Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
704 replies to this topic

#163
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 28.01.2007
Am testat si am iesit mai bine cu revolut pentru platile efectuate in alte valute decat cele 9 acoperite de cardul MC.

#164
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,954
  • Înscris: 13.03.2005
Normal, dar nu în weekend, pentru că pentru alte valute e curs Visa la cardul cec multicurrency, care e cam BNR+0.7%, fata de Revolut, care e cam curs BNR+0.2%, în timpul săptămânii, și apox. curs BNR+1.2% în weekend.

#165
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 28.01.2007
Am schimbat in valuta respectiva in timpul saptamanii, astfel incat nu am fost afectat de fee-ul de weekend al revolut-ului.

#166
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.07.2022
Atunci da, iesi mai bine cu Revolut la valutele pentru care nu este decontare la cursul BNR; iar la cele cu decontare la cursul BNR, depinde de noroc - cursul BNR este cursul mediu din ziua anterioara, la Revolut este cursul spot, poate fi mai mic sau mai mare decat cursul BNR.

#167
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 13.09.2022
Depunere de euro cash pe card MC se poate face de la MFM? Sau doar la casierie? E comisionata sau nu?

#168
Daniel_nxd

Daniel_nxd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.04.2023
La casierie sigur nu este comisionata depunerea

Edited by Daniel_nxd, 18 May 2023 - 17:02.


#169
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Se poate face depunere și la MFM și nu este comisionată!

Edited by crislacor, 19 May 2023 - 07:24.


#170
olteandinu

olteandinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.12.2009
Buna ziua! Ma poate ajuta, lamuri si pe mine cineva cu privire la cardul Multicurrency? In aplicatia "CEC app" sunt afisate 2 carduri Multicurrency(normal +virtual). Ambele pot fi inrolate in Gpay. Care este rolul celui virtual? Nu ii vad semnificatia si nu gasesc de unde il pot sterge. A fost creat automat iar personalul de la ghiseu a zis ca "asa se face, trebuie si cardul virtual" fara a furniza un raspuns coerent/concret. Alta nelamurire este cu serviciul "INFO SMS" si plati interbancare. Daca am pachet de cont cu card de debit care are gratuit aceste 2 servicii, se aplica si la Multicurrency?Mulțumesc!

#171
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 24.04.2013
In primul rand din ce stiu la CEC serviciul Info SMS este per cont, nu global. Deci se activeaza pe un cont sau mai multe, dar nu inseamana ca daca il ai este valabil automat pentru toate conturile.
Apoi, la CEC pentru cardul de debit din pachete ai un cont separat de contul zis ‘curent’. Cardul VISA Multicurrency se ataseaza insa la contul ‘curent’.
Serviciul Info SMS din pachet este pentru contul cardului de debit din pachet, deci pentru ‘celalalt’ cont dpdv al cardului VISA Multicurrency. Deci nu, nu se aplica si la acesta din urma.

Acestea fiind spuse, poti activa Info SMS pe contul zis ‘curent’, si asa vei fi informat si despre platile cu VISA Multicurrency si despre orice transferuri in/din contul respectiv, dar separat si pe bani: 0,95EUR/luna numere nationale, 3EUR/luna numere internationale.

#172
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,954
  • Înscris: 13.03.2005

View Postolteandinu, on 19 mai 2023 - 16:15, said:

Buna ziua! Ma poate ajuta, lamuri si pe mine cineva cu privire la cardul Multicurrency? In aplicatia "CEC app" sunt afisate 2 carduri Multicurrency(normal +virtual). Ambele pot fi inrolate in Gpay. Care este rolul celui virtual? Nu ii vad semnificatia si nu gasesc de unde il pot sterge. A fost creat automat iar personalul de la ghiseu a zis ca "asa se face, trebuie si cardul virtual" fara a furniza un raspuns coerent/concret. Alta nelamurire este cu serviciul "INFO SMS" si plati interbancare. Daca am pachet de cont cu card de debit care are gratuit aceste 2 servicii, se aplica si la Multicurrency?Mulțumesc!

Rolul cardului virtual e să poți face plăți online sau chiar cu telefonul la POS sau să retragi bani la bancomatele contacless(cardul virtual are și PIN), și având card separat, poți pune limită de cheltuire separată pe acel card virtual, astfel dacă il folosești pentru abonamentele de plată Netflix, YouTube, sau alte abonamente, ai o pârghie în plus de protecție prin faptul că poți să pui limită pe cheltuire suma dorită de tine pe acel card: 10 lei, 100 lei... fără să te expui cu restul banilor pe care îi ai în contul curent asociat cardului.

#173
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
Se mai adauga si limitele de plata/retragere pe fiecare card - parca erau 5 tranzactii contactless si anumite valori zilnice de card si astfel daca ai 2 carduri acea limita se "dubleaza" practic avand 2 carduri diferite.

#174
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Buna!
Mi-am facut  un card MC si am niste  nelamuriri:
Cardul va fi alimentat doar cu euro. Daca am nevoie sa scot tot euro, cati pot scoate pe zi, fara sa fiu comisionat?
Cineva in zona Brasovului, stie unde exista MFM nementionat pe site-ul lor?
Multumesc.

#175
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,954
  • Înscris: 13.03.2005
Poți scoate la bancomat 1500 euro/zi, fără comision,  oriunde în Europa si la bancomatele de euro cec.

O sa ai comision de încasare pe contul de euro: 1.5 euro/tranzacție. Deci alimentează mai rar și cu sume mai mari.

#176
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005

View Postwertyck, on 21 mai 2023 - 09:15, said:

O sa ai comision de încasare pe contul de euro: 1.5 euro/tranzacție. Deci alimentează mai rar și cu sume mai mari.
Ii am pe ING, si vreau sa ii transfer de acolo.
Trebuie intai sa studiez cum imi e mai bine, sa ii scot fizic, sau transfer bancar...

#177
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,954
  • Înscris: 13.03.2005
Din ING transfer bancar, că la retragerea la bancomat ai 0,5% comision ING.


Fără comision poți alimenta numerar direct la casieria CEC.

#178
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Sau direct la MFM...

View Postionutz72, on 21 mai 2023 - 09:07, said:

(...)
Cineva in zona Brasovului, stie unde exista MFM nementionat pe site-ul lor?
Multumesc.
Pe site nu apare nicăieri MFM în Brașov, ceea ce e o prostie! Te duci pe la agenții și unde vezi două mașinării, șansele ca una dintre ele să fie MFM sînt destul de mari! Pui cardul și verifici meniul, dacă are funcția de depunere, e ceea ce cauți...:)

#179
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005

View Postwertyck, on 21 mai 2023 - 09:59, said:

Din ING transfer bancar, că la retragerea la bancomat ai 0,5% comision ING.
In cât timp se face transferul în euro?

#180
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,954
  • Înscris: 13.03.2005
Transferu bancar în euro din ING se face pe canalul SEPA, dar nu instant, adică îți intră cel mai probabil a doua zi la prânz, dacă ai făcut plata înainte de prânz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

c_alecs

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate