Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Cat este amenda pentru depasire numar pasageri in autobuz?

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#37
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.774
  • Înscris: 19.09.2006

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 21:32, said:

Alexandru, nu numai ca nu ai inteles unde bat eu dar inca continui sa-i faci prosti pe clientii care iti asigura locul de munca.
Fara prostii aia , nu ai avea un job !

Da , tu esti soferul , tu cunosti regulile si tu ai atestatul si permisul dar un pic de intelegere nu strica niciodata. Nu zic sa iei pasagerii aia ci sa pui un afis pe usa in care scrii ca legea x nu-ti permite sa iei mai multi pasageri decat locuri disponibile.

Au loc adapostit unde sa astepte urmatorul microbuz , sunt sufieciente microbuze pe ruta respectiva , exista program cu plecarile programate zilnic sa stie prostul data viitoare ca daca vine mai tarziu risca sa nu prinda loc ?Sunt chestii de baza care se pot face ca sa nu mai trebuiasca sa te certi cu lumea care vrea sa ajunga acasa.
Daca-s mai mult pasageri decat microbuze , adaugati inca un microbuz , doua pe ruta respectiva.
Daca intre orele 11 dimineata si 3 dupa masa ai 100 de pasageri si numa 4 microbuze a 20 de locuri fiecare , aia 20 ramasi ce fac ?

Unde-i djl cand ai nevoie de el ?

tu parca erai prin State. Tot asa de intelegatori sunt si aia?

tot asa de multe autobuze sunt pe ora?

#38
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.127
  • Înscris: 26.01.2010

 radunic, on 07 aprilie 2023 - 09:08, said:


Merg pe jos. Cheamă taxiul. Își cumpără bicicletă. Cer mărirea numărului de microbuze.
Eu inteleg ca ne facem ca suntem in Schengen si ca am devenit cu totii legali dar tu intelegi ca nu exista alt mijloc de transport unde se duc ei si mersul pe jos sau cu bicicleta nu este o optiune?
Tocmai asta incercam eu sa aflu , daca se pot mari numarul microbuzelor !

 greenlife, on 07 aprilie 2023 - 11:12, said:

In cazul în care frânezi din oarece motiv și vreunul din cei care stau în picioare se lovește s-ar putea sa ii plătești despagubiri pe persoana fizica. Practic dacă ii lași peste numărul de locuri ai oarecare responsabilități. În caz de accident și iese cu julituri te poate da în judecata tocmai unu dintre cei care te-au rugat să-l lași sa stea în picioare. Ca asa e natura umana, nimeni nu-și asuma dacă e vorba de despăgubiri. O sa zică, șoferul e de vina. El m-a lăsat sa urc.
bla bla bla bla si inca un bla

Oamenii aia care zic ''si noi ce facem'' nu or sa se apuce sa te dea pe tine in judecata , lasati-o mai moale cu despagubirile si mai puneti-va si in locul pasagerilor aia ramasi pe drum.


 dan210, on 07 aprilie 2023 - 11:30, said:

nici nu trebuie, este common sense, ca virgula unii calatori nu-l au, asta este alta discutie

in caz de, conteaza cine-i tras la raspundere, de ce sa fie soferul? pentru ca nu are autobuzul x locuri in plus?

cat crezi ca va cantari "Au loc adapostit unde sa astepte urmatorul microbuz , sunt sufieciente microbuze pe ruta respectiva , exista program cu plecarile programate zilnic sa stie prostul data viitoare ca daca vine mai tarziu risca sa nu prinda loc" in balanta legii?

Si mai common sense este ca daca iei o ruta in primire sa te asiguri ca ai necesarul de masini care sa faca fata numarului de pasageri de pe ruta respectiva!
Soferul are dreptate , el trebuie sa urmeze procedura legala dar atitutinea lui fata de oamenii lasati pe drumuri e aceasi ca a ta. Nu numai ca nu intelege de ce lumea suparata dar nici nu crede ca ii da voie sefu sa puna afis pe usa ca doar x numar de persoane are voie in baza legii nustiucare si nici nu pare sa dispus sa intrebe,
Vorbesti de common sense , iei legea in brate si gata , la dracu cu aia care nu au locuri.

Ca nu stii ce ruta are , ce alte mijloace de transport mai sunt pe ruta respectiva , cati pasageri pe zi vs microbuze sunt  , nu mai conteaza ,tu stii una si buna si gata.


 cattavencu, on 07 aprilie 2023 - 15:52, said:


tu parca erai prin State. Tot asa de intelegatori sunt si aia?

tot asa de multe autobuze sunt pe ora?
La noi nu e cazul , avem masini personale iar autobuzele vin din jumate in jumate de ora. Sunt vreo 5-10 persoane intr-un autobuz de dimensiuni normale ca ale noastre.Nu-s multi care circula cu autobuzul dar aia cativa care sunt nu raman niciodata sa astepte urmatorul autobuz ca-s in general goale.

Mi-am bagat nasul in topicul asta pentru ca m-a frapat atitudinea soferului fata de pasageri.
Pe ruta Buc-Targoviste de exemplu nu exita alt mjiloc de transport in afara microbuzelor alea. La 4-5 seara cand ai 60 de oameni care vin in statie si vor sa ajunga acasa , se face coada ca la indieni , primul care apuca sa intre in microbuz ajunge acasa , cine nu prinde loc , mama ma-sii ,nu conteaza.
Dupa o zi de munca la oras cine mai are chef sa mearga pe jos 30-40 de km cat au ei de parcurs? De aia se intreaba si noi ce facem

gata , am terminat cu off topicul

#39
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 Noua_pe_site, on 07 aprilie 2023 - 17:13, said:


Eu inteleg ca ne facem ca suntem in Schengen si ca am devenit cu totii legali dar tu intelegi ca nu exista alt mijloc de transport unde se duc ei si mersul pe jos sau cu bicicleta nu este o optiune?
Tocmai asta incercam eu sa aflu , daca se pot mari numarul microbuzelor !

bla bla bla bla si inca un bla

Oamenii aia care zic ''si noi ce facem'' nu or sa se apuce sa te dea pe tine in judecata , lasati-o mai moale cu despagubirile si mai puneti-va si in locul pasagerilor aia ramasi pe drum.




Si mai common sense este ca daca iei o ruta in primire sa te asiguri ca ai necesarul de masini care sa faca fata numarului de pasageri de pe ruta respectiva!
Soferul are dreptate , el trebuie sa urmeze procedura legala dar atitutinea lui fata de oamenii lasati pe drumuri e aceasi ca a ta. Nu numai ca nu intelege de ce lumea suparata dar nici nu crede ca ii da voie sefu sa puna afis pe usa ca doar x numar de persoane are voie in baza legii nustiucare si nici nu pare sa dispus sa intrebe,
Vorbesti de common sense , iei legea in brate si gata , la dracu cu aia care nu au locuri.

Ca nu stii ce ruta are , ce alte mijloace de transport mai sunt pe ruta respectiva , cati pasageri pe zi vs microbuze sunt  , nu mai conteaza ,tu stii una si buna si gata.



La noi nu e cazul , avem masini personale iar autobuzele vin din jumate in jumate de ora. Sunt vreo 5-10 persoane intr-un autobuz de dimensiuni normale ca ale noastre.Nu-s multi care circula cu autobuzul dar aia cativa care sunt nu raman niciodata sa astepte urmatorul autobuz ca-s in general goale.

Mi-am bagat nasul in topicul asta pentru ca m-a frapat atitudinea soferului fata de pasageri.
Pe ruta Buc-Targoviste de exemplu nu exita alt mjiloc de transport in afara microbuzelor alea. La 4-5 seara cand ai 60 de oameni care vin in statie si vor sa ajunga acasa , se face coada ca la indieni , primul care apuca sa intre in microbuz ajunge acasa , cine nu prinde loc , mama ma-sii ,nu conteaza.
Dupa o zi de munca la oras cine mai are chef sa mearga pe jos 30-40 de km cat au ei de parcurs? De aia se intreaba si noi ce facem

gata , am terminat cu off topicul
Da, te-a frapat atitudinea mea? Atitudinea mea, față de pasageri, e chiar super, ca nu ma cert cu ei, chiar le vorbesc frumos, sunt amabil, la ofer un microbuz curat, parfumat etc.
Iti zic asa: fa-ti categoria D, atestatul de transport persoane, si angajeaza-te ca șofer pe autobuz sau microbuz, si sa vad atunci daca vei avea curaj sa transporti calatori in picioare, si sa stai tot cu morcovul in fund ca poate e control sau poate unul se dezechilibreaza, si apoi te poarta pe la politie etc. Cu siguranță, dupa ce ti-ai lua vreo 9000 lei amenda, te asigur ca nu ai mai face prostii de genul acesta.
Se vede ca ai ramas cu mentalitatea de Romania "las' ca merge si asa". Si apoi ne miram de cate se intampla. Daca tot afirmi atatea, de ce nu esti si corecta, printre altele? Chiar nu iti dai seama ca, la un moment dat, se "infunda"? Cat crezi că ține figura asta cu "oameni in picioare"? Pana intr-o zi. Tare greu este, pentru noi romanii, sa facem lucrurile in mod corect. La altii se poate, dar la noi niciodata nu.
Cati ani ai? Unde iti este maturitatea? Ca vad ca nu te gândești nici la problemele pe care le poate ave ulterior soferul, si nici la siguranta pasagerilor care stau in picioare. Ieri si azi mi-au ieșit în față un autobuz si un microbuz ("șoferi de duminica"), si a trebuit sa franez mai apasat, dar nu brusc. Daca nu eram atent, trebuia sa franez brusc. Daca aveam pasageri in picioare, asa-i că era posibil sa alunece si sa pateasca ceva? Nu era vina mea ca idiotii aceia mi-au iesit în față, dar era vina mea daca aveam pasageri in picioare. Nu gandesti deloc. Ai o mentalitate tipic romaneasca, esti o persoană care are impresia ca legile sunt doar asa, ca sa ne batem ceva de ele...


#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alexandru_31, on 07 aprilie 2023 - 20:58, said:

Cati ani ai? Unde iti este maturitatea? Ca vad ca nu te gândești nici la problemele pe care le poate ave ulterior soferul, si nici la siguranta pasagerilor care stau in picioare. Ieri si azi mi-au ieșit în față un autobuz si un microbuz ("șoferi de duminica"), si a trebuit sa franez mai apasat, dar nu brusc. Daca nu eram atent, trebuia sa franez brusc. Daca aveam pasageri in picioare, asa-i că era posibil sa alunece si sa pateasca ceva? Nu era vina mea ca idiotii aceia mi-au iesit în față, dar era vina mea daca aveam pasageri in picioare. Nu gandesti deloc. Ai o mentalitate tipic romaneasca, esti o persoană care are impresia ca legile sunt doar asa, ca sa ne batem ceva de ele...
Nu ai inteles nimic din ce zice colega noastra si o critici aiurea.

Editat de pasilla, 07 aprilie 2023 - 21:10.


#41
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 pasilla, on 07 aprilie 2023 - 21:09, said:


Nu ai inteles nimic din ce zice colega noastra si o critici aiurea.
In astfel de situatii, trebuie sa ai coloana vertebrala, nu sa lasi loc pentru exceptii. Intelegi ce vreau sa spun. Stii ce mai cred? Ca aceasta colega a noastră, e genul de femeie pe care, daca nu a-i lasa-o sa stea in picioare, cand tu nu mai ai locuri libere, ar face scandal aiurea, cand, de fapt, nu ar avea deloc dreptate. Asta deduc din atitudinea sa. Uneori trebuie sa te pui si in locul celuilalt, sa cantaresti din ambele parti, sa vezi unde e mai mare problema: ca ramane pasagerul inca o ora in frig si in ploaie, sau ca soferul isi ia amenda (amenda cat 3-4 salarii), ramane fara atestat si/ sau este dat in judecata pentru nu stiu ce.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca aceasta colega are ceva experienta in domeniul transporturilor si cam stie ce spune.

 Noua_pe_site, on 07 aprilie 2023 - 00:06, said:

.Am fost persoana desemnata de transport marfa si persoane in Ro si-s dispecer la o companie de transport marfa in USA.

Editat de pasilla, 07 aprilie 2023 - 21:43.


#43
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 pasilla, on 07 aprilie 2023 - 21:41, said:

Eu cred ca aceasta colega are ceva experienta in domeniul transporturilor si cam stie ce spune.
Da, experienta de dispecer. Stii cum sunt dispecerii? Mai rai ca sefii. Trag pe tine maxim, te suna sa iti spuna sa incalci regulile, si, daca le spui sa iti trimită mesaj cu ceea ce si afirma la telefon, nu iti trimit, ca sa nu ai dovada ca te-au pus sa faci lucruri ilegale. Asa sunt dispecerii. Am avut de-a face cu dispeceri, si am ajuns la vorbele altor colegi de munca. Fii sigur ca primesc "cășuț" de pe urma ta. Tu tragi ca prostul, iar dispecerul doar da ordine, ca sa dea bine in ochii șefului.

Editat de Alexandru_31, 07 aprilie 2023 - 21:47.


#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Ca sa nu o lungim aiurea, tu trebuie sa respecti legea.
E jobul altora sa se ocupe de calitatea serviciilor oferite de firma de transport..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate