Salt la conţinut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 

Viața lui ¦rī Cetanya - Cetanya Bhāgavata

* * - - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
120 răspunsuri în acest subiect

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.757
  • Înscris: 26.08.2008

View Postmadhukar, on 03 aprilie 2023 - 19:38, said:

Comentariul despre înțelepciune, apa tulburată de cadavre și civilizația ateistă
nu schimbă cu nimic caracterul acesteia:
se ocupă cu problemele materiale,
neavând nici cea mai mică idee despre suflet și lumea transcendentală.



De ce prezumi, inteleptule, ca una o exclude pe cealalta?

Asa cum stii tu sa bunghesti cu smartfonu, cu laptopul... de ce un "ateu" desconsiderat de tine nu ar avea acces la sfere in care te iluzionezi ca accezi doar tu / voi?

Este inteleapta viziunea ta despre lume?

#20
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postnico99900, on 03 aprilie 2023 - 19:44, said:

Serios?!. Asta ii raspuns?. Pai aici intra 99,999999 la suta din populati prezenta si trecuta. Si poate si mai multi de atat.
Aceasta este Realitatea.

Cetanya Bhāgavata Adi Līlā
capitolul 17

Gloriile brhamaṇilor continuare

Atunci Domnul și-a prescris propriul Său medicament,
"Dacă voi bea apa care a spălat picioarele unui brāhmaṇ, suferința Mea va dispare." 20

Domnul a băut atunci apa care a spălat picioarele unui brāhmaṇ pentru a le dezvălui gloriile. 21
De îndată ce Domnul a băut acea apă, febra i-a scăzut și s-a simțit ușurat. 22

Conform Vedelor și Purāṇelor, este în natura Domnului Suprem să bea apa care a spălat picioarele unui brāhmaṇa. 23

View PostBlueKing-69, on 03 aprilie 2023 - 19:45, said:

De ce prezumi, inteleptule, ca una o exclude pe cealalta?
Aceasta nu este o prezumție, ci un adevăr.

Argumente:

Practica spirituală prin care se atinge iubirea transendentală are
ca una dintre etape, atingerea platformei distrugerii atașamentelor pentru lumea materială,
prin care atenția, respectiv meditația este tot mai mult îndreptată spre jocurile transcendentale,
nemafiind tulburată de planuri pentru atingerea unor scopuri materiale.

Făra atingerea acestei etape nu se poate atinge pacea interioară
prin care meditația devine focalizată ekagrata
pentru a putea revela Obiectul transcendental al Meditației.

Editat de madhukar, 03 aprilie 2023 - 19:59.


#21
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Conform Vedelor și Purāṇelor, este în natura Domnului Suprem să bea apa care a spălat picioarele unui brāhmaṇ. 23

Śrī Kṛṣṇa a spus
"În modul în care cineva Mi se predă Mie, Eu îi răspund în mod corespunzător. Toată lumea Îmi urmează calea în toate privințele, o, fiu al lui Pṛthā." 24


Ṭīkā: Brāhmaṇii se închină Domnului Transcendental bând apa care a scăldat picioarele ca lotuși ale formei zeității Sale - caraṇa amṛta.

În același mod, Domnul Transcendental Goura a băut apa care a scăldat picioarele unui brāhmaṇ.

Fiecare urmează calea pe care Domnul Transcendental a făcut-o pentru el, care ia forma destinului,
viață după viață, până la atingerea iubirii spirituale, care este viza pentru a intra în lumea spirituală.

Editat de madhukar, 03 aprilie 2023 - 20:21.


#22
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Domnul Transcendental dorește să fie servitorul oricui dorește să fie întotdeauna un servitor direct al Domnului. 25
Prin urmare, Domnul este cunoscut ca sevaka-vatsala, sau Cel care
este înclinat favorabil față de servitorii Săi, se ocupă de problemele lor și le dă putere. 26

Devotații îl au ca protector doar pe Domnul Transcendental, cum ar putea renunța la picioarele Sale ca lotușii? 27
După ce a fost vindecat de febră în acest fel, Domnul și studenții săi au venit pe malul sacrului râu Punpunā. 28

După ce a făcut baie și a oferit ofrande strămoșilor Săi, Śrī Śacīnandan (fiul mamei Śacī Śrī Cetanya) a intrat în Gayā. 29

Ṭīkā: Conform îndatoririlor prescrise menționate în Dharma-śāstras,  trebuie să se facă baie într-un râu
înainte de a intra într-un loc sacru. Domnul a expus jocul de a urma această instrucțiune și apoi a intrat în Gayā.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.092
  • Înscris: 25.06.2007
Care nu aveti ce posta ontopic mai bine va cautati alte topicuri, pana nu va potcoviti cu niste puncte! :nonobad:

#24
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

În timp ce Domnul, regele locurilor sacre, a intrat în Gayā, El a oferit plecăciuni cu mâinile împreunate.
După aceea, Domnul a ajuns la Brahma-Kuṇḍa, unde a făcut baie și a oferit ofrande strămoșilor Săi. 30-31

Domnul a intrat apoi în Cakra-Veḍa și s-a dus repede să vadă picioarele ca lotusul ale Domnului (Transcendental) Viṣṇu.
Nenumărate ghirlande de flori erau stivuite ca o cupolă de templu pe urmele picioarelor Domnului Viṣṇu, care erau înconjurate din toate părțile de brāhmaṇi. 32-33

La picioarele ca lotusul ale Domnului fuseseră oferite nenumărate paste de lemn de santal, flori, bețișoare parfumate și țesături.
Brāhmaṇii semănau unor ființe divine, în timp ce descriau gloria picioarelor ca lotusul ale Domnului. 34-35

#25
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

"Domnul Śiva a acceptat aceste aceleași picioare ca lotusul în inima sa, iar aceste aceleași picioare sunt servite în mod constant de Lakṣmī (Zeița Fericirii). 36
"Aceste picioare ca lotusul au fost așezate pe capul lui Bali Mahārāja (Zeul Asura ce cucerise universul). O suflete norocoase, vedeți acum aceste aceleași picioare aici. 37

"Cel care meditează la aceste picioare ca lotușii chiar și pentru o clipă, nu intră niciodată sub jurisdicția lui Yamarāja (Judecătorul celor decedați). 38
"Aceste picioare ca lotusul sunt rareori obținute chiar și de cei mai buni yoghini. O suflete norocoase, vedeți acum aceleași picioare aici. 39

"Gangele a emanat din aceste picioare ca lotusul, iar slujitorii Domnului păstrează în mod constant aceste picioare în inimile lor. 40
"Aceste picioare ca lotușii sunt cele mai fermecătoare pe patul lui Ananta (Locul de rezidență al lui Vișnu din Oceanul Nașterii).
O, suflete norocoase, vedeți acum aceleași picioare de lotus aici." 41

#26
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Reacția lui Gaurāṅga la auzirea gloriilor Domnului Transcendental

Auzind gloriile picioarelor ca lotusul ale Domnului de la brāhmaṇi, Domnul a fost absorbit în dragostea spirituală extatică. 42
În timp ce Domnul privea la acele picioare ca lotușii,
lacrimile curgeau din ochii săi ca lotușii, părul i s-a ridicat pe corp și a început să tremure. 43

Domnul Gauracandra a început apoi să manifeste serviciul devoțional extatic din iubire pentru beneficiul întregii lumi. 44
Brāhmaṇii au fost cu toții uimiți să vadă lacrimile curgând din ochii Domnului ca un flux neîntrerupt al Gangelui. 45

#27
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Śrī Īśvara Purī vede în Gaurāṅga pe Domnul Transcendental

Prin voința divină a Domnului Transcendental, în acel moment, Śrī Īśvara Purī a ajuns în acel loc. 46
Văzându-l pe Śrī Īśvara Purī, Śrī Gaura-sundara i-a oferit respectuos plecăciunile sale. 47

Īśvara Purī a fost de asemenea încântat să îl vadă pe Gaura-candra și s-a bucurat și l-a îmbrățișat. 48
În extazul întâlnirii, amândoi s-au îmbăiat cu lacrimi de dragoste. 49
Domnul spuse: "Călătoria mea spre Gayā a devenit un succes în momentul în care am putut să-ți văd picioarele tale ca lotușii. 50

"Dacă cineva oferă ofrande strămoșilor într-un loc sfânt, atunci strămoșii sunt eliberați. Dar se eliberează doar cel căruia i se oferă oblația.
Văzându-te pe tine, însă, milioane de strămoși sunt imediat eliberați din robia materială. 51-52

#28
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Śrī Caitanya (Goura) continuă:
"De aceea, locurile sfinte nu sunt egale cu tine, căci tu purifici chiar și locurile sfinte. 53
"Te rog să mă eliberezi din oceanul existenței materiale. Mă predau ție. 54

"Te implor să Mă faci să beau nectarul picioarelor ca lotușii ale lui Kṛṣṇa." 55
Īśvara Purī răspunse: "Ascultă, dragă Paṇḍita. Știu fără îndoială că că Tu ești o expansiune a Domnului Transcendental. 56

"Poate altcineva, în afară de o expansiune a Domnului Transcendental,
să posede învățătura și caracteristicile extraordinare pe care le ai Tu? 57

"Am avut un vis de bun augur noaptea trecută, iar astăzi am obținut roadele acelui vis. 58
"O, Paṇḍita, îți spun adevărul! Simt un mare extaz fiecare clipă de când Te-am văzut. 59

#29
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Īśvara Purī continuă:

"Din momentul în care Te-am văzut în Nadia, inima mea nu a mai avut altă atracție. 60
"Eu spun adevărul, nimic altceva. Când Te văd, simt fericirea de a-l vedea pe Kṛṣṇa." 61

Auzind cuvintele adevărate ale iubitului Său Īśvara Purī, Domnul a zâmbit și a spus:
"Este marele Meu noroc." În acest fel, cei doi au schimbat multe alte cuvinte plăcute, care vor fi descrise în viitor de Veda-Vyāsa. 62-63
Domnul și-a luat apoi rămas bun de la Īśvara Purī și s-a dus să ofere ofrande strămoșilor Săi. 64

Editat de madhukar, 10 aprilie 2023 - 20:46.


#30
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Gaura execută śrāddha (ofrande strămoșilor) în mai multe locații în Gayā
Domnul s-a dus la râul Phalgu și a adus ofrande strămoșilor cu nisip.
Apoi, Domnul s-a dus la Preta-gayā, în vârful dealului. Śrī Śacī-nandana (fiul lui Śacī - Śrī Cetanya)
a oferit śrāddha în acel loc și apoi i-a satisfăcut pe brāhmaṇii de acolo cu cuvinte dulci. 65-66

După ce i-a eliberat cum se cuvine pe strămoși, Domnul a mers fericit la Dakṣiṇa-mānasa. 67
El a mers apoi la Śrī-ram-gayā, unde a efectuat anterior śrāddha ca avatārul Său Rāmacandra. 68

Sub forma actualului avatār El a efectuat din nou śrāddha în acel loc. După aceea,
Domnul Gaura-hari (Domnul Transcendental Auriu - Śrī Cetanya) a mers la Yudhiṣṭhira-gayā.
Yudhiṣṭhir Mahārāja efectuase anterior śrāddha acolo. Din afecțiune pentru Yudhiṣṭhir, Gaura, de asemenea, a efectuat śrāddha acolo. 69-70

#31
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Jocul pregătiri mâncării

După ce S-a odihnit puțin, Domnul s-a pregătit apoi să gătească. 80
De îndată ce Domnul a terminat de gătit, Śrī Īśvara Purī a sosit acolo. 81
Capul lui Īśvara Purī se rostogolea înainte și înapoi în dragoste extatică în timp ce el a ajuns acolo, cântând numele lui Kṛṣṇa. 82

Domnul a părăsit imediat bucătăria și, după ce a oferit respectuos plecăciuni, l-a așezat confortabil pe Īśvara Purī. 83
Īśvara Purī a zâmbit și a spus: "Ascultă, O Paṇḍita. Văd că am venit la momentul potrivit". 84
Domnul a răspuns: "Va fi norocul Meu dacă vei accepta masa ta aici astăzi." 85

Īśvara Purī a zâmbit și a spus: "Atunci ce vei mânca?". Domnul a răspuns: "Voi găti din nou". 86
Īśvara Purī a spus atunci: "De ce este nevoie să gătești din nou? Împarte ceea ce ai în două porții". 87

#32
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Domnul a zâmbit și a spus: "Dacă vrei cu adevărat să Mă mulțumești, atunci mănâncă tot ce am gătit.
"Voi găti din nou în câteva clipe. Tu ia masa fără ezitare." 88-89

Domnul i-a dat apoi mâncarea lui Īśvara Purī și s-a dus fericit să gătească pentru El însuși. 90
Mintea lui Īśvara Purī nu s-a abătut niciodată de la picioarele ca lotusul ale lui Kṛṣṇa, de aceea Domnul i-a acordat o astfel de milă. 91

#33
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Domnul l-a servit pe Īśvara Purī cu propriile Sale mâini, iar Īśvara Purī a mâncat astfel în mare extaz.
În acel moment, Ramādevī, zeița norocului, a gătit rapid pentru Domnul, rămânând nevăzută de toți. 92-93
Apoi, după ce Domnul l-a hrănit mai întâi pe Īśvara Purī, El însuși a mâncat cu plăcere. 94

Cel care aude despre Domnul luându-și masa cu Īśvara Purī va obține bogăția iubirii de Kṛṣṇa. 95
Apoi Domnul, a uns cu propriile Sale mâini, cu pastă de lemn de santal corpul lui Īśvara Purī. 96
Cine are capacitatea de a descrie dragostea Domnului pentru Śrī Īśvara Purī? 97

#34
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Gaurāṅga vizitează locul de naștere al lui Īśvara Purī (gurul Său)

Domnul Suprem, Śrī Caitanya, a vizitat personal locul de naștere al lui Īśvara Purī. 98
Domnul a spus: "Ofer plecăciuni satului Kumārahaṭṭa, unde a apărut Śrī Īśvara Purī". 99

Domnul Caitanya a plâns profund în acel loc și nu a rostit nimic altceva decât numele lui Īśvara Purī. 100
Domnul a luat praf din locul de naștere al lui Īśvara Purī și l-a legat într-o cârpă a Sa.101
Domnul a spus: "Praful din locul de naștere al lui Īśvara Purī este viața, bogăția și forța Mea vitală". 102

#35
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Gaurāṅga vizitează locul de naștere al lui Īśvara Purī

Domnul Suprem, Śrī Caitanya, a vizitat personal locul de naștere al lui Īśvara Purī. 98
Domnul a spus: "Ofer plecăciuni satului Kumārahaṭṭa, unde a apărut Śrī Īśvara Purī". 99

Domnul Caitanya a plâns profund în acel loc și nu a rostit nimic altceva decât numele lui Īśvara Purī. 100
Domnul a luat praf din locul de naștere al lui Īśvara Purī și l-a legat într-o cârpă a Sa.101
Domnul a spus: "Praful din locul de naștere al lui Īśvara Purī este viața, bogăția și forța Mea vitală". 102

Domnul a manifestat o astfel de afecțiune pentru Īśvara Purī, deoarece Îi face plăcere să sporească gloria devotaților Săi. 103
Domnul a spus: "Am venit la Gayā pentru a oferi ofrande strămoșilor Mei. Acum, că l-am văzut pe Īśvara Purī, călătoria Mea a devenit un succes". 104

COMENTARIU
Pentru a-i învăța pe discipolii Săi sādhaka (practicanți), Domnul, în calitate de maestru spiritual al lumii și învățător al tuturor, a rostit personal următoarele cuvinte: "Cu ocazia vizitei Mele la Gayā, am avut norocul de a vedea picioarele ca lotusul ale maestrului spiritual, care este personificarea locurilor sfinte și ca urmare, am obținut roadele vizitării tuturor locurilor sfinte".

#36
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Jocul lui Gaurāṅga de a primi inițiere spirituală
Într-o altă zi, Domnul s-a dus în particular la Īśvara Purī și, în cuvinte dulci, i-a cerut inițierea spirituală (mantra-dīkṣā). 105

COMENTARIU Expresia mantra-dīkṣā este definită în Bhakti-sandarbha (207) ca mantra-dīkṣā-rūpaḥ anurāga- "primirea milei sub formă de inițiere".
Conform pasajului,

mananāt trāyate yasmāt tasmān mantraḥ prakīrtitaḥ,

o mantra este cea care ne eliberează de manan,


• adică de absorbția în obiectele temporare, separate, ale lumii temporare, externe, plăcute,
sau cea care îl eliberează pe cel care se bucură de existența materială de principiul de a se bucura de existența materială.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate