Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfaturi pentru citybreak 3 zile la Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Bine v-am regasit!

Pentru ca ne-am hotarat ad-hoc, asa pe ultima suta, e din ce in ce mai greu sa caut si sa pun cap la cap atatea info...
Asa ca am sa rog pe cineva care cunoaste Praga (pentru npoi va fi chiar prima calatorie) si are info recente, sa ne poata lamuri si ajuta cu niste recomandari si sfaturi.

Doi adulti si un copil de 7 ani. Plecare vineri seara pe la ora 20 ora Romaniei si sosire la Praga la 21:50 ora locala.
Hotelul este cam la 10 min de mers pe jos de la gara centrala (in partea dreapta pe harta).

Autobuzul AE (care ne-ar lasa la gara centrala) are insa ultima plecare la ora 22:00. Stiu eu daca il voi prinde, pana iesim din aeroport (avem bagaj doar de mana)...
si ar fi varianta cea mai ieftina si mai rapida (avand si un copil dupa noi).

Celelalte autozue (linia 119, 100 etc) sunt si mai ieftine ca pret la bilet, au orar pana mai tarziu in noapte insa sunt cam departe de locatia hotelului.

Am inteles ca biletul ar fi valabil 90 min? Nu stiu cer alte legaturi as mai avea cu metrou/tramvai/autobuz ca sa ajungem cat mai repede si aproape de hotel...
Da, exista taxi su uber insa si pretul este totusi pe masura...

Alta intrebare: nu am card de revolut, ci doar de ing. De unde se pot procura la un pret avantajos coroanele cehesti? Ca nu stiu daca pot plati peste tot cu cardul de ing. E diferenta mare la comisoane (cardul fiind in lei).

3) Cam ce buget asa pt o masa in oras pe zi ar fi decent?

4) Ce recomandari aveti de vizitat in cele 3 zile (intoarcerea este luni seara tarziu, cu plecare de acolo pe la ora 22 ora locala)?

Altceva acum nu sti, nu imi mai vine in minte. Daca mai e ceva poate mai adaug pe parcurs.

Ma puteti contacta si in privat.
Si multumesc de sfaturi.

Numai bine

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Salut, te pot ajuta doar partial.

In Praga se vorbeste mai peste tot engleza, deci nu o sa ai probleme. Pe langa asta foarte multe locuri accepta EURO. Deci nu pleca cu cardul in RON, ci ia cu tine niste euro. Ai o gramada de exchanguri peste tot si poti schimba la preturi avantajoase.

Referitor la transfer aeroport (banuiesc) - gara centrala cu autobuzul de 22, eu bag mana in foc ca este imposibil sa il prinzi. In primul rand avioanele pot avea delay, iar daca tu aterizezi la 21:50 pana avionul ajunge la gate, pana te dai jos din avion, pana te orientezi in aeroport si gasesti autobuzul, plus ca ai un copil pe langa tine, va fi foarte greu spre imposibil sa il prinzi.

O masa la un restaurant decent costa intre 7 si 14EUR. Aici vorbeste mancare normala, dar foarte buna. Praga este putin mai ieftina decat Viena, dar nu considerabil. Iar berea chiar daca sunt mari producatori, costa undeva la 3,5-4eur deja.

In rest orasul este foarte frumos, poate cel mai frumos din fostul bloc comunist. Centrul si castelul sunt de vizitat.

#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcolombo2003, on 07 martie 2023 - 11:16, said:

sosire la Praga la 21:50 ora locala.
Autobuzul AE (care ne-ar lasa la gara centrala) are insa ultima plecare la ora 22:00
Nu-l prinzi nici daca treci pe la poarta VIP.

View Postcolombo2003, on 07 martie 2023 - 11:16, said:

4) Ce recomandari aveti de vizitat in cele 3 zile (intoarcerea este luni seara tarziu, cu plecare de acolo pe la ora 22 ora locala)?
Pe topicul dedicat Pragai te-ai uitat?!

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru 3-4 persoane nu economisesti mare lucru cu transportul in comun fata de ride sharing, asa ca nu te crampona prea tare de autobuz. Inca iti poti deschide Revolut si adaugi un card virtual la aplicatia de plati in telefon.

In Praga 1 ai majoritatea muzeelor si obiectivelor turistice. Pentru mancare mergi una-doua strazi mai departe de obiective ca sa nu cazi in tourist traps. Mancarea va fi la fel de buna.

#5
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Eu as recomanda un "walking tour" care te poarta prin toate obiectivele importante, dar iti mai spune si povesti mai putin stiute despre oras/Cehia. Se poate lua ad-hoc din piata veche (Old Town Square/Hall) sau rezervat in avans online. Dar poate fi putin extenuant pentru copil, daca nu e obisnuit sa mearga pe jos.
Apoi ar mai fi de vazut si castelul Vyšehrad care nu e inclus in turul precedent.
Pentru copil cred ca e foarte interesant muzeul national (Národní muzeum) care are expozitiile de istorie naturala foarte atractiv prezentate pentru cei mici.
Eventual sambata sau duminica seara o croaziera pe Vltava.

Pentru deplasarile in interiorul orasului recomand transportul public care e foarte bine pus la punct. Poti instala o aplicatie pe telefon pe care sa iti iei online "abonamente" pentru adulti valabile 24 ore (120 coroane/pers) sau 72 ore (330 coroane/pers) pe toate mijloacele de transport. Copii sub 10 ani au gratuitate.

Daca vrei sa scoti bani de la bancomat, e de evitat Unicredit care ia comision la cardurile emise in afara Cehiei.

Distractie frumoasa!

Edited by choratiu, 07 March 2023 - 15:03.


#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca ai card in lei poti plati foarte bine cu el si iti va face banca conversia. Atata doar ca ING nu are neaparat cel mai bun curs.

Noi am stat in centru si cu exceptia drumului de la si spre aeroport am mers doar pe jos.

Edited by mdt, 07 March 2023 - 15:29.


#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Are curs de schimb personalizat la ING, pentru primii 10.000 lei pe luna. Care e chiar mai ok decat cursul VISA(care e cam curs BNR+0.7%) si cursul personalizat ING e cam curs BNR+0.3-0.4%
Ai retrageri gratuite cu cardul ING la orice bancomat din lume(doar sa nu accepti conversia valutara propusa de bancomat, alege intotdeauna retragere la ATM cu NO CONVERSION), deci nu are rost sa  te complici cu Revolut pentru un city-break, deoarece cursul Revolut e cam curs BNR+0.15-0.2% si in weekend se mai adauga 1% la schimbul valutar..
Deci cheltuie cu cardul ING si plateste linistit cu cardul ING.

Edited by wertyck, 07 March 2023 - 18:23.


#8
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Problema cu ING este că nu face conversia direct coroane - lei ci transformă mai întâi coroanele în euro și apoi în lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate