ai mare grija cum le montezi, pt ca problema NU e greutatea, ci forta vantului, care le poate ridica pe sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate