Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ce materii v-au plăcut, ce materii nu v-au plăcut la școală

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007
Mi-au placut: Matematica, Chimie, Fizica, Informatica
Asa si asa: Biologie, Geografie
Am urat: Franceza, Limba Romana, Istorie, Engleza, Logica, Psihologie.

#20
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.03.2023
Matematica am urat-o din tot sufletul. Mai ales în liceu. Fizica asa și asa. Cu restul m-am înțeles bine.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Psihologia m-a interesat pentru ca ma simteam altfel decat ceilalti si nu ma intelegeam decat cu maxim 2 colegi.

Dar nu intelegeam. In facultate mi s-a aprins primul beculet la psihologie: hopa, cred ca sunt flegmatic si melancolic. Acuma recent inca unul, hopa, poate ma incadrez la sindromul Asperger, care e specific baietilor si rarisim la fete Posted Image

Pasionat de nebuneli electrice si meteo, de canalizare si alte instalatii, dar fizica din scoala nu-mi placea, geografia asa si asa, depindea de lectie.

Neplacandu-mi matematica si nici informatica bazata pe programare Q Basic pe calculatoare XT, nu m-am putut indrepta spre calificari ce au tangente cu pasiunile mele precum:

- electrician
- electronist
- IT-ist
- tehnician comunicatii gen RCS-RDS
- meteorologie

Asa ca am studiat dreptul la Romano Americana si am din 2008 job in firma de familie care e o profesie ce amesteca dreptul cu economicele. Era frumos pe vremea lui tata, dupa 2014 a murit si tata si s-a schimbat si legea, complicand procedurile si jobul ca atare.

Edited by Neaceasca85, 15 March 2023 - 11:32.


#22
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Mi-a placut atat de mult geografia astfel incat am ajuns profesor de geografie!
De ceva ani a trecut pe plan secund ca urmare a functiei manageriale pe care o ocup. Ținând cont de problemele specifice funcției, prezența la orele de geografie reprezintă singurul momentul de detașare.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Esti director de scoala sau inspector scolar. Posted Image

Imi cam place sa discut problemele din invatamant. Faza e ca nu am vrut sa ma insor cu o tipa ce era profesoara de engleza ca nu mi-a placut. Dar de scoala as fi putut vorbi cu ea destul de mult. Posted Image

#24
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

 djl, on 15 martie 2023 - 11:17, said:

Nu ştiu dacă mi-a plăcut sau nu.
Dar în alea câteva luni în care am fost la Fac. de Construcţii, la materia asta am luat singurul 1 din viaţa mea.   Posted Image  Era şi enervantă profa.
Aş vrea să am planşetă.   Posted Image

Mi-a placut tot timpul sa intru pana in ultimele detalii. Mai ales cand faceam sectiunile pentru piese sau case. La mine au fost 3 situatii :
1. Clasa 9 si 10 le-am facut in Romania. Profa era misto, colegii erau idioti :lol: . Iesea profesoara plangand din clasa ca sa se calmeze. Cred ca eram singurul din clasa care era interesat
2. M-am mutat in Franta si a trebuit sa refac liceul acolo . Chestia misto e ca acolo am fost la "economie in constructii - economie" si faceam planuri detaliate de la fundatie pana la coama acoperisului. Aveam totul pus la dispozitie de catre scoala : plansa de desen profesionala, stilouri pentru hasurari, care trebuiau facute la standarde iso. Odata ce erau gata facute coala A2 si hartie de calc, le faceam apoi in autocad. Cand erau gata si acolo faceam devizul estimativ / cantitativ si stiam sa calculez totul de la pretul materialelor, pierderi in functie de "task" , si profitul companiei in functie de mana de lucru.
3. M-am mutat in Romania (2016) si m-am inscris si eu la facultate (2020) , sa nu mor prost. M-am inscris la informatica industriala , unde faceam si proiectare, eu lucrand de 10 ani la vremea respectiva ca si 3D Automotive artist , dar am zis ca na, hai sa vad cum e. In primul an, primul semestru a fost ok , am avut un profesor cu care faceam inventor. Stiam si inventor si proful a fost ca lumea (singurul). Apoi in anul 1 sem 2, am fauct desen tehnic :lol: . O mizerie :lol: , cel putin cel predat de profa. Nici macar nu aveam loc pe banca pentru o coala A4 si in tot semestrul am facut un cub, o piramida si un paralelipiped :lol: . Si da, asta e la facultate. Tot acea profa cand am avut examen la o material ce tinea de modelare 3D intr-un software care nici nu cred ca se mai gaseste, oricum era ceva foarte basic si ne indemna sa cautam pe google "[nume software] + trial remover" si o sa putem sa il folosim cat vrem :lol: . La examen, toti au luat 10 , insa eu am luat 8 pentru ca mi-am permis sa o contrazic in ceea ce priveste tool-urile unor software-uri. Era o intrebare de genul :"ce program are functia pentru a desparti o muchie in 2" si i-am raspuns ca toate programele de modelare 3D au functia asta, daca ne rezumam la zilele in care traim. Examenul a fost online (pandemie) si chiar i-am aratat prin desktop share in 3 software-uri diferite chestia aia . La final cand s-au dat notele , a intrebat pe fiecare in parte daca vrem sa facem contestatie. Clar ca nu am facut, pentru ca oricum aveam de gand sa ma las .

#25
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,566
  • Înscris: 28.11.2017
Specific eu!
Imi placea, bautul, chiulitul, fumatul, pauzele si orele de CS 1.6 (sau 1.5 nustiu) facute la orele de informatica.

Nu imi placea... restul! Aaa da, si lipsa banilor!

#26
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,143
  • Înscris: 03.07.2008

 dorin_2k, on 15 martie 2023 - 11:16, said:

Cate planșe am făcut în liceu și în facultate colegilor....
Și nu pe gratis.
Pt mine era o plăcere. Pt ei era un chin.

Gaseai creioane HH? Sau foloseai HB-uri foarte ascutite?

#27
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019

 Ditian, on 15 martie 2023 - 11:38, said:

Mi-a placut atat de mult geografia astfel incat am ajuns profesor de geografie!
De ceva ani a trecut pe plan secund ca urmare a functiei manageriale pe care o ocup. Ținând cont de problemele specifice funcției, prezența la orele de geografie reprezintă singurul momentul de detașare.
inseamna ca ai nimerit scoala buna, eu am renuntat dupa primul an de invatamant Posted Image

la placut : mate, romana, franceza, germana
la neplacut : fizica mi se pare cel mai greu domeniu ever dar si cel mai interesant

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

 Imperathor, on 15 martie 2023 - 11:51, said:



Gaseai creioane HH? Sau foloseai HB-uri foarte ascutite?
Primul creion mecanic de 0,5 l-am avut în liceu prin 1984 primit de la un student. Și ăla l-a primit de la alt student arab.
Doar HB aveam.
După f multi ani am avut creioane mecanice de 0,3 si 0,7 mm.
Erau chiar și creioane mecanice in care puneam mina groasa de la un creion obișnuit și o ascuțeam cu șmirghel.


#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Materia cenusie Posted Image

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012

 djl, on 15 martie 2023 - 10:40, said:

Plăcut: Istoria...Religia.
Nu-mi plăceau: Fizica, Chimia. Nu le vedeam utilitatea. Poate Chimia ar fi fost interesantă dacă mai făceau şi experienţe. Şi la fizică ar fi putut să ne explice practic unele chestii, pentru a ne stârni interesul, dar...

te cam contrazici...
păi CUM aveai parte de experimente și practică la istorie și religie, de-ți plăceau Posted Image ?

apoi manualele de fizică și chimie sunt pline de exerciții practice..., dar tu ești setat genetic spre „uman” nu spre „real” - fato! Posted Image

Edited by gushpi, 15 March 2023 - 12:19.


#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu sunt spre Uman. Visare en gros si en detail, partial filosofie (in facultate era relaxanta materia "filosofie si etica dreptului").

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
La Istorie mi-aş fi dorit să fac practică.
La Fi-zi-că or fi fost ceva exemple practice în manual, dar nu mi-au strârnit interesul. Poate dacă la ore... Probabil cu mintea de acum aş fi înţeşes eu mai multe, deşi tot m-ar plictisi atâtea formule. Mai ţin minte de forţa centrifugală, aia care te împinge în perete la curbe (inclusiv alea de tramvaie   Posted Image   ). No, dacă nu erau pe vremea aia difuzate la tv desene animate cu chestii practice.   Posted Image
În România comunistă nu erau produse sau importate creioane cu mină B1-6?   :huh:

Edited by djl, 15 March 2023 - 12:31.


#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,164
  • Înscris: 30.07.2006
Nu mi-au placut : romana, engleza, franceza, chimia, matematica, fizica, sportul, geografia, istoria,stiintele naturii, practica la atelier, desenul, rezistenta materialelor, economia.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Sportul era un rau necesar.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007

 djl, on 15 martie 2023 - 12:28, said:

La Istorie mi-aş fi dorit să fac practică.

Calatorie in timp?

#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
... sau poate sa faca/participe el la evenimente istorice.
Spre exemplu: Doamna Esca a ajuns in manualele de istorie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate