Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Inmatriculare masina din UK cu volan pe stanga

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006
Va salut,

Am urmatoarea problema si nu stiu cum trebuie procedat.
In 2017 m-am mutat definitiv in UK si mi-am luat masina din RO (cu volan pe stanga) acolo. Am inmatriculat-o frumos in UK, toate bune.
Intre timp pe adresa de Ro mi-a venit de la RAR o hartie ca au luat la cunostinta ca masina a fost inmatricuata in UK si prin urmare se radiaza.
Nu am catadicsit sa o scot de la taxe si impozite ca nu am avut timp sa umblu deci am platit in continuare impozitul online in Ro la ea...

Acum a venit vremea sa o schimb si, avand in vedere ca in UK nu o cumpara nimeni, vreau sa o duc si sa o vand in Ro. Am toate actele la ea din RO, inclusiv numerele de Ro, cartea masini... in afara de talon care a fost retinut de cei din UK. Banuiesc ca nu ma ajuta prea mult daca a fost radiata in RO.
Exista vre-o procedura speciala pentru situatii de genul - repatriere sau altceva ?

Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi pomelnicul asta Posted Image

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
a fost radiata la cerere, fara distrugere.
Se poate reinmatricula, dar trebuie dusa la RAR, pe urma la politie. Cu platforma, ca nu mai are dreptul de a circula.

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Fara discutie, masina trebuie sa fie dusa la RAR pentru inspectie, apoi poti sa o vinzi in Romania.

#4
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 andrei_221, on 29 martie 2023 - 20:50, said:

a fost radiata la cerere, fara distrugere.
Se poate reinmatricula, dar trebuie dusa la RAR, pe urma la politie. Cu platforma, ca nu mai are dreptul de a circula.

Pai si nu o pot conduce cu numerele de UK pana in RO la RAR ?

In UK o pot radia eu, procedura e destul de clara:
"If you are taking your vehicle out of Great Britain permanently you must notify the DVLA. To do this, you need to fill out the ‘permanent export’ section of your vehicle log book (V5C), detach it and send it to the DVLA. If you have moved abroad and want your vehicle tax refunded then include a letter with your new address. You need to keep the rest of your vehicle log book (V5C) as you will need it to register your vehicle in the country you are moving to."

Planul meu ar fi sa o duc frumusel la RAR cu numerele de UK si cu toate documenetele anterioare de Ro pentru a o re-inmatricula dar nu stiu daca merge asa de simplu - te pomenesti ca vor TVA si alte prostii...

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Interesanta speta.
Daca e inmatriculata in UK poate merge la RAR pe roti, dupa parerea mea. Dupa RAR o vinzi ca pe orice auto de import.

Nu vor TVA.
Documentele de inmatriculare anterioara in RO nu cred ca mai folosesc la ceva, daca a fost radiata

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Presupun ca e valoroasa masina daca merita efortul si banii (vama, drumul, RAR-ul, timpul pierdut, etc)

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 costel78, on 29 martie 2023 - 20:38, said:

Intre timp pe adresa de Ro mi-a venit de la RAR o hartie ...si prin urmare se radiaza.
Dar asta e un pic ciudat. RAR nu radiaza autovehicule....

#8
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006
Multumesc baieti ! mesajele voastre imi confirma ca nu vreau luna de pe cer.
Incerc sa dau si un telefon acolo sa nu ma trezesc ca trebuie nu stiu ce apostila de la ghiseul n.

 crocko.dilul, on 29 martie 2023 - 21:10, said:

Dar asta e un pic ciudat. RAR nu radiaza autovehicule....

hartia este in RO si am scris din amintiri - poate nu este de la RAR dar sigur am primit ceva in legatura cu radierea ei.

 Victor5, on 29 martie 2023 - 21:09, said:

Presupun ca e valoroasa masina daca merita efortul si banii (vama, drumul, RAR-ul, timpul pierdut, etc)

BMW 320d sa moara dusmanii :))) valoreaza undeva pe la 10k Euro. In UK nu cred ca iau 4000 pe ea.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
La reinmatricularea in Ro (daca vei ajunge pana acolo) va trebui sa platesti 19% tva + 10% vama ca nu vine din UE.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
@Tipiric cam are dreptate. Daca te repatriai nu era problema altfel se considera import extracomunitar.

#11
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 Tipiric, on 29 martie 2023 - 22:34, said:

La reinmatricularea in Ro (daca vei ajunge pana acolo) va trebui sa platesti 19% tva + 10% vama ca nu vine din UE.

TVA-ul nu prea vad de ce, nu ar avea logica. Mașina a fost cumpărată de mine din Ro de la persoana fizica deci s-a platit TVA in UE și eu nu am cerut nici o returnare. Vama iar ar fi ceva anormal, este un bun care a ieșit din Ro și se întoarce în Ro. Asta gândind cu logica mea de inginer...că birocrații pot stoarce niste bani de aici, asta e alta discuție.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 andrei_221, on 29 martie 2023 - 20:50, said:

a fost radiata la cerere, fara distrugere.
Se poate reinmatricula, dar trebuie dusa la RAR, pe urma la politie. Cu platforma, ca nu mai are dreptul de a circula.
Are dreptul sa circule ca e inmatriculata in UK :)

#13
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
este aceeași procedura ca orice mașina adusa din UK sau alta tara non-EU

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 costel78, on 30 martie 2023 - 08:59, said:

asa da, uite in sfarsit unul care imi reaminteste de ce am plecat din scumpa noastra tarisoara - bravo stimabile, ai combatut cu manie proletara impotriva celor care nu stau sa manance o mamaliga in RO.
...
Colega nu se lua de tine, ci mai degraba enunta cum suna situatia dpdv al legilor din Romania.
Nu e vina ei ca avem alti concetateni care chiar faceau "rromanesti" cu masinile, iar acum sufera altii nevinovati, cum esti si tu.

Edited by Hider141, 30 March 2023 - 10:54.


#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Cum adica ti s-a retinut talonul ? Asta nu-ti mai da voie sa circuli cu masina.

#16
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006

 Leo2006, on 30 martie 2023 - 12:27, said:

Cum adica ti s-a retinut talonul ? Asta nu-ti mai da voie sa circuli cu masina.

Pentru a o putea inmatricula in Uk am trimis talonul de RO care da, a fost retinut. Acum masina este inmatriculata in UK, platesc impozite, asigurare la ea aici, are toate actele in regula. Pot merge fara probleme cu ea peste tot.
Da, inca mai am cartea de identate a masini din RO, numerele de RO in dulap (nu pe masina ca poate nu se intelege), este inca inscrisa la taxe si impozite insa teoretic ea a fost radiata automat din RO cand probabil cei din UK au comunicat inmatricularea ei in UK - e logic, nu poti avea masina inmatriculata simultan in 2 tari.

Am mai citit pe net si, pentru catetenii din USA care aduc masini de acolo, este procedura de "restabilirea domiciliului in Romania", nu platesc TVA sau taxe vamale. Nu gasesc nimic in legatura cu UK dar nu ma mira. Oricum, degeaba discutam pe net, saptamana viitoare ajung in RO si ma ocup de problema sunand, vizitand ghiseele...  O sa postez ce am aflat.

Edited by costel78, 30 March 2023 - 13:05.


#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 Tipiric, on 29 martie 2023 - 22:34, said:

La reinmatricularea in Ro (daca vei ajunge pana acolo) va trebui sa platesti 19% tva + 10% vama ca nu vine din UE.
TVA si 10% aplicate la ce valoare?

#18
costel78

costel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.03.2006
O poza cu tigaia :D

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate