Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sistem de supraveghere video

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
21w

21w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.09.2006
Vă rog un sfat, o părere, o recomandare.

Doresc să instalez într-un apartament cu trei camere un sistem de supraveghere.

Bugetul în jur de 700 RON (dacă e prea mic mai putea fi extins putin.)

Am nevoie de 2-3 camere, să fie conectate la ruterul internet, să pot avea acces la ele pe laptop/tel. să fie cât mai puțin vizibile, ( deci mici dimensiuni) dar să ofere imagine și sunet de calitate. Instalarea sa fie usoară.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Post21w, on 01 aprilie 2023 - 11:54, said:

Bugetul în jur de 700 RON (dacă e prea mic mai putea fi extins putin.)
deci mici dimensiuni) dar să ofere imagine și sunet de calitate. Instalarea sa fie usoară.
...si mici, si ieftine si de calitate - nu exista!

Exista:
- mici si de calitate, dar nu ieftine
- ieftine si mici, dar nu de calitate
- ieftine si de calitate, de nu mici

Eu pe asta mi-am luat-o, dar nu e mica (in schimb e ieftina si de calitate): https://www.kidgps.r...-alb--17055.htm

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt inutile fara nvr. In caz de vandalism nu mai ai acces la nimic.
https://www.spy-shop...d-microfon.html
Trebuie sa platesti un abonament pentru salvare in cloud. Cred ca e 40 lei pe luna pentru 7 zile de inregistrare cu 3 camere.
Daca ti se taie wifi-ul sau se reseteaza routerul nu mai ai nici o inregistrare.
Attached File  8wCac2UzQYyLK2eyY-g6Ug.jpg   94.87K   13 downloads

Edited by Leo2006, 01 April 2023 - 12:23.


#4
21w

21w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.09.2006

View PostXman_ghio, on 01 aprilie 2023 - 12:08, said:

...si mici, si ieftine si de calitate - nu exista!

Exista:
- mici si de calitate, dar nu ieftine
- ieftine si mici, dar nu de calitate
- ieftine si de calitate, de nu mici

Eu pe asta mi-am luat-o, dar nu e mica (in schimb e ieftina si de calitate): https://www.kidgps.r...-alb--17055.htm


Motivul pentru care cer recomandari si sfaturi, e ca nu ma pricep și caut sa mă documentez, oricum mulțumesc pt link.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View PostLeo2006, on 01 aprilie 2023 - 12:08, said:

Daca ti se taie wifi-ul sau se reseteaza routerul nu mai ai nici o inregistrare.
Attachment 8wCac2UzQYyLK2eyY-g6Ug.jpg
Exista routere cu backup (ETH+3G); il montezi pe UPS. Camerele le alegi sa aiba si card (Wyze de exemplu).

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Problema este ca ai vazut prea multe filme cu spioni.
Orice astfel de camera are nevoie de alimentare cu curent electric, iar asta e o mare problema.
E nevoie de mult curent electric ca sa mearga cu WIFI. Wifi nu a fost gandit ca low power.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View PostCourage, on 01 aprilie 2023 - 12:38, said:

E nevoie de mult curent electric ca sa mearga cu WIFI. Wifi nu a fost gandit ca low power.
Am masurat acum. Camera mea indoor Wyze Cam Pan consuma 3.5W, in timp ce scrie pe card si e conectata WiFi. Putere masurata la intrarea de 220V in alimentator (pe site sunt dati 1.67 W pentru camera). Deci trei astfel de camere ~10W; cu router cu tot 20W. Un UPS de putere mica (600 W) va tine un astfel de sistem in picioare minim 10 ore. Suficient cat sa prinda orice tentativa obisnuita de efractie. Suni si trimiti o ruda/un vecin sa verifice situatia, daca ai prevazut si o alarma de intrerupere curent cu notificare mobil (un astfel de device e pana-n 20 euro).

Edited by __Dan__, 01 April 2023 - 13:14.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt camere care au acumulator intern iar producătorul susține că au o durata de funcționare de maxim 6 luni. Cred că se numește Imou Cell.Se pot decupla rapid de la acumulator.

Edited by Leo2006, 01 April 2023 - 13:35.


#9
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 03.12.2001
care e scopul supravegherii in apartament? pentru copii? bonă?

#10
21w

21w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.09.2006

View Postvali, on 01 aprilie 2023 - 17:32, said:

care e scopul supravegherii in apartament? pentru copii? bonă?

Bona

#11
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostLeo2006, on 01 aprilie 2023 - 13:33, said:

Sunt camere care au acumulator intern iar producătorul susține că au o durata de funcționare de maxim 6 luni. Cred că se numește Imou Cell.Se pot decupla rapid de la acumulator.
Daca aprofundezi putin situatia o sa vezi ca durata de functionare data de producatori la camerele cu baterii e una nerealista, bazata pe faptul ca acea camera va fi instalata intr-o casa/curte parasita unde nu exista decat o mana de avenimente de miscare in curte.
Acelea trebuie obligatoriu conectate la o sursa de curent daca vrei sa filmeze continuu. Sau la un panou de incarcare solara a bateriei., dar pe timp de noapte risti sa ramai fara curent daca e setat pe filmare continua.
La unele camere de acest tip cu baterie nici nu permit mod de supraveghere continua conform cu ceea ce spun utilizatorii, ca producatorii omit sa dezvaluie asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate