Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Inmatriculare masina din UK cu volan pe stanga

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
tu ai zis ca nu ai talon , ca a fost retinut de cei din UK, am crezut ca te referi la talonul de UK.

Atunci masina poate sa ajunga pe roti in RO. Nu platesti TVA. Nu platesti import, DPDV fiscal masina exista in RO, doar ca nu mai e inmatriculata.
cand ajungi in RO, o radiezi din UK, ca sa nu apara la RAR si la politie inmatriculata in alta tara.

pe urma iei procedurile la rand...

Edited by andrei_221, 30 March 2023 - 22:30.


#20
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006
Mulțumesc Andrei! Da, este exact ce gândeam și eu.

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
@costel78 chiar as aprecia sa ne ne spui cum a mers pana la final.

Eu ma aflu in Elvetia, deci tot ca si tine non-UE si mi-am adus o masina din RO care a fost ptr scurt timp inmatriculata acolo si m-ar interesa sa stiu daca o pot duce inapoi fara sa platesc TVA si alte taxe. Eu am radiat-o de la politie si primarie desi puteam sa o las asa. Politaiul din Ro chiar mi-a zis, faceti cum vreti nu va obligam sa o radiati :)
Din ce vad pe grupurile de romani de aici toti spun ca au platit taxe si TVa la reinmatricularea in RO.
Si mie mi se pare scandalos ca ptr masina s-a platit o data TVA dar naiba stie?

Succes!

Edited by atupi, 31 March 2023 - 10:42.


#22
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 atupi, on 31 martie 2023 - 10:39, said:

@costel78 chiar as aprecia sa ne ne spui cum a mers pana la final.

Deci după câteva ore petrecute pe drumuri la înmatriculări RAR și Taxe & impozite S4 (la telefon nu am putut suna numerele scurte  - probabil e din cauza sim-ului meu) m-am lămurit:

1. Mașina a fost radiata de la Inmatriculari și trebuie înmatriculată din nou cu tot ce presupune asta.
2. Unul din actele necesare este certificatul fiscal auto de la taxe și impozite - deoarece la mine este un caz particular pentru că nu am radiat-o de la taxe și impozite, eu scot fiscalul fără bătăi de cap că e deja în baza lor de date.
3. Nu se plătește nici un TVA sau vama ! (Doamna  de la informații  înmatriculări mi-a zis că ar fi fost aberant sa fie necesar).

Asta este situația. Va fi un pic de umblat, 2-3 zile estimez dar se rezolva.

Bafta!

Edited by costel78, 04 April 2023 - 07:53.


#23
bogdandinu1984

bogdandinu1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2024
Salut Costel! Am exact aceeasi speta ca tine - masina de Romania, inmatriculata in uk, acum caut sa o inmatriculez in ro din nou. Ai vreun update cum ai reusit sa rezolvi problema? Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate