Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 

Satele raman fara medici de familie...

* * - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
194 răspunsuri în acest subiect

#73
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.012
  • Înscris: 16.07.2015

 FzR1983, on 26 martie 2023 - 19:18, said:

Ce medic ar putea ajunge la sate/comune?
Am o amica, intamplator, care a ales aceasta cale anul trecut. Ei bine, 95% dintre pacienti (fara exagerare) erau in stare avansata de ebrietate, iar restul veneau cu copii pana-n 10 ani, dar surpriza!, parintii lor "bubuiau" cabinetul din cauza aburulilor de alcool. Nu a rezistat decat 6 saptamani. Si nu a fost deloc vorba de bani, doar ca acolo erau niste conditii de un mare biiiiiip, care te distrugea din toate punctele de vedere. Intr-un final a ales sa plece in Suedia, unde pe langa faptul ca e mult mai bine platita, numarul pacientilor in stare de ebrietate e chiar zero!
De asta trebuie bătut fierul cât e cald pe educație, educație, educație, să nu mai bea lumea ca porcii și multe altele, în rural, cel puțin... Înțeleg că medicul ăla te ajuta, când e, dar îi complici și lui existența, fiindcă tu nu ai grijă de tine.

Problema e că "nerecunoscătorii" ăștia de medici nu vin ei în rural, de parcă nea Ionel a investit în educația lui, nu el pe cont propriu, tocandu-si coatele pe băncile facultății. Mai e și aberația ăia că dacă statul te școlarizează și/sau îți oferă și bursă, să nu ai voie pentru nu știu câți ani, să profesezi înafara țării.

Editat de Vlad_22, 26 martie 2023 - 21:40.


#74
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.866
  • Înscris: 20.05.2013

 pasilla, on 26 martie 2023 - 17:02, said:

Si daca au pensie minima, CNAS deconteaza mai putin ?
Alegi sa fii medic de familie, ca sa ce ?
Alegi sa fii medic de familie pt ca nu ai batai de cap. Ai program fix, nu faci garzi, nu lucrezi de sarbatori, nu lucrezi in weekend. Nu esti stresat

#75
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.282
  • Înscris: 30.07.2006

 Vlad_22, on 26 martie 2023 - 21:39, said:

De asta trebuie bătut fierul cât e cald pe educație, educație, educație, să nu mai bea lumea ca porcii și multe altele, în rural, cel puțin...

Te dau prin smoala, apoi te tavalesc prin fulgi si esti expulzat, daca nu bei :lol:

#76
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.590
  • Înscris: 02.09.2006
De foarte multe ori cind citesc parerile unora despre satele romanesti, ramin cu impresia ca respectivii nu au vazut un sat in viata lor!

#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

 unknown_35, on 26 martie 2023 - 21:42, said:

Alegi sa fii medic de familie pt ca nu ai batai de cap. Ai program fix, nu faci garzi, nu lucrezi de sarbatori, nu lucrezi in weekend. Nu esti stresat
Ca pacient, nu ai voie sa te imbolnavesti in afara programului.

Sunt curios cum e la Karhu.

#78
FzR1983

FzR1983

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 12.11.2015

 Vlad_22, on 26 martie 2023 - 21:39, said:

De asta trebuie bătut fierul cât e cald pe educație, educație, educație, să nu mai bea lumea ca porcii și multe altele, în rural, cel puțin... Înțeleg că medicul ăla te ajuta, când e, dar îi complici și lui existența, fiindcă tu nu ai grijă de tine.

Problema e că "nerecunoscătorii" ăștia de medici nu vin ei în rural, de parcă nea Ionel a investit în educația lui, nu el pe cont propriu, tocandu-si coatele pe băncile facultății. Mai e și aberația ăia că dacă statul te școlarizează și/sau îți oferă și bursă, să nu ai voie pentru nu știu câți ani, să profesezi înafara țării.

Mai mult decat atat, sa vii la ora 8 dimineata beat crita la analize? Asta denota lipsa de respect nu doar pentru medic, ci si pentru tine insuti. Inteleg, stai la un eveniment pana tarziu, bei o bere, un vin, o tuica, dar daca stii ca a doua zi trebuie sa mergi la medic... treaba asta nu mi-o pot explica vreodata.

#79
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.823
  • Înscris: 09.01.2007

 unknown_35, on 26 martie 2023 - 21:42, said:

Alegi sa fii medic de familie pt ca nu ai batai de cap. Ai program fix, nu faci garzi, nu lucrezi de sarbatori, nu lucrezi in weekend. Nu esti stresat
Si mai e un argument, probabil mai putin important:

Quote

În topul medicilor de familie din Iași cu cele mai mari venituri se numără medicul Vasile-Silviu Blașcu. Acesta a decontat, în luna noiembrie 2022, suma de 46.511,30 lei, din care 21.599,30 lei – venituri per capita, iar 24.912 lei – servicii medicale oferite în decursul lunii noiembrie. Iar în luna octombrie 2022, medicul a decontat suma de 47.386,60 lei de la Casa de Asigurări de Sănătate
...asta in Iasi. Pe la noi nu exista numar maxim de pacienti, medicul meu de familie are multe mii (am uitat cate, mi-a zis cineva la un moment dat, dar multe).
Eu zic ca 9000 eur/luna e decent pentru un medic in Romania.

OK, or fi putini d-astia, dar si 3-4000 eur e salariu bun avand in vedere si celelalte beneficii enumerate mai sus. :)

#80
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 338
  • Înscris: 31.12.2008

 Fane, on 26 martie 2023 - 21:24, said:

cei care intra cam si ies. ca se intra in baza unui examen care nu-i deloc usor fiindca au multi candidati si au de unde alege. la nici o facultate de medicina din tara nu se intra cu dosarul.
Inseamna ca numarul e limitat de capacitatile intelectuale ale populatiei
Din 100% absolventi de liceu nu cred ca mai mult de 5% sunt capabili (in sensul ca i duce capul) sa termine medicina
Presupun  ca absolventii care vin din strainatate in marea lor majoritate vor pleca inapoi

#81
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu stiu de unde se tot scoate asta cu aia care termina medicina sunt mega destepti ! Cunosc medici destui care afirma ca termina medicina o gramada de prosti !
E la fel ca orice facultate de dificultate medie , iar procentul de prosti e relativ similar cu alte facultati .
Asta cu desteptaciunea , e un mit ramas de pe vremea comunismului cand la admitere erau ''1000'' pe loc , iar majoritatea absolventilor erau doxa desigur in teorie , ca intervine aia cu ''teoria ca teoria dar...practica ne omoara''.
Ca in orice alta meserie , un numar restrans sunt mega buni si marea majoritate varza .

Editat de Alltrack, 26 martie 2023 - 22:30.


#82
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.332
  • Înscris: 05.06.2002

 mihai_mc, on 26 martie 2023 - 22:12, said:


Inseamna ca numarul e limitat de capacitatile intelectuale ale populatiei
Din 100% absolventi de liceu nu cred ca mai mult de 5% sunt capabili (in sensul ca i duce capul) sa termine medicina
Cam da. Si din aia 5% o gramada nu vor sa urmeze calea asta. Prea mult de invatat, prea tarziu ajungi la bani, prea mari responsabilitati etc… fenomenul asta se vede mai bine in occident.

#83
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.027
  • Înscris: 25.09.2014
Ce medic ar fi prost sa stea la sat pe un salariu si atat ? Posibilitatile financiare la sat sunt limitate. Nu cred ca ii va conveni sa incaseze un salariu plus niste oua, un calup de branza si doua borcane de zacusca. Plus ca nu poate evolua daca isi doreste, ramane un medic de la tara si atat. Pentru toata viata. La oras isi face un cabinet si pe langa salariul de la spital incaseaza si din afacerea particulara.
In plus, cei de la sat se descurca, sunt o gramada de "ciubucari' care pentru o anumita suma ii duc pe batrani la oras, la medic. Mobilitate exista.
Pe langa titlul "Satele raman fara medici de familie" trebuie adaugat " si fara familii, in curand".

#84
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.947
  • Înscris: 31.03.2003

 TehCube, on 26 martie 2023 - 22:04, said:

Eu zic ca 9000 eur/luna e decent pentru un medic in Romania.

OK, or fi putini d-astia, dar si 3-4000 eur e salariu bun avand in vedere si celelalte beneficii enumerate mai sus. Posted Image

Acuma nu va incasa doctorul banii aia. De acolo trebuie sa iti platesti asistentele si celelelate cheltuieli.

Dar exista mereu posibilitatea de a recolta analize si de a face alte servicii. Pe bani.
Plus faza cu spaga, depinde de sat, dar nu cred ca doc pleaca cu mana goala.
La oras e nitel mia greu cu spaga, cred eu.

#85
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.877
  • Înscris: 09.05.2008

 aaaa4567, on 26 martie 2023 - 20:57, said:

In ce zona asta?
Obor Dristor.

#86
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.514
  • Înscris: 27.10.2007

 Piscopescu, on 26 martie 2023 - 19:06, said:

In Romania, la tara...?!

da, in Romania, la tara.
intai a fost medic de familie o fata dintr-un sat vecin, dar, pentru ca "nu era compatibila cu viata la tara", a plecat. apoi a venit africanul, care stat vreo 2-3 ani, dar a plecat si asta.

Editat de strongsss, 27 martie 2023 - 08:11.


#87
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.332
  • Înscris: 05.06.2002

 TehCube, on 26 martie 2023 - 22:04, said:


OK, or fi putini d-astia, dar si 3-4000 eur e salariu bun avand in vedere si celelalte beneficii enumerate mai sus. :)
Si totusi, nu se ocupa posturile…

#88
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.823
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu se ocupa la tara unde-s putini posibili pacienti. La oras, daca ai mii/zeci de mii de pacienti inregistrati, ai cateva mii de euro garantati, pasiv, chiar daca nu vine nimeni la tine la cabinet (stiu ca nu e cazul, dar ca idee).
Nu exista niciun motiv serios pentru care ai alege sa practici la tara in loc de oras. Cum a zis cineva mai sus, poate daca ii asigura acolo o locuinta si cabinet, sa fie cheltuielile mult mai mici, ca sa compenseze cu venituri mult mai mici. Si eventual ca la presedinte, cand iesi la pensie sa-ti dea si casa. :D

#89
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 03.02.2014
Am niste prieteni de familie care au terminat medicina. Ideea e ca marea majoritate a colegilor lor erau deja intr-o relatie stabila (de cele mai multe ori cu alte persoane de la medicina) asa ca gasirea locurilor de munca e de multe ori ceva ce depinde de cuplu, nu doar o decizie individuala. Si apoi sunt oameni care sunt in relatii cu persoane care nu au terminat medicina si mutarea in zone rurale inseamna zero oportunitati in multe domenii.

Ordinea de prioritatie: gasirea unui post in oras mare, plecare in strainatate, orice altceva (cu prima si a doua optiune interschimbabile in functie de persoana).

#90
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.947
  • Înscris: 31.03.2003
Am mai spus-o si mai zic, o naveta de 20-25 km pe zi (x2) nu cred ca e mare lucru.
Mai ales ca in 4-5 ore se cam rezolva tot.

Editat de oaspetele, 27 martie 2023 - 08:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate