Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

aflare număr cadastral apartament abandonat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Speța e următoarea: avem în bloc o garsonieră în care nu stă nimeni și pe care nu o revendică nimeni. A fost cumpărată în urmă cu vreo 12 ani, apoi prin 2015 proprietarul a fost găsit mort. De atunci nu a întrebat nimeni de ea și a tot acumulat restanțe, se apropie de 8000 RON. În comitetul de bloc vrem să începem acțiunile necesare pentru declararea moștenirii vacante, dar nu știm numărul cadastral, care e de forma 123456-C11-U12. Numărul de la cadastru ne trebuie ca să deschidem procedurile. Unii zic că ar fi acum a unei bănci, fiindcă fusese luată cu credit, dar nici o bancă nu a revendicat-o și nici nu a dat semne că ar scoate-o la vânzare. Un extras de carte funciară ne-ar fi de folos, fiindcă am vedea dacă e vreo bancă înscrisă cu drept de ipotecă. Dar după atâția ani nu ar fi fost normal ca banca să ia o inițiativă?

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Se poate obtine de la OCPI numarul de carte funciara pe baza adresei postale. Din ce tin minte taxa e de vreo 100 de lei.

#3
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
incercati sa scoateti un extras de carte funciara pentru terenul pe care este construit blocul.

Edited by kato1, 07 March 2023 - 21:01.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E posibil sa nu fie inscrisa in Cartea Funciara.
Verificati si la DITL ce date au.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Se mai poate cere CF a blocului. Cea a terenului nu ajuta prea mult ca nu face decat o referirte la CF a cladirii in totalitatea ei.

Daca aveti o CF a unui apartament din bloc, ea are numar de tipul 12345-C1-U77, eliminati sufixul cu U77 si ce ramane - 12345-C1 - e blocul. Insa aceasta nu se poate obtine online, trebuie mers la ei si depus la ghiseu, plus ca e o cerere mai ciudata care nu mai stiu cum se numeste (intrebati la ghiseu). Aceasa CF a blocului mentioneaza toate CF ale apartamentelor cu proprietarii lor, deci exact ce aveti nevoie. Bineinteles daca acel apartament are CF, dar daca a fost ipotecat atunci trebuie sa aiba.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Daca nu are facuta intabularea, va agitati degeaba.
Si noi avem o situatie similara in bloc... tot asa, datorii, nimeni nu deschide usa acolo, nimeni nu este acasa...

O idee ar fi sa intrebati la taxe si impozite locale sa vedeti cine plateste impozitele...

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Din CF a blocului afla sigur si daca e infiintata sau nu CF a partamentului in cauza. CF a blocului enumera toate apartamentele din acea cladire pentru care exista CF, si la fiecare sunt trecute numarul de CF al unitatii locative (apartamentului) si, in sectiunea B, proprietarii. Un apartament care nu are CF nu apare.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View Posts2inu, on 07 martie 2023 - 20:55, said:

proprietarul a fost găsit mort. De atunci nu a întrebat nimeni de ea și a tot acumulat restanțe, se apropie de 8000 RON.

Daca nu sta nimeni acolo, cum a acumulat restante? Restante la ce?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La intretinere. Chiar daca nu locuieste nimeni, se platesc cheltuielile aferente partilor comune.

Edited by pasilla, 08 March 2023 - 10:25.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
… si mai ales incalzirea apartamentului, daca nu e debransat. De acolo se aduna sumele cele mai mari. (Chiar si debransat tot achita cota din incalzirea partilor comune, in plus fata de coat din alte cheltuieli comune.)

#11
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View PostArgv, on 08 martie 2023 - 10:14, said:

Daca nu sta nimeni acolo, cum a acumulat restante? Restante la ce?

Restanțe la întreținere, firește. Părțile și cheltuielile comune trebuie plătite, chiar dacă nu locuiește nimeni (sunt trecute 0 persoane).

View Postkato1, on 07 martie 2023 - 21:01, said:

incercati sa scoateti un extras de carte funciara pentru terenul pe care este construit blocul.

Exact așa am făcut, a costat 20 RON online, din păcate nu rezultă mare lucru de acolo. Sunt trecute doar întabulările pe care le cunoaștem din ultimii câțiva ani (s-au mai vândut apartamente, a venit lume nouă). Vecinii mai vechi susțin că garsoniera ar fi fost cumpărată cu credit de la BCR, deși nu există nici o dovadă în acest sens, pare mai mult o legendă. Nu ar fi fost normal ca de atâția ani BCR să inițieze ceva? Măcar s-o vândă la licitație.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@s2inu: Daca vrei sa fii ajutat trebuie sa fii mult mai explicit cu ce ai incercat, ce ai obtinut, si ce nu a mers bine.

Eu unul am zis de CF a blocului (= CF colectiva), NU cea a terenului. Nu este acelasi lucru.
  • CF colectiva a blocului NU poate fi obtinuta online iar la ghiseu costa 25LEI nu 20. Deci ai altceva.
  • CF a terenului contine doar (a) coproprietarii terenului, adica aceia care s-au folosit de L18/1991 art. 36 alin. (2) pentru a obtine titlu de proprietate asupra cotei indivize din terenul de sub bloc SI (b) o referinta la CF colectiva a blocului.
  • CF colectiva este practic colectia tuturor CF ale apartamentelor, listeaza toate apartamentele ce au CF si proprietarii fiecaruia. E aproape ca si cum ai fi cerut toate CF individuale existente in acel bloc. De acolo vezi (a) daca apartamentul respectiv are CF ca daca nu are nu apare, (b) numarul lui de CF si © cine sunt proprietarii.

Edited by sags, 10 March 2023 - 09:40.


#13
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Postsags, on 10 martie 2023 - 09:37, said:

@s2inu: Daca vrei sa fii ajutat trebuie sa fii mult mai explicit cu ce ai incercat, ce ai obtinut, si ce nu a mers bine.

Eu unul am zis de CF a blocului (= CF colectiva), NU cea a terenului. Nu este acelasi lucru.
  • CF colectiva a blocului NU poate fi obtinuta online iar la ghiseu costa 25LEI nu 20. Deci ai altceva.
  • CF a terenului contine doar (a) coproprietarii terenului, adica aceia care s-au folosit de L18/1991 art. 36 alin. (2) pentru a obtine titlu de proprietate asupra cotei indivize din terenul de sub bloc SI (b) o referinta la CF colectiva a blocului.
  • CF colectiva este practic colectia tuturor CF ale apartamentelor, listeaza toate apartamentele ce au CF si proprietarii fiecaruia. E aproape ca si cum ai fi cerut toate CF individuale existente in acel bloc. De acolo vezi (a) daca apartamentul respectiv are CF ca daca nu are nu apare, (b) numarul lui de CF si © cine sunt proprietarii.

Am înțeles, mulțumesc. Cu siguranță vom hotărî în adunarea generală să angajăm un avocat care să descâlcească toate chichițele poveștii.

#14
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Mi se pare dubios ca nu a avut interes primaria sa o revendice.

Eu traiesc cu impresia ca statul se face proprietar imediat in cazurile astea.

Poate e de ajutor genul asta de firma


https://www.rodetect...-de-succesiune/


#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Am avut ocazia zilele acestea sa vad CF ale terenurilor pentru cateva blocuri. Mi se par a fi intr-o dezordine prea mare pentru gustul meu.
  • In primul rand daca apare sau nu un apartament acolo e cam la nimereala. Am impresia ca de multe ori notarii sau cei ce acutalizeaza CF uita de existenta acestei CF a terenului.
  • Apar in ea si drepturile de folosinta asupra terenului, nu doar cel de proprietate, dar tot asa ‘pe sarite’. Sunt trecute si alte dezmembraminte ale dreptului de proprietate cum ar fi uzufruct viager.
  • Am dat peste CF a terenului unde pentru un apartament apare informatie veche de dinaintea ultimei tranzactii, desi evident CF a unitatii locative exista si este la zi. In alt loc, exista si e la zi CF a apartamentului dar, desi cota de teren este in proprietate si avut loc relativ recent o tranzactie, acel drept de proprietate asupra cotei de teren nu apare deloc inscris [si] in CF a terenului.
Oricum, pentru initiator ceea ce trebuie este CF a blocului/cladirii (123456-C1). Aceea cred ca se editeaza extragand informatiile din toate CF ale unitatilor locative, deci nu cred ca poate fi in aceeasi ‘paragina’ cum este cea a terenului. Trebuie ceruta insa de la ghiseu, nu merge online, si costa 25 de lei (la fel ca orice alta CF ceruta la ghiseu). Este suficient insa un singur drum la OCPI fiindca poti opta pentru a primi raspunsul prin curier fara nici o taxa suplimentara.

Edited by sags, 25 March 2023 - 09:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate