Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Am aplicat ieri online pentru acest card de debit de la CEC, Multicurrency.

Aparent este un card destul de avantajos, fara comisioane si fara obligatii de alimentare sau tranzactii, mai vedem pe parcurs. Cu posibilitate de deschidere conturi de card in cele mai uzuale valute, schimb la curs BNR.

Se face online si il primesti acasa (in circa o saptamana) fara posibilitate de ridicare din Sucursala.

Am facut si interviul on-line din a doua incercare, a fost ok.

Astazi dimineata am primit in aplicatia CEC "poza" cu cardul fizic ce urmeaza sa vina si un card virtual care poate fi utilizat imediat plus codul PIN pt el prin sms pentru activare.

Desi in aplicatie cardul virtual apare ca Activat, in realitate nu prea este.

Am gasit un multifunctional CEC cu gandul de a depune si ceva numerar pe card. Cu NFC activat, ATM-ul nu a recunoscut cardul de pe telefon iar telefonul (Android) solicita instalarea Portofelului Google.

Dupa instalarea Portofelului ATM-ul a recunoscut cardul si am facut activarea cu PIN-ul din sms, dar tot nu a permis depunerea de numerar, doar restul de optiuni "clasice": retragere, consultare sold, etc., am presupus ca asteapta activarea cardului fizic pe care nu il am inca.

Am rezolvat problema cu depunerea utilizand un SelfPay din incinta unitatii CEC, selectand "Depunere numerar CEC" sau ceva de genul si introducand CNP, nume si prenume..., fara vreo referire la contul sau numarul de card fie el fizic sau virtual.

Banii au intrat instant in contul curent la care sunt atasate cele 2 carduri, fizic si virtual. Adica, suma care exista in contul curent, sa zicem 100 lei, este afisata ca disponibil si pe cardul fizic si pe cel virtual. Nu mi se pare prea ok ca intreaga suma din contul curent sa fie disponibila si pe card, fie el fizic sau virtual, fara posibilitatea de a schimba asta.

Depunerea la SelfPay s-a facut fara comision, intreaga suma depusa ajungand in cont, desi ma asteptam la un mic comision de depunere.

La Multifunctionalul CEC se pot depune in numerar si Euro.

Cam asta a fost experienta mea de inceput cu Multicurrency-ul de la CEC, sa vedem in viitor si celelalte functionalitati.


Cei mai experimentati dintre voi, cu ce informatii noi ne puteti ajuta?

Exista undeva o lista cu Multifunctionalele CEC?

Attached Files


Edited by Adm, 14 May 2023 - 12:57.


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Te poti folosi de depunerea de numerar - lei - in statiile SelfPay din incinta agentiilor CEC. E gratuit si functioneaza fara card, iti cere CNP si apoi alegi contul de lei in care sa faca depunerea (ca poti avea mai multe conturi de lei la CEC) si introduci una cate una bancnotele. Apoi primesti chitanta si depunerea se vede instant pe cont. Testat personal de mine.

https://www.cec.ro/sucursale cauti dupa MFM si gasesti multifunctionalele lui CEC.
Daca citeai topicul dedicat CEC erai lamurit, ca s-a discutat mult despre cardul Multicurrency de la CEC: https://forum.softpe.../page__st__1422

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Despre acest card s-a discutat, se discuta si se rasdiscuta pe topicul dedicat bancii. Daca te uitai acolo aflai si cum gasesti pe unde sunt MFM-urile (hint: sunt cele cu ‘ATM CEC Bank Mfm’ de aici <https://www.cec.ro/sucursale>).

#4
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

 sags, on 03 martie 2023 - 17:23, said:

hint: sunt cele cu ‘ATM CEC Bank Mfm’ de aici <https://www.cec.ro/sucursale>).

acum le-am vazut, ca sunt ascunse pe la mijlocul listei! Posted Image Posted Image

m-am uitat si la topicul bancii, sunt acolo 120 pagini si multe subiecte... poate merita si cardul asta pagina lui! Posted Image

Edited by spargebule, 03 March 2023 - 18:07.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 spargebule, on 03 martie 2023 - 17:11, said:

. Nu mi se pare prea ok ca intreaga suma din contul curent sa fie disponibila si pe card, fie el fizic sau virtual, fara posibilitatea de a schimba asta.
Cardul e atașat unui cont. Crezi ca pe la alții se poate sa schimbi suma vizibila "în card"?
Ai totul ce e în contul curent atașat cardului. Doar dacă faci un depozit și iei din contul curent și ii muti dincolo.

#6
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
In "Ghiseul.ro" te poti inscrie si cu cardul MC virtual sau doar cu cel fizic? ca eu am incercat cu virtual si nu am reusit...

Pana la urma care este diferenta intre cele 2 carduri, fizic si virtual, atat timp cat le ai pe amandoua inregistrate in G pay, telefon?

 wertyck, on 03 martie 2023 - 17:21, said:

Te poti folosi de depunerea de numerar - lei - in statiile SelfPay din incinta agentiilor CEC. E gratuit si functioneaza fara card

treaba asta gratuita e valabila la toate statiile SelfPay sau doar la cele din incinta agentiilor CEC?

Edited by spargebule, 03 March 2023 - 18:13.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Eu fac cam 10 transferuri lunare intre cardurile proprii. Nu mi se pare normal sa fiu comisionat la fiecare transfer cu 3 lei. De ce as mai tine banii in contul bancii daca mai si platesc pentru asta.

36.
Transferuri de bani efectuate cu cardul prin aplicatiile
bancii Card2Card Transfer/CEC Pay
3 lei

Edited by Leo2006, 03 March 2023 - 18:51.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 spargebule, on 03 martie 2023 - 18:17, said:

… treaba asta gratuita e valabila la toate statiile SelfPay sau doar la cele din incinta agentiilor CEC?
Depunerea de numerar in contul CEC exista NUMAI la automatele din incinta agentiilor CEC. Celelalte SelfPay nu au asa ceva.

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022
mie mi-au spus ca daca nu iei salariu sau ceva pe el, platesti comision de administrare. e adevarat?

#10
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 14.11.2005
Nu,
Scrie clar in conditiile de pe site. https://www.cec.ro/p...currency-online

#11
klaus40ro

klaus40ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.10.2004

 Punter, on 03 martie 2023 - 20:55, said:

mie mi-au spus ca daca nu iei salariu sau ceva pe el, platesti comision de administrare. e adevarat?

eu am facut card in sucursala cec, ca vroiam ceva lamuriri despre acest card. mi au luat comision de administrare de 8 ,9 lei/luna(include internet banking si app cec). precizez ca daca as fi luat salariul la ei nu mai plateam acest comision.

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Ei pe dracu'! Nu se plătește nici un comision pentru cardul ăsta!
Dă-i la capătul fișierului, unde se află comisioanele pentru Multicurrency: https://www.cec.ro/s...oane-fizice.pdf

P.S. Am cardul și l-am făcut tot în sucursală!

P.P.S. Și nici n-am salariul la CEC!

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@klaus40ro:
Daca ai internet banking (adica versiunea web) inclus atunci ai contractat un pachet, gen Smart care intr-adevar costa (standard) 8,90LEI/luna, si pentru acela platesti. Din ce stiu la VISA Multicurrency nu ai decat mobile bankig (app de mobil).

Edited by sags, 04 March 2023 - 11:42.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

 klaus40ro, on 04 martie 2023 - 10:59, said:



eu am facut card in sucursala cec, ca vroiam ceva lamuriri despre acest card. mi au luat comision de administrare de 8 ,9 lei/luna(include internet banking si app cec). precizez ca daca as fi luat salariul la ei nu mai plateam acest comision.
Probabil te-au prostit și au activat greșit serviciile CEC.

#15
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.07.2022
eu doar am intrebat(la sucursala din centru) de card multicurrency si din start mi-a zis ca fara salariu pe el are taxa de administrare, nu mi-a spus de variante de pachete sau altceva, mi-a taiat-o din prima. internet banking si app ar trebui sa fie gratis la orice banca.

care e diferenta intre visa multicurrency si mastercard world?

Edited by Punter, 04 March 2023 - 16:04.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Diferenta e de la cer la pământ.
Cardul multicurrency vine cu beneficii și gratuitate pentru aplicația mobilă CEC, încasare pe cont de lei și schimb valutar BNR la plățile cu cardul cec multicurrency in cele 9 valute asociate acestui card. Retrageri gratuite la orice bancomat din țară și în Uniunea europeană și chiar din lume.

Celălalt e un card cec care fără vreun pachet asociat nu are gratuitate la aplicația mobilă de banking CEC și nici la încasări pe cont curent de lei, etc...
Verifică singur pe siteul CEC, nu te lua după funcționarii băncii care vor doar sa vanda oamenilor cât mai multe din pachetele CEC :
  https://www.cec.ro/p...currency-online

Edited by wertyck, 04 March 2023 - 16:12.


#17
klaus40ro

klaus40ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.10.2004

 wertyck, on 04 martie 2023 - 12:44, said:

Probabil te-au prostit și au activat greșit serviciile CEC.

maine am sa merg la cec si intreb ce si cum au activat serviciile. va spun dupa ce am rezolvat.

#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Da-n hîrtiile pe care le-ai primit, ce scrie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate