Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Despre muzica electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut

Voi cum creati muzica electronica?

Ce software folositi? Eu de exemplu FL Studio pentru muzica si MOVAVI pentru videoclipuri.

Ati urmat ceva cursuri sau chiar vreo facultate? Eu ma chinuiesc efectiv sa pun notele. De cele mai multe ori folosesc alte midi-uri de la formatii consacrate si le modific sau folosesc bucatele. Exista ceva cursuri online care sa ma ajute sa nu ma chinuiesc si care sa ma ajute sa-mi pun ideile sub forma de note?

Cu un ritm din Depeche Mode, Route 66, am realizat asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M1y2_HTPxh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Iti recomand cu caldura sa incepi prin a te juca cu un instrument muzical, dupa placul tau, sa il pui la incercare.
Cat despre munca de studio, las-o pe mai tarziu, caci nu e atractiv deloc sa te uiti ca curca in lemne la un proiect proaspat inceput, neavand nici cea mai vaga idee asupra a ceea ce vrei sa faci in continuare.
Ce vreau sa spun e ca mai intai trebuie sa simti muzica din perspectiva interpretului si apoi a compozitorului, nicidecum sa ramai in postura ascultatorului pasiv.

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Fl Studio folosesc si eu, insa nu-mi place sa folosesc bucati gata facute, prefer sa fac eu ce-mi vine in cap din sunete simple.

Pentru videoclipuri, am luat clipuri scurte de pe pexels.com si le asamblez cu Beecut.

Am inteles ca un plugin (sau cum se numeste) ar fi Omnisphere, insa are 64 de giga si necesita PC puternic la prelucrare. Posted Image



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AsODsZfEKQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 06 April 2023 - 20:08.


#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostPhobos, on 06 aprilie 2023 - 19:58, said:

Fl Studio folosesc si eu, insa nu-mi place sa folosesc bucati gata facute, prefer sa fac eu ce-mi vine in cap din sunete simple.
Asa as vrea si eu, dar deocamdata ma depaseste situatia. Fac doar mix-uri sau folosesc bucati si completez cum pot pe langa ele.
Ai un link la ceva facut de tine?

View PostPhobos, on 06 aprilie 2023 - 19:58, said:

Pentru videoclipuri, am luat clipuri scurte de pe pexels.com si le asamblez cu Beecut.
Beecut e mai bun decat Movavi? De abia l-am cumparat.

View PostPhobos, on 06 aprilie 2023 - 19:58, said:

Am inteles ca un plugin (sau cum se numeste) ar fi Omnisphere, insa are 64 de giga si necesita PC puternic la prelucrare. Posted Image
Pare tare de tot. Chiar ma miram de ce FL Studio nu a evoluat totusi destul de tare pe partea de chitara electronica, probabil ca exista plugin-uri speciale pentru asta. Astept de 20 de ani Posted Image un "gigi, gigi".

Edited by republicall, 06 April 2023 - 22:02.


#5
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017
Salut.

FL Studio folosesc și eu, dar în special produc deep house și uneori ambient.

Eu am învățat singur FL Studio și rareori am învățat și de la prieteni de anumite chestii mai mult în materie de mix și master. Trebuie să vă experimentați cu lucrurile ce le oferă FL Studio precum efecte, synth-uri, tobe, etc.

Văd că produceți muzică new-wave.
Eu v-aș recomanda să descarcați plugin-urile Surge XT sau TyrellN6 (ambele sunt gratuite la download) sau plugin-ul care imita sunetele unui KORG M1 (folosit de asemenea în Queen - The Miracle și Innuendo).

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postantetokoumpo, on 06 aprilie 2023 - 23:17, said:

Eu am învățat singur FL Studio și rareori am învățat și de la prieteni de anumite chestii mai mult în materie de mix și master.
Singur in ce sens? De la zero, doar lucrand pana ai ajuns sa te descurci? Sau ai urmat si ceva tutoriale si cursuri?

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Si eu tot singur am invatat, adica la inceput pruncul cand avea 9-10 ani mi-a aratat cateva chestii din ce vazuse si el pe youtube, ca pe el il apucase cheful de facut muzica, si dupa aia am incercat sa fac si eu.

Si incet-incet am inceput sa invat una, alta, comenzi, etc. Mi-am facut si o baza de sunete intr-un folder, downloadate de pe net, is cativa giga.

Am postate niste melodii, dar melodiile suna evident aiurea ca au fost facute in perioada de inceput cand nu stiam prea multe despre cum trebuie folosit FLStudio, despre efecte, setari de sunet, etc, si n-am avut niciodata nici in clin nici in maneca cu muzica. :)

Nici acum nu stiu mult mai multe ca programul e destul de mare si de mult de studiat la el, insa totusi parca ies mai bine acum melodiile decat ce faceam la inceput.

Il multe de invatat la FLStudio, eu chiar ii ziceam pruncului de la inceput ca mie mi se pare ca problema in a face melodii faine cu FLStudio sta mai mult in abilitatea de a folosi programul, ca dureaza pana sa inveti ce si cum.

Eu cred ca nu stiu nici 20% din cum trebuie folosit, banuiesc ca stiu doar chestii de baza.

O sa postez poate azi sau maine o melodie pe youtube, celelalte is vechi, n-am mai pus demult ceva. Am cateva in PC aproape gata, insa mi-a fost lene sa le termin. Posted Image

Plugin pentru chitara electronica este in FLStudio, parca FLSlayer ii zice.

Iaca aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/shw6cEPBaFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hqvFm6onf9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 07 April 2023 - 09:57.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Asta-i ultimele doua melodii postate, acum 2 ani.

Pruncul tot folosea si el MIDI-uri de-alea sau cum le zice, bucati gata facute sau loopuri gata facute, mie nu mi-a placut, am preferat sa incerc sa fac eu cum pot, din sunete de baza. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RS5p4TFp98Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SLrtQvqr89M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 07 April 2023 - 10:12.


#9
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

View Postrepublicall, on 07 aprilie 2023 - 01:01, said:

Singur in ce sens? De la zero, doar lucrand pana ai ajuns sa te descurci? Sau ai urmat si ceva tutoriale si cursuri?
Am urmat si ceva tutoriale.

#10
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Deci exista tot felul de "smecherii" ca sa faci chitara suportabila, decenta.

View PostPhobos, on 07 aprilie 2023 - 10:10, said:

The sound of hope
Parca ma recunosc in ce faci, se simte inocenta celui aflat la inceput de drum in muzica.
Melodia e faina, pacat ca are doar 300 de views. Se simte totusi ca e facuta in software, sunetele sunt mai ascutite, e limitarea lui FL. Probabil ca exista pachete mai sofisticate dar costa. Intotdeauna am fugit de sunetele prea robotice, mi-au placut cele mai moi, mai calde.

"Borning of a star" - cred ca ne uitam la aceleasi filme ca vad ca avem acelasi tip de idei si teme.

"Piano fantasy" - cred ca am auzit o bucatica dintr-o sonata?

Nu sunt critic muzical, dar ce observ cu cat ma duce capul e ca melodiile tale se termina cu partea buna, ceea ce imi place, incep incet incet, ceea ce imi place, dar nu incep atragator, nu anunta partea buna de la sfarsit. Cam toate melodiile populare celebre au un start care te prinde din prima, care anunta ce va urma. Dar is si grabit acuma sa le ascult pe toate, zilele urmatoare le iau pe indelete :)

Edited by republicall, 07 April 2023 - 12:17.


#11
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
"The journey of life" - mi-am recunoscut anumite sunete si stil, cred ca avem cam aceleasi gusturi muzicale, cel putin in materie de muzica electronica. Din nou, din pacate zgarie anumite sunete la care FL studio nu face fata. Sau sunt eu prea sensibil.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrepublicall, on 07 aprilie 2023 - 12:05, said:

melodiile tale se termina cu partea buna, ceea ce imi place, incep incet incet, ceea ce imi place, dar nu incep atragator, nu anunta partea buna de la sfarsit.
Da, asa-i, asta mi-am si propus de la inceput. Posted Image

Cred ca FL studio are de fapt potential mai bun, chiar si cu sunetele standard ale lui sau cu pachete gratis, insa nu stiu eu inca face setarile potrivite.

Are cateva pluginuri de unde poti scoate frecventele neplacute, etc, am mai prins si eu din ele pe parcurs, cand am facut unele melodii din alea, mai ales primele, habar nu aveam de setarile alea.

Am cateva melodii un pic mai reusite zic eu, dar inca nu le-am finalizat, una insa totusi o sa o pun zilele astea.

"The journey of life" a fost chiar prima melodie, abia am prins atunci bazele softului. Posted Image

Chestia e ca de multe ori lucrez cu castile pe urechi, si in casti se aude mult mai fain decat la boxe, mai ales ca boxele mele-s slabe si ieftine, chinezarii de vreo 15 ani le am, doar una mai merge. Posted Image

O data am si incercat sa pun o melodie la un CDplayer intr-o masina, unele sunete din melodie am avut impresia ca nu se mai auzeau deloc, niste basi, si suna nasol.

Dar la casti suna ok.

Edited by Phobos, 07 April 2023 - 15:13.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Eh, gata, am postat pana la urma si melodia de care ziceam. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDAHRr9gsUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 07 April 2023 - 19:02.


#14
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Are potential.

Partea buna incepe de abia dupa 1 minut, mai bine la 1:30, o sa vad saptamana viitoare cand incep munca cum o sa interpretez, cand programez ascult muzica, dar o ascult diferit, atunci vreau parti lungi, o sa iti zic atunci parerea Posted Image

pianul are un fel de falseto (nu stiu daca asa i se zice) intentionat?

Partea cea mai buna mi se pare ca incepe de la 4:20

Chitara suna decent pentru FL, ai facut ceva special?

La 6:00 imi place cum se pierde melodia incet, suna profesionist partea aia. Cred ca datorita acelui bell care continua sa se auda mai tare in pofida faptului ca restul melodiei se stinge mai repede.

In cazul meu exista o singura modalitate prin care sa-mi dau seama daca imi place o melodie, o sa ma intorc la ea peste cateva zile si o pun in playlist-ul personal. Daca vrei te anunt daca se intampla sau daca nu Posted Image ca sa ai un feedback. Stiu ca critica e groaznica in cazul muzicii chiar daca nu suntem profesionisti, pentru ca investim emotie si ne asteptam sa fie cea mai buna piesa din lume, chiar daca nu recunoastem Posted Image .

Stiu ca o sa vina ciudat din partea unuia care asculta muzica pe youtube la viteza de 0.75 , dar mi se pare ca se aude mult mai bine melodia la viteza de 1.05 Ciudat cum o schimbare atat de mica face diferenta atat de mult, cel putin pentru mine. Dar probabil ca maine mi se schimba total impresia, nu te lua prea tare dupa ce spun eu.

Edited by republicall, 07 April 2023 - 23:37.


#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Da, vreau parerea si dupa ce o mai asculti, fara laude aiurea, vreau sa spui exact cum ti se pare, cu bune si cu rele.

Oricum, gandeste-te ca eu sunt la nivelul la care inca nu stapanesc nici acordurile, pentru mine muzica e un domeniu nou.

Am vreo doua melodii mai scurte si mai antrenante, o sa le pun si pe alea dar nu chiar zilele astea.

Edited by Phobos, 08 April 2023 - 06:44.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Un tutorial bun cred ca e si asta, dar in orice caz trebuie cautat si invatat mai multe despre Fruity Parametric EQ2, cu el se pot elimina multe din frecventele nedorite care fac melodia sa sune rau.

Am observat de exemplu ca in multe cazuri, daca iei doua sunete si le rulezi individual, fiecare suna frumos, dar daca le pui deodata in melodie pot suna oribil, sunt ceva chestii care interfereaza, se suprapun, etc, si dau niste rezonante nasoale.

Sau daca ai de exemplu un sunet fain, insa cand pui melodia la boxe sau in masina vezi ca de exemplu anumite sunete produc niste vibratii neplacute sau niste tonuri foarte ascutite, nasoale, care daca dai melodia mai tare te zgarie pe creier.

Cu Fruity Parametric EQ2 se pot in majoritatea cazurilor regla frecventele alea sa nu sune nasol.

[ https://i.ytimg.com/vi/v_s8EUEu_SQ/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pnk5UgD0yC0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 09 April 2023 - 10:26.


#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrepublicall, on 07 aprilie 2023 - 23:30, said:

Chitara suna decent pentru FL, ai facut ceva special?

Sunetul ala de chitara e dat de fapt de doua chestii diferite, Hypersaw 3 din pluginul (generatorul) Sytrus, si Acoustic Steel tot din Sytrus, cum se vede in poza de mai jos.

[ https://i.postimg.cc/jjz647tD/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 09 April 2023 - 10:49.


#18
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Vad ca lucrezi cu playlist. Inca nu am intrat in zona aia, exceptia a fost cand m-am chinuit sa pun voce.
Cum de ai decis sa folosesti acea sectiune? E varianta mai profesionista de a lucra?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate