Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre muzica electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Nu prea-s familiarizat cu termenii astia, ce intelegi prin playlist?

#20
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Daca te duci in meniu la View, ai acolo Channel rack, unde eu de exemplu am toate instrumentele. Dar este si Playlist. Unde vad ca ai instrumentele separate. La mine toate instrumentele sunt intr-o singura intrare din playlist (dar si asta doar daca o creez special, altfel la mine nu apare nimic). La tine fiecare instrument pare ca are o intrare separata in playlist.

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
A, am inteles acuma. N-am stiut niciodata cum se numesc bucatile din sectiunea aia, eu le ziceam "patternuri".

Te referi la partea indicata cu sageata rosie in poza, nu?

Nu stiu daca-i varianta mai profesionista, insa eu nu stiu lucra altfel, asa am invatat de la inceput.

Ceea ce e acolo in playlist e aranjat de fapt in patternuri, daca o sa vezi incadrat cu bulina verde, acolo iti arata pe care pattern esti, de exemplu acolo in poza, Sakura ala colorat in verde corespunde paternului 5 din Channel Rack .

Patternul ala 5 il pot pune sub forma de segmente in melodie si ii pot atasa tot felul de "automation clips" adica modificari de volum, modificari de tot felul de efecte, rezonanta, reverb, etc.

La fel pot face cu oricare alt pattern din Channel Rack.

Poti sa pui daca vrei mai multe bucati din alea din Channel Rack sau chiar pe toate pe acelasi Pattern, dar mie nu-mi place caci daca se aduna mai multe pe acelasi pattern, e mai greu dupa aia sa modifici sau sa pui efecte pe anumite sunete separate, asa ca prefer sa le separ de la inceput ca sa am acces mai usor la fiecare in parte pe parcursul melodiei. Vezi, se pot si colora si chiar redenumi separat, ca sa le deosebesti mai bine atunci cand sunt multe aranjate pe ecranul mare.


[ https://i.postimg.cc/x1JKg6Xn/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 10 April 2023 - 08:49.


#22
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostPhobos, on 07 aprilie 2023 - 18:53, said:

Eh, gata, am postat pana la urma si melodia de care ziceam. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDAHRr9gsUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum am promis revin cu recenzia Posted Image

De fiecare data cand incercam sa critic o bucatica mai atent imi dadeam seama ca defapt e ok. Am vrut sa fac o lista cu bune si rele dar nu mi-a iesit din acel motiv. Deci per total melodia e buna totusi, si pe bucatele luat sunt momente lente sau plictisitoare dar pe care intr-un fel nu le-as schimba deoarece la urmatoarele ascultari le-am apreciat, ca un fel de "forgotten dreams" Posted Image . Si pe alocuri sunt zone foarte faine in care se intrepatrund anumite instrumente, nu stiu daca e datorita tie sau FL are instrumente mai inteligente.

Senzatia mea este ca e genul de melodie care nu prinde la prima auditie, trebuie sa-ti fie dor sa o reasculti. Dar pentru asta trebuie sa o asculti de cateva zeci de ori.

La intrebarea daca as adauga-o la playlist nu stiu ce sa zic. Mi-am dat seama ca eu de fapt nu am un playlist tipic, youtube imi baga melodii in feed. Am un "playlist" cu melodii pe care vreau sa le reascult si la care nu le stiu numele pe dinafara si care au ceva special in mod deosebit si imi este foarte greu sa le regasesc. Dar daca as avea un playlist nu stiu daca as adauga si melodia ta, mai ales ca o stiu aici si ca o pot accesa daca vreau sa o reascult. O sa iti spun daca in urmatoarea luna o sa reintru aici sa reascult melodia. Ala cred ca va fi testul suprem.

Ca si concluzie, cred ca melodia face exact ce este facuta sa faca. Pentru gustul meu mai ciudat, ca sa o adaug intr-un playlist personal "fara discutii" ar fi nevoie de doua modificari: 1. pe tot parcursul melodiei sa fie un joc si un mix de instrumente cum e in partea a doua. 2. Sa aiba acel ceva, foarte intens si emotiv.

Intre timp am reascultat la 1.20 viteza, si am impresia ca are de fapt acel ceva.

Intervale care mi se par prea lungi si sa zicem plictisitoare (dar nu neaparat, ele au rolul lor, doar probabil ca pentru gustul meu trebuie imbunatatite): [0:00-1:00], [2:20-3:30]

Intervale pentru care m-as reintoarce sa ascult melodia (care au si acel ceva) [4:20-5:30], [6:00-6:20]

Dar ca sa iti imaginezi ce inseamna sa ajungi intr-un playlist, cel putin in cazul meu, in playlist-ul meu mintal de exemplu de la Michael Jackson intra doar "Liberian girl", restul imi plac oarecum, dar nu ma simt relaxat sa le reascult. Doar Liberian girl mi se pare facut cum trebuie cap coada si ma prinde din prima cu acel ceva si ma simt bine in timp ce o ascult. Pe restul le ascult mai rar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/70VrvkfjJjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si bineinteles sa nu mai fie alta melodie pe micronisa pe care lupta. E interesant intr-un fel ca din milioanele de melodii care exista pe piata nu exista doua ca "Liberian girl", deci nici macar nu a existat vreo lupta cel putin in cazul asta.

In timp ce incheiam mi-a venit fara sa vreau in minte ritmul principal al melodiei tale, deci e posibil sa-ti fi facut intrarea in playlist. Ramane de vazut Posted Image

Edited by republicall, 15 April 2023 - 15:23.


#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Da, aici am probleme, la apreciarea intervalelor care uneori sunt prea lungi.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Videoclipul tau in schimb e bestial, pacat ca nu au fost imaginile in rezolutie mai buna. :)

Chiar se potriveste bine cu melodia.

#25
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Mai nou youtube te pune in playlist-ul meu la muzica electronica, vreo 3 melodii, o vreme nu mi-am dat seama, le compune el pe moment ca sugestii. Cu ocazia asta am observat ca nu mi-am tag-uit videoclipurile, mersi :)

#26
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostPhobos, on 01 mai 2023 - 20:56, said:

Cu ce te mai lauzi :) ?

Am mai scos o piesa, un reedit cu adaugiri proprii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zwdqFraL7WM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Eu imi facusem un vst pe gustul meu, era un softare free sa produci vst-uri, dar nemernicul m-a lasat cu ochii-n soare, caci la o reinstalare de windows, nu mi-a mai acceptat nici FLStudio nici Cubase vst-ul.. M-am chinuit degeaba la el..
De mult timp am cautat orice e freeware in materie de vst-uri. Sa nu fie probleme cu virusi, etc.

Eu n-am in sange muzica electronica, dar am tot ascultat si oarecum timpurile au fost de-asa natura incat s-o dea spre parte electro. Dar.. uite piesa asta am facut-o plecand de la o nota de chitara, care tin minte ca era ne-acordata, si mi s-a parut interesant cum se integreaza cu armonia. Tot cu chitara am mai facut si niste acorduri pe-acolo. Imi pare rau ca am insistat pe stilul ala gymnopedie sau cum se chemea de la Eric Satie (muzica clasica), vad ca tot incerc sa cant niste variatii. Cam deplasate pt contextul piesei.. dar asta a fost. Acum 14ani vad ca am facut-o.
Summer bored Butch. lol. Era vara, foarte cald, soare, si aveam o draperie portocalie care mi-a placut mult. Camera suna super bine, desi era mica, am "tunat-o" cu tot felul de tzoale bagate strategic prin colturi si diferite locuri din camera. Ca sistem audio in schimb era nasol. E pe un sistem 5.1 altec lansing de vreun milion de lei.  Basul tin minte ca ducea doar pana la 50hz.. mai jos pauza.. Dar totusi in perioada aia a sunt mixul decent, camera contrabalansa bine lipsa de boxe, sau mai bine zis, camera-i mai importanta decat boxele. (daca-i pe casti probabil ai scapat de toate problemele, doar ca dai intr-altele ORL posibil.. nu prea am umblat cu casti)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dZwnz62-OMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bursucelu_viesel, 11 March 2024 - 18:35.


#28
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Trebuie gasit un loc sau metoda de a organiza usor elementele din piesa. Caci diferenta dintre incepatori si pro, e ca incepatorii fac ceva simplu din multe puncte de vedere. De exemplu baga un kick acolo.. hai si-un snare si voila.. daca baga si-un bas, primul preset la indemana.. e parfum.
Un profesionist calumea, are o adevarata arta numai in sfera reverbului de la snare.. Numai pe aia cate straturi de compresii, culori adaugate, etc. Dpdv melodic iarasi incepatorul face ceva acolo la inceput si aia e.. Ca si cum ai face un cadru de arta sulptand niste lemn vreo 2-3 minute. Iese ceva stangaci, si putin (adica insuficient ca sa te cufunzi in lumea aia, ca nu prea ai in ce sa te scufunzi). Spre deosebire de un mester care are camera plina, curge de obiecte de arta facute de el de-a lungul timpului, si cand face un cadru interesant si are nevoie de o forma sferica, pune o mica portiune sferica dintr-o alta opera de arta de-a lui. Ca functie e tot o sfera, doar ca asta are niste detalii si se vede ca face parte dintr-o intreaga poveste.
Ca o alta analogie, e ca un film facut cu personaje care au fiecare o poveste interesanta, chiar daca n-au timp s-o arate, daca stai sa investighezi, vezi ca au personalitate.

Asta e.. personalitate.. Nicio toba nu e lasata la voia intamplarii in piesa, ci e aleasa / sau facut / modificata cu grija.
Si frazele muzicale la fel. Deobicei iese ceva bun cand mesteci tot felul de variatii, variante, alternative, toate interesante - desi nu capodopere, dar nu.. nimic.. si doar o melodie facuta si sa speram ca-i mare melodie. N-are cum sa fie.. Tre sa aiba in jur multe idei melodice. Cam atunci esti creativ si ies lucruri originale de valoare.

Si apropo de simplitate, cand incerci sa faci sampling sa iei tobe din piese, ai sa vezi nu prea gasesti asa izolate tobele la profesionisti, caci nicio toba, fie ea si mult muncita, nu e suficient de complexa ca sa spuna o poveste mai complexa. Mereu sa vezi ca toba aia are pe langa si altele, si reverbul lor, etc. Pe cand incepatorii fac o introducere de piesa cu un simplu kick repetat..

In fine. Deci trebuie gasit un locsor ca sa-ti permita sa-ti organizezi toata complexitatea asta. Ca daca te doare capul numai dupa ce piesa are vreo 6-7 elemente..  nu merge.
Nu zic sa faci harmalaie in piese de nu mai intelegi nimic, ci sunt cazuri in muzica electronica cand numai in sectiunea de hihats, cinele, sunt zeci de sunete acolo si efecte. Asa cand asculti, e un simplu hihat.. ai zice ca e un singur sample si cu asta basta, la prima vedere.. E doar un exemplu, depinde de trupa/dj. Nu-i musai sa fie axat pe tobe.. poate avea complexitate pe altceva, un instrument principal, un bas, o melodie.

Eu n-am mai facut de mult si mi-am pierdut organizarea, am si inlocuit pluginurile, n-am mai apucat sa instalez ce-mi trebuia, etc. Plus ca faceam initial in fruity loops, apoi m-am mai axat in Cubase. In Cubase mi s-a parut mai usor de organizat, insa nu prea am creativitate/viteza dpdv melodic. In FL imediat bagi un instrument si apesi usor pe taste sau unde compui si ai inregistrat rapid o idee, o modifici f usor in editor. Merge totul f repede. Doar ca ma pierd cu organizarea aici. De exemplu compuneam o piesa clasica, si am facut mai multe variatii la melodie, vreo 3 mai profunde, fiecare cu propriile variatii mai superficiale. E.. si vreau ca ideea melodia ca la o variatie s-o trec prin instrumentatia initiala, cu armonia initiala, etc.. Un calvar.. De-aia am si lasat proiectul.. e prea greoi sa navighez. Eram obisnuit cu stilul Cubase, poate il trec acolo..
Dar, nu zic ca-i mai bun neaparat, depinde de melodie, depinde de stil muzical, si depinde de placul/stilul fiecaruia de lucru.
BIne ar fi sa fie si un program (workstation) folosit de lume, ca poate mai vezi un tutorial, mai comunici..  De-aia incepusem la un moment dat s-o dau pe Ableton, dar nu mai stiu de ce nu mi-a mers ceva si n-am apucat sa intru in el prea mult.

Apropo, initial cand am facut primele piese, n-aveam Fl Studio, sau fruity loops cum se chema, ci facusem tot in CoolEdit. N-aveam patternuri, era foarte greu sa faci ceva, puneam lungimea saisprezecimilor si apoi puteam sa creez un ritm dupa ele. Si notele daca erau din sample, le dadeam pitch-ul mai sus/jos, si le copiam unde trebuiau sa stea in melodie.. Nici nu vreau sa ma mai gandesc lol...

Edited by bursucelu_viesel, 11 March 2024 - 21:13.


#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/up0_THtvFUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite apropo, imi placea mult Robert Babicz, uite o piesa, lungita rau 10min de saracul si el a ajuns sa bage kickul gol intr-o portiune. Se poate fura. Si recomand si-o reproducere la un moment dat, la o piesa care va place, doar asa ca sa vezi cum stau volumele, nivelul de bas/inalte, compresoare, etc. Si eu ar trebui sa mai fac asa ceva.. E practic ca o referinta pt volume. Si inginerii de mastering folosesc tot felul de piese de referinta. Aici e in general pt volume, mixaj. Dar si grad de complexitate per sectiune (tobe/instrumente/voci).

E o problema cu sunetul boxelor, camerei, si volumul muzicii la care compui, si cate ore ai ascultat-o, de tu stii clar niste detalii, dar in piese ele nu se aud/simt. De-aia ajuta sa ai o asemenea piesa de referinta. Ca iese interesant dpdv compozitoricesc si daca ai basul de 2x mai tare decat ar fi normal, dar problema e ca atunci cand mixezi masterizezi in final, il vei reduce si se duce farmecul.. De-aia la fel ar trebui calibrata camera/boxele in asa fel incat sa sune perfect piesele mixate/masterizate perfect. Nu sa sune cu hibe / lipse de frecvente.. gen n-are suficient bas sau nu stiu ce medii.. Caci daca asa le percepi, atunci cand compui o sa le bagi pe astea, si ai impresia ca-i mai misto decat piesele alea de referinta.. Doar ca atunci cand auzi obiectiv la masterizare realizezi ca ce-ai facut tu era anapoda, nu piesele de referinta. Si te trezesti ca bubuie vreo frecventa de bas pe la 50hz sau medii la 300hz mult prea voluminoase, etc. Si iarasi, daca le corectezi altfel se prezinta piesa.. nu mai are farmecul initial..De-aia cel mai important mai ales pt stilul de muzica house, e sa-ti calibrezi camera dpdv acustic. Bine.. posibil sa mearga si sa folosesti casti, si-atunci nu mai e nevoie de niciun chin.. Caci e chin sa-ti faci camera sa sune bine..

Edited by bursucelu_viesel, 11 March 2024 - 21:37.


#30
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Si apropo de compozitii. Se poate intampla daca ti-ai intrat in mana dupa multe compozitii, sa faci rapd o piesa cap-coada (cam in vreo 2-3ore). Dar de cele mai multe ori treaba buna e cand lasi ideea dupa ce ai explorat-o cat ai putut, si dupa ceva timp, zile, saptamani, luni, revii la ea. O vezi cu alti ochi, mai proaspeti/obiectivi, vezi ce-i lipseste, si practic e ca si cum iti faci remix la propria piesa. Atunci iese mai completa (asa cum vrei sa iasa).
Si iarasi, deobiecei dupa un timp cand asculti ce faci iti dai seama ca doar unele piese iti sunt dragi sa le asculti. Si parca au o prospetime care mereu se pastreaza. Restul devin enervante/goale/prostii.
Deobiecei cand o piesa e cat de cat ca si reusita, cand ai facut-o nu-ti venea sa crezi ce misto e, de-ti venea sa chemi toti vecinii s-o auda. Cand iti vine asa sa chemi toata lumea repede s-o auda, abia atunci e probabil ca are ceva de spus piesa (merita explorata).

Edited by bursucelu_viesel, 11 March 2024 - 22:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate