Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Trecere cablu pe la usa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dan1991ro

dan1991ro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.12.2020
Acum am o usa comunista, am pilit-o si trec firul pe sub ea fara probleme. Daca iau una de metal, pe langa faptul ca nu am cum sa fac asta, nici nu vreau, ca o iau sa arate mai bine.
Nu stiu sa sertrizez cu mufe de rj45 deci nu cred ca merita sa dau gaura prin perete, ca trebuie sa fie mare, astfel incat sa pun un cablu deja facut, deci trebuie sa intre capul, deci nu pot nici asa, ca ar fi prea mare gaura.
Exista ceva, vreun canal de cabluri care poate fi intregrat in toc, vreo plinta ceva, prin care pot pur si simplu sa bag si sa scot cabluri cand vreau eu, de diverse grosimi? Adica exista asa ceva in secolul 21 sau nu stiu eu sa caut?
(chiar nu ma pricep)

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Pune o poza cu usa si pe unde vrei sa duci cablul.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Clestii de sertizat au ajuns la preturi de nimic (https://www.emag.ro/...rch-Action=view)
Iti mai iei niste mufe d-astea si rezolvi treaba: https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Cu 30 de lei rezolvi si-ti ramane si clestele, Asta daca nu gasesti vreun prieten sa-ti sertizeze o mufa.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Nu te pricepi tu sa sertizezi, exista altcineva ce o poate face pentru tine. De obicei chiar firma ta de net, contra cost. Sau exista solutia sa tai cablul si sa-l innadesti la loc.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://ethercom.ro/...j45-hand-n.html
https://ethercom.ro/...j-45-cat5e.html

Sau si mai bine iti iei clestele sertizor recomandat mai sus, poate il mai folosesti vreodata.
Desi poate nu e solutia cea mai buna, am avut la serviciu cablu rupt pe care l-am legat culoare la culoare apoi banda izolir peste ca o reparatie temporara care a devenit permanenta deoarece mergea la fel ca si cu cablul continuu Posted Image

Edited by tomcatsk8, 21 March 2023 - 11:19.


#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Totusi cine te opreste ca atunci cand schimbi usa, cablul sa-l lasi prin toc?

PS: banuiesc ca schimbi oricum si tocul.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pao e somplu - cand scoti usa si tocul vechi, o sa puna toucl nou oar de jur imprejurul tocului nou o sa fie gol cat cuprinde - care e va umpel cu spuma si ciment.
Paan sa bage spuma si cimentul bagi firul.
EU am facut altceva - am bagat o tevusca de copex si pe-acolo am bagat firul - daca e ceva pe viitor nu mai sparg nimic.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Daca iei usa de metal pui un canal de cablu prin dita' gaura care o sa fie inainte sa pui usa si vorbesti cu mesterii care ti-o fixeaza (usa) sa integreze (cumva) si canalul ala. NU trebuie sa te complici cu taiatul firului nici cand scoti usa (presupun ca o scoti cu levierul, nu cu periuta de arheologie), nici cand o pui pe aia noua.

#9
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2014
Dai o gaură undeva lângă, tub rigid 11mm 1,49 de la Leroy Merlin (tubul rigid este realizat din PVC) , clește de sertizare (20/30 de lei) + tester mufă (30 de lei) de la emag. Testerul va trimite semnal prin toate cele 8 fire și se afișează un răspuns pentru fiecare, fiecare fir intră separat prin șanțul lui, nu e nimic greu.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 dan1991ro, on 21 martie 2023 - 09:27, said:

Acum am o usa comunista, am pilit-o si trec firul pe sub ea fara probleme. Daca iau una de metal, pe langa faptul ca nu am cum sa fac asta, nici nu vreau, ca o iau sa arate mai bine.

Chiar daca tai mufa, cum o o vei duce, ca tot tre' sa dai o gaura.
Poti face un sant sub noua usa. Poti face o trecere intre tocul noii usi si perete. Poti face mai multe lucruri, daca nu vrei sa tai.

Dar pune o poza clara cu usa actuala.
Si musai sa pui o poza si cu carnetul de partid al usii, sa vaza si ochii nostri ca intradevar este comunista Posted Image

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 afacerist, on 21 martie 2023 - 13:02, said:

Dai o gaură undeva lângă, tub rigid 11mm 1,49 de la Leroy Merlin (tubul rigid este realizat din PVC) , clește de sertizare (20/30 de lei) + tester mufă (30 de lei) de la emag. Testerul va trimite semnal prin toate cele 8 fire și se afișează un răspuns pentru fiecare, fiecare fir intră separat prin șanțul lui, nu e nimic greu.
Cum foloseste testerul, scoate cablul din echipamentul providerului ? :D .
Cel mai simplu daca tot schimba usa e sa-i roage pe cei ce demonteaza sa taie tocul usii ca sa poata scoate cablul intact, dupa care vor pune cablul intre tocul usii si zid, acolo unde se da cu spuma.

#12
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 dan1991ro, on 21 martie 2023 - 09:27, said:

Nu stiu sa sertrizez cu mufe de rj45 deci nu cred ca merita sa dau gaura prin perete

Tai mufa veche si treci cablul prin gaura, iar apoi montezi o priza de date la capatul nemufat:
https://www.leroymer...ip20-alba/72676

Pentru conexiunea dintre priza si router folosesti un patch cord deja mufat. Ceva de genul asta, insa cauta cu mufa pentru Cat 5e:
https://www.leroymer...15-1.5-m/105754

Habar n-am daca-s diferente intre Cat 5e si Cat 6. Dar le poti testa in magazin daca intra mufa-n priza aia :)


Iti trebuie doar o surubelnita si putina rabdare. Inainte de a taia mufa veche, sa faci o poza in care sa se vada clar ordinea culorilor Posted Image

Edited by unu999, 21 March 2023 - 14:56.


#13
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
mey cabliștilor, în plină eră wifi voi tot spargeți pereții?
deci: pui routerul afară, deasupra ușii, îl alimentezi din doza care duce la becul de iluminat - și gata!
(poate fi și pamflet și soluție practică :P )

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 gushpi, on 21 martie 2023 - 15:23, said:

- și gata!
Si gata... nu-l mai ai...

#15
dan1991ro

dan1991ro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.12.2020

 Phobos, on 21 martie 2023 - 10:58, said:

Pune o poza cu usa si pe unde vrei sa duci cablul.

https://ibb.co/nrbDbX1

Trec pe sub tocul ala taiat si e si putin sapat in linoleu intradevar.

Eu ma gandeam sa fac ceva de genul, numai ca mai profesionist cu usa noua.  Adica cam asa. https://ibb.co/TvVS0b1
Adica sa pun un soi de tub prin rama usii, care sa indeplineasca acelasi scop. Mai mare, sa incapa firul cu tot cu cap.

#16
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.09.2014

 tomcatsk8, on 21 martie 2023 - 13:53, said:

Cum foloseste testerul, scoate cablul din echipamentul providerului ? Posted Image .

Dacă celălalt cap e la provider îl verifică ei dacă nu merge ceva. Oricum printr-o gaură de 15 mm încape lejer acest cablu cu tot cu mufă.

Offtopic: RJ45 Repair Clip, pentru înlocuirea Clip-ului de plastic care se tot rupe de la mufă (numai partea aceea care face "click").

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 dan1991ro, on 21 martie 2023 - 20:42, said:

Adica sa pun un soi de tub prin rama usii, care sa indeplineasca acelasi scop. Mai mare, sa incapa firul cu tot cu cap.
Pai pune un tub prin perete - golul ramas intre rama usii si perete inainet sa il umple aia cu spuma si ciment.
Nu mai dai nicio gaura si e mult mai estetic.

Si poti pune un tub suficient de mare sa treci cu mufa prin el - pui pe urma niste burete in tub pe langa cablu - sa nu intre gandacii de la vecini...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate