Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Columbo - modern days equivalent - ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Ca veni vorba pe un alt thread de masina lui Columbo... ma gandeam... daca ati putea recomanda o serie echivalenta a zilelor noastre - multe din scenariile de acolo nu ar mai fi plauzibile cu tehnica de azi (forensics) (numai testarea ADN ar elimina rapid mute dubii). Sau mai general ceva de investigatie care se bazeaza mult pe calitatea investigatoirului etc. ... Poate inclusiv de la cineva din bransa (criminalist etc).

Va multumesc anticipat.

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.06.2017
Nu e chiar in stilul Colombo, dar poti sa incerci si seria Criminal Minds.

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Sunt mai multe policier procedural dramas de dată relativ recentă, poate cel mai cunoscut serial din ăsta cu personaj central (nu echipă de investigații) e Monk (mă gândesc că îl știi deja, dar just in case, dacă nu l-ai văzut deja, fă-o, după mine e de neratat - Tony Shalhoub e absolutamente genial).  Tot de dată recentă ar mai fi seria cu Hercule Poirot (cea cu David Suchet). Alături de Criminal Minds ar mai fi și NCSI - în fine, din astea cu echipă de investigații (care sunt ceva mai alerte ca ritm de desfășurare a acțiunii, plus că au și o paletă mai largă de personaje) ar fi ceva mai multe.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaaaa4567, on 21 martie 2023 - 17:52, said:

Va multumesc anticipat.
Intregile serii CSI (Originalul, Miami, NY, Cyber, Vegas)
Orice serie NCIS si derivatele sale, poate daca vrei si JAG de unde s-a desprins.
Atat acestea cat si Criminal Minds (Evolution) au o echipa intreaga care este prezenta, spre deobesire de Locotenent care doar mentiona echipa de criminalisti.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
Poate e departe si cu manta dar.. House.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Death in Paradise Cel mai aproape de seria Colombo.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9B6dljC7ag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 21 March 2023 - 21:21.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Nu cred ca se mai poate face un serial de calibrul lui Columbo.

#8
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
De pe Wikipedia aflu ca formatul serialului Columbo este "howcatchem" ("cum sa-i prinzi") in loc de "whodunit" ("cine a facut [crima]") cum sunt majoritatea serialelor cu detectivi.

Pagina de Wikipedia pentru howcatchem: https://en.wikipedia...detective_story

Acolo mentioneaza serialele Motive si Poker Face care au acelasi format cu Columbo (inca nu am vazut serialele, asa ca nu stiu daca sunt bune de vazut sau nu).

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

View Postmaccip, on 21 martie 2023 - 22:06, said:

Nu cred ca se mai poate face un serial de calibrul lui Columbo.
De ce zici asta?...

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Pai am vazut Columbo si am vazut si alte filme, mai noi.Niste porcarii. Directia de evolutie nu e ce trebuie.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e clar ca nu se mai fac seriale de genul.

Nu stiu daca ati observat pana acum, dar prin anii 60-70 erau seriale cu numele unei persoane - care aia era actorul principal si atat.
Mai tarziu, prin anii 80-90 au inceput sa apara cuplurile de detectivi/politisti.
Iar acum e team only.

Chiar si rebuturile recente sunt despre colaborarea in grup, chiar daca titlul e acelasi cu serialele vechi - un exemplu - MacGyver. Serialul original era un one man show - asta de-acum e o echipa intreaga.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Astea mai noi sunt facute mai realistic, wannabe. Doar ca, ghici ce, un film nu trebuie sa fie musai realistic.
Columbo stie din prima secunda cine e criminalul. Si privitorul, dar si Columbo. Iar tot filmul nu face altceva decat sa se joace cu criminalul, nici macar sa-l faca sa marturiseasca, ci sa-l puna in situatii dificile. Evident in final i se demonstreaza cu fapte, nu se obtine marturisirea, dar confirmarea da. Sau o capcana de final , care sa marcheze sfarsitul filmului.
El insusi pare ca e tot timpul la momentul potrivit in locul potrivit, spre disperarea criminalului.
Fara morti, fara impuscaturi, fara urmariri, fara hercule-poirotisme, fara ghicitori si plot twisturi, fara concluzii adanci de moralitate.
Doar jocul intre doua personaje. Columbo si criminalul. Joc desfasurat pe terenul criminalului, unde acesta se simte confortabil, dar unde Columbo intra si loveste decisiv.
A invatat medicina, magie, muzica, literatura, arta, cinematografie si tot felul de skiluri, pentru a intra in pielea criminalului. Numai si numai teme elitiste, pentru ca criminalul nu e niciodata un om simplu.
Nu mai aduc aminte de tipologia personaljului Columbo, care e mai greu de replicat sau de facut altul asa de bine definit, dar si situatiile sunt deosebite in fiecare episod, personajul opus se schimba, iar pe parcursul episodului personajul capata destul de bine contur.
Se termina episodul si, pe langa Columbo, ajungi sa indragesti si criminalul., Pentru ca scenariul nu te pune in situatia de a fi partas la actiune si de a lua o pozitie, o atitudine impotriva a nustiuce mare problema de mare complexitate morala. E doar un joc intre doua persoane. Vanilla, desprins cu mare grija de alte lucruri.

Aratati-mi si me alt serial facut la fel de bine, ca-l mananc. Nu mai exista serial la fel de bun. E serialul meu preferat.

Edited by maccip, 22 March 2023 - 17:57.


#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Ăla ți-a plăcut ție pentru că se raporta la vremurile tale. Mie mi-au plăcut Profiler și Millennium. Am încercat în urmă cu câțiva ani să le revăd, dar nu mai aveau același farmec.

Acum se caută seriale ușoare care să placă ochiului, nu să-ți dea de gândit. Ce mister? Ce răsturnări de situație? Să fie cât mai multe episoade doar ca să te țină ocupat.

Edited by Puferiu_, 22 March 2023 - 18:04.


#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Pai eu nu vreau mister, ca-i prost facut de regula. Oricum, nu ma uit la filme. In ultimii 10 ani, daca am vazut 20 de filme pentru adulti. Pentru copii si de familie, am mai vazut ca arunc si eu cate un ochi cand se decide ca trebuie sa transformam casa in cinematograf. Sunt mai misto, oricum, alea pentru copii. Unele. Altele sunt si alea proaste.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Columbo iti arata faptasul la inceputul fiecarui episod. Un spoiler prea mare pentru multi.

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,277
  • Înscris: 23.05.2003
Poker Face.
Colombo în varianta feminină și mai adaptată zilelor noastre.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Defapt ar mai fi unul... Mrs. Columbo :D
https://www.imdb.com/title/tt0078635/

Nevasta lui Columbo rezolva cazuri - tot o pomenea el mereu in serial dar nu au aratat-o niciodata.

Din pacate cam greu de gasit - am vazut vreo 3 episoade puse ca bonus pe DVD-urile cu toata seria Columbo.

Si nu e nici foarte grozav totusi. In sezonul 2 au schimbat si numele.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdani.user, on 26 martie 2023 - 21:46, said:

Columbo iti arata faptasul la inceputul fiecarui episod. Un spoiler prea mare pentru multi.
Misterul nu era cine a facut-o ci cum il prinde.
E drept, legile si procedurile de aplicare s-au mai schimbat de cand Locotenent Columbo mergea cum ii batea lui vantul in pardesiu.

Edited by MarianG, 13 April 2023 - 20:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate