Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Sfat Căutare job programare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023
Salut am nevoie de un sfat
M-am apucat sa învăț programare mi-am cumpărat niște cursuri de programare pe Udemy și acuma învăț Python  am căutat pe net recenzii despre cursuri online(ex: codecool) și nu m-au convins am hotărât să învățat singur acasă.
Întrebarea mea este cum fac ce pași trebuie sa urmez sau cum se procedează ca să obțin un loc de muncă (entry level) sau ceva proiect, pentru ca așa știu că a-și învăța mai mult/multe.
Mulțumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
iti faci cont pe site-urile de joburi (ex: bestjobs, ejobs), completezi profilul, apoi cauti anunturi de joburi de Junior pt limbajul pe care-l cunosti si aplici la ele.
alternativa (mai buna, daca e posibila) e sa-ti anunti prietenii si sa incerci sa primesti o recomandare (daca stie vreunul un astfel de job)

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Python inveti degeaba. Daca tot faci un efort, atunci invata JAVA!
De invatat acasa e cel mai bine. "Universitatile" alea sunt fabrici de diplome. Fa singur in ritmul tau si incearca la vara sa vezi poate prinzi un stagiu de internship pe undeva. Ar ajuta sa fii deja la o facultate, dar nu-i imposibil fara, important e sa nu fii total pe dinafara.

Inceputul in cariera e extrem de greu si nu exista o reteta universal valabila. Unii au avut noroc si au prins un internship la o firma calumea, care apoi i-a pastrat ca si angajati permananenti. Altii s-au angajat la firme de rahat si au tras tare sa invete, apoi de acolo au reusit sa se mute la o firma calumea dupa ce au mai facut experienta.

Edited by NikoroB, 27 February 2023 - 00:37.


#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View PostNikoroB, on 27 februarie 2023 - 00:33, said:

Python inveti degeaba. Daca tot faci un efort, atunci invata JAVA!
De ce?

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Ce varsta ai?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVatyoo1, on 26 februarie 2023 - 23:20, said:

cum fac ce pași trebuie sa urmez sau cum se procedează ca să obțin un loc de muncă (entry level) sau ceva proiect
Inseamna ca nu esti inca angajabil. Altfel n-ai fi pus intrebarea asta. Ca atare mai lucreaza la imbogatirea cunostintelor profesionale si ele impreuna cu adiacentele te vor lamuri.


View PostVatyoo1, on 26 februarie 2023 - 23:20, said:

pentru ca așa știu că a-și învăța mai mult/multe.
Un angajator nu-ti ofer bani ca sa inveti tu ci sa-i oferi in schimbul banilor acele servicii de care el are nevoie, ambele parti trebuie sa castige.

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2023 - 07:54.


#7
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023

View Post_Smiley_, on 27 februarie 2023 - 00:09, said:

iti faci cont pe site-urile de joburi (ex: bestjobs, ejobs), completezi profilul, apoi cauti anunturi de joburi de Junior pt limbajul pe care-l cunosti si aplici la ele.
alternativa (mai buna, daca e posibila) e sa-ti anunti prietenii si sa incerci sa primesti o recomandare (daca stie vreunul un astfel de job)

View Post_Smiley_, on 27 februarie 2023 - 00:09, said:

iti faci cont pe site-urile de joburi (ex: bestjobs, ejobs), completezi profilul, apoi cauti anunturi de joburi de Junior pt limbajul pe care-l cunosti si aplici la ele.
alternativa (mai buna, daca e posibila) e sa-ti anunti prietenii si sa incerci sa primesti o recomandare (daca stie vreunul un astfel de job)
Mulțumesc
Prieteni nu am care sa se ocupe cu așa ceva

View PostNikoroB, on 27 februarie 2023 - 00:33, said:

Python inveti degeaba. Daca tot faci un efort, atunci invata JAVA!
De invatat acasa e cel mai bine. "Universitatile" alea sunt fabrici de diplome. Fa singur in ritmul tau si incearca la vara sa vezi poate prinzi un stagiu de internship pe undeva. Ar ajuta sa fii deja la o facultate, dar nu-i imposibil fara, important e sa nu fii total pe dinafara.

Inceputul in cariera e extrem de greu si nu exista o reteta universal valabila. Unii au avut noroc si au prins un internship la o firma calumea, care apoi i-a pastrat ca si angajati permananenti. Altii s-au angajat la firme de rahat si au tras tare sa invete, apoi de acolo au reusit sa se mute la o firma calumea dupa ce au mai facut experienta.
Din câte știu și m-am interesat și Python este un limbaj destul de bun
Am făcut html și CSS partea de front-end și nu prea îmi place. Acuma vreau sa văd si alte părți îmi place mai mult idea de automatizare si Python este un limbaj ușor de învățat si pentru început cred ca merita

View PostArgv, on 27 februarie 2023 - 07:47, said:

Ce varsta ai?
26

Edited by Dany_Darke, 27 February 2023 - 08:27.


#8
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023

View Postneagu_laurentiu, on 27 februarie 2023 - 07:53, said:


Inseamna ca nu esti inca angajabil. Altfel n-ai fi pus intrebarea asta. Ca atare mai lucreaza la imbogatirea cunostintelor profesionale si ele impreuna cu adiacentele te vor lamuri.



Un angajator nu-ti ofer bani ca sa inveti tu ci sa-i oferi in schimbul banilor acele servicii de care el are nevoie, ambele parti trebuie sa castige.
Pentru început o fac și pe gratis
Ma internează mai mult sa am umpic de experiența și știu practic cu ce se mănâncă
Și la fel ma interesează cum ajungi la o angajare cum ii contactezi pentru ca e un alt domeniu diferit de celelalte domeniu clasice sa spun așa care deja  știi cum decurge totul

#9
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postneagu_laurentiu, on 27 februarie 2023 - 07:53, said:

Un angajator nu-ti ofer bani ca sa inveti tu ci sa-i oferi in schimbul banilor acele servicii de care el are nevoie, ambele parti trebuie sa castige.

Breaking news, unul din acele lucruri pe care i le oferi, e chiar invatatul.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 08:02, said:

26

In cazul acesta, du-te la o facultate cu profil informatica si apoi angajeaza-te student fiind.

#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 15.10.2020

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 08:02, said:

Ia-ți certificarea Java de la Oracle, aia chiar contează pentru angajatori. Am înțeles că e vreo 200 dolari.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View PostVatyoo1, on 26 februarie 2023 - 23:20, said:

Salut am nevoie de un sfat
De ce Pyton? Daca la tine in oras nu se cere Pyton? Trebuie sa axezi ce cererea pietei. Apoi un singur limbaj de programare nu e indeajuns. Mai intodeauna se cer 2-3 limbaje.

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 08:02, said:

Acuma vreau sa văd si alte părți îmi place mai mult idea de automatizare si Python este un limbaj ușor de învățat si pentru început cred ca merita
Ce inseamna automatizare? Testare? Poti sa intri la firma ca si tester manual daca au nevoie. Odata intrat in firma, poti sa mergi mai departe.

#13
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
te-ai trezit prea tarziu.
momentan in it se fac reduceri de personal.
tocmai au dat la pro tv, o gramada de freelancer ramasi fara clientela acum vor sa se angajeze si nu ii angajeaza nimeni
Din contra se fac concedieri.

Vremea it a trecut, piata este suprasaturata

#14
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023

View PostArgv, on 27 februarie 2023 - 08:31, said:



In cazul acesta, du-te la o facultate cu profil informatica si apoi angajeaza-te student fiind.
Am fost la facultate de informatica și după primul semestru am renunțat
Nu cred ca facultatea ajuta
Înveți lucruri de baza in schimb din cursuri făcute pe Udemy de unii care deja fac asta este un plus
Și in schimb nu îți trebuie facultate ca sa poți face programare

#15
Vatyoo1

Vatyoo1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.02.2023

View PostBursul, on 27 februarie 2023 - 08:47, said:

De ce Pyton? Daca la tine in oras nu se cere Pyton? Trebuie sa axezi ce cererea pietei. Apoi un singur limbaj de programare nu e indeajuns. Mai intodeauna se cer 2-3 limbaje.


Ce inseamna automatizare? Testare? Poti sa intri la firma ca si tester manual daca au nevoie. Odata intrat in firma, poti sa mergi mai departe.

View PostBursul, on 27 februarie 2023 - 08:47, said:

De ce Pyton? Daca la tine in oras nu se cere Pyton? Trebuie sa axezi ce cererea pietei. Apoi un singur limbaj de programare nu e indeajuns. Mai intodeauna se cer 2-3 limbaje.


Ce inseamna automatizare? Testare? Poti sa intri la firma ca si tester manual daca au nevoie. Odata intrat in firma, poti sa mergi mai departe.

View PostBursul, on 27 februarie 2023 - 08:47, said:

De ce Pyton? Daca la tine in oras nu se cere Pyton? Trebuie sa axezi ce cererea pietei. Apoi un singur limbaj de programare nu e indeajuns. Mai intodeauna se cer 2-3 limbaje.


Ce inseamna automatizare? Testare? Poti sa intri la firma ca si tester manual daca au nevoie. Odata intrat in firma, poti sa mergi mai departe.
In prezent sunt in Germania și lucrez in alt domeniu și vreau schimbare profesională
Poate nu m-am exprimat bine
Când am spus automatizare ma refer la programe care după finalizare lucrează singure in mare parte
Gen aplicații, aplicații web, și tot feluri de programe
Și Python se caută aici dar pe lângă Python mai trebuie sa știi și alte limbaje de programare

View PostVaronul, on 27 februarie 2023 - 08:59, said:

te-ai trezit prea tarziu.
momentan in it se fac reduceri de personal.
tocmai au dat la pro tv, o gramada de freelancer ramasi fara clientela acum vor sa se angajeze si nu ii angajeaza nimeni
Din contra se fac concedieri.

Vremea it a trecut, piata este suprasaturata
Eu nu a-și spune asta m-am informat și de asta
In viitor vor exista mai multe locuri de munca in it și va fii cerere mare
Uitate la Cluj cum a evoluat in acest domeniu
Si mai ales ca acuma se pune mai mult accept pe inteligenta artificiala
Si dacă ești și bun la asta nu vei rămâne fără loc de munca te  poți reprofila de ex.: la securitate acolo va fii nevoie in continuu de oameni

View Posthorny_hornet, on 27 februarie 2023 - 08:45, said:

Ia-ți certificarea Java de la Oracle, aia chiar contează pentru angajatori. Am înțeles că e vreo 200 dolari.
Mersi ��

Edited by MarianG, 27 February 2023 - 10:46.


#16
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nu ai ce cauta pe ejob, bestjob si alte panarame romanesti. Alea sunt pentru saraci care nu stiu engleza.
Cauta firme de consultanta care intermediaza ,gen capgemini. Acolo minimul e 25 euro pe ora si poate ajunge lejer si la 100 euro pe ora la seniori

#17
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
partea buna e ca in domeniu poti intra fara facultate si doar trebuie sa "stii meserie". Pt angajare, interviul tehnic iti decide soarta in proportie de 90% si acolo nu prea poti "vraji" cu raspunsuri vagi, ori stii, ori nu stii. Pe principiul asta, poti sa ai 10 certificari, daca tu vii la mine la interviu si nu raspunzi corect la intrebarile pe care le pun eu, toate certificarile alea sunt egale cu zero. Pt aplicare pe posturi, pe IT, linkedin e "regele".

Acum partile proaste. In primul rand, anul asta e o perioada proasta pt incepatori pentru ca sunt disponibile pozitii destul de putine pt juniori. La noi la firma, se cauta numai persoane cu minim 3 ani experienta; in trecut aveam cel putin 2-3 pozitii pt juniori deschise.

In al doilea rand, aici e ceva mai subiectiv, dar la mine la interviu nu a venit nimeni pe pozitii de junior care sa fi invatat din cursuri sau studiu individual si sa fie peste cei care au fost la o facultate de profil. Poate am avut eu ghinion, dar asta e experienta mea cu oamenii care au venit la mine la interviu.

Ce zice Nikoro referitor la python contine un sambure de adevar. Nu e ca python e inutil, ci ca in Romania nu sunt disponibile atatea pozitii in care se foloseste python (nu stiu exact motivul). In Romania, cele mai populare par Java si C/C++.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostVatyoo1, on 27 februarie 2023 - 09:36, said:

Când am spus automatizare ma refer la programe care după finalizare lucrează singure in mare parte
Gen aplicații, aplicații web, și tot feluri de programe
deci nu automatizari industriale, sau sisteme incapsulate ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate