Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Camera supraveghere Jortan - fisiere card inutilizabile

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlexV123

AlexV123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2023
Va salut,

Am cumparat 3 camere JORTAN WiFi IPC360, pe care intentionam sa le folosesc pt. supraveherea unei case la tara, deoarece prin zona au fost niste furturi, iar la casa respectiva noi putem trece doar in weekend.
Am bagat un card microSD intr-o camera de test, am instalat aplicatia pe telefon  cu care a venit camera (IPC360) - totul parea ok.
Insa, cand am vrut sa scot cardul sa vad ce a stocat local, nu pot accesa acele fisiere de pe PC (din aplicatie daca derulez, merge).
Camera inregistreaza cate un fisier numerotat crescator pentru fiecare ora a zilei, de 4 MB cu extensia H264, dar pe care niciun player in starea asta nu le poate reda.

Am incercat sa le convertesc cu VLC, insa apar tot felul de culori si artefacte si practic nimic nu se distinge.
Am incercat sa folosesc si FFMpeg, insa primesc erori la convertirea formatului si la output doar prima linie de pixeli pare ok, in rest este de neutilizat.

[h264 @ 000001f8a6580040] Format h264 detected only with low score of 1, misdetection possible!
[extract_extradata @ 000001f8a65670c0] Invalid NAL unit 0, skipping.
    Last message repeated 2 times
[h264 @ 000001f8a6650440] Invalid NAL unit 0, skipping.
    Last message repeated 2 times
[h264 @ 000001f8a6650440] top block unavailable for requested intra mode -1


Din ce inteleg, cumva informatia e mixata de camera intr-un mod doar de ea stiut, nu ca un codec H264 normal, cumva pentru protectia datelor, doar ca le protejeaza asa bine, incat nici eu nu le pot utiliza...
Am mai cautat pe google informatii, insa nu e nimic specific pe acest model de camera Jortan, insa pentru alte camere "chinezesti" am vazut ca veneau uneori si cu un player offline, care recunostea si decoda formatul cu care inregistra camera.

Asa ca voiam sa va intreb daca v-ati confruntat cu aceasta problema, deoarece in caz de incident la casa, eu practic nu am vreo dovada palpabila filmata. (Derulatul merge din ce am vazut doar din aproape in aproape si e foarte incomod pe telefon pentru mai multe zile.)
Este vreo solutie rapida de genul aplicatie PC care sa poata decoda aceste fisiere? Ar trebui sa ma orientez sa conectez camerele la o solutie de tip DVR?
Orice sfat este binevenit!

Va multumesc frumos si o seara buna!

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
de obicei aplicatiile de vizaualizare proprietare au functie de export a materialului filmat. verifica daca ai functia asta!

#3
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
sunt criptate si nu le poti vedea decat cu aplicatia camerei sau dupa ce le descarci tot din aplicatia camerei, nu direct de pe card

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
4 MB pt o ora e imposibil.
Ceva fișiere ascunse nu ai acolo? De 300-500 MB pt 5 minute?

#5
AlexV123

AlexV123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2023
Salut,

Multumesc pentru raspunsuri!
Am verificat, nu am pe nicaieri functie de export, dar am vazut acum in Google Play ca mai exista o aplicatie - IPC360 Advanced, poate are ceva functii extra, o sa testez si o sa vad.

Si da, m-am exprimat prost mai sus, camera face un folder pentru fiecare ora, in care inregistreaza fisiere de 1 minut / 4MB H264. Aceste fisiere sunt problema, chiar si la derulare, pentru ca e foarte greu sa pui cursorul in aplicatie si pe masura ce trec mai multe ore, trebuie sa citeasca multe fisiere mici unul dupa altul si la un moment dat nu mai poate sa faci buffering. De aceea trebuie mers din aproape in aproape, dar chiar si asa, daca e ceva la vreo 2 zile in urma nu pot sa ii dau play nici din aplicatie. (Cred ca depinde si de card sau de ce controller o avea camera acolo).

In orice caz, daca ajuta, pot sa uploadez si un fisier de test inainte si dupa conversie.
Si deci, daca o conectez teoretic prin cabluri la un DVR/NVR nu rezolv nimic, nu? Banuiesc ca ar trebui sa fie tot ceva propietar, care sa inteleaga codec-ul.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
In mod sigur sunt criptate. Foloseste aplicatia camerei pentru descarcarea lor. La mine La Dahua arata asa.
Posibil sa nu mearga downloadul decat in varianta platita. Acum vad ca-mi cere sa fac abonament cloud. Dar am optiunea sa inregistrez pe playback si merge sa le salvez. De 3 zile am o camera IMOU by Dahua.Posted Image  Inca mai invat.
Attached File  Screenshot_40.png   345.83K   37 downloads

Edited by Leo2006, 07 March 2023 - 23:27.


#7
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004

 AlexV123, on 07 martie 2023 - 23:07, said:

Si deci, daca o conectez teoretic prin cabluri la un DVR/NVR nu rezolv nimic, nu? Banuiesc ca ar trebui sa fie tot ceva propietar, care sa inteleaga codec-ul.

Tot teoretic, ar trebui sa mearga cu un DVR daca au compatibilitate ONVIF. Practic eu o camera de asta chinezeasca, care merge bine merci pe WiFi, pe cablu nu merge neam, cred ca e doar o mufa pusa acolo de forma.

#8
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009

 AlexV123, on 07 martie 2023 - 20:16, said:

[...]
Este vreo solutie rapida de genul aplicatie PC care sa poata decoda aceste fisiere?
[...]
Salut! Intra aici: https://download.sv3...ult.asp?id=4282 si, de la "HX Wireless Series" > PC Software descarca "4-HiPlayer_Setup_v1.2.zip". Daca nu merge, vezi ca ai un converter in acelasi folder si mai e unul disponibil si pe pagina de download. Daca nu merge, incarca, te rog, un fisier.

#9
AlexV123

AlexV123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2023
Salutare din nou si multumesc inca o data de feedback!

Din aplicatie pot face si eu record live sau la playback si scoate ceva ce poate fi vazut/descarcat in telefon. Despre ONVIF am vazut ca are acolo buton de enable/disable, dar nu a afectat in vreun fel fisierele, singura diferenta ar fi ca imi cere o parola sa accesez streamul video din aplicatie. Nu am gasit nici aici https://www.onvif.or...rmant-products/ modelul, dar cine stie sub ce rebrand e de fapt vandut.

Nu am reusit nici sa convertesc fisierele (nu le vede convertorul deloc) sau sa le redau cu ce mi-a atasat @Cojocel, asa ca pun o mostra mai jos, cu fisierul original .h264 si cu 2 conversii ratate.
https://we.tl/t-261X5RoTb9

Insa, mai cercetand pe net vad ca unele camere de acest tip au venit cu o alta aplicatie YooSee, care vad ca are si ceva facut pentru PC- CMSClient, o sa vad daca pot sa le cuplez cu aplicatia asta / altele, poate au ceva functii in plus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate