Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Camera supraveghere masina in parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 xcit, on 02 aprilie 2023 - 18:29, said:

la orice filmare poti spune ca l-ai filmat pe ala cu telefonul.....sau nu ai voie sa faci poze pe strada cu telefonul? are si asta vreo lege?

Numai legisti, avocati pe aici, dar ei isi fac poze pe starda si in cadru prind si pe altii....nu incalcati gdpr?

Vad ca multi pe aici confundati filmarea pe spatiul public cu supravegherea spatiului public, sunt 2 lucruri diferite, confundati mere cu pere.

#20
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,169
  • Înscris: 24.11.2006

 valirex, on 02 aprilie 2023 - 21:33, said:

Vad ca multi pe aici confundati filmarea pe spatiul public cu supravegherea spatiului public, sunt 2 lucruri diferite, confundati mere cu pere.

Ca sa vada si lumea ca nu poate face chiar ce vrea, cand vrea si cum vrea, am mai spus lucrul asta:

Quote

Camerele de securitate sunt o incalcare a vietii private?
Nu. Simplul act de a instala o camera de supraveghere pentru a fi cu ochii pe casa ta (sau copiii sau animalele de companie) nu constituie o invazie a vietii private. O problema poate fi modul in care va folositi de filmarile video. Iata cateva momente in care o camera de securitate poate fi o incalcare a vietii private:
  • Camera poate vedea in casa unui vecin, mai ales daca puteti vedea locuri private, cum ar fi un dormitor sau o baie.
  • Aveti o camera intr-un loc privat din casa.
  • Utilizati o camera ascunsa fara consimtamant.
In ce conditii poate fi utilizata supravegherea video?
Cf. Art. 5
(1) Supravegherea video poate fi efectuata in locuri si spatii deschise sau destinate publicului, inclusiv pe caile publice de acces de pe domeniul public sau privat, in conditiile prevazute de lege.
(2) Camerele de supraveghere video se monteaza in locuri vizibile.
(3) Este interzisa utilizarea mijloacelor de supraveghere video ascunse, cu exceptia situatiilor prevazute de lege.
(4) Este interzisa prelucrarea datelor cu caracter personal prin mijloace de supraveghere video in spatii in care se impune asigurarea intimitatii persoanelor, cum ar fi: cabine de proba, vestiare, cabine de dus, toalete si alte locatii similare.

In plus, este esential ca persoanele care urmeaza sa treaca prin raza de captare a sistemului tau de supraveghere sa accepte, chiar si in mod tacit, ca datele lor cu caracter personal sa fie prelucrate. De aceea este imperios necesar sa plasezi la vedere un afis sau orice fel de semn care sa atentioneze trecatorii ca zona este inregistrata video. De asemenea, imaginile captate trebuie sa fie securizate, sterse periodic si accesate numai de catre persoanele autorizate.
In ultimul rand, in cazul intampinarii reticentei si al unui eventual conflict intre tine si trecatorii nemultumiti ca au fost filmati, trebuie sa le oferi acestora toate explicatiile pe care le solicita, pentru a nu fi afectat in cazul in care acestia aleg, totusi, sa depuna o plangere impotriva ta la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP).

Integral: https://rovision.ro/...e-supraveghere/

Primele trei puncte nu prea ne intereseaza in conditiile date, totusi le-am pus si pe ele. Urmatoarele sunt mai importante in contextul dat, asadar si prin urmare casuta de pasari, cuib de cuci, tomberon de gunoi, etc. etc. pica.  Unii dintre noi "vrem o tara ca in afara" dar nu suntem in stare sa respectam niste legi, pentru ca vezi, nu ne intereseaza partea legala.

Asa ca stimate coleg rexx, vezi ce faci:

Quote

nu ma intereseaza partea legala. montarea camerei o voi face eu de aceea ma intereseaza ce model sa cumpar.

eventual pot sa confectionez o cutie care sa arate ca o casuta de pasari cu o gaura in laterala sau jos si in ea montez camera, de aceea as fi prefera sa fie model bullet si nu dom cum sunt cele PTZ ca sa fie cat mai mica. in felul asta nu se vede ce e acolo si daca ma intreaba vreun curios ii spun ca e o casuta ptr pasari


Edited by un_el, 02 April 2023 - 22:40.


#21
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
atatea discutii cu privire la latura legala dar nimeni nu a dat vreo propunere de camera

eu m-am orientat spre urmatoarele: camera bullet ca sa fie cat mai mica, 8 Mpixeli, zoom optic 4-5x

#22
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
m-am orientat spre un model de camera 4K, un NVR si o sursa de alimentare. o sa incerc sa instalez camera in interiorul bucatariei, dar ptr asta am nevoie sa construiesc o cutie pe care sa o atasez pe geam pe interior si sa aiba doar o gaura pe unde filmeaza camera. cutia asta o pun ca sa izoleze orice sursa de lumina din camera ce ar putea genera reflexii pe geam.

ptr toti bagatorii in seamna: la intrarea in bloc sunt puse afise cu "supraveghere video" ptr camerele instalate de asociatia de proprietari, dar in caz de ceva nu ma bazez pe camerele lor ptr ca pot sa imi refuze accesul la filmare. zona respectiva este partial supravegheata de o camera a blocului, dar aia nu prinde decat un colt din masina mea.

#23
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Daca e camera cu infrarosu va trebui sa o amplasezi dupa geam, ca altfel pe timp de noapte n-ar filma decat reflexia infrarosului in geam.
Pentru a surprinde mai bine la distanta cauta camera cu lentila cu mai multi mm. Cele pana in 4mm sunt pentru supraveghere de ansamblu, ideale pentru a fi folosite la curtea casei ca sa surprinzi toata curtea cu o singura camera, si unde omul se vede precum furnica daca e la 10m distanta de camera.
O poti pune pe pervaz afara, pe partea legala esti ok, nu iti trebuie nici un acord atat timp cat acea camera nu surprinde in imagini o intrare intr-o proprietate privata, adica spre poarta unui vecin sau spre intrarea unui bloc alaturat.

#24
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am scris mai sus ca m-am orientat spre o camera de 8 Mpix cu zoom optic 4-5x, adica cu lentila varifocala 2.8-13 mm. la zoom maxim unghiul e de 35 grade, adica "apropie" destul de bine
problema e ca am aflat ca urmeaza sa se anvelopeze blocul si nu mai pot monta camera afara pe perete. o sa gasesc o varianta sa o montez pe pervazul geamului si sa o prind cu suruburi in rama geamului
eu n-am nici o problema in a da niste gauri in termopan ca sa prind camera. in plus trebuie sa dau o gaura din casa pana afara sa trec cablul de alimentare.
o sa iau un NVR cu PoE, adica o sa am un singur cablu UTP/FTP care face si alimentarea camerei.

Edited by rexx, 20 April 2023 - 18:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate