Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Refuzare testare droguri la fata locului

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#361
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu as extinde la orice medicamente operatiunea asta... Mai ales astia care nu au studii medicale/farmaceutice :)

#362
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Un tabel util pentru efectul medicamentelor:

Attached Files



#363
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Acolo ai doar cateva denumiri ... multe nici nu sunt in lista si conteaza de fapt nu denumirea comerciala, ci substanta activa pe care nu oricine o poate identifica intr-un medicament.

#364
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostGlCA_Contras, on 23 martie 2024 - 14:01, said:

Acolo ai doar cateva denumiri ... multe nici nu sunt in lista si conteaza de fapt nu denumirea comerciala, ci substanta activa pe care nu oricine o poate identifica intr-un medicament.
Daca citesti prospectul o poti identifica, nu mai spun ca la contraindicatii se specifica ca e incompatibil cu sofatul, datorita reactiilor adverse ce pot sa apara.

#365
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Stim ca toata lumea citeste prospectele si le intelege ca curca in lemne... De aia suntem tara care consuma antibiotice pe paine.

#366
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Acum nu stiu daca e cazul sa afirmi "toata lumea", ca cel putin eu unul le citesc. Cei care nu le citesc pot ajunge sa plateasca, dupa care injura "militienii".

#367
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Spor la citit si nu uita sa citesti si farmacopeea, altfel nu prea ajuta - ca doar nu-ti iei informatiile de pe facebook sau de pe forumuri cand te contrazici cu militienii :)

#368
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostGlCA_Contras, on 23 martie 2024 - 20:02, said:

Spor la citit si nu uita sa citesti si farmacopeea, altfel nu prea ajuta - ca doar nu-ti iei informatiile de pe facebook sau de pe forumuri cand te contrazici cu militienii Posted Image
Informatiile sunt pe prospectul din cutia medicamentului respectiv, de aceea nu ajung sa ma contrazic cu "militienii".

#369
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Lasa-o asa, ia informatiile din prospect ca sunt suficiente si nu-ti mai trebuie nici farmacist...

#370
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Ia uitati aici material: https://www.tvrplus....ritic-202-17806 . Una dintre putinele emisiuni interesante din ultimii ani. Si tocmai ce am auzit ca seful Politiei Rovinari oprit in trafic a refuzat testarea cu aceste prostii de teste antidrog si a cerut sa i se preleveze probe biologice la spital. Concluzie pentru cine tine la carnetul de sofer si evitarea multor altor probleme in cazul unui test fals pozitiv pe loc: refuzati testarea pe loc si cereti recoltarea de probe biologice daca va stiti "curati".

Edited by diasul, 29 March 2024 - 13:14.


#371
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Ba eu as refuza testul politiei si atat. Daca vor, pot sa ceara militienii recoltarea de probe biologice, eu nu cer nimic. Si sa plateasca cine cere.

#372
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
în opinia mea de om pentru care corectitudinea este religie, lucrurile ar trebui să se desfăşoare astfel:
- Orice testare sau legitimare din partea poliţiei trebuie întâmpinată cu cooperare.
- Orice rezultat fals pozitiv trebuie contestat în instanţă şi declanşate toate repercusiunile legale.
- Orice rezultat real pozitiv trebuie să ducă la înlăturarea de pe drumurile publice a respectivului şofer.

Ştii că eşti nevinovat şi eşti acuzat pe nedrept??? Luptă pentru asta! Altfel oamenii spală pe jos unii cu alţii doar pentru că pot.

#373
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostGlCA_Contras, on 23 martie 2024 - 22:41, said:

Lasa-o asa, ia informatiile din prospect ca sunt suficiente si nu-ti mai trebuie nici farmacist...
Bag de seama ca scrii doar pentru a mai face o postare in plus, altfel nu vad de ce ai bate campii...poate doar daca nu pricepi ce am scris. Si nu imi iai medicamente recomandate de farmacisti, ci ceea ce-mi recomanda medicul (atunci cand e cazul). Dupa care citesc prospectul, sa vad daca nu cumva medicamentul nu e incompatibil cu sofatul. Acum ca ti-am scris ca la gradinita sper ca ai priceput.

#374
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
@yo6ial - E corect ce spui, dar asta este teorie. Si dupa cum bine stim viata bate filmul. Iti recomand cu mare caldura emisiunea de mai sus. Aparatele astea nu sunt exacte, returnand rezultate fals pozitive frecvent, toti cei care sunt cunoscatori spun asta. Si sa te vad eu pe tine cu rezultat fals fals pozitiv stiind ca esti curat, cum ai de asteptat luni de zile dupa INML, in tot acest timp imaginea ta fiind afectata chiar daca nu esti cine stie cine. Asa ca eu prefer, ca domnul comisar de la Politia Rovinari sa refuz si sa mergem la spital pt prelevare de probe biologice, fiind dreptul meu si neincalcand nici un fel de lege. Mai bine pierd 2-3 ore asa.

Edited by diasul, 29 March 2024 - 13:31.


#375
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postyo6ial, on 29 martie 2024 - 13:18, said:

în opinia mea de om pentru care corectitudinea este religie, lucrurile ar trebui să se desfășoare astfel:
- Orice testare sau legitimare din partea poliției trebuie întâmpinată cu cooperare.
- Orice rezultat fals pozitiv trebuie contestat în instanță și declanșate toate repercusiunile legale.
- Orice rezultat real pozitiv trebuie să ducă la înlăturarea de pe drumurile publice a respectivului șofer.

Știi că ești nevinovat și ești acuzat pe nedrept??? Luptă pentru asta! Altfel oamenii spală pe jos unii cu alții doar pentru că pot.
Doar ca sunt si cei care au luat medicamente incompatibile cu sofatul si tipa in gura mare ca sunt proaste aparatele politiei, ca ei nu au consumat "droguri" si rezultatul e "fals pozitiv".

#376
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Da, viaţa bate filmul dar scăpăm de porcării şi nenorociţi doar luând atitudine şi fiind corecţi întâi noi faţă de noi şi noi faţă de ceilalţi.

Nu putem aştepta corectitudine dacă noi nu persistăm în corectitudine.
Ocolişurile poate par calea mai uşoară dar cel mai adesea ne duc în boscheţi.

#377
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View Postyo6ial, on 29 martie 2024 - 13:18, said:

în opinia mea de om pentru care corectitudinea este religie, lucrurile ar trebui să se desfăşoare astfel:
- Orice testare sau legitimare din partea poliţiei trebuie întâmpinată cu cooperare.
- Orice rezultat fals pozitiv trebuie contestat în instanţă şi declanşate toate repercusiunile legale.
- Orice rezultat real pozitiv trebuie să ducă la înlăturarea de pe drumurile publice a respectivului şofer.

Ştii că eşti nevinovat şi eşti acuzat pe nedrept??? Luptă pentru asta! Altfel oamenii spală pe jos unii cu alţii doar pentru că pot.
Etilotest - OK, suflu oricand si, daca iese ceva cer eu probe biologice si-mi fac analize medicale. Cantitativ, beau 4-5 pahare de vin pe an.
Drugtest - nu, merci. Nu inseamna ca nu cooperez cu politia, ci ca n-am incredere in unealta lor. Daca nici ei n-au incredere in ce le zic eu, sa ma plimbe la IML pe banii lor.

#378
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postyo6ial, on 29 martie 2024 - 13:18, said:

- Orice rezultat fals pozitiv trebuie contestat în instanță și declanșate toate repercusiunile legale.
Si daca politia stie ca testul lor are rata de 25% fals pozitiv dar continua sa-l foloseasca pentru ca nu exista repercusiuni legale pentru ei, unde e corectitudinea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate