Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Sera Hobby

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Imi doresc sa construiesc o sera asemanatoare celei din poza, de mai jos.

Nu stiu daca treaba asta se va intampla anul asta sau anul viitor dar, intre timp, mi-as dori sa-mi fac niste planuri. Anul asta, ma voi concentra pe amenajarea terenului, in zona respectiva, asa ca mi-ar trebui o idee despre dimensiunea ideala a serei; s-o pot "incorpora" in restul amenajarii.

Pentru mine, ideal ar fi s-o construiesc din lemn (structura) si s-o imbrac in policarbonat. E o idee buna? M-am gandit la varianta asta pe motiv ca, la noi, sunt vanturi foarte puternice si nu vreau sa mai alerg si dupa o sera imbracata in folie ...
In sera imi propun sa incerc cavteva fire de rosii si cateva ghivece cu ardei iuti. Nu foarte multe. Spatiul care ramane ar fi pentru seminte, rasaduri, experimente, chestii.

Asa ca ma adresez celor care aveti, deja, sere: cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o asemenea sera? Ce dimensiuni au serele voastre si cam ce anume ati cultivat, in ele? Cam ce cantitati?
Nu vreau sa deschid topic pe aria de agricultura, fiindca acolo se discuta chestii grele, nu hooby.

Multumesc!

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Policarbonatul celular e cea mai proasta alegere.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
in primul rand trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa cultivi acolo, in functie de asta setezi inaltimea.
daca vrei musai rosii, indiferent cate fire, atunci trebuie sa te duci la cel putin 3,5 m in inaltime, altef vei avea probleme cu ele (caldura se acumuleaza sus).
policarbonatul e o solutie foarte buna, colegul pasilla cred ca nu stie ce spune, eu am unul pe policarbonat si nu am probleme cu el, numai ca e f scump acuma policarbonatul, dar asta e alta discutie, dar vezi sa fie tratat pt UV policarbonatul, iar structura de lemn sa fie vopsita in alb.

la fel de bine mergea si folia, cat si publicatul pe aria agricultura, chiar adca e hobby, se poate scala.

bafta si spor la treaba!

#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpasilla, on 03 martie 2023 - 19:24, said:

Policarbonatul celular e cea mai proasta alegere.

Nu ma pricep, asa ca intreb: de ce?
Oricum, mai este unul cu profil ondulat.

Edited by DIY, 03 March 2023 - 19:33.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La ala celular este aproape imposibil sa sigilezi celuele. Orice urma de condens, apa, il face sa crape in anumite conditii.
O folie de policarbonat e cu totul alta treaba.
Ieftin si foarte rezistent este poliesterul armat cu fibra de sticla. Are transparenta mai mica, dar e invincibil.

Edited by pasilla, 03 March 2023 - 19:43.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
sigur, merge si folia, eu am celular, 50 m patrati, de 1 cm, nu are nimic... bine s-a mai matuit, are ceva verzui in primii 50 cm de la pamant :) dar are 10 ani si nu ama vut nici un fel de probleme, inca o data atentie cu orientatul la soare sa fie partea UV. Am auzit de unii care si-au pus copertina l ausa, nu i-au tinut nici 2 ierni, nu stiu de ce...

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postodastramosilor, on 03 martie 2023 - 19:31, said:

in primul rand trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa cultivi acolo, in functie de asta setezi inaltimea.
daca vrei musai rosii, indiferent cate fire, atunci trebuie sa te duci la cel putin 3,5 m in inaltime, altef vei avea probleme cu ele (caldura se acumuleaza sus).

Eu ma gandeam la 2.3m inaltime (tocmai am terminat "casuta" generatorului, care are aceasta inatime si mi-as dori ceva foarte asemanator, ca inaltime si, eventual, ca panta a acoperisului) si ventilare naturala, la partea de sus. D.p.d.v. al temperaturilor s-ar ajunge la acelasi rezultat. D.p.d.v. al rosiilor ... nu stiu cum le convine, mai bine. E bine, ce spun eu, pentru acele viitoare rosii?

View Postodastramosilor, on 03 martie 2023 - 19:31, said:

policarbonatul e o solutie foarte buna [...], eu am unul pe policarbonat si nu am probleme cu el, numai ca e f scump acuma policarbonatul, dar asta e alta discutie, dar vezi sa fie tratat pt UV policarbonatul,

Da, am observat, si eu, ca policarbonatul nu-i chiar de colo; ca pret, adica. Mai ales daca tre' tratat imppotriva UV-lor; chestie pe care n-am luat-o, in calcul.  O sa ma documentez. Nu-i vorba, nu cred sa ajung s-o construiesc, anul asta, iar visatul e ... gratis Posted Image Multumesc, pentru informatii!

View Postodastramosilor, on 03 martie 2023 - 19:31, said:

iar structura de lemn sa fie vopsita in alb.[...]

Din pacate, nici voba s-o pot vopsi, cu alb. Sera va fi pozitionata in apropierea garajului iar, acesta din urma, este imbracat in scandura arsa. Mai mult ca sigur ca voi folosi aceeasi tehnica, acelasi finisaj, si pentru sera.

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu la inceput am cumparat una de la vidaxl care a costat 700 lei si a tinut 5 ani. Vad ca au pe site si model ca in poza ta, nu stiu cat de rezistente sunt dar sigur tin 2 sau 3 ani... eu in interior pun rasaduri pana le scot afara, diverse flori si ce protejez de frig, salata. Dupa ce creste temperatura afara majoritatea le scot in curte si pastrez cateva roșii cherry si plante aromatice. Cam asa arata, nu e f aspectuoasa dar eu am invatat multe cat am folosit primii anii. Acum am mai schimbat, am pus straturi din cele metalice ca lemnul a putrezit, sera e mai inalta acum, am cumparat alta folie ca in iarna asta s-a rupt cea initiala.

Attached Files



#9
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
daca te dau banii afara din casa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L-rcnGXAjuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vladuzz7, 03 March 2023 - 20:56.


#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpasilla, on 03 martie 2023 - 19:39, said:

La ala celular este aproape imposibil sa sigilezi celuele. Orice urma de condens, apa, il face sa crape in anumite conditii.
O folie de policarbonat e cu totul alta treaba.[...]

Din experienta mea, din alt domeniu, ce-i drept, condensul creeaza probleme doar in cazul in care ramane in materialul /  elementul respectiv. Ma gandesc ca placile de policarbonat pot fi montate in asa fel incat, condensul care va ajunge - cu siguranta! - in interiorul lor, sa aiba o cale de scapare. Asta se rezolva, destul de simplu, constructiv.

Folie, dupa cum am mentionat, la inceput, nu-mi doresc. In curtea noastra, folia respectiva ori devine vela ori se rupe. Recunosc, vorbesc din experienta in care am folosit numai folii simple, banale, si prelate. Nu am avut folie dintr-asta, groasa, dar nici nu doresc sa experimentez pe sera. In plus, eu n-am vazut nici un montaj unde folia asta, groasa, sa fie intinsa perfect. Nu spun ca nu se poate, spun doar ca ar dura ... enorm Posted Image

Edited by DIY, 03 March 2023 - 22:42.


#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
am eu de policarbonat. 5.5x3.5 metri doar tomate si castraveti.

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postodastramosilor, on 03 martie 2023 - 19:43, said:

sigur, merge si folia, eu am celular, 50 m patrati, de 1 cm, nu are nimic... bine s-a mai matuit, are ceva verzui in primii 50 cm de la pamant Posted Image dar are 10 ani si nu ama vut nici un fel de probleme, inca o data atentie cu orientatul la soare sa fie partea UV. Am auzit de unii care si-au pus copertina l ausa, nu i-au tinut nici 2 ierni, nu stiu de ce...

Multumesc, pentru amanunte. Chestia cu UV-ul am retinut-o, deja. Cat despre protejarea primilor 50cm, de la pamant, oricum ma gandeam ca zona aceea sa fie inchisa cu lemn, nu cu panou transparent. Partea opaca ar avea inaltime mai mica, pe S si pe V, si mai mare, pe N. Pe E este si usa, asa ca acolo, mai lucram. Lumina, dinspre E, nu e ceva cu care sa ma si laud. Soarele bate, dinspre est, abia dupa ce trece de munte.

In plus, planul este ca, pe S si pe V sa am paturi inaltate. Pe N ma gandesc la o masa de lucru / rasaduri, cu un raft, deasupra, si cu spatiu de depozitare, sub ea.

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdell99, on 03 martie 2023 - 20:30, said:

Eu la inceput am cumparat una de la vidaxl care a costat 700 lei si a tinut 5 ani. Vad ca au pe site si model ca in poza ta, nu stiu cat de rezistente sunt dar sigur tin 2 sau 3 ani... eu in interior pun rasaduri pana le scot afara, diverse flori si ce protejez de frig, salata. Dupa ce creste temperatura afara majoritatea le scot in curte si pastrez cateva roșii cherry si plante aromatice. Cam asa arata, nu e f aspectuoasa dar eu am invatat multe cat am folosit primii anii. Acum am mai schimbat, am pus straturi din cele metalice ca lemnul a putrezit, sera e mai inalta acum, am cumparat alta folie ca in iarna asta s-a rupt cea initiala.

Am dat o fuga Posted Image , pana pe site-ul vidaxl, si am vazut serele pe care le au, de vanzare. Nu ma tenteaza una, din aluminiu, fiindca nu se potriveste cu ce mai avem, noi, prin curte. Asta nu ma impiedica sa gasesc inspiratie si dimensiuni, printre produsele lor. Multam!
Cam asa cum procedezi, tu, imi visez sa procedez si eu. Adica nu cred ca o sa cultiv prea multe, in sera. Niste rosii si niste ardei iuti. Poate si niste patrunjel verde, fiindca ... daca a tinut, afara, pana-n ianuarie, poate ii lungesc, si mai mult, durata de viata.
Cu salatele m-am mai "distrat" afara, intr-un pat inaltat, si s-au dezvoltat ok. In rest, imi propun sa achizitionez niste ghivece mari, pentru ierburi si condimente, si sa construiesc niste paturi inaltate / jardiniere pentru fasole, telina verde si alte asemenea; adica usor de cultivat.

Toate acestea vor avea loc intr-o zona, langa garaj, care a devenit, din cauza santierului, o rana a pamantului. Degeaba m-am organizat eu, cum am putut mai bine, daca am lipsit, de cateva ori, cand s-au livrat diverse. Si uite-asa, am bucata unde s-a descarcat pietris, direct pe pamant. In repetate randuri! Chiar si dupa ce, la un moment dat, am curatat zona si am pregatit alta, pentru pietris. "Aaaa ... Am uitat" mi s-a spus. Nu mai am cum ajunge la nivelul pamantului, pietrisul devenind, in timp, parte integranta a solului, in zona cu pricina.
Deci jardninere, ghivece si paturi inaltate! Pe cele mari doresc sa le pozitionez, vara asta, in raport cu viitoarea pozitie si cu dimensiunile serei.
Imi plac, cele din pozele tale; paturile inaltate, adica. De unde le-ai achizitionat? Multumesc! Ma refer la cele verzi, de afara. Imi plac si cele din sera. Adica imi place cum arata sera!

In situatia actuala, zona unde voi pune sera este prima, pe care o vezi, intrand in curte. De aceea imi doresc (sper sa si reusesc) sa fac ceva frumos, acolo.

View Postvladuzz7, on 03 martie 2023 - 20:55, said:

daca te dau banii afara din casa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L-rcnGXAjuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din fericire, Posted Image  pentru mine, asa ceva nu s-ar potrivi, la noi. Iar faza cu turnatul betonului m-a cam ... incremenit. Astea-s, mai degraba, sun rooms. Nu stiu cum le-ai putea folosi vara dar, pentru restul anotimpurilor, sunt ok. Cred ca ar merge bine in locul mult raspanditelor foisoare. Sau in completarea lor. Sa am unul, as visa, mai degraba, la o cafea si jucat cu niste ghivece, acolo, decat la rosii, ardei si alte asemenea.

View Postbilti, on 03 martie 2023 - 22:35, said:

am eu de policarbonat. 5.5x3.5 metri doar tomate si castraveti.

Multumesc! S-a notat.

Edited by DIY, 03 March 2023 - 23:25.


#14
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Paturile inaltate sunt tot de la vidaxl, au si alte culori, mai multe dimensiuni si forme. Eu le-am pus asa pentru ca nu avem canalizare iar 2 ani la rand a plouat si distrus ce plantasem. Practic daca sta apa 2 zile acolo apare mucegai si tot soiul de insecte de care e greu de scapat primavera cand nu e sufficient soare.

Edited by dell99, 04 March 2023 - 09:00.


#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
am început cu o seră de folie de la hornbach. folia se prindea cu fermoar, fermoarul a crăpat după câteva folosiri. după care, îmbinările erau de plastic, plasticul ăla a crăpat https://zoso.ro/bric...ra-300-dedeman/

am construit una din lemn, cu policarbonat subțire și flexibil (fix pe ideea de vânturi) pe laterale și policarbonat mai gros ca acoperiș (să poată susține niște zăpadă), care a rezistat mai mult de 5 ani (e încă acolo afaik, că am vândut casa).

dimensiunile erau 2x3, jos aveam roșii, după care am pus o grindă de 80x80 1m în pământ și 1.5 afară pe care am pus o scândură și am pus niște ghivece de plastic cu mirodenii.

roșii am luat de toate tipurile și am văzut ce merg bine în zona noastră, cel mai bine au mers un soi de cherry care ne dădea 2-3 recolte pe an. pur și simplu cădea firul de cât de mult rodeau. ce nu apuca să se coacă te mărunțeam și le aruncam pe sol, apoi înveleam, și primăvara răsăreau singure.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
Gandesti ca mine, asa am zis si eu, ceva policarbonat gros din leroy merlin sa tina la piatra.

Discutia este legata de buget, nu mai am poza facuta in leroy merlin, s-au cam scumpit materialele.
Trebuie sa iti placa activitatea asta ca o sa investesti ceva in ea.

Plasticul ala ce grosime are? https://www.bricodep...44aAoujEALw_wcB
Ca poti cumpara asa ceva si dai cu scoci, eu asa am procedat.

#17
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
daca criteriile principale sunt altele decat cele necesare bunei cresteri a plantelor atunci va trebui sa accepti ca nu poti creste orice in casuta aia.
la 2 m inaltime nu vei avea rosii sau plante inalte
iar negrul de la scanduri cred ca va dauna foliei/policarbonatului, il va incinge mai tare acolo, trebuie cautata o metoda de imbinare tinand cont de asta...

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Ia uite-o:
https://forum.softpe...8#entry27328832

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate