Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Examen licenta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ChristianaC

ChristianaC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2023
Imi cer scuze daca nu am nimerit forumul potrivit pentru acest topic insa sunt putin nelamurit.
Sunt un fost student al Facultatii de Economie si Administrarea Afacerilor Iasi, insa din nenumarate motive nu am reusit sa absolvez facultatea la timp, iar acum sunt plecat din tara definitiv.
Nelamurirea mea este urmatoarea: in regulamentul universitar este scris paragraful urmator
"La examenul de licență organizat de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, se poate prezenta orice absolvent al studiilor universitare de licență din România, absolvent în condițiile legii, dacă a acumulat cel puțin 50% din creditele domeniului în această instituție sau în alte instituții acreditate cu care Universitatea are acorduri de parteneriat"

Am doua restante, insa din cate cred eu, ar trebui sa imi fie acordat dreptul de a sustine examenul de licenta, in urma a ceea ce ei au pus in regulament.
Stie cineva daca este adevarat sau nu? Sau ce sa fac? Sau cu cine sa vorbesc?

Sunt panicat, as vrea sa dau examenul, sa imi iau diploma si sa ma inscriu la o facultate din afara.

Va multumesc!

#2
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
https://www.feaa.uaic.ro/contact-feaa/

#3
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Pana nu iei acele restante nu o sa fi bagat in examenul de licenta.Trebuie sa ai obligatoriu numarul de credite facut.
Daca ingheti anul,nu stiu ce sa zic.Ideea e sa iei restantele daca nu vrei sa te puna sa platesti anul.
Du-te la secretariat si intereseaza-te.
trebuia sa te fi gandit sa fi terminat facultate inainte sa fi plecat din tara...

Edited by helen76, 02 March 2023 - 22:27.


#4
ChristianaC

ChristianaC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2023
Eu vreau doar sa înțeleg care e “întelesul” a ceea ce am postat eu din regulament. Am luat legătura cu secretariatul specializării și sincer doamnele acelea habar nu au ce e cu ele, ca in general și cum a fost pe tot parcursul anilor universitari. Voiam doar sa văd dacă cineva de aici are o alta idee sau poate a trecut prin același lucru.
Mulțumesc oricum!

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Ce-a ajuns scoala in Romania...
Pe vremuri se pierdea facultatea daca nu luai examenele

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu are legătură cu restanțele acel 50% din creditele domeniului. Evident că trebuie să ai toate examenele luate.

Înseamnă că trebuie să fi făcut cel puțin jumătate din studii la Iași și restul până la ciclul complet la universități/facultăți acreditate cu care ei au parteneriate.  
De exemplu puteai să fi făcut parțial, dar mai puțin de jumătate facultatea la UBB Cluj și restul la Iași.

Edited by althea, 03 March 2023 - 08:19.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 ChristianaC, on 02 martie 2023 - 19:28, said:

.
Sunt un fost student al Facultatii de Economie si Administrarea Afacerilor Iasi, insa din nenumarate motive nu am reusit sa absolvez facultatea la timp,

Am doua restante, !
Daca nu ai reușit să "absolvez" e evident că nu poți susține licența.
Dai și iei restanțele. Apoi licența.
Întreabă care e situația ta acum.


#8
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
La Cuza mai este/era o treaba cu restantele, inventasera o treaba foarte eficienta cand venea vorba de muls banii de la studenti, adica - modificarea structurii curriculei ptr anii de studii (adaugare/scoatere module de cursuri). Asta cel putin la Info.
Ideea prezentata era laudabila: imbunatatim permanent programa, ne aliniem progresului etc dar pe langa cursuri noi mai faceau si magarii de genul modificam denumirea cursului (imi vine in minte acum doar cursul lui Gatu - legat de algoritmica, acelasi continut nume diferit in ani succesivi). Gaselnita era ca daca aveai o restanta (an 1 spre ex.) daca o dadeai in alt an mai intai treceai la secretariat si aflai daca nu cumva intre timp aparusera materii noi ptr anul 1, pe care tu evident ca nu le facusei (pur si simplu nu erau cand erai tu in anul 1). Astea erau automat trecute la restante, nu mai stiu dar cred ca creditele aferente cursurilor promovate dar disparute din noua programa se pierdeau. Si aflai cu surprindere ca in loc de o materie acum sunt 2 sau 3, pe care musai tre sa le dai daca vrei sa ti se incheie situatia pe anii respectivi.
Am avut colegi care din 2, 3 restante din ani diferiti se trezeau cu multe si eventual declarati repetenti.
Stiu pe cineva, care plecand de la 2 restante - angajat intre timp, programator bun - se gandea sa  inceapa facultatea din nou deoarece numarul actualizat de restante era foarte mare.

Nu stiu daca asta e practica curenta la nivel national dar la Cuza, dupa intoarcerea lui Tudorel, e o foame de bani .....

Edited by gelublabla, 03 March 2023 - 11:06.


#9
Stefania_P

Stefania_P

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2023
@gelublabla : si in cadrul facultatii de chimie  , la fel...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate