Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Siguranta banilor in banci / Sfaturi investitie majora

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

Poll: Siguranta banilor in banci / Sfaturi investitie majora (16 member(s) have cast votes)

Cum sa procedez cu banii si investitia?

  1. Nu vand garsoniera din RO, ca e un activ pentru siguranta. (9 votes [56.25%])

    Percentage of vote: 56.25%

  2. Vand in RO, cumpar aici ce gasesc ca preturile aici vor urca mereu oricum. (4 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

  3. Vand in RO, mai strang bani 2 ani, cumpar atunci ceva mai bun. (3 votes [18.75%])

    Percentage of vote: 18.75%

Vote

#19
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Nu stiu de ce nu intrebi pe un forum german daca tot iti pute tot ce detii in Romania...?

#20
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postoverseas, on 27 martie 2023 - 13:33, said:

Initiatorul are probleme multiple si doreste 1 raspuns-panaceu.
Daca intrebi cum sa iti pastrezi lichiditatea pentru vremuri nasoale, e o intrebare. Daca vin vremuri nasoale, e evaluarea ta.
Daca intrebi ce investitie e mai profitabila pe termen lung, e alta intrebare.
Daca intrebarea e care e momentul optimsa cumperi o casa, e alta intrebare.
Daca ai decis ca vrei sa devii rural, nu mai e nici o intrebare in sensul asta.
Daca intrebi care ar trebui sa fie prioritatea ta in general, din toate cele de mai sus, aia doar tu poti decide.

Daca intrebarea e aia din titlu => vezi riscul de tara & riscul de institutie combinat cu limita de suma garantata de sistemul bancar din tara respectiva.

Ai dreptate, am pus un pic cam prea imprastiat in toate directiile problema. Grija majoritara, ba chiar 75% pot spune, e intr.adevar cea din titlu. Nu e zi in care sa nu dau involuntar de un titlu de articol cu apocalipsa financiara ce ne paste, etc.

View PostDenky2, on 27 martie 2023 - 15:21, said:

Initiator: ca unul care cunoaste destul de bine bine zona Baden Wurtemberg, iti spun ca acolo, ca in orice land f cautat, preturile o tin tot in sus. Asa ca, problema ta principala este sa gasesti ceva eligibil acolo, proprietatile bune se vand rapid si cu lista de asteptare la agentii, stiu ca multor colegi de forum le suna bizar.
Mai ai o problema, esti la limita cu lichiditatile, daca gasesti ceva in De trebuie sa te misti, probabil, f repede, or garsoniera din Bucuresti o dai instant doar daca lasi din pret, banuiesc. Daca nu e asa, cu atat mai bine.
Nu in cele din urma, te felicit pentru cumpatare, dar, stii cum e, o viata avem. Decizia de a te stabili in BW o salut, cauta si vei avea succes!
Pe scurt, ca m-am lungit: concentreaza-te pe luat casa in De, lasa investitii aiurea si asteptat.

Salut, nu ma rezum la BW, dimpotriva, prima optiune e o achizitie in BY, care e pur si simplu altceva, de la organizare, curatenie, atitudine si interactiunea cu autoritatile. Orasul de suflet langa care as vrea sa ma retrag e Nürnberg, banii insa vin din Stuttgart pentru amandoi in acest moment si se pare, pentru niste ani de.acum inainte. Incerc sa vanez ceva in Kreis Ansbach momentan, e cel mai bun compromis. Case misto si accesibile in BY se gasesc mult mai multe, problema e ca.s pe partea opusa, la granita cu CZ/PL. Si.atunci naveta chiar va deveni o problema... Cand vom trece inevitabil fortat la electrice, ar putea fi chiar un cosmar. De.asta incerc sa ma reduc la un Umkreis de 200km, in orice directie...

View Postmaccip, on 27 martie 2023 - 15:54, said:

4. Vandut tot si cumparat casa pe care ti-o doresti. Restul banilor de la banca. Functie de cat te intinzi, ii platesti repede inapoi. Cu ceva dobanda, dar castigi 1an in casa dorita.

Dupa cum am explicat foarte clar, ideea unui credit este excursa din start. Pana si angajatorul mi.ar putea da un imprumut, si nu sunt interesat de o astfel de abordare.

View Postclausio, on 27 martie 2023 - 19:02, said:

Nu stiu de ce nu intrebi pe un forum german daca tot iti pute tot ce detii in Romania...?

Sunt pe gutefrage si reddit DE, acum stii. Aprecierile postarilor mele pe Softpedia in 16 ani de activitate depasesc numarul lor, majoritatea au fost raspunsuri la problemele altora. Ca sa poti dormi la noapte inainte sa te retragi de pe acest topic, ceea ce imi pute e a sta cu fundul in doua luntrii si rezidenta fiscala in doua state cam departate unul de celalalt. Daca tu n.ai trecut mai departe de Navodari si Herculane, nu ma astept sa intelegi.

#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdimripper, on 27 martie 2023 - 20:08, said:

Dupa cum am explicat foarte clar, ideea unui credit este excursa din start. Pana si angajatorul mi.ar putea da un imprumut, si nu sunt interesat de o astfel de abordare.
La fel de clar ai intrebat ce-am face noi.
Eu as imprumuta banii. E solutia rezonabila, fie ea si impotriva preconceptiilor tale.
Tu esti cel care are dileme iar dilemele tale provin din faptul ca refuzi solutia rezonabila.
Folosesti banii pe care-i ai acum, fara sa-ti mai pese de inflatie si alte cele.
Desigur, problema se muta pe inflatia banului ce tre sa-l dai inapoi, insa, din ce spui e o suma mult mai mica decat cea pe care o ai deja.
Elimini riiscul mai mare, cu unul mai mic. Plus ca te muti in casa ta mai repede.

Pana la urma, cel mai important lucru e sa-ti gasesti casa pe care o vrei. Aia e decizia cu cel mai mare impact asupra vietii tale.
Apuca-te sa cauti. Fara graba. Si daca e portocalie asa cum iti place tie, de ce sa o pierzi?

Voi chibzuitii astia faceti alt tip de greseli. Strangeti, strangeti si cand cheltuiti cheltuiti tot o data pe ceva ce apoi nu va foloseste.
In final, cand se trage linie, fie ca esti cheltuitor, fie chibzuit, cheltuim toti banii pe care-i avem ca nu plecam cu ei in mormant. Doar ca pe lucruri diferite.

Acorda atentie asupra casei ce urmeaza sa o cumperi. E cel mai important lucru. Restul are importanta marginala. Ca se umfla euroul, ca se mareste dobanda. Da, e senzatia aia ca te fura banca sau ca dai banii tau. Dar acelasi lucru se intampla si cand cumperi ceva ce nu e optim.

#22
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postdimripper, on 27 martie 2023 - 20:08, said:

Ai dreptate, am pus un pic cam prea imprastiat in toate directiile problema. Grija majoritara, ba chiar 75% pot spune, e intr.adevar cea din titlu. Nu e zi in care sa nu dau involuntar de un titlu de articol cu apocalipsa financiara ce ne paste, etc.



Salut, nu ma rezum la BW, dimpotriva, prima optiune e o achizitie in BY, care e pur si simplu altceva, de la organizare, curatenie, atitudine si interactiunea cu autoritatile. Orasul de suflet langa care as vrea sa ma retrag e Nürnberg, banii insa vin din Stuttgart pentru amandoi in acest moment si se pare, pentru niste ani de.acum inainte. Incerc sa vanez ceva in Kreis Ansbach momentan, e cel mai bun compromis. Case misto si accesibile in BY se gasesc mult mai multe, problema e ca.s pe partea opusa, la granita cu CZ/PL. Si.atunci naveta chiar va deveni o problema... Cand vom trece inevitabil fortat la electrice, ar putea fi chiar un cosmar. De.asta incerc sa ma reduc la un Umkreis de 200km, in orice directie...



Dupa cum am explicat foarte clar, ideea unui credit este excursa din start. Pana si angajatorul mi.ar putea da un imprumut, si nu sunt interesat de o astfel de abordare.



Sunt pe gutefrage si reddit DE, acum stii. Aprecierile postarilor mele pe Softpedia in 16 ani de activitate depasesc numarul lor, majoritatea au fost raspunsuri la problemele altora. Ca sa poti dormi la noapte inainte sa te retragi de pe acest topic, ceea ce imi pute e a sta cu fundul in doua luntrii si rezidenta fiscala in doua state cam departate unul de celalalt. Daca tu n.ai trecut mai departe de Navodari si Herculane, nu ma astept sa intelegi.

Ca sa nu cazi dintr-o luntre la cum incerci sa faci valuri, ia si mai citeste:
LÚNTRE, luntri, s. f. Ambarcațiune cu fundul plat și cu prora și pupa înclinate, folosite pe ape fără valuri mari; barcă (cu vâsle). ◊ Expr. A se face (sau a se pune, a se așeza) luntre și punte = a încerca pe toate căile și prin toate mijloacele să obțină sau să realizeze ceva sau să împiedice realizarea a ceva. [Pl. și: luntre] – Lat. *lunter, -tris ( = linter).

#23
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
@maccip: presupui in mod eronat ca eu ma mut in casa aia. Pentru a ma muta acum intr.o casa din care sa ajung zilnic la locu(ri)l(e) de munca, nu.mi trebuie 150-200k eur, ci 400-500k! Din acest motiv am prezentat foarte clar functia imobilului pe care il doresc: weekend/vacanta/pensie. Si as mai adauga: somaj! A ma inhama la un credit pentru 50k eur in plus, cat timp eu platesc 1400 chirie in Stuttgart, ar fi o miscare cel putin neinspirata.

In schimb cele de mai jos le.ai zis foarte bine, multumesc.

View Postmaccip, on 27 martie 2023 - 20:38, said:

Pana la urma, cel mai important lucru e sa-ti gasesti casa pe care o vrei. Aia e decizia cu cel mai mare impact asupra vietii tale.

Acorda atentie asupra casei ce urmeaza sa o cumperi. E cel mai important lucru. Restul are importanta marginala.

Apreciez toate raspunsurile, am vazut si o alta fata (a mea) pe care poate n.am luat.o complet in considerare, desi mereu am incercat sa fiu realist si sincer cu mine. Chiar daca nu se vede din partea cealalta a forumului, acum am un apartament caruia trebuie sa.i platesc lunar factura la Enel, chiar daca nu consuma, trebuie sa trimit periodic bani pentru cheltuielile de intretinere, anual sa platesc impozit si sa ii reinnoiesc asigurarea obligatorie si facultativa, sa trimit pe cineva sa aeriseasca ca sa nu ajunga o bomba mucegaita. Si daca se intampla o nasoala, sunt la 1500km departare... Nu mai bine mut problemele mai aproape?..

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Omule, astea sunt niste detalii pe care numai tu poti sa le stii.
Eu doar ma mir ca ceri sfaturi pe forum. Cine ar putea sti mai bine ca tine?

Si eu trebuie sa iau ceva in viitorul apropiat, sau sa ma mut cu chirie ca nu prea mai incap aici. Si nici eu nu sunt prea sigur ce-i mai bine sa fac, dar sa intreb pe forum ca sa ce?
Sunt N detalii.

Nu stiu exact ce-i mai bine pentru tine. Ce stiu insa sigur e ca creditul trebuie sa ramana o optiune. Nu poti s-o excluzi din start. Sigur nu e optim sa faci asa ceva. Iti castrezi singur din spatiul de manevra.
Asta la mine e clar, indiferent de situatia exacta a ta.

#25
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Mno, am pus si eu o intrebare (sau mai multe), sa vad ce crede lumea despre banci si sistemul financiar in general pe timpurile astea dubioase, voiam sa stiu daca sunt eu singurul paranoic, si uite la ce s.a ajuns. Deh, ca pe forum, deja la pagina a treia se da in cu totul alte filozofii.

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,618
  • Înscris: 21.06.2016
E o prostie sa bagi bani intr-o casa in care nu stai, la sute de km.
Ia credit, vinde tot in Romania si cumpara un apartament pe care sa il poti folosi, cit mai aproape de locul de munca si de alte potentiale locuri de munca. La pensie il vinzi si iti cumperi casa.
Daca ai banii in limita garantata de guvern in teorie nu ar trebui sa ai probleme.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,618
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

nu.mi trebuie 150-200k eur, ci 400-500k!

Gindesti foarte gresit. Si pentru ca gindesti gresit ai fost econom o viata si nu ai mai nimic.
Diferenta de pret se tranforma intr-o rata din care scazi:
1. 1400E chiria
2. Naveta ca bani, daca e cazul, si valoarea timpului tau
3. Confortul cistigat, daca conteaza pentru tine.

Banii in banca sunt siguri, in sensul ca e sigur ca ii pierzi. In fiecare zi iti cad euroii din cont, se aud cling cling, cind treci pe linga banca. E inflatia! Daca ai o suma mai mare pierzi mai mult decit pui la loc prin economisire!

#28
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Vrajitorule, tu ai apetitul pentru risc ridicat, de ce crezi ca toti ar trebui sa iti semene? Lasa omul in pace, anii de credit trec mai greu decat aia fara credit, mai ales in vremurile astea. De acord ca omul ar putea lua credit cu dobanda competitiva, ca nu e in jungla romaneasca, dar tot credit se cheama.
Initiator: zona e faina, da-i bataie! Mergi in paralel cu ambele piste, in primul rand gasitul acolo si tatonat pretul pt vandut in Bucuresti. Viel gluck!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate