Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Taxa emitere aviz Conpet S.A.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007
Buna ziua,
Anul acesta am cumparat un teren in vederea construiri unei case.
Am fost la primarie si m-am informat ce acte imi trebuie.
Dupa ce m-am informat am decis ca in prima faza sa fac o imprejmuire de teren si un garaj ca sa imi poat tine scule si alte materiale.
In certificatul de urbanism mi sau cerut niste avize.Mam interesat de pretul lor si am ramas un pic ``Masca`, adica pe sitetul Compet S.A taxa de aviz e 1750 de lei, adica mult mai mult decat ma costa toate celelate avize la un  loc plus proiectarea a ce vreau eu sa fac.
Intrebarea mea este: Pe ce baza legala pot sa ceara acea taxa? adica daca maine cere 10.000 de euro taxa pe ce baza poate cere,
sau in Romania poate cere orice taxa ca asa vor ei.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Dar tu de ce ai nevoie de conpet sa astia ?  Ca par a fi o firma de transport produse petroliere prin diverse conducte.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 20
Cuantumul tarifului de avizare se stabileşte de emitentul avizului, potrivit reglementărilor legale specifice.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 modoran, on 05 martie 2023 - 16:18, said:

Dar tu de ce ai nevoie de conpet sa astia ?  Ca par a fi o firma de transport produse petroliere prin diverse conducte.
Probabil pentru ca pe sub terenul omului sau prin apropiere trece conducta aia...
Si probabil ca, in vederea avizarii oamenii trebuie sa trimita vreun inginer/tehnician ca sa masoare si sa zica unde poate construi.
Cel mai nasol ar fi ca avizul ala sa fie negativ....
De aia sfatuiam pe cineva intr-o alta discutie, inainte de a cumpara sa mearga la Arhitectul sef si sa intrebe...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 crocko.dilul, on 05 martie 2023 - 16:53, said:

Si probabil ca, in vederea avizarii oamenii trebuie sa trimita vreun inginer/tehnician ca sa masoare si sa zica unde poate construi.

O firma/societate care se respecta nu are nevoie sa trimita pe nimeni pe teren pentru ca are totul desenta/scanat/arhivat/etc. Ei doar emit avizele, de admitere sau respingere.


 fyeratanye, on 05 martie 2023 - 16:03, said:

In certificatul de urbanism mi sau cerut niste avize.Mam interesat de pretul lor si am ramas un pic ``Masca`,

Ai doua variante: ori respecti legea si obtii acele avize (cu pretul de rigoare) ori

 fyeratanye, on 05 martie 2023 - 16:03, said:

in Romania poate cere orice taxa ca asa vor ei.face oricine ce vrea

si construiesti fara autorizatie, asumandu-ti consecintele si sperand ca vei obtine ulterior AC.
Este alegerea ta.

ps.
Dar de obicei aceste interogari de avize se fac INAINTE de cumpararea terenului, ca sa n-ai surprize total nepllacute.
pps.
Ar fi culmea culmilor ca vreo entitate trecuta in CU sa dea avizare negativa, dar nu imposibil.

#6
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007

 modoran, on 05 martie 2023 - 16:18, said:

Dar tu de ce ai nevoie de conpet sa astia ?  Ca par a fi o firma de transport produse petroliere prin diverse conducte.
Da se pare ca trece cumva prin zona o conducta de titei, problema e de tarif adica 1750 lei . inteleg ca se plateste o taxa de avizare dar de ce 1750? la gaze taxa e de 188 la apa 100 la curent 238 .
si pe stite-ul conpet nu cred ca implica o deplasare a unui inginer sau altceva, e taxa pentru toti

Attached Files


Edited by fyeratanye, 05 March 2023 - 23:31.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 fyeratanye, on 05 martie 2023 - 16:03, said:

adica pe sitetul CoMNpet S.A taxa de aviz e 1750 de lei, adica mult mai mult decat ma costa toate celelate avize la un  loc plus proiectarea a ce vreau eu sa fac.

numa' ușuraticele se lasă... ieftin!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate