Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cat este amenda pentru depasire numar pasageri in autobuz?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 pasilla, on 06 aprilie 2023 - 21:52, said:


Greu de inteles, daca urmatorul microbuz e peste o ora.....sau a doua zi.
Da, peste o ora ar fi. Dar, sa iau mai mulți decât e legal, si apoi sa imi iau amenda, si sa raman si fara atestat, iar apoi sa trebuiasca sa lucrez 3-4 luni ca sa platesc amenda, pai nu ma agat cu o funie cand ma gandeam ca puteam evita? La asta ma gândesc, cand îi refuz pe cei in plus. Azi se circula cu viteza, fara atentie. Daca sta careva in picioare, la un impact, nu il vad bine.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,618
  • Înscris: 30.10.2003
Scoate la imprimanta textul de lege si lipeste pe usa, pe scaune, pe bord, sa vada si respectivii. Va dura pana unora le va intra in capatana. Altii o sa-i doara in fund. Tu continua sa respecti legea, ca faci bine.

Lipesti si pe stalpii de langa statie de asteptare.

Edited by Bursul, 06 April 2023 - 22:02.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alexandru_31, on 06 aprilie 2023 - 21:56, said:

La asta ma gândesc, cand îi refuz pe cei in plus.
Tu procedezi corect. Vina este a autoritatilor ca nu verifica calitatea  serviciilor pe care le presteaza firma unde lucrezi.

Edited by pasilla, 06 April 2023 - 22:05.


#22
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 pasilla, on 06 aprilie 2023 - 22:04, said:


Tu procedezi corect. Vina este a autoritatilor ca nu verifica calitatea  serviciilor pe care le presteaza firma unde lucrezi.
Sa vezi ce agitati devin unii cand le spun ca nu mai sunt locuri, si ma întreabă "pai cum, pe noi ne lasi aici? Cum asa? Ce facem?" Iar altii îmi zic "alt sofer ne ia, chiar daca stam in picioare", sau "mergem in spate, sa nu ne vada nimeni". ...si vrem in "Șengăn" :) Vai, vai. Eu le-as anula atestatele la soferii care fac asa ceva. Aceia nu sunt profesioniști, nu isi respecta meseria, nu isi merita atestatul.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si tu ai fi agitat, daca ai fi in locul lor.
Tu trebuie sa iti vezi de job, nu contest asta.

#24
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 Bursul, on 06 aprilie 2023 - 22:00, said:

Scoate la imprimanta textul de lege si lipeste pe usa, pe scaune, pe bord, sa vada si respectivii. Va dura pana unora le va intra in capatana. Altii o sa-i doara in fund. Tu continua sa respecti legea, ca faci bine.

Lipesti si pe stalpii de langa statie de asteptare.
Doamne fereste sa afle patronul ca vreau sa lipesc asa ceva. Stii bine ca, pe patroni, ii interesează profitul, nu siguranta si confortul pasagerilor. Intr-o zi, m-a sunat seful si mi-a zis sa iau toti clientii de pe ruta, ca e weekend, si sunt mai rare microbuzele, chiar daca sunt mai multi decat locurile. Mi-am propus ca, daca mai zice asta vreodată, a doua zi demisionez. Eu nu stau la discutii.

#25
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 pasilla, on 06 aprilie 2023 - 21:38, said:

Imi pare rau, dar aici esti in necunostinta de situatie (scuze ! ). Nu exista asa ceva pe majoritatea traseelor deservite de microbuze.
Pai sunt in necunostiinta de cauza , tocmai de aia intreb. Nu exista asa ceva dar se poate rezolva situatia daca intereseaza pe cineva sa o rezolve.

 Alexandru_31, on 06 aprilie 2023 - 21:50, said:

Ca si firma de transport persoane, nu poti trimite doua microbuze in acelasi timp, in ideea ca POATE o sa trebuiasca doua. Pentru 1-2-3 oameni in plus (pe care ii vezi doar in momentul in care se umple primul microbuz, nu vad sensul in a trimite inca unul, sau chiar autobuz. Trebuie gandita problema si din punct de vedere financiar. Asa cred eu.
Interesanta sugestia cu afisul, dar, oamenii nu ar prea intelege, iar seful, daca ar afla ca am pus asa afis, sigur ar scoate flacari pe nari. Stii cum sunt sefii "pune mult si mână tare".

POTI trimite doua microbuze daca in urma unei analize la fata locului se descopera ca ambele microbuze sunt necesare. De aia am intrebat initial ce ruta faci iar din punct de vedere financiar situatia se poate rezolva prin abonamente.
Tu nu vezi sensul dar aia 1-2-3 oameni care raman de caruta , vad sensul iar daca ei vad sensul , exista probabilitatea sa ai mai multi pasageri care raman cu buza umflata dupa ce pleci tu.
Seful nu are de ce sa scoata flacari pe nas pentru ca este cat se poate de legal sa ai un afis de genu.In loc sa stai sa te certi cu lumea , le arati afisul si gata. Daca nu pe usa masinii , tre sa aveti un afis la statie , sa stie omu ce program aveti

 Alexandru_31, on 06 aprilie 2023 - 22:08, said:

Sa vezi ce agitati devin unii cand le spun ca nu mai sunt locuri, si ma întreabă "pai cum, pe noi ne lasi aici? Cum asa? Ce facem?" Iar altii îmi zic "alt sofer ne ia, chiar daca stam in picioare", sau "mergem in spate, sa nu ne vada nimeni". ...si vrem in "Șengăn" Posted Image Vai, vai. Eu le-as anula atestatele la soferii care fac asa ceva. Aceia nu sunt profesioniști, nu isi respecta meseria, nu isi merita atestatul.

E normal sa devina agitati daca faci o cursa de 1 - 1.5 ore si nu exista alt mijloc de trasport pe ruta aia. Pune-te in locul lor , tu nu ai fi agitat?
Ceilalti soferi probabil fac cursa asta de ceva vreme si ori cunosc pasagerii ori stiu ca nu-s controale.Nu inseamna ca nu-si respecta meseria ci ca probabil au ceva informatii mai multe sau seful le da voie sa o faca.


 Alexandru_31, on 06 aprilie 2023 - 22:13, said:

Doamne fereste sa afle patronul ca vreau sa lipesc asa ceva.
Stii bine ca, pe patroni, ii interesează profitul, nu siguranta si confortul pasagerilor.
Intr-o zi, m-a sunat seful si mi-a zis sa iau toti clientii de pe ruta, ca e weekend, si sunt mai rare microbuzele, chiar daca sunt mai multi decat locurile. Mi-am propus ca, daca mai zice asta vreodată, a doua zi demisionez.
Eu nu stau la discutii.
I-ai spus sefului ca nu iei toti clientii si ca demisionezi daca iti mai cere sa conduci ilegal ?

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 21:32, said:

Alexandru, nu numai ca nu ai inteles unde bat eu dar inca continui sa-i faci prosti pe clientii care iti asigura locul de munca.
Fara prostii aia , nu ai avea un job !
probabil ca nu ai inteles ce spune soferu, el nu-i face pe aia prosti, doar nu accepta prostii, adica abateri de la norme care pot avea urmari grave pentru el si pentru pasageri

daca se-ntampla un accident, nimeni nu-si va mai aduce aminte de tot ce-ai insirat tu, nici n-are rost sa mai citez

#27
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 Alexandru_31, on 06 aprilie 2023 - 22:08, said:

Sa vezi ce agitati devin unii cand le spun ca nu mai sunt locuri, si ma întreabă "pai cum, pe noi ne lasi aici? Cum asa? Ce facem?" Iar altii îmi zic "alt sofer ne ia, chiar daca stam in picioare", sau "mergem in spate, sa nu ne vada nimeni". ...si vrem in "Șengăn" Posted Image Vai, vai. Eu le-as anula atestatele la soferii care fac asa ceva. Aceia nu sunt profesioniști, nu isi respecta meseria, nu isi merita atestatul.

Normal ca devin agitati, intarzie la munca, pierd avionul, oamenii au interese concrete , nu iau microbuzul pt ca doresc maxim de confort, doresc sa ajunga la timp din A in B.
Iar firmulitele astea de transport cu microbuze sunt cei mai mari jepcari de pe piata.   De ce nu mai trimiti inca un microbuz daca vezi ca ai oameni pe care ii lasi in statie ?
Ca tarife aveti, slava domnului, pentru 2 persoane e mai eficient sa faca naveta cu masina proprie decat cu microbuzul.

Tu ai face si ai drege pentru ca iti vezi strict interesul tau.

Daca nu sunteti in stare sa mai asigurati inca un microbuz cand se umple primul, dati le oamenilor formulare de declaratie pe proprie raspundere ca doresc sa isi asume riscurile calatoriei in picioare si gata.
Sau sa va dea o amenda de aia babana pt ca nu sunteti in stare sa preluati toti pasagerii de pe ruta pe care ati licitat o si castigat o.
De fapt, ambele !

#28
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

 dan210, on 06 aprilie 2023 - 23:40, said:

probabil ca nu ai inteles ce spune soferu, el nu-i face pe aia prosti,

Am inteles ca e incepator.
Nu-i face prosti dar nu intelege de ce sunt agitati pasagerii care probabil nu au alt mijloc de transport catre casa.
Partea legala o inteleg .Am fost persoana desemnata de transport marfa si persoane in Ro si-s dispecer la o companie de transport marfa in USA. Nu mai sunt la curent cu legislatia din RO dar pare ca tipul lucreaza pe o ruta care  cam lasa pasagerii fara transport si nu intelege de ce insista lumea sa stea in spate , nevazuti.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 23:39, said:

Pai sunt in necunostiinta de cauza , tocmai de aia intreb. Nu exista asa ceva dar se poate rezolva situatia daca intereseaza pe cineva sa o rezolve.
Nu intereseaza pe nimeni. Nici pe patron si nici pe autoritatile statului, care dau licenta.
Patronul e multumit ca face N curse cu microbuzul plin, nu il intereseaza sa mai faca alte curse cu microbuzul ocupat 10 %-30 %.

Edited by pasilla, 07 April 2023 - 00:34.


#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 21:32, said:

Au loc adapostit unde sa astepte urmatorul microbuz , sunt sufieciente microbuze pe ruta respectiva , exista program cu plecarile programate zilnic sa stie prostul data viitoare ca daca vine mai tarziu risca sa nu prinda loc ?
De cînd sînt astea responsabilitatea șoferului?

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 21:32, said:

Sunt chestii de baza care se pot face ca sa nu mai trebuiasca sa te certi cu lumea care vrea sa ajunga acasa.
Nu există se pot face. Cineva le face. Acel cineva e fie autoritatea locală (adăposturi, reglementări, verificări) sau firma de transport (număr de vehicule).

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 21:32, said:

Daca intre orele 11 dimineata si 3 dupa masa ai 100 de pasageri si numa 4 microbuze a 20 de locuri fiecare , aia 20 ramasi ce fac ?
Merg pe jos. Cheamă taxiul. Își cumpără bicicletă. Cer mărirea numărului de microbuze.

 yekun, on 07 aprilie 2023 - 00:02, said:

Daca nu sunteti in stare sa mai asigurati inca un microbuz cand se umple primul, dati le oamenilor formulare de declaratie pe proprie raspundere ca doresc sa isi asume riscurile calatoriei in picioare si gata.
Declarație care are valoare zero la un control...

#31
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

 Noua_pe_site, on 06 aprilie 2023 - 21:32, said:

Alexandru, nu numai ca nu ai inteles unde bat eu dar inca continui sa-i faci prosti pe clientii care iti asigura locul de munca.
Fara prostii aia , nu ai avea un job !

Da , tu esti soferul , tu cunosti regulile si tu ai atestatul si permisul dar un pic de intelegere nu strica niciodata. Nu zic sa iei pasagerii aia ci sa pui un afis pe usa in care scrii ca legea x nu-ti permite sa iei mai multi pasageri decat locuri disponibile.

Au loc adapostit unde sa astepte urmatorul microbuz , sunt sufieciente microbuze pe ruta respectiva , exista program cu plecarile programate zilnic sa stie prostul data viitoare ca daca vine mai tarziu risca sa nu prinda loc ?Sunt chestii de baza care se pot face ca sa nu mai trebuiasca sa te certi cu lumea care vrea sa ajunga acasa.
Daca-s mai mult pasageri decat microbuze , adaugati inca un microbuz , doua pe ruta respectiva.
Daca intre orele 11 dimineata si 3 dupa masa ai 100 de pasageri si numa 4 microbuze a 20 de locuri fiecare , aia 20 ramasi ce fac ?

Unde-i djl cand ai nevoie de el ?
Asa e cand legile sunt facute de imbecili si lepre.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,096
  • Înscris: 07.11.2006

 Alexandru_31, on 06 aprilie 2023 - 20:30, said:

Ma rog, romanul a ramas tot cu mentalitatea "las' ca merge si asa".

Sa fii convins ca daca ar mai exista o cursa/autobuz peste vreo 30 de minute, mentalitatea aia s-ar putea sa se schimbe in timp.
Dar daca urmatorul autobuz este peste cateva ore, legea junglei isi va spune cuvantul.

#33
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 29.07.2017
In cazul în care frânezi din oarece motiv și vreunul din cei care stau în picioare se lovește s-ar putea sa ii plătești despagubiri pe persoana fizica. Practic dacă ii lași peste numărul de locuri ai oarecare responsabilități. În caz de accident și iese cu julituri te poate da în judecata tocmai unu dintre cei care te-au rugat să-l lași sa stea în picioare. Ca asa e natura umana, nimeni nu-și asuma dacă e vorba de despăgubiri. O sa zică, șoferul e de vina. El m-a lăsat sa urc.

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

 Noua_pe_site, on 07 aprilie 2023 - 00:06, said:

Nu mai sunt la curent cu legislatia din RO dar pare
nici nu trebuie, este common sense, ca virgula unii calatori nu-l au, asta este alta discutie

in caz de, conteaza cine-i tras la raspundere, de ce sa fie soferul? pentru ca nu are autobuzul x locuri in plus?

cat crezi ca va cantari "Au loc adapostit unde sa astepte urmatorul microbuz , sunt sufieciente microbuze pe ruta respectiva , exista program cu plecarile programate zilnic sa stie prostul data viitoare ca daca vine mai tarziu risca sa nu prinda loc" in balanta legii?

#35
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Voi sunteti normali la cap ?

Ai 80 de insi care vor sa se suie in microbuzul de la ora 6.30 ca sa ajunga la timp la munca.
Degeaba vin mai devreme, oamenii aia tot microbuzul ala il vor, nu pe celalat de la ora 7...
Microbuzul are 50 de locuri. Ce faci cu restul de 30 ?

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005
Nu-i lași să se suie. Și dacă totuși se suie, microbuzul nu pleacă pînă cînd coboară cei în plus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate