Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sfat Căutare job programare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrobert23mg, on 27 februarie 2023 - 08:17, said:

Breaking news, unul din acele lucruri pe care i le oferi, e chiar invatatul.
Pai asta e cel aditional, cand ii oferi deja servicii utile si inveti pentru tine in primul rand ca sa poti oferi in continuare. Dar eu ma referam la altceva, acel invatat pe banii lui si nimic in schimb.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2023 - 11:21.


#20
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023

View PostMarianG, on 27 februarie 2023 - 10:49, said:

deci nu automatizari industriale, sau sisteme incapsulate ?

View PostMarianG, on 27 februarie 2023 - 10:49, said:

deci nu automatizari industriale, sau sisteme incapsulate ?
Ma refer la partea de programare back-end

#21
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Nu te primeste nici o firma, nici macar pe gratis, pe postul de IT-ist, ca sa inveti tu programare acolo.
Poate intern, adica sa faci cafeaua si sa mergi dupa mincare.
Pune mina si invata acasa programare, dar invata solid.
Pe de alta parte, daca la 26 de ani ai si renuntat la facultate, nu ai invatat programare, nu ai lucrat la nici o firma de IT...... poate nu e asta domeniul tau.
Si eu am renuntat la facultate la 19 ani, dar deja aveam 5 ani de cind lucram freelancer (nu se numea asa pe vremea aia).
Ce iti place sa faci, ce ai lucrat pina acum, ce talente ai? Nu neaparat din astea online (IT), poate offline - gen gradinarit.....

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postnixrohnson, on 27 februarie 2023 - 11:22, said:

Nu te primeste nici o firma, nici macar pe gratis, pe postul de IT-ist, ca sa inveti tu programare acolo.

Multe firme au programe de tip internship dar trebuie sa ai o idee macar de ce faci.

Uite aici de exemplu.

O alta solutie ar fi sa mearga pe testare (tot internship/entry level) o vreme si sa fure meserie de la cei mai versati.

#23
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023

View Postnixrohnson, on 27 februarie 2023 - 11:22, said:

Nu te primeste nici o firma, nici macar pe gratis, pe postul de IT-ist, ca sa inveti tu programare acolo.
Poate intern, adica sa faci cafeaua si sa mergi dupa mincare.
Pune mina si invata acasa programare, dar invata solid.
Pe de alta parte, daca la 26 de ani ai si renuntat la facultate, nu ai invatat programare, nu ai lucrat la nici o firma de IT...... poate nu e asta domeniul tau.
Si eu am renuntat la facultate la 19 ani, dar deja aveam 5 ani de cind lucram freelancer (nu se numea asa pe vremea aia).
Ce iti place sa faci, ce ai lucrat pina acum, ce talente ai? Nu neaparat din astea online (IT), poate offline - gen gradinarit.....
La facultate am renunțat din alte motive , programarea\sa codez îmi place de aia vreau sa revin la asta
Grădinărit ? Nici vorba
Nu sunt chiar așa de jos
Știu ca pot mai mult și știu ca asta vreau sa fac și in plus cum se spune încercare moarte n-are
N-am nimic de pierdut dacă încerc

#24
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAlexEn, on 27 februarie 2023 - 11:53, said:

Multe firme au programe de tip internship dar trebuie sa ai o idee macar de ce faci.

Uite aici de exemplu.

O alta solutie ar fi sa mearga pe testare (tot internship/entry level) o vreme si sa fure meserie de la cei mai versati.

astfel de programe sunt de obicei pt studenti in ani terminali, care au deja un bagaj de cunostinte ca si baza pe care firma poate construi; internship-urile nu sunt pt oameni care de-abia incep sa invete acum cu ce se mananca domeniul. Firme de IT  care iau oameni care nu stiu nimic si te invatat ele, sunt aproape inexistente.

#25
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Baga-te pe niche cu programatori mai putini, gen react native, web3/crypto, elixir, svelte.js etc. Unde clientii se chinuie sa gaseasca programatori. Vei putea sa ceri banii care vrei si o sa-ti fie mai usor fara competitie mare. Eu curent am un job remote la un start up de web3.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 09:20, said:

.....Nu cred ca facultatea ajuta
Înveți lucruri de baza in schimb din cursuri făcute pe Udemy de unii care deja fac asta este un plus....
asa inveti chestii superficiale, care-ti pot aduce joburi nu prea grozave.

#27
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostAlexEn, on 27 februarie 2023 - 11:53, said:

Multe firme au programe de tip internship dar trebuie sa ai o idee macar de ce faci.
Uite aici de exemplu.

Pai exact asta am zis si eu: nu te invata nimeni de la zero, nici macar pe gratis.
Voila, Adobe - cerinte:
Pursuing a BS, MS, or Ph.D. in computer science
Familiarity with Python

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 12:25, said:

La facultate am renunțat din alte motive , programarea\sa codez îmi place de aia vreau sa revin la asta
Cum ziceam, pune mina si invata. Eu am renuntat la facultate de lene si din cauza ca nu invatam absolut nimic nou, fix aceiasi mizerie ca si pina atunci.

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 12:25, said:

Grădinărit ? Nici vorba
Nu sunt chiar așa de jos
Oh, sper ca nu ai spus asta! Credeam ca discutam ca intre oameni cu ceva minte in cap.
Bafta si succesuri!

Edited by nixrohnson, 27 February 2023 - 15:59.


#28
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostVatyoo1, on 26 februarie 2023 - 23:20, said:

Salut am nevoie de un sfat
M-am apucat sa învăț programare mi-am cumpărat niște cursuri de programare pe Udemy și acuma învăț Python
Mulțumesc anticipat.

De cat timp inveti Pyton? Dupa vocabular imi pare ca nu cunoasti anumiti termeni de baza din IT, poate mai trebuie sa inveti.
Mai devreme de un an nu cred ca poti emite pretentii.

Cum sa ai sanse la Capgemeni?  Din pozitia ca ai invatat singur trebuie sa ai proiecte personale, sa fii sigur pe tine, se presupune
ca ai fost atat de bine orientat ca o sa depasesti studentii din domeniu...

Cunosc un caz fara facultate insa a fost recomandat de un angajat care pleca din firma deci pila, recrutare interna sa o numim, a fost
mentorat de prietenul sau o perioada sa faca fata cerintelor.

Edited by iulian_1976, 02 March 2023 - 00:48.


#29
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
98% din forta de munca e total paralela, asa ca stai linistit ca are sanse mari.
Chiar saptamana trecuta am avut interviu cu una care avea CV fabulos, a enumerat acolo absolut toate tehnologiile de care a auzit fara sa aiba vreun habar sa lucreze cu ele.
Eu va dau un sfat din interior: invatati poezia pe de rost cu scrum, principii, jira, ca managerii doar atata stiu. In rest umflati cv toate limbajele de programare si fw moderne. Nu va fie frica sa mintiti, ca mai sunt 100 de indieni dupa voi care nu au astfel de dileme existentiale. Va garantez ca intre 1 roman habarnist si 10 indieni habarnisti te va alege tine, pentru ca in aia 2% nu gasesti indieni.

#30
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgratzi858, on 06 martie 2023 - 16:58, said:

98% din forta de munca e total paralela, asa ca stai linistit ca are sanse mari.
Chiar saptamana trecuta am avut interviu cu una care avea CV fabulos, a enumerat acolo absolut toate tehnologiile de care a auzit fara sa aiba vreun habar sa lucreze cu ele.
Eu va dau un sfat din interior: invatati poezia pe de rost cu scrum, principii, jira, ca managerii doar atata stiu. In rest umflati cv toate limbajele de programare si fw moderne. Nu va fie frica sa mintiti, ca mai sunt 100 de indieni dupa voi care nu au astfel de dileme existentiale. Va garantez ca intre 1 roman habarnist si 10 indieni habarnisti te va alege tine, pentru ca in aia 2% nu gasesti indieni.

sincer, eu nu stiu pe la ce firme ai fost tu la interviuri, dar pe unde am fost eu, mereu am sustinut un interviu tehnic pe pozitii de development, si la interviurile tehnice e destul de greu sa minti ca ai lucrat in limbajul X pt ca in 2-3 intrebari isi poate da seama ca esti habarnist. Pana acum, nu am ajuns niciodata la un hiring manager fara sa trec de interviul tehnic, deci aia cu "invatati poezia pe de rost cu scrum, principii, jira, ca managerii doar atata stiu" e un sfat prost.

#31
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Da e si un interviu tehnic cu membri din echipa in care o sa lucrezi si ghici ce,sunt sanse mari ca in echipa aia sa fie doar habarnisti.
In echipa mea nu e asa dar cand ai 5 interviuri si toti 5 is praf si trebuie sa alegi pe cineva,ce faci? Astepti sa se stranga suta si poate dai de unu bun?

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Cand 5 din 5 sunt habarnisti  e simplu, nu angajezi.
Iar discutia nu este despre ce tine, ci despre cum poate Vatyoo1 sa se angajeze.

#33
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu cred o iota, nu poti trece interviul tehnic, nu ai cum.
Firmele mai destepte iti cer sa faci un mic proiect pe o tema anume, durata 1-3 zile, apoi se discuta la interviul tehnic ce ai putut etc...nu ai cum sa-l treci.

Intr-un interviu tehnic poate mai uiti de una , alta, emotii insa cand ai avut o problematica ar trebui sa stii sa explici ceea ce tu ai incercat, realizat.

Edited by iulian_1976, 07 March 2023 - 22:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate