Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Camera supraveghere masina in parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
vreau sa montez o camera sa imi supraveghez masina in parcare

camera de supraveghere vreau sa o montez pe exterior la geamul de la bucatarie si sa supravegheze masina in parcare. camera pot sa o alimentez permanent cu curent electric.
masina se afla in fata blocului la aprox 10-12 metri in linie dreapta de geamul de la bucatarie
deasupra locului de parcare e un bec de iluminare stradala cu led, dar as vrea sa poata filma si in cazul in care becul acela este ars. prin zona mai sunt alte becuri de iluminare stradala, deci nu e complet bezna.

camera ma intereseaza sa fie de exterior cu focala fixa sau variabila. nu ma intereseaza camere cu PTZ ca nu am nevoie sa supraveghez inca si vecinii
camera vreau sa fie suficient de buna in cat sa pot recunoaste numere de inmatriculare si figuri de oameni de la 10-12 metri pe timp de noapte doar cu iluminarea stradala.
as putea sa pun un proiector cu infrarosu, dar fiind distanta mare nu cred ca va fi prea eficient

buget: 2000-2500 lei. am scris bine, ma intereseaza sa fie o camera buna si sa filmeze in conditii de ilumare slaba, nu ma intereseaza mizerii de camere de 150-250 lei ca alea nu filmeaza bine la distanta aia.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Ce camere ai folosit pana acum si nu te-au multumit ?

https://loyalty-secu...-camera-system/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r8uIacpL8-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
sa tii cont de legislatie:
Supravegherea locului de parcare
Este necesar să afișezi cât mai vizibil o avertizare pentru supraveghere video. Trebuie să obții consimțământul vecinilor sau al persoanelor din apropiere înainte de a monta camera de supraveghere.
De asemenea trebuie să asiguri securitatea imaginilor captate și confidențialitatea lor. în cazul unei solicitări, trebuie să poți oferi copii ale imaginilor solicitantului sau să le ștergi complet. în cazul în care nu reușești sa respecți aceste proceduri, este posibil să înfrunți o sancțiune.

#4
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012
asta este ceva mai noua pe piata noastra, citeste si poate este ceea ce cauti.
https://www.hikvisio...maging/colorvu/
Este bine de stiut la ce te poti astepta daca instalezi o camera in afara propietatii, citeste aici ce se scrie de GDPR
https://www.spy-shop...uie-sa-te-supui

Edited by romulus69ro, 01 April 2023 - 20:26.


#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă îți găsești masina zgâriate toți ridica din umeri, dacă pui camera tot tu ești pasibil de sancțiune. Rahat de tara și de legi.
Totusi parca Pe domeniul public parca era voie sa filmezi, ai voie și în instituții pe holuri din câte știu, zona neadministrativa.

Edited by stefan0011, 01 April 2023 - 22:18.


#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
nu ma intereseaza partea legala. montarea camerei o voi face eu de aceea ma intereseaza ce model sa cumpar.

eventual pot sa confectionez o cutie care sa arate ca o casuta de pasari cu o gaura in laterala sau jos si in ea montez camera, de aceea as fi prefera sa fie model bullet si nu dom cum sunt cele PTZ ca sa fie cat mai mica. in felul asta nu se vede ce e acolo si daca ma intreaba vreun curios ii spun ca e o casuta ptr pasari

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Continua.
La prima sesizare, iti vei lua amenda pentru:
- lipsa proiect tehnic, avizat si aprobat
- lipsa montare personal specializat cf. proiectului
- incalcarea GDPR
Una este sa-ti pui camere in proprietatea ta si alta pe spatiu public.

Edited by adip1962, 02 April 2023 - 06:20.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Chiar asa !  Toate camerele de bord care filmeaza  strada incalca GDPR-ul !

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,853
  • Înscris: 13.03.2005
Relax. Probabil @rexx va rezolva problema furtului/vandalizării mașinii sale, filmate cu acea cameră, "în afara de concurs", adică nu va mai conta încălcarea GDPR...

#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,849
  • Înscris: 24.11.2006

View Postrexx, on 02 aprilie 2023 - 01:06, said:

nu ma intereseaza partea legala. montarea camerei o voi face eu de aceea ma intereseaza ce model sa cumpar.

eventual pot sa confectionez o cutie care sa arate ca o casuta de pasari cu o gaura in laterala sau jos si in ea montez camera, de aceea as fi prefera sa fie model bullet si nu dom cum sunt cele PTZ ca sa fie cat mai mica. in felul asta nu se vede ce e acolo si daca ma intreaba vreun curios ii spun ca e o casuta ptr pasari

Pe tine poate nu te intereseaza, pe altii da! Asa ca succes la platit amenzi si un eventual dosar penal. In unele orase din Romania Consiliile Locale au adoptat hotarari prin care se interzice hranirea animalelor si pasarilor fara stapan. Daca tu ai impresia ca poti face ceea ce doresti, cand doresti, cum doresti te cam inseli.

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postadip1962, on 02 aprilie 2023 - 06:19, said:

Continua.
La prima sesizare, iti vei lua amenda pentru:
- lipsa proiect tehnic, avizat si aprobat
- lipsa montare personal specializat cf. proiectului
- incalcarea GDPR
Una este sa-ti pui camere in proprietatea ta si alta pe spatiu public.

Stai bre ca nu esti la americani, mai termina cu prostiile si basmele.
Am camerele montate pe gard pe stalpi in colturi. Capteaza jumate curte jumate strada PUBLICA.

De 3 ori am dat filmari militiei sa urmareasca o masina.
Nu am niciun proiect sau alte tampenii despre care zici, nu sunt SRL.
Confuzi necesitatea acelor lucruri pentru firme.

View Postun_el, on 02 aprilie 2023 - 08:40, said:

Pe tine poate nu te intereseaza, pe altii da! Asa ca succes la platit amenzi si un eventual dosar penal. In unele orase din Romania Consiliile Locale au adoptat hotarari prin care se interzice hranirea animalelor si pasarilor fara stapan. Daca tu ai impresia ca poti face ceea ce doresti, cand doresti, cum doresti te cam inseli.

de unde apareti

#12
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,849
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvictor29cr, on 02 aprilie 2023 - 09:06, said:

Stai bre ca nu esti la americani, mai termina cu prostiile si basmele.
Am camerele montate pe gard pe stalpi in colturi. Capteaza jumate curte jumate strada PUBLICA.

De 3 ori am dat filmari militiei sa urmareasca o masina.
Nu am niciun proiect sau alte tampenii despre care zici, nu sunt SRL.
Confuzi necesitatea acelor lucruri pentru firme.

de unde apareti

Alooo, vezi ca militia nu mai exista de ceva vreme tovarase, revino-ti! Daca respectivii politisti nu militieni cum ii numesti tu, au inchis ochii nu inseamna ca modul in care procedezi e legal 100% la 100%. Inca n-ai nimerit pe careva care sa te ia la "scuturat", nu-ti mai da atat de multa importanta. In fine, fiecare procedeaza asa cum doreste.

De unde aparem? Ia arunca o privire pe aici: https://legalup.ro/a...omeniul-public/

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postun_el, on 02 aprilie 2023 - 09:26, said:

Alooo, vezi ca militia nu mai exista de ceva vreme tovarase, revino-ti! Daca respectivii politisti nu militieni cum ii numesti tu, au inchis ochii nu inseamna ca modul in care procedezi e legal 100% la 100%. Inca n-ai nimerit pe careva care sa te ia la "scuturat", nu-ti mai da atat de multa importanta. In fine, fiecare procedeaza asa cum doreste.

De unde aparem? Ia arunca o privire pe aici: https://legalup.ro/a...omeniul-public/

NU are ce sa te scuture, nu mai interpretati legi aiurea.Nu s-a legat vreun militian vreodata, ever, de cineva de asa ceva.
Pana si in articolul dat de tine postat de acea femeie de moravuri indoielnice mentioneaza interesul legitim. L-ai citit macar?

Pana si simplele sonerii RING ar necesita autorizatiile vietii dupa parerea ta.

Iti trebuie intr-adevar proiect, aprobari si alte lucruri pentru un SRL.
Mai aveai sa scoti un studiu de pe pubmed :lol:

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,849
  • Înscris: 24.11.2006
Succes tovarase, ce pot sa-ti spun? Daca matale si initiatorul topicului aveti asa de multa incredere ca stiti legile si puteti face ce vreti voi, ok! Sa nu uiti o chestie: legile sunt interpretabile, asa ca mare grija. Si da, am citit, ceea ce-ti recomand si dumitale. Vad ca-i tragi inainte cu militia, n-ai aflat ca s-a desfiintat de multa vreme?

#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005

View Postun_el, on 02 aprilie 2023 - 08:40, said:

Pe tine poate nu te intereseaza, pe altii da! Asa ca succes la platit amenzi si un eventual dosar penal. In unele orase din Romania Consiliile Locale au adoptat hotarari prin care se interzice hranirea animalelor si pasarilor fara stapan. Daca tu ai impresia ca poti face ceea ce doresti, cand doresti, cum doresti te cam inseli.
chiar ma intrebam cand o sa apara primul care spune ca imi face dosar penal :D

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa unii si toate masinile Tesla cu sentry mode activ sunt ilegale :)

#17
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
eu am precizat de la bun inceput ca nu ma intereseaza partea legala, ma intereseaza doar modelul de camera

#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,884
  • Înscris: 29.06.2006
la orice filmare poti spune ca l-ai filmat pe ala cu telefonul.....sau nu ai voie sa faci poze pe strada cu telefonul? are si asta vreo lege?

Numai legisti, avocati pe aici, dar ei isi fac poze pe starda si in cadru prind si pe altii....nu incalcati gdpr?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate