Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Scheme dubioase cu domeniile .ro

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 NikoroB, on 01 martie 2023 - 16:45, said:

Daca voiai tu neaparat domeniul ala, de ce nu te-ai pus pe lista de backorder?!

Poate pur si simplu o fi aparut in lista asta: https://www.eureg.ro...licitatii/index

De ce totul trebuie sa fie o conspiratie?!

Eu nu ma consider prost si nu-mi place sa fiu luat de prost! Nu vreau sa fac din asta un mare tam tam pentru ca resursele mele sunt destul de limitate insa nu vreau nici sa las capul plecat atunci cand cineva ma ia de fraier. Sa nu-mi spui tu ca eureg procedeaza ca lacrima sunt niste sfinti. Sunt multe discutii pe internet legate de ei si de felul in care acestia procedeaza. Nu am argumente concrete sa spun ca modul lor prin care obtin domeniile.ro este unul ilegal si incorect deoarece acestia isi ascund bine urmele. Asta e dovedita! Dar nu-mi spune ca tu crezi ca dansii sunt niste sfinti!

 2muschi, on 01 martie 2023 - 17:05, said:

Mai este posibila o situatie: deținătorul(fostul) l-a cedat catre noul detinator,evident inainte de expirare. La preluare se prelungeste cu un an ,deci....
Faci asta la cateva domenii nu la 99%! E prea mare coincidenta!

#20
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 NikoroB, on 01 martie 2023 - 16:45, said:

Daca voiai tu neaparat domeniul ala, de ce nu te-ai pus pe lista de backorder?!
Poate pur si simplu o fi aparut in lista asta: https://www.eureg.ro...licitatii/index
De ce totul trebuie sa fie o conspiratie?!

Quote

Te vom factura: prețul licitat + taxa de mentenanță pentru 1 an (€9) doar dacă reușim să capturăm domeniul
Attached File  manastiri ro domeniu ro premium expirat EUReg ro.png   54.49K   65 downloads

astia sunt ca politisti de la rutiera - stau la panda sa prinda vitezomanul (aici domeniul)

#21
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 STARTREK1, on 01 martie 2023 - 17:16, said:

manastiri ro domeniu ro premium expirat EUReg ro.png

astia sunt ca politisti de la rutiera - stau la panda sa prinda vitezomanul (aici domeniul)

Asta stie toata lumea ca sloganul "stam la panda" sa-ti prindem domeniul e doar un paravan, ce nu stiu dansii e ca piata de domenii .ro e in cadere libera si doar anumite domenii le pot vinde la preturi destul de maricele. Eu personal imi indrum clientii catre domenii externe deoarce sunt multe extensii mult mai interesante dar si preturile lor sunt foarte atractive.

Edited by Don3, 01 March 2023 - 17:30.


#22
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 Don3, on 01 martie 2023 - 17:06, said:

Eu nu ma consider prost si nu-mi place sa fiu luat de prost! Nu vreau sa fac din asta un mare tam tam pentru ca resursele mele sunt destul de limitate insa nu vreau nici sa las capul plecat atunci cand cineva ma ia de fraier. Sa nu-mi spui tu ca eureg procedeaza ca lacrima sunt niste sfinti. Sunt multe discutii pe internet legate de ei si de felul in care acestia procedeaza. Nu am argumente concrete sa spun ca modul lor prin care obtin domeniile.ro este unul ilegal si incorect deoarece acestia isi ascund bine urmele. Asta e dovedita! Dar nu-mi spune ca tu crezi ca dansii sunt niste sfinti!
Eu n-am zis ca esti in niciun fel, insa in ziua de azi sunt o grămadă de tooluri care automatizează o grămadă de chestii.

Doar spuneam ca așteptând sa expire ca sa-l poti tu inregistra atunci cand iti aduci aminte poate merge la ceva de genul bisericapenticostalamariadiion[.]ro, dar nu la un domaniu din 2 litere.

 STARTREK1, on 01 martie 2023 - 17:16, said:


manastiri ro domeniu ro premium expirat EUReg ro.png

astia sunt ca politisti de la rutiera - stau la panda sa prinda vitezomanul (aici domeniul)
Da, fix așa funcționează. Uneori ai noroc, alte ori nu.

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
domeniile astea sunt o resursa nationala, similara spectrului radio. si, ca orice resursa aflata sub administrare romaneasca (prin ICI - ROTLD in cazul de fata) este furata integral sau pe bucata.
o poveste interesanta aici
in 2018, Eugenie STAICUT,  era director la RoTLD si dispunea de domeniile .ro dupa cum vrea, dar era si actionar unic in firma Internet DomReg SRL (www.domreg.ro), firma care avea ca obiect de activitate comercializarea de domenii.

in prezent, directorul stiintific al ICI este Carmen Elena CIRNU o mandra absolventa a facultatii Spiru Haret.

daca sapi pe blogul lui zoso, gasesti destul povesti interesante despre ICI ROTLD si personajele de acolo.

Edited by strongsss, 01 March 2023 - 18:18.


#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Domeniul nu prea conteaza cine stie ce. In zilele astea poti brendui absolut orice.

#25
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 NikoroB, on 01 martie 2023 - 17:59, said:

Eu n-am zis ca esti in niciun fel, insa in ziua de azi sunt o grămadă de tooluri care automatizează o grămadă de chestii.
Doar spuneam ca așteptând sa expire ca sa-l poti tu inregistra atunci cand iti aduci aminte poate merge la ceva de genul bisericapenticostalamariadiion[.]ro, dar nu la un domaniu din 2 litere.

Probabil ca m-ai inteles gresit, eu n-am nimic impotriva faptului ca exista tooluri sau alte metode prin care poti intra in posesia unui domeniu.ro insa cea ce conteaza cel mai mult e ca sansele sa fie egale. Dar nu mai conteaza pentru ca toata lumea stie ca ceva nu este curat in modul de operare al celor de la eureg doar ca nimeni nu poate dovedii asta.

Problema cea mai importanta este ca cei de la eureg se ocupa si cu vanzarea acestor domenii desi in regulamentul celor de la ROTLD este interzis acest lucru.

#26
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Esti sigur ca domeniul trebuia sa expite pe 26? Nu am experienta cu domenii .ro, dar de ex. la domeniile .io drop time-ul este aproximativ, si poate sa varieze chiar si cu 12 ore.

Sansele nu prea au cum sa fie egale, din moment ce altii au acele tool-uri de care zici, iar tu nu ai nimic. Am un drop-catcher (nu merge cu domanii .ro) care face 5-6 interogari / secunda ca sa vada daca un domeniu e liber si il poate inregistra.

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Eu pescuiesc domeniile ce ma intereseaza cu EUREG.

#28
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 Courage, on 01 martie 2023 - 20:52, said:

Eu pescuiesc domeniile ce ma intereseaza cu EUREG.
Asta am vrut sa fac si eu "dar neoficial" baietii s-au calicit si in loc sa-l vanda cu 25 de euro il dau cu 850. Nu pot dovedii acestea pentru ca totul este bine mascat. Cine lucreaza cu ei stie ce le poate pielea. Sincer pentru mine nu prezenta un asa un interes in cat nici 25 de euro nu as fi dat pe el dar sa joci atat de murdar la acest nivel mi se pare deja scarbos.

Edited by Don3, 01 March 2023 - 21:30.


#29
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

 balauru69, on 01 martie 2023 - 18:55, said:

Esti sigur ca domeniul trebuia sa expite pe 26? Nu am experienta cu domenii .ro, dar de ex. la domeniile .io drop time-ul este aproximativ, si poate sa varieze chiar si cu 12 ore.

Sansele nu prea au cum sa fie egale, din moment ce altii au acele tool-uri de care zici, iar tu nu ai nimic. Am un drop-catcher (nu merge cu domanii .ro) care face 5-6 interogari / secunda ca sa vada daca un domeniu e liber si il poate inregistra.

Domeniul expira pe 26 il urmaream de ceva timp iar pe data de 25 era deja inregistrat, culmea e ca am incercat sa-l prind folosindu-ma de ajutorul lor insa ... nu mai are rost.

Va ofer urmatorul exemplu, am curaj sa "pariez" ca urmatorul domeniu va fi inregistrat tot de ei.

Domeniul MX.RO expira conform ROTLD (Expires On: 2022-12-09, teoretic ar trebuii sa fie sters dupa 3 luni de carantina asta ar insemna 9 martie ) asteptam sa vedem cand expira si cine-l prinde.

Edited by Don3, 01 March 2023 - 22:06.


#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 Don3, on 01 martie 2023 - 17:06, said:


Eu nu ma consider prost si nu-mi place sa fiu luat de prost! Nu vreau sa fac din asta un mare tam tam pentru ca resursele mele sunt destul de limitate insa nu vreau nici sa las capul plecat atunci cand cineva ma ia de fraier. Sa nu-mi spui tu ca eureg procedeaza ca lacrima sunt niste sfinti. Sunt multe discutii pe internet legate de ei si de felul in care acestia procedeaza. Nu am argumente concrete sa spun ca modul lor prin care obtin domeniile.ro este unul ilegal si incorect deoarece acestia isi ascund bine urmele. Asta e dovedita! Dar nu-mi spune ca tu crezi ca dansii sunt niste sfinti!


Faci asta la cateva domenii nu la 99%! E prea mare coincidenta!
Si daca i-ai dat la gazeta de perete, crezi ca ai ridicat capul???

#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 Don3, on 01 martie 2023 - 22:02, said:

Domeniul expira pe 26 il urmaream de ceva timp iar pe data de 25 era deja inregistrat, culmea e ca am incercat sa-l prind folosindu-ma de ajutorul lor insa ... nu mai are rost.

Va ofer urmatorul exemplu, am curaj sa "pariez" ca urmatorul domeniu va fi inregistrat tot de ei.

Domeniul MX.RO expira conform ROTLD (Expires On: 2022-12-09, teoretic ar trebuii sa fie sters dupa 3 luni de carantina asta ar insemna 9 martie ) asteptam sa vedem cand expira si cine-l prinde.
Eu zic sa-ti schimbi strategia daca vrei neaparat sa prinzi vreun domeniu de 2 litere...

#32
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
mie mi se pare absurdkafkaesc sa traiesti sub o entitate care inghite tot si pe urma iti mai da si tie cate-un strop dar daca cotizezi

#33
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Era o mafie si pe vremuri.
Acum e doar mai vizibila ca s-a introdus plata anuala.

Eu cred ca plata anuala a dus la "uciderea" industriei asteia cu bisnita cu domenii .ro si totodata la scaderea pietei de .ro
Am observat ca din ce in ce mai multi oameni ce au diverse firme cu ceva prezenta online au inceput sa prefere domenii internationale, si nici nu e o supriza avand in vedere ca cele .ro sunt mai scumpe decat cele internationale si nici nu beneficiaza de interfete de administrare precum cele internationale.

Teoritic administratorii domeniilor .ro ar trebui sa publice niste rapoarte cu niste cifre, ca sunt totusi o intitutie de stat. Chiar ar fi interesanta de vazut o statistica cu piata .ro de la introducerea taxei anuale.

#34
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 sftp, on 02 martie 2023 - 14:37, said:

avand in vedere ca cele .ro sunt mai scumpe decat cele internationale
.ro - 7.5 euro/an, tva inclus, webrahost
.com - 9.5-10 euro/an minim
.net - 10 euro/an minim
.eu - 6 euro/an minim

La cele internationale uneori poti prinde oferte bune la inregistrare/transfer si sa ai o reducere de 50-70% fata de pretul minim, dar trebuie sa te uiti periodic dupa oferte. Per total, nu as zice ca sunt mai scumpe, cam tot pe acolo e pretul daca am face o medie.

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 sftp, on 02 martie 2023 - 14:37, said:

Am observat ca din ce in ce mai multi oameni ce au diverse firme cu ceva prezenta online au inceput sa prefere domenii internationale, si nici nu e o supriza avand in vedere ca cele .ro sunt mai scumpe decat cele internationale si nici nu beneficiaza de interfete de administrare precum cele internationale.
Ce înseamnă ca nu beneficiază de interfețe de administrare precum cele internationale? Ce ai vreau sa administrezi la un domeniu mai mult decat contactele si nameserverele?

#36
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postsftp, on 02 martie 2023 - 14:37, said:

Era o mafie si pe vremuri.
Acum e doar mai vizibila ca s-a introdus plata anuala.

Eu cred ca plata anuala a dus la "uciderea" industriei asteia cu bisnita cu domenii .ro si totodata la scaderea pietei de .ro
Am observat ca din ce in ce mai multi oameni ce au diverse firme cu ceva prezenta online au inceput sa prefere domenii internationale, si nici nu e o supriza avand in vedere ca cele .ro sunt mai scumpe decat cele internationale si nici nu beneficiaza de interfete de administrare precum cele internationale.

Teoritic administratorii domeniilor .ro ar trebui sa publice niste rapoarte cu niste cifre, ca sunt totusi o intitutie de stat. Chiar ar fi interesanta de vazut o statistica cu piata .ro de la introducerea taxei anuale.

Se pare ca initiatorul isi doreste neaparat un domeniu .ro din 2 litere. Ca sa cumperi chestia asta in .com, iti trebuie in ziua de azi cel putin 1 milion de dolari.

Preturile la .com, .net, etc., sunt cam la fel ca si la domeniile .ro, la unele chiar mult mai mari, .io de ex.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate