Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum as putea adormi mai repede seara?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Kathryyna

Kathryyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.03.2023
Dupa ce am postat un topic care a dat nastere la sute de alte discutii, vin cu o intrebare simpla:)). Cum as putea adormi seara mai repede? De ani de zile nu pot decat in jurul orei 00. Daca ma pun in pat la 9 pentru ca am de exemplu avion dimineata urmatoare la 5, degeaba. Nu pot, ma tot intorc pe toate partile. Nu sunt stresata, agitata etc, dar oricat de obosita as fi, nu pot sa dorm cand simt nevoia.

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
antrenament. pune-te la ora 9 două luni la rând și vezi cum progresiv timpul în care adormi scade. făcut asta și acum sunt la sub 5 minute.

dar, nu te pui la somn și stai pe telefon. nu te pui la somn și te mai uiți la un film. nu tresari la fiecare notificare de pe telefon. pus în pat și închis ochii.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai ca daca simti nevoia, adormi imediat.

In functie de oboseala si program, eu adorm la ore cuprinse intre 22 si 04. Ora 4 evident in weekend, dar de cele mai multe ori nu dorm pana la 02 decat daca chiar sunt obosit si nedormit din noptile precedente. Dimineata prefer sa ma trezesc intre orele 10 si 12, dar daca am treaba, ma trezesc la 9 sau 9 fara ceva.

Daca nu simt nevoia, nu ma culc. Daca am avion la 05 ori plec de acasa intre 1 si 4 noaptea, nu mai dorm deloc. Noroc ca e doar o data pe an asa ceva.

Telefonul se pune in do not disturb cand e vorba de somn, te uiti la ecran cand te trezesti.

Edited by Neaceasca85, 28 March 2023 - 19:17.


#4
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Fa un copil.... o sa adormi de la 8 seara, cu mâncarea în gura 🙂

#5
Kathryyna

Kathryyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.03.2023

 barbosa1bis, on 28 martie 2023 - 19:18, said:

Fa un copil.... o sa adormi de la 8 seara, cu mâncarea în gura ��
In curand. I mean, sunt gravida. Despre asta a fost postarea mea anterioara care a starnit discutii

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Avatar. Te uiti la primul film Avatar si peste vreo saptamana cand il termini te apuci si de cel recent. In doua saptamani iti reglezi somnul fara probleme.

#7
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Cred că întrebarea are răspunsuri bine în alte articole pe net pe tema asta.

Mie îmi plac ca sfaturi: laptele cald seara, ore fixe de culcat/trezit, posibil un pui de somn de 15-20 de minute după amiază, fără băuturi energizante în a doua parte a zilei.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,584
  • Înscris: 11.03.2006

 barbosa1bis, on 28 martie 2023 - 19:18, said:

Fa un copil.... o sa adormi de la 8 seara, cu mâncarea în gura ��

Am patit.Posted Image
Exista niste exercitii de respiratie. https://edition.cnn....ness/index.html
N-am incercat, dar o sa.

#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
In primul rand cate ore dormi in medie pe noapte? Eu daca imi mentin media la 7-8 ore ma simt sufficient de odihnita, deci sa adorm la 12 sau 1 e normal daca ma trezesc la 8 sau 9. Altii au nevoie de 12 ore ca bebelusii sa functioneze... eu am inceput sa am probleme cand a inceput lucrul de acasa in 2020 si nu mai stiam ce zi e si cand am dormit exact, ma culcam pe la 3 sau 4 si ma trezeam la 11... apoi 1 an de zile am incercat sa revin la normal cu un success relativ.
Ce m-a ajutat pe mine: fara mancat sau alcool dupa ora 18, plimbari seara, fara surse  de lumina sau zgomot in dormitor (ceasuri, telefoane, tv)

Edited by dell99, 28 March 2023 - 20:13.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 Kathryyna, on 28 martie 2023 - 18:40, said:

Cum as putea adormi mai repede seara?

Cu metoda care nu da gres niciodata. Posted Image

[ https://texashistory.unt.edu/ark:/67531/metapth845414/m1/1/med_res/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://media.tenor.com/SqSAu0A8u8AAAAAM/falafel-gifalafel-hazfalafel-icanhasfalafel-reaction-gif-reaction-%D7%A4%D7%9C%D7%90%D7%A4%D7%9C%D7%90%D7%A0%D7%99%D7%9C%D7%A7%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%A4%D7%9C%D7%90%D7%A4%D7%9C.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ooo, scuze, am uitat ca astepti un copil, deci nu e indicata metoda.

Edited by Phobos, 28 March 2023 - 21:30.


#11
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
abonament la piscina.

#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
eu in perioade mai haotice foloseam pastile cu melatonina. las si un link in caz de nevoie - https://gymbeam.ro/m...b-ostrovit.html

mi-au fost utile, imi dadeau un somn de picam lat

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pastile de melatonina, 5 mg
Eu le folosesc mai ales cand am probleme de ajustare fus orar (jet lag).

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Te pui in pat la 9 si incerci sa citesti o carte gen: Omagiu, de Ceausescu,.... io am folosit ceva cu Caracterul fascist a Ligii Apararii National Crestine de Gh Pop, nu am apucat sa o termin. Citeam cateva randuri si Mos Ene hopa pe la gene, pe termen lung mi-a reglat somnul..... Nimic nu linisteste sistemul nervos ca limbajul acela de lemn.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Nu e asa simplu cum spuneti voi . Matusa-mea sufera de peste 50 de ani de insomnie. Nu a rezolvat-o niciodata. Melatonina e frectie pentru anumite persoane. Extraveralul la fel. Eu daca iau 2 pastile e ca si cum am mancat o bomboana cu alune....

#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Suplimentele cu melatonina iti scad secretia naturala de melatonina si astfel devii dependent de suplimente.

Te scoli dimineata devreme. Faci miscare peste zi, afara sa te oxigenezi. Nu mananci nimic cu 3 ore inainte de culcare, daca iti e foame bei apa. Nu ai contact cu ecrane cu cel putin 2 ore inainte de culcare.
Ideal ar fi sa folosesti si o lampa cu infrarosii 15-20 de minute inainte de culcare.

Dureaza pana te obisnuiesti corect pentru ca ti-ai dereglat bioritmul.

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Asa eram si eu acum cativa ani... Daca ma puneam sa dorm la ora 9:00 imi lua 2-3-4 ore sa adorm, la fel daca ma puneam sa dorm la ora 00:00 tot 2-3-4 ore imi lua sa adorm... Asta s-a intamplat intre varsta de 20 si 30 ani... oricat eram de obosit imi lua cel putin 1 ora sa adorm... dar de obicei 2-3 ore.
Dupa ce am depasit varsta de 30 ani nu am mai avut problema asta, parca corpul s-a adaptat si acum ma pun in pat si in 2-3 minute adorm. Acum daca stau la TV si ma uit la un meci, adorm in fata TV-ului..

#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 Kathryyna, on 28 martie 2023 - 18:40, said:

Dupa ce am postat un topic care a dat nastere la sute de alte discutii, vin cu o intrebare simpla:)). Cum as putea adormi seara mai repede? De ani de zile nu pot decat in jurul orei 00. Daca ma pun in pat la 9 pentru ca am de exemplu avion dimineata urmatoare la 5, degeaba. Nu pot, ma tot intorc pe toate partile. Nu sunt stresata, agitata etc, dar oricat de obosita as fi, nu pot sa dorm cand simt nevoia.

Baga 2 ore de sala/inot ziua si noaptea dormi ca un bebelus

Edited by Moinesti72, 29 March 2023 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate