Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Scheme dubioase cu domeniile .ro

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Cu ceva timp in urma am urmarit cateva domenii.ro ce trebuiau sa expire, acestea deveneau libere si puteau fi inregistrate. Un domeniu.ro trebuia sa expire pe data de 26.02.2023 si constat cu stupoare ca acest domeniu a fost inregistrat pe data de 25.02.2023.

Domeniul in cauza este 2m.ro iar acesta a fost inregistrat pe data de 25.02.2023 de catre eureg.ro. Nu ma intereseaza de unde stiau acestia ca va expira acest domeniu si nu ma intereseaza cum au putut sa intre in posesia acestui domeniu.ro inainte ca un amarat de utilizator sa aiba macar 0.1% sansa sa poata inregistra acest domeniu.

Ce este mai interesant este ca acestia pur si simplu inregistreaza domenii.ro in masa dupa care le vand. Conform regulamentului ROTLD acestia pot suspenda orice domeniu.ro in cazul in care detinatorul doreste sa revanda acel domeniu.

Edited by Don3, 01 March 2023 - 15:04.


#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
schema e veche si fac asta mana in mana cu cei de la rotld

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
eureg.ro e partener Rotld - https://rotld.ro/registrar-list/ EXTREME SOLUTIONS LLC
Asta inseamna ca are acces la api-ul Rotld fara nici o problema si poate seta verificari de domenii la un interval de timp si cand apare un domeniu liber, atunci automat il si inregistreaza.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu din cate stiu EUREG administreaza domeniile, dar nu le detine. Adica ei sunt o platforma care rezerva, administreaza si vand domeniile pentru proprietarul initial.

Foarte posibil ca astia sa primeasca domeniile de la ROTLD pentru administrare si vanzare.

#5
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Postrexx, on 01 martie 2023 - 15:13, said:

schema e veche si fac asta mana in mana cu cei de la rotld

Cunosc cred ca toate povestile despre magariile celor de la ROTLD incepand de la "Germanul" care a inregistrat o sumedenie de domenii pana la cei de la eureg. Problemele cu eureg nu sunt de azi de maine iar cazul meu e pistol cu apa. Dar stai un pic ca pana la urma ROTLD nu este o persoana ci o autoritate a statului roman desemnata sa reprezinte interesele cetatenilor romani. Asadar regulile sunt pentru toata lumea nu doar pentru anumite cazuri. Am deschis acest subiect pentru ca m-am saturat sa las capul plecat in astfel de cazuri ... ROTLD si restu fac magarii pentru ca nimeni nu face nimic.

View Posttigerheart, on 01 martie 2023 - 15:19, said:

eureg.ro e partener Rotld - https://rotld.ro/registrar-list/ EXTREME SOLUTIONS LLC
Asta inseamna ca are acces la api-ul Rotld fara nici o problema si poate seta verificari de domenii la un interval de timp si cand apare un domeniu liber, atunci automat il si inregistreaza.
Scopul nu justifica mijloacele! ROTLD au foarte multi parteneri insa eu nu am vazut pe nimeni sa faca magariile celor de la eureg si nu-mi spune ca restu sunt prosti facuti gramada in cat nu stiu cum sa prinda un domeniu bun.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostDon3, on 01 martie 2023 - 15:26, said:

Scopul nu justifica mijloacele!
Eureg castiga bani din capturarea domeniilor, nu ca sa le vanda. Stai sa vezi "afara" ce fain e, la domeniile .com, acolo sunt o gramada de site-uri care se ocupa de capturarea de domenii, unele chiar le cumpara pentru revanzare.

View Postbusiness11, on 01 martie 2023 - 15:23, said:

Foarte posibil ca astia sa primeasca domeniile de la ROTLD pentru administrare
Administrarea domeniilor .ro se face direct la Rotld, partenerii doar prelungesc valabilitatea domeniilor sau le inregistreaza.

#7
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Postbusiness11, on 01 martie 2023 - 15:23, said:

Eu din cate stiu EUREG administreaza domeniile, dar nu le detine. Adica ei sunt o platforma care rezerva, administreaza si vand domeniile pentru proprietarul initial.

Foarte posibil ca astia sa primeasca domeniile de la ROTLD pentru administrare si vanzare.

NU, eureg inregistreaza domenii pe banda iar dupa le scot la vanzare. Dupa cum am spus domeniul 2m.ro trebuia sa expire pe 26 iar acestia l-au inregistrat pe 25.
Pentru mine domeniile.ro sunt o nimic toata si o spun cu mana pe suflet ca nu mi-am acordat nicio sansa sa prind domeniul ala dar m-am saturat sa tac din gura cand vad situatii de genul asta. Ne plangem ca ni se intampla tot felul de rahaturi dar nimeni nu ridica capul sa zica ca nu e corect ce se intampla iar aceste rahaturi trebuiesc sa inceteze.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Attached File  screenshot_3768.jpg   129.18K   132 downloads
Domeniul e pe persoana fizica, deci nu prea ai o dovada clara ca e detinut de Eureg. Poate fi o persoana care a platit la Eureg sa ii prinda domeniul, iar apoi l-a pus la vanzare prin Eureg.

#9
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Posttigerheart, on 01 martie 2023 - 15:39, said:

Attachment screenshot_3768.jpg
Domeniul e pe persoana fizica, deci nu prea ai o dovada clara ca e detinut de Eureg. Poate fi o persoana care a platit la Eureg sa ii prinda domeniul, iar apoi l-a pus la vanzare prin Eureg.
Credema ca stiam de la bun inceput felul in care eureg procedeaza, am chiar si cont de mult timp la ei. Dar sincer neoficial vorbind tu ai convingerea asta ca totul este chiar pe bune?

Acum oficial vorbind de ce au voie sa vanda domenii atat timp cat ROTLD interzice asta ?
In regulamentul ROTLD este mentionat faptul ca domeniile.ro pot fi suspendate sau chiar anulate atunci cand "există o încercare de a revinde numele de domeniu respectiv".

Am si eu cateva domenii destul de bune zic eu si as dorii sa le vand dar imi este frica sa nu raman fara ele stiind ca nu am voie sa fac asta insa vad ca unii pot si chiar pe fata.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttigerheart, on 01 martie 2023 - 15:39, said:

Attachment screenshot_3768.jpg
Domeniul e pe persoana fizica,
Atunci e mai grav!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Asta vad
Attached File  Screenshot_2023-03-01-16-03-54-439_com.android.chrome.jpg   67.31K   164 downloads

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostDon3, on 01 martie 2023 - 15:48, said:

Acum oficial vorbind de ce au voie sa vanda domenii atat timp cat ROTLD interzice asta ?
De ce nu incerci sa discuti cu Rotld pe tema asta? Macar asa rezolvi si cu frica de a vinde. Poate te lamuresc.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Procedură de Transfer Drept de Folosință
Schimbarea deținătorului unui domeniu .ro poate fi efectuată prin intermediul ICI-RoTLD sau prin oricare partener acreditat RoTLD (www.rotld.ro, Utile, Parteneri RoTLD).

Transferul dreptului de folosință (utilizare) este echivalent cu schimbarea deținătorului domeniului .ro respectiv.
Serviciul de transfer drept de folosință este oferit contra cost de către Romanian Top Level Domain (RoTLD), prețul acestuia este afișat la www.rotld.ro, în meniu se alege ”Servicii, Prețuri”.
Aceasta operațiune se face în mod amiabil, în urma acordului de voință a părților, actualul deținător și viitorul deținător.

#14
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Sigur că este pe bune, sunt oameni care fac bani frumoși din asta. Programezi un RPA să cumpere anumite domenii și speri că-ți vor pica la un moment dat. Chiar și pe TikTok găsești chestia asta promovată ca "low cost low risk side hustle".

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Daca voiai tu neaparat domeniul ala, de ce nu te-ai pus pe lista de backorder?!

Quote

A domain backorder allows you to reserve a domain currently registered to someone else. If that domain name expires, you get a chance to register it before it's available to the public. After you backorder a domain name, we check its status daily and send you email notifications whenever there's a change. After the current registration expires, we attempt to capture the domain name before the registry releases it to the public. If we are successful and you are the only backorder holder, you become the domain name registrant. If there are multiple backorder holders, you can participate in an auction to win the domain name.

Poate pur si simplu o fi aparut in lista asta: https://www.eureg.ro...licitatii/index

De ce totul trebuie sa fie o conspiratie?!

Edited by NikoroB, 01 March 2023 - 16:45.


#16
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View Posttigerheart, on 01 martie 2023 - 16:21, said:

De ce nu incerci sa discuti cu Rotld pe tema asta? Macar asa rezolvi si cu frica de a vinde. Poate te lamuresc.
Am trimis e-mail astept raspuns, desi am siguranta ca raspunsul lor va fi vag. Nu sunt primul care face asta ba chiar unii s-au si judecat cu ei.

#17
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
mai sunt domenii gratuite somehow somewhere?

#18
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013
Mai este posibila o situatie: deținătorul(fostul) l-a cedat catre noul detinator,evident inainte de expirare. La preluare se prelungeste cu un an ,deci....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate