Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Dosar instalatie utilizare energie electrica (e-distributie)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023
Salut!
Avem nevoie niste informatii legate de bransarea la energie electrica.

S-a montat deja cutia pentru contor, s-a adus curentul pana in fata gardului, dar acum trebuie sa depunem ‘dosarul de instalatie utilizare energie electrica’.

E-distributie spune asta: Încarcă Declarația executantului, prin care se confirmă: respectarea cerințelor și a normelor; Procesele verbale care confirmă recepția la terminarea lucrărilor, cu rezultate corespunzătoare; Documente care confirmă efectuarea veniturilor / probelor / încercărilor / testelor conform normelor în vigoare; Schema monofilară a instalaței de utilizare și schema de racordare la rețeaua de utilizare a surselor proprii dacă există surse proprii și alte documente ce țin de dosarul instalației de utilizare.

Noi am crezut initial ca e proiectul de instalatii si l-am trimis pe acela, dar pare ca nu se misca lucrurile, asa ca avem nevoie de niste extra info:

1. Pare ca trebuie sa facem partial (sau total?) instalatia electrica pentru a avea instalatia de utilizare? Nu e dubios sa faci lucrarile pentru instalatie fara curent?
2. Am primit un cost pentru ca un mester sa ne faca dosarul si sa-l depuna pentru noi, insa 1500 ron pare cam abrupt doar pentru un dosar, mai ales ca deja s-a platit destul de mult pentru bransare. Ati intampinat genul asta de costuri?
3. Daca ati trecut prin bransarea cu energie electrica la e-distributie, cum ati procedat in pasul asta (cutie in fata casei, insa fara contor)?

Merci!

#2
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 09.09.2005
https://forum.softpe...e#entry28281140

e taxa de smecheri de Romania

Edited by serginho, 26 March 2023 - 13:56.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Nu e nici o taxa de smecher.
Acel dosar de utilizare trebuie sa ti-l intocmeasca cel care ti-a executat instalatia interioara, pentru care ai achitat deja suma ceruta. Acest executant poate fi acelasi cu cel care executa bransamentul.Sunt doua lucrari distincte,una de constructie a bransamentului electric pentru care ai nevoie de ATR si cealalta de constyructie a instalatiei electrice interioare (care incepe dupa bornele contoruiui) si pentru care se depune acest dosar de utilizare.
Odata bransamentul finalizat si documentatia pentru utilizare depusa si aprobata, tu poti sa ti-o construiesti fizic si peste 10 ani, nu intereseaza pe nimeni..

Pentru instalatia de utilizare nu-i nevoie sa ai construita instalatia electrica. Dosarul instalatiei de utilizare cuprinde doar documente, documente amintite mai sus si care trebuie sa fie in concordanta cu ATR-ul, adica consumatori, puteri instalate, etc. Chiar daca in realitate altii vor fi consumatorii, nimeni si niciodata nu-ti va verifica instalatia interioara (decat in cazul unui accident, evidemt). Insa cel care semneaza pentru doasarul de utilizare va raspunde pentru veridicitatea documentelor si a executiei.

Edited by adisz, 26 March 2023 - 15:45.


#4
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 09.09.2005
asta ar fi teoria... in practica, iti ia, separat, 1000 - 1500 de lei pt "povesti nemuritoare".

#5
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

 serginho, on 26 martie 2023 - 13:54, said:

https://forum.softpe...e#entry28281140

e taxa de smecheri de Romania

Din ce citesc, daca vreau sa am curentul tras inainte sa am instalatia electrica finalizata trebuie sa platesc taxa de 1000-1500 lei pentru acest dosar fictiv.
Nu e nicio modalitate de a ocoli plata?

#6
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.08.2020
Bună seara, firma autorizată care a făcut branșamentul trebuie să depună o cerere la electrica distribuție pentru recepția lucrărilor...după această recepție o să vi se întocmească acel proces verbal din lista dvs. Insistați la firma care a făcut branșamentul să vă dea numărul de înregistrare a cererii pentru recepția lucrărilor..la noi a durat enorm până au venit să facă recepția, așa că am început să le facem sesizări. După ce s-a făcut acel proces verbal de recepție am ridicat de la electrica distribuție certificatul de racordare. Cu acel certificat am făcut contract cu electrica furnizare. Apoi în maxim o săptămână au montat contorul, dar până la contor am așteptat enorm. Spor

#7
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

 Charlie89, on 26 martie 2023 - 20:09, said:

Bună seara, firma autorizată care a făcut branşamentul trebuie să depună o cerere la electrica distribuție pentru recepţia lucrărilor...după această recepție o să vi se întocmească acel proces verbal din lista dvs. Insistați la firma care a făcut branşamentul să vă dea numărul de înregistrare a cererii pentru recepția lucrărilor..la noi a durat enorm până au venit să facă recepția, aşa că am început să le facem sesizări. După ce s-a făcut acel proces verbal de recepție am ridicat de la electrica distribuție certificatul de racordare. Cu acel certificat am făcut contract cu electrica furnizare. Apoi în maxim o săptămână au montat contorul, dar până la contor am aşteptat enorm. Spor

Firma care a facut instalarea cutiei a trimis un 'Document predare primire situatie lucrari'. Acum avem stadiul urmator: ETAPA 7: Am finalizat instalația de racordare. În această etapă, ne trimiți dosarul instalației de utilizare.

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
De dosarul asta nu scapi oricum ai face. Mai devreme sau mai tarziu tot o sa dai banii. In trecut exista varianta sa ceri bransament pt organizare de santier in solutie definitiva si nu te mai intrebau de dosar pana la expirarea ATR-ului, dar nu stiu daca mai exista varianta asta si oricum pt tine e deja prea tarziu. Pe mine nu m-au mai intrebat niciodata si am aflat ca am uitat sa il trimit abia in momentul in care am vrut sa schimb furnizorul de energie electrica si a fost nevoie de el atunci pt acceptul distribuitorului. Deci tot nu am scapat si am platit si costul pt ATR din nou pt ca cel vechi expirase.

Dosarul contine o serie de documente care tin si de partea de executie: verificarea prizei de pamanat, verificari separate pentru circuite. Logica este sa il faci dupa ce instalatia e gata, ca altfel nu ai ce sa masori. Dar cum asta e doar o taxa de protectie, sunt o gramada de firme care ti-l fac fara sa treaca prin santier. Dai banul, ei fac actele, le trimit pe email si in cateva zile ti se modifica statusul cererii online.

#9
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

View PostCharlie89, on 26 martie 2023 - 20:09, said:

Bună seara, firma autorizată care a făcut branşamentul trebuie să depună o cerere la electrica distribuție pentru recepţia lucrărilor...după această recepție o să vi se întocmească acel proces verbal din lista dvs. Insistați la firma care a făcut branşamentul să vă dea numărul de înregistrare a cererii pentru recepția lucrărilor..la noi a durat enorm până au venit să facă recepția, aşa că am început să le facem sesizări. După ce s-a făcut acel proces verbal de recepție am ridicat de la electrica distribuție certificatul de racordare. Cu acel certificat am făcut contract cu electrica furnizare. Apoi în maxim o săptămână au montat contorul, dar până la contor am aşteptat enorm. Spor

Buna!
Am depus dosarul de utilizare acum 2 saptamani. Avem un 'DOCUMENT DE PREDARE-PRIMIRE SITUATIE DE LUCRARI' semnat de firma care a facut bransamentul. Despre asta spui ca este un proces verbal? Sau despre altceva este vorba?
Stii cumva cat dureaza analia dosarului de utilizare?

Merci mult!

View PostScurthea211, on 27 martie 2023 - 08:38, said:

Dai banul, ei fac actele, le trimit pe email si in cateva zile ti se modifica statusul cererii online.

Pare ca deja 'cateva zile' s-au transformat in 2 saptamani. E cazul sa mergem sa ii intrebam de sanatate? Sau asa dureaza de obicei?

#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 11.05.2018
La mine in 3-4 zile lucratoare a aparut dosarul la documente in cronologia cererii. Dupa inca cateva zile s-a modificat stadiul cererii. Poti sa verifici intai daca a aparut dosarul online.

#11
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.08.2020

View Postd3rb, on 11 aprilie 2023 - 14:04, said:

Buna!
Am depus dosarul de utilizare acum 2 saptamani. Avem un 'DOCUMENT DE PREDARE-PRIMIRE SITUATIE DE LUCRARI' semnat de firma care a facut bransamentul. Despre asta spui ca este un proces verbal? Sau despre altceva este vorba?
Stii cumva cat dureaza analia dosarului de utilizare?
...
Bună ziua,
nu știm cât durează analiza dosarului de utilizare(nici nu știu dacă firma l-a depus). Prin proces verbal m-am referit la procesul încheiat de distribuție electrica. Noi nu am primit prea multe documente de la firma autorizată care a executat branșamentul. De fiecare dată când întrebam care e statusul lucrărilor ziceau că nu depinde de ei, că electrica distribuție are multe dosare, că lipsesc diverse materiale de pe stoc, etc. La finalizarea lucrărilor firma a depus către electrica o cerere pentru recepția lucrărilor (vezi doc cerere_recepție), apoi am așteptat foarte mult (nu că nu am fi așteptat și până atunci foarte mult). La limita răbdării, le-am făcut sesizare scrisă și cu actele pe care le aveam (ATR, contract de racordare) am mers direct la ei la sediu să îmi explice ce mai avem de făcut ca să avem și noi contor. Acolo am aflat că s-a făcut recepția (vezi pv_punere_in_functiune.PNG și pv_receptie.PNG), iar doamna de la ghișeu mi-a dat certificatul de racordare(vezi certificat_racordare_1.PNG și  certificat_racordare_2.PNG). Având certificatul de racordare am putut încheia contract pentru furnizare energie electrică (cred că în 2-3 zile au montat contorul după ce am încheiat contractul). Sincer, nu știu ce presupune acel dosar de utilizare deoarece nici firma nu a dorit să ne dea prea multe detalii și nici nu știu ce dosar de utilizare s-ar fi putut depune având în vedere că noi eram în construcție cu casa la acel moment, deci nici vorbă de instalație electrică. Alți vecini care au făcut branșamentul cu aceeași firmă mi-au zis că s-a depus ceva dosar de utilizare, dar schema electrică pusă la dosar nu avea nicio treabă cu instalația executată la ei în casă. Tot procesul de branșare mi s-a părut o bătaie de joc având în vedere că am început demersurile pentru obținere ATR în toamna lui 2019..Și nu a fost gratis branșamentul, după cum se tot vehiculează prin presă sau alte locuri, cum nu este nici la gaz.

O zi bună și sărbători liniștite!

Attached Files



#12
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

View PostCharlie89, on 13 aprilie 2023 - 09:31, said:

Bună ziua,
nu știm cât durează analiza dosarului de utilizare(nici nu știu dacă firma l-a depus). Prin proces verbal m-am referit la procesul încheiat de distribuție electrica. Noi nu am primit prea multe documente de la firma autorizată care a executat branșamentul. De fiecare dată când întrebam care e statusul lucrărilor ziceau că nu depinde de ei, că electrica distribuție are multe dosare, că lipsesc diverse materiale de pe stoc, etc. La finalizarea lucrărilor firma a depus către electrica o cerere pentru recepția lucrărilor (vezi doc cerere_recepție), apoi am așteptat foarte mult (nu că nu am fi așteptat și până atunci foarte mult). La limita răbdării, le-am făcut sesizare scrisă și cu actele pe care le aveam (ATR, contract de racordare) am mers direct la ei la sediu să îmi explice ce mai avem de făcut ca să avem și noi contor. Acolo am aflat că s-a făcut recepția (vezi pv_punere_in_functiune.PNG și pv_receptie.PNG), iar doamna de la ghișeu mi-a dat certificatul de racordare(vezi certificat_racordare_1.PNG și  certificat_racordare_2.PNG). Având certificatul de racordare am putut încheia contract pentru furnizare energie electrică (cred că în 2-3 zile au montat contorul după ce am încheiat contractul). Sincer, nu știu ce presupune acel dosar de utilizare deoarece nici firma nu a dorit să ne dea prea multe detalii și nici nu știu ce dosar de utilizare s-ar fi putut depune având în vedere că noi eram în construcție cu casa la acel moment, deci nici vorbă de instalație electrică. Alți vecini care au făcut branșamentul cu aceeași firmă mi-au zis că s-a depus ceva dosar de utilizare, dar schema electrică pusă la dosar nu avea nicio treabă cu instalația executată la ei în casă. Tot procesul de branșare mi s-a părut o bătaie de joc având în vedere că am început demersurile pentru obținere ATR în toamna lui 2019..Și nu a fost gratis branșamentul, după cum se tot vehiculează prin presă sau alte locuri, cum nu este nici la gaz.

O zi bună și sărbători liniștite!

Merci mult pentru explicatiile detaliate.
Pare ca noi avem deja in cont procesele verbale de receptie si punere in functiune inca din 10.03 iar dosarul de utilizare a fost trimis pe 28.03.
Deci trebuie mers la ei direct.

#13
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.05.2007
Buna
Am depus la enel o cerere pentru spor de putere de la 6 la 9 kw monofazat. Am ajuns la pasul 8 unde se solicita depunerea dosarului instalatiei de utilizare ( de interior) . Precizez ca locuinta e veche, instalatianinterioara a fost facuta cine stie cand. In acest xaz care documente trebuie depuse? Banuiesc ca nu e vorba de nici un pv de punere in functiune, pv receptie , etc cindoar schema monofilara a instalatiei de interior?
Cu un model de schema se poate  sa fiu ajutat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate