Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Siguranta banilor in banci / Sfaturi investitie majora

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

Poll: Siguranta banilor in banci / Sfaturi investitie majora (16 member(s) have cast votes)

Cum sa procedez cu banii si investitia?

  1. Nu vand garsoniera din RO, ca e un activ pentru siguranta. (9 votes [56.25%])

    Percentage of vote: 56.25%

  2. Vand in RO, cumpar aici ce gasesc ca preturile aici vor urca mereu oricum. (4 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  3. Vand in RO, mai strang bani 2 ani, cumpar atunci ceva mai bun. (3 votes [18.75%])

    Percentage of vote: 18.75%

Vote

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut! De cand ma stiu am fost econom, nu am cheltuit banii aiurea, am preferat sa.i strang si sa.i tin...nu la saltea, ci in conturi bancare la banci de renume, incercand sa ma conving ca acolo sunt in siguranta. De asemenea, nu sunt adeptul creditelor. Mai bine mananc de pe jos decat sa ma imprumut. Pe de alta parte, stiu ca valoarea banilor este valabila doar atat timp cat suntem toti de acord ca au o valoare.

Tanar fiind, dupa ce am strans echivalentul a 20k eur, am investit intr.o garsoniera de 21mp, in care am trait okay inca 5 ani, cand am mai strans 30k, am vandut.o pe prima si am achizitionat una de 40mp.

De 4 ani locuiesc in Germania si as dori sa rup de tot legaturile financiare si fiscale cu Romania, sa vand garsoniera respectiva (am primit deja oferte bune) si sa cumpar in Germania o casa de vacanta/weekend/pensie, pe scurt o asigurare a impamantenirii aici.

Cu tot cu contravaloarea imobilului din RO, bugetul strict pt achizitie s.ar ridica la maxim 150.000 eur (aprox 15k vor costa doar actele tranzactiei).

Si aici incep sa intervina problemele: desi mi s.a tot spus ca bugetul e foarte bun pentru achizitia unei case ''la tara'', multele mele cautari online imi arata mai degraba opusul, ca ar mai trebui sa strang niste bani, cel putin 1 an. Ar trebui sa ma incadrez la o distanta de 150, maxim 200km de orasul in care lucrez (Stuttgart), in toate directiile sunt probabil in cea mai scumpa zona din Germania momentan, si mai mult, ca proaspat cumparator, o lege nou infiintata ma obliga sa rezolv toate problemele din certificatul energetic pe care il voi primi la momentul tranzactiei (adica alte investitii costisitoare cu un termen limita de doar 2 ani!).

Asa, ca incep sa divaghez si probabil va plictisesc: banii mei sunt in doua dintre cele mai vechi banci din Germania, Sparkasse si Commerzbank, care au si printre cei mai multi clienti, sunt in moneda europeana, teoretic cea mai putin afectata de inflatie si una din cele mai protejate monede din lume. Iar masurile de siguranta pt online banking sunt draconice. Fara acces fizic la telefonul meu (efectiv telefonul din mana, ca daca il schimb trebuie reluat procesul de autorizare banking de la 0), si fara permisiuni in timp real in doua aplicatii pt un singur cont nu poti nici macar vedea un extras de cont mai vechi de 3 luni. Deci, la prima vedere, strict dpv malware/hackeri teoretic pot dormi linistit.

Cu toate acestea, perspectiva unei super-inflatii, a extinderii razboiului, a unui atac cibernetic global care sa arunce Vestul Europei in haos ma fac foarte reticent in a.mi pune ''toate ouale intr.un singur cos'', adica sa vand acum (cand in RO preturile inca sunt sus) si sa mai strang bani 1 an sau 2.

Asa ca simpla si singura intrebare: cum ati proceda in locul meu?

1.Strans bani cuminte mai departe si pastrat garsoniera din Bucuresti ca o plasa de siguranta, ca nu consuma mult.

2.Vandut si cumparat o casa veche cum o fi sa ma incadrez (probabil multe compromisuri), si reconditionat treptat pe masura ce strang bani

3.Vandut si strans bani inca 2 ani, ajungand la un buget care cel putin in acest moment mi.ar permite mult mai multe optiuni de alegere, dar cu riscul (foarte mic, dar existent) pierderii a ceea ce am muncit o viata daca rusii killaresc sistemul bancar german si ajung boschetar degeaba la 40 de ani.

Optimist, nu? Posted Image  A pune scenariul cel mai rau in fata m.a salvat de multe probleme de.a lungul vietii, de.asta va asigur ca topicul si intrebarile sunt cat se poate de serioase. Multumesc ca macar ati citit pana aici si pentru un vot un poll.

Edited by dimripper, 27 March 2023 - 09:05.


#2
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.03.2015
Ca sfat, vanzarea garsonierei ar trebui sa o faci in momentul cand ai toti banii. Nu o vinzi acum si cumperi peste 2 ani.

#3
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Varianta 2 pare pentru mine cea mai plauzibila.Chiar daca intra sistemul bancar in faliment tu ai un acoperis al tau deasupra capului.

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu exista opțiunea perfecta, orice decizie ai lua vor exista plusuri și minusuri, va exista posibilitatea sa meargă bine ori sa meargă rău, băncile pot da faliment (desi este putin probabil sa pierzi banii pentru ca sunt convins ca si in Germania exista fonduri de garantare a depozitelor bancare), preturile imobilelor pot sa scadă ori sa crească și asa mai departe.

Din câte înțeleg din mesajul tău ai circa 40 de ani si vrei sa îți cumperi o casa de vacanta la circa 200 km de orașul în care locuiești, nu mai ai alta locuință în Germania.

Din punctul meu de vedere este o greșeală sa cumperi aceasta casa pentru a te retrage la.pensie, deoarece :
-este departe de locul unde stai în mod curent. Eu îmi dau seama ca la 40 de ani ești în putere și nu pare mare lucru sa mergi periodic acolo, dar la 55 - 60 de ani va fi cam complicat;
-probabil vei ieși la.pensie în jurul vârstei de 60 - 65 de ani, după ce vei fi trăit circa 25 de ani în alt oraș. Adică toată viata ta va fi în orașul în care trăiești acum, aici o sa știi oamenii, o sa ai magazinele ori locurile preferate etc.
O sa fie foarte greu la 60 - 65 de ani sa pleci în alta parte, unde sa o iei de la 0.

Ca si idee de achiziție, dacă stai în Germania cel mai ok mi se pare sa îți cumperi un imobil în Germania, dar mai aproape de tine

Edited by spider8, 27 March 2023 - 09:27.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 dimripper, on 27 martie 2023 - 09:04, said:

...
Cred ca si in Germania (precum in alte tari din UE) iti poti deduce dobanda de la creditul imobiliar din impozitul anual (asa face eu de exemplu) si iesi foarte bine asa.  Primesc in fiecare an tax return.

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 ryan87bc, on 27 martie 2023 - 09:18, said:

Ca sfat, vanzarea garsonierei ar trebui sa o faci in momentul cand ai toti banii. Nu o vinzi acum si cumperi peste 2 ani.

Asta e varianta pe care o doreste sotia.

 Natural4living, on 27 martie 2023 - 09:19, said:

Varianta 2 pare pentru mine cea mai plauzibila.Chiar daca intra sistemul bancar in faliment tu ai un acoperis al tau deasupra capului.

Asta e varianta catre care inclin eu.

 spider8, on 27 martie 2023 - 09:26, said:

Nu exista opțiunea perfecta, orice decizie ai lua vor exista plusuri și minusuri, va exista posibilitatea sa meargă bine ori sa meargă rău, băncile pot da faliment (desi este putin probabil sa pierzi banii pentru ca sunt convins ca si in Germania exista fonduri de garantare a depozitelor bancare), preturile imobilelor pot sa scadă ori sa crească și asa mai departe.

Din câte înțeleg din mesajul tău ai circa 40 de ani si vrei sa îți cumperi o casa de vacanta la circa 200 km de orașul în care locuiești, nu mai ai alta locuință în Germania.

Din punctul meu de vedere este o greșeală sa cumperi aceasta casa pentru a te retrage la.pensie, deoarece :
-este departe de locul unde stai în mod curent. Eu îmi dau seama ca la 40 de ani ești în putere și nu pare mare lucru sa mergi periodic acolo, dar la 55 - 60 de ani va fi cam complicat;
-probabil vei ieși la.pensie în jurul vârstei de 60 - 65 de ani, după ce vei fi trăit circa 25 de ani în alt oraș. Adică toată viata ta va fi în orașul în care trăiești acum, aici o sa știi oamenii, o sa ai magazinele ori locurile preferate etc.
O sa fie foarte greu la 60 - 65 de ani sa pleci în alta parte, unde sa o iei de la 0.

Ca si idee de achiziție, dacă stai în Germania cel mai ok mi se pare sa îți cumperi un imobil în Germania, dar mai aproape de tine

Multumesc pentru gandurile bune, dar nu se aplica. Mai ales partea cu oamenii si magazinele Posted Image Dimpotriva, imi doresc tare mult, nu pot sa subliniez indeajuns cat, sa ma retrag la tara. In DE rural, in nici un caz in RO. Probabil de nimic nu mi.e mai groaza decat sa imbatranesc in oras (sa cunosc batranetea la bloc, vorba lui Cheloo). Mai ales prin ce transformari trece...fauna oraselor germane in acesti ani.
Cat despre condus, fac 3000km pe luna in toate directiile, naveta o data pe saptamana ar fi parfum. 150km pe Autobahn pot sa.i faci lejer in 90 min, nu e ca pe Valea Oltului. Desigur, batranetea va pune o amprenta serioasa, dar o casa fara datorii inseamna ca o sa pot sa.mi iau si ani sabatici odata ce mi.am obtinut starea de siguranta propusa. Plus, eu si mai ales sotia, avem si optiuni de lucru remote.

Edited by dimripper, 27 March 2023 - 09:44.


#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Banii nu se mai tin la banca de vreo 10 ani. Daca acum 5 ani ai avut 10.000 de euro, acum mai ai 7.500 in putere de cumparare. Nici imobiliarele nu mai sunt o investitite, vanzarile au scazut foarte mult din moment ce au crescu ratele si cumparatorii cu prima casa (90%) aproape au disparut.
Cumpararea si renovarea unei case vechi e buna doar daca n-ai ce face cu banii. Casa aia nu va fi niciodata noua si vei baga constant bani in ea pentru ca va crapa constant.
Eu as cumpara actiuni la companii stabile si cruciale pentru existenta unei economii. Hidroelectrica urmeaza sa fie listata la bursa, mai sunt nuclear electrica, transelectrica, romgaz, etc. Nuclear electrica a crescut de 3 ori anul trecut si de 6 ori din 2018. Chiar daca nu mai cresc ai randament de aproximativ 10% pe an. In 10 ani iti triplezi investitia si apoi traiesti doar din dividende.

#8
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 07.01.2014

 Tipiric, on 27 martie 2023 - 09:39, said:

Chiar daca nu mai cresc ai randament de aproximativ 10% pe an.

Imi place ca unii o spuneti cu asa o siguranta de parca voi aveti globul de cristal.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Asta e buna,initiatorul se teme ca va fi furat de rusi in bancile germane(pai aia nu garanteaza maruntisul tau cu nimic) si Tipiric recomanda actiuni la companii!!!
Mie mi-a sarit altceva in ochi,ma omule ce viata traiesti de esti asa stresat,ai dat tu un exemplu ca pana acum ai prodcedat f bine cu grija asta a ta,i uitat de zicala de ceea ce te temi de aia nu scapi?glumesc cu asta
Daca ai ajuns la 40+ nu vezi viata altfel,nu cred ca inseamna doar niste pereti din beton,stiu ca munca cinstita aduce acel ban greu castigat,dar asta nu inseamna ca tre sa avem numa ganduri negative.

#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Cu cat te gandesti la mai multe lucruri care pot merge rau, cu atat ai mai multe sanse sa.l acoperi si sa.l eviti pe acela care sigur va merge prost. Eu consider ca e mult mai sanatos decat sa merg cu valul si vad eu dupa aia. Si cel mai bine in viata e sa inveti din greselile altora. De.asta inca citesc stiri, forumuri juridice, Softpedia, Reddit, etc, ca sa vad ce probleme au altii si sa le evit eu. Desigur, e deprimant, dar e sanatos...
Ca motociclist, inainte de un ride, obisnuiam sa ma uit la accidente moto si urmarile lor. Crezi ca faceam rau? Povestea un vecin in varsta ca pe vremea comunismului, inainte sa sa.ti dea permisul te punea sa te uiti la poze cu accidente auto. O fi mit, n.o fi, dpv meu ar trebui reintrodusa procedura. My 2 cents.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 13.03.2005
O altă soluție ar fi să cumpere titluri de stat în euro din Romania. Fidelis parcă se numesc. Acestea n-ar fi impozitate în România.

#12
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
Daca ai resedinta fiscala in Germania, platesti impozit la titlurile de stat emise de catre statul roman. Doar ca info.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
Initiatorul are probleme multiple si doreste 1 raspuns-panaceu.
Daca intrebi cum sa iti pastrezi lichiditatea pentru vremuri nasoale, e o intrebare. Daca vin vremuri nasoale, e evaluarea ta.
Daca intrebi ce investitie e mai profitabila pe termen lung, e alta intrebare.
Daca intrebarea e care e momentul optimsa cumperi o casa, e alta intrebare.
Daca ai decis ca vrei sa devii rural, nu mai e nici o intrebare in sensul asta.
Daca intrebi care ar trebui sa fie prioritatea ta in general, din toate cele de mai sus, aia doar tu poti decide.

Daca intrebarea e aia din titlu => vezi riscul de tara & riscul de institutie combinat cu limita de suma garantata de sistemul bancar din tara respectiva.

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
investit in firme de arme si munite ar fi ceva acum.

eu as vinde in ro si as cumpara in germania, totusi sa fie si zona ok, nici prea departe de oras, nici de investit prea mult in ea. as trai la maxim cat mai devreme...nu la pensie.

#15
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007

 ceanu1980, on 27 martie 2023 - 10:11, said:

Asta e buna,initiatorul se teme ca va fi furat de rusi in bancile germane(pai aia nu garanteaza maruntisul tau cu nimic) si Tipiric recomanda actiuni la companii
:lol: Atunci sa-i tina in banci.

#16
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Initiator: ca unul care cunoaste destul de bine bine zona Baden Wurtemberg, iti spun ca acolo, ca in orice land f cautat, preturile o tin tot in sus. Asa ca, problema ta principala este sa gasesti ceva eligibil acolo, proprietatile bune se vand rapid si cu lista de asteptare la agentii, stiu ca multor colegi de forum le suna bizar.
Mai ai o problema, esti la limita cu lichiditatile, daca gasesti ceva in De trebuie sa te misti, probabil, f repede, or garsoniera din Bucuresti o dai instant doar daca lasi din pret, banuiesc. Daca nu e asa, cu atat mai bine.
Nu in cele din urma, te felicit pentru cumpatare, dar, stii cum e, o viata avem. Decizia de a te stabili in BW o salut, cauta si vei avea succes!
Pe scurt, ca m-am lungit: concentreaza-te pe luat casa in De, lasa investitii aiurea si asteptat.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
4. Vandut tot si cumparat casa pe care ti-o doresti. Restul banilor de la banca. Functie de cat te intinzi, ii platesti repede inapoi. Cu ceva dobanda, dar castigi 1an in casa dorita.

#18
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 09.08.2006

 dimripper, on 27 martie 2023 - 09:04, said:

Va salut! De cand ma stiu am fost econom, nu am cheltuit banii aiurea, am preferat sa.i strang si sa.i tin...nu la saltea, ci in conturi bancare la banci de renume, incercand sa ma conving ca acolo sunt in siguranta. De asemenea, nu sunt adeptul creditelor. Mai bine mananc de pe jos decat sa ma imprumut. Pe de alta parte, stiu ca valoarea banilor este valabila doar atat timp cat suntem toti de acord ca au o valoare.

Tanar fiind, dupa ce am strans echivalentul a 20k eur, am investit intr.o garsoniera de 21mp, in care am trait okay inca 5 ani, cand am mai strans 30k, am vandut.o pe prima si am achizitionat una de 40mp.

De 4 ani locuiesc in Germania si as dori sa rup de tot legaturile financiare si fiscale cu Romania, sa vand garsoniera respectiva (am primit deja oferte bune) si sa cumpar in Germania o casa de vacanta/weekend/pensie, pe scurt o asigurare a impamantenirii aici.

Cu tot cu contravaloarea imobilului din RO, bugetul strict pt achizitie s.ar ridica la maxim 150.000 eur (aprox 15k vor costa doar actele tranzactiei).

Si aici incep sa intervina problemele: desi mi s.a tot spus ca bugetul e foarte bun pentru achizitia unei case ''la tara'', multele mele cautari online imi arata mai degraba opusul, ca ar mai trebui sa strang niste bani, cel putin 1 an. Ar trebui sa ma incadrez la o distanta de 150, maxim 200km de orasul in care lucrez (Stuttgart), in toate directiile sunt probabil in cea mai scumpa zona din Germania momentan, si mai mult, ca proaspat cumparator, o lege nou infiintata ma obliga sa rezolv toate problemele din certificatul energetic pe care il voi primi la momentul tranzactiei (adica alte investitii costisitoare cu un termen limita de doar 2 ani!).

Asa, ca incep sa divaghez si probabil va plictisesc: banii mei sunt in doua dintre cele mai vechi banci din Germania, Sparkasse si Commerzbank, care au si printre cei mai multi clienti, sunt in moneda europeana, teoretic cea mai putin afectata de inflatie si una din cele mai protejate monede din lume. Iar masurile de siguranta pt online banking sunt draconice. Fara acces fizic la telefonul meu (efectiv telefonul din mana, ca daca il schimb trebuie reluat procesul de autorizare banking de la 0), si fara permisiuni in timp real in doua aplicatii pt un singur cont nu poti nici macar vedea un extras de cont mai vechi de 3 luni. Deci, la prima vedere, strict dpv malware/hackeri teoretic pot dormi linistit.

Cu toate acestea, perspectiva unei super-inflatii, a extinderii razboiului, a unui atac cibernetic global care sa arunce Vestul Europei in haos ma fac foarte reticent in a.mi pune ''toate ouale intr.un singur cos'', adica sa vand acum (cand in RO preturile inca sunt sus) si sa mai strang bani 1 an sau 2.

Asa ca simpla si singura intrebare: cum ati proceda in locul meu?

1.Strans bani cuminte mai departe si pastrat garsoniera din Bucuresti ca o plasa de siguranta, ca nu consuma mult.

2.Vandut si cumparat o casa veche cum o fi sa ma incadrez (probabil multe compromisuri), si reconditionat treptat pe masura ce strang bani

3.Vandut si strans bani inca 2 ani, ajungand la un buget care cel putin in acest moment mi.ar permite mult mai multe optiuni de alegere, dar cu riscul (foarte mic, dar existent) pierderii a ceea ce am muncit o viata daca rusii killaresc sistemul bancar german si ajung boschetar degeaba la 40 de ani.

Optimist, nu? Posted Image  A pune scenariul cel mai rau in fata m.a salvat de multe probleme de.a lungul vietii, de.asta va asigur ca topicul si intrebarile sunt cat se poate de serioase. Multumesc ca macar ati citit pana aici si pentru un vot un poll.
Dubleaza-i la pacanele ! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate